Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Strapon: H Μεγάλη ήττα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 13 Απριλίου 2006.

  1. str8_for_strap

    str8_for_strap New Member

    Απάντηση: Strapon: H Μεγάλη ήττα?

    δεν εχει να κανει με την καταστροφη των κανονικων ρολων του καθε φιλου.εχει να κανει με το ποσο ανοιχτομυαλος ειναι κανεις να δεχτει τις σεξουαλικες επιθυμιες του καθε ατομου.προσωπικα εαν μια γυναικα φορεσει το στραπ και αφου πια τελειωσει με τα οσα εχει να μου κανει τολμησει και περιγελασει αυτο ο οποιο εγινε τοτε νομιζω θα εχει να αντιμετωμετωπισει την οργη μου. το μονο που χρειαζεται ειναι κατανοηση και σεβασμος
    καλη συνεχεια σε ολους
     
  2. str8_for_strap

    str8_for_strap New Member

    Απάντηση: Strapon: H Μεγάλη ήττα?

    θελω και ψαχνω συνεχως μια γυναικα που να μπορει να χειριστει αριστα αυτο το εργαλειο ηδονης αλλα ταυτοχρονα να μην το κανει μονο και μονο για να νιωσει ο κυριαρχος αλλα επειδη και εκεινη αυτο πραγματικα θελει.και ελπιζω να καταφερω να βρω μια τετοια γυναικαρα συντομα
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Strapon: H Μεγάλη ήττα?

    Να περιορισεις τα "θελω σου".
    Το προβλημα δεν ειναι να χειριζετε αριστα το "εργαλειο"...θα μαθει, θα της μαθεις, στειλε την να της κανω ιδιαιτερα αν βρεθει.
    Το θεμα str8_for_strap ειναι να χειριζετε αυτο το εργαλειο μονο επειδη της αρεσει και οχι επειδη "θελεις". Καλυτερα τοτε "θελε"
    Αν το χειριζετε επειδη εκεινη θελει και οχι επειδη εσυ θελεις λοιπον, τοτε και μονο τοτε δεν θα σε χλευασει η δεν θα στο πεταξει στο κεφαλι.
    Καλη τυχη ...
    Ευχομαι να βρεις αυτο που αναζητας και οχι αυτο που σου προσφερεται.
     
  4. justcouple

    justcouple New Member

    Συμφωνω με την Κυρια.....

    Δεν εχει να κανει με ρολους αν ΔΕΝ ΘΕΣ να εχει να κανει με ρολους.... Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι ειναι ενα ακομα εργαλειο ( χωρις εισαγωγικα ) με στοχο την ερωτικη απολαυση οπως τελος παντων την προσδιοριζει, αισθανεται και νιωθει, ο καθενας.....

    Ειναι, αν θελετε, πως θα το πλασαρεις...... στον καθε ανθρωπο.
    Αλλη γυναικα μπορει να το δει "κυριαρχικα", αλλη απλα σαν σεξουαλικη ικανοποιηση του συντροφου της......
    Αν μου επιτρεπετε να πω για τον εαυτο μου... μου αρεσει το strapon αλλα σε καμια περιπτωση το "the real thing" για πολλους και διαφορους λογους που δεν απτονται αυτου εδω του νηματος ( αλληθεια δεν ηξερα οτι αυτη ειναι η Ελληνικη αποδοση του thread)
     
  5. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Τι γέλιο!!!Που πάω και τα ξεθάβω σήμερα;Παρακαλώ διαβάστε το από την αρχή.Ειδικά το παλικάρι ο mfbw   Τι κρίμα που έχει χαθεί εδώ και τόσο καιρό.  
     
  6. Αν και μπορώ να καταλάβω ότι ο άνθρωπος που δέχεται τον σύντροφό του μέσα του για μερικούς μπορεί να θεωρείται ότι υποτάσσεται, αλλά προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος το βλέπει έτσι. Τό ότι μία γυναίκα μπορεί να δεχτεί έναν άντρα μέσα της, ακόμα και πρωκτικά, δεν σημαίνει ότι εξευτελίζεται, ούτε ότι υποτάσσεται. Οι δυναμικές στην ερωτική πράξη δεν έχουν να κάνουν (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη) από το ποιος χειρίζεται το "εργαλείο". Αυτός που το δέχεται μπορεί κάλλιστα να είναι ο κυρίαρχος και να καθοδηγεί το "παιχνίδι".

    Συγκεκριμένα τώρα για το strapon, αν η ερωτικός μου σύντροφος μπορεί να με δεχθεί μέσα της και από αυτό να αντλήσει υπέρμετρη ηδονή, και άλλη τόση εγώ που της τη χαρίζω, τότε γιατί να μην μπορεί να γίνει εξ'ίσου και το αντίστροφο; Όταν τη δέχομαι εκείνη μέσα μου είτε επειδή μου το ζήτησε είτε επειδή της το ζήτησα, η ανταλλαγή συναισθημάτων είναι απλά απίστευτη και δεν είναι απαραίτητο ότι έχει να κάνει με κυριαρχία. Μου χαρίζει απίστευτη ηδονή.. οι αντιδράσεις μου την εξιτάρουν και το δείχνει, και οι αντιδράσεις της με εξιτάρουν περισσότερο, και όλο αυτό γίνεται ένας ατέρμονος βρόγχος ανακύκλωσης μέχρι να φτάσει έντονη η κορύφωση.

    Σαφώς βέβαια μπορεί να πάρει bdsm χαρακτήρα, όταν με δένει και μπαίνει μέσα μου χωρίς να μπορώ να αντιδράσω, όπως αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει όταν την δένω και μπαίνω μέσα της χωρίς να μπορεί να αντιδράσει.

    Στην τελική όμως, το αν ο άντρας εξερευνεί και το πρωκτικό παιχνίδι με την ερωτική του σύντροφο/αφέντρα/σκλάβα/οτιδήποτε δεν έχει να κάνει στο παραμικρό με τον ανδρισμό του. Στο κρεβάτι, οι κοινωνικοί ρόλοι καταργούνται, και οι ρόλοι που αναλαμβάνουν οι συμμετέχοντες έχουν να κάνουν καθαρά με την πράξη και τα συναισθήματα που παράγονται ή οδηγούν σε αυτή. Ακόμα και ένας ομοφυλόφιλος άνδρας δεν μπορεί να κατηγορηθεί για τον ανδρισμό του, γιατί ο ανδρισμός δεν μετριέται με το ποιος την έχει ποιο μεγάλη και με το ποιος το δίνει και ποιος το παίρνει.

    Τέλος, για να ενισχύσω και το στρατόπεδο των strap-on και anal play lovers, οφείλω να πω ότι όποιος δεν το έχει δοκιμάσει χάνει μία πολύ έντονη εμπειρία τόσο σε επίπεδο σωματικής ηδονής, όσο και σε συναισθηματικής/ψυχολογικής.
     
  7. SalinasValley

    SalinasValley New Member

    Εάν ανδρισμός σημαίνει μόνο ύπαρξη πέους σε ένα σώμα και αυτή η εξήγηση του όρου μας καλύπτει...
    Εμένα δεν.Ανδρισμός,όπως και Θηλυκότητα,είναι έννοιες που έχουν υποστεί διάβρωση και έχουν κακοποιηθεί,μέσα από προσωπικά κολλήματα και συγκρουσιακά κανάλια.Το φαντασιακό έχει κι εδώ να κάνει.Εκεί εδράζεται η Μεγάλη Ήττα.Και παίζονται όχι τυχαία αυτοεπιβεβαιώσεις ή αυτοακυρώσεις και ενοχικά συμπλέγματα και αλληλοσπαραγμοί.Από αυτά που μας έχουν ποτίσει εάν ξεκολλήσουμε,τι ωραία θα ζούμε. 
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Strapon: H Μεγάλη ήττα?


    Μήπως σου βρίσκονται πρόχειροι οι ορθοί, μη διαβρωμένοι ορισμοί του Ανδρισμού και της Θηλυκότητας;
    Θα ήταν μάλλον θετικό γιά την κουβέντα αν τους παρέθετες, θα μπορούσαμε να είμαστε πιό συγκεκριμένοι...


     
  9. SalinasValley

    SalinasValley New Member

    Ενδιαφέρουσα πρόκληση.Αλλά είναι ουτοπικό να επιχειρήσουμε να καλουπώσουμε την απάντηση του καθενός μας σε μερικές αράδες.Οι έννοιες αυτές είναι κοινωνικά κατασκευασμένες και άρα υπόκεινται στην πλειοψηφική θεώρηση της εκάστοτε κοινωνίας.Οι ταυτότητες ελέγχονται και πλάθονται σύμφωνα με ρόλους που καλούμαστε να ενσαρκώσουμε,συνήθως επιταγές εξαναγκαστικές.Εκεί οφείλονται οι παράπλευρες απώλειες και κέρδη(αναλόγως πώς το κάθε άτομο βλέπει τι είναι κέρδος και τι απώλεια).Οι πιέσεις και ανάγκες που εξυπηρετούνταν από παραδοσιακούς ρόλους έχουν ανατραπεί.Οι διττές φύσεις προβάλλουν,ως αντίστιξη στην παρελθοντική αρχετυπική ισχύ των μονοδιάστατων ταυτοτήτων.Άλλοι βέβαια το λένε αχταρμά. Για μένα είναι ανάγκη επαναπροσδιορισμού των ρόλων και των εννοιών η ρευστοποίηση αυτή και όχι διασάλευση εξουσιών. 
     
    Last edited: 9 Ιουνίου 2009
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Προσπάθησα να διαβάσω όλες τις παρεμβάσεις. Για το δικό μου μυαλό μια άντε δυο είναι σωστές ( υπογραμμίζω το για το δικό μου μυαλό ).
    Αναφέρομαι σε κείνες που δεν συνδέουν την χρήση του strap ντε και καλά με Κυριαρχίες και υποταγές. Που δεν συνδέουν τον πέοντα ( και την διείσδυση ) με το πάνω ή το κάτω χέρι.
    Εκείνες που δεν βγάζουν το κλασικό συμπέρασμα, γουστάρεις strap, είσαι σίγουρα gay ( και δη ενοχικός ή "κρυφός" ).
    Τεσπα, χιλιοσυζητημένο θέμα που "ξέθαψα" ( ειλικρινά ) για την "κουλτούρα" και από ψιλοβαρεμάρα ( δική μου, καμία σχέση με το forum ).
    Όλα "παίζουν" αναλόγως τους παρτενέρ και πως θ' αντιλαμβανόντουσαν την χρήση του "οργάνου". Το strap από μόνο του δεν έχει ούτε υποτακτική, ούτε Κυριαρχική χροιά.
    Επίσης, από μόνο του δεν εξευτελίζει, δεν διατρανώνει Κυριαρχίες, δεν εγκαθιδρύει υποταγές. Σίγουρα για κάποιους/ες είναι ένα μέσο για να δώσουν και να λάβουν ηδονή.
    Σε κάποιους/ες άλλους/ες δεν λέει εντελώς τίποτε υπό κανένα πρίσμα.
    Κλείνοντας, άλλη μια κλασική και ίσως ηλίθια διαπίστωση που κάνω εγώ.
    Αν ο πέοντας είναι από μόνος του σύμβολο δύναμης και Κυριαρχίας. Δεν θα υπήρχαν Κυρίαρχες αλλά μόνο Κυρίαρχοι.
    Τουλάχιστον, δεν θα υπήρχαν Κυρίαρχες έτερο ή αμφισεξουαλικές γυναίκες. Εδώ μια κουτή ερώτηση, πολλοί/ες δεν ισχυριζόμαστε, ότι το BDSM είναι κυρίως εγκεφαλικό "παίγνιο"?
    Σε ποιόν εγκέφαλο αναφερόμαστε, στον πάνω ή στον κάτω? Γιατί αν εννοούμε τον κάτω, εκεί πάω πάσο.
    Αφού μάλλον λανθασμένα εγώ πίστευα, ότι αναφερόμασταν στον επάνω.
    Τέσπα, για μένα ήττα είναι η σκέψη του strap σαν ήττα για κάποιον.  
     
    Last edited: 18 Μαρτίου 2016
  11. Εγώ πάλι γιατί νιώθω πως υπάρχει στον αέρα μια slap mood! Πολύ θα ήθελα να κοκκινήσω ορισμένα τρυφερά, αφράτα, ολόλευκα (κωλο)μαγουλάκια...

    Στερεοτύπων συνέχεια...

    Ερώτηση: Ποίος ο συμβολισμός του στραπόν και ποίος του κωλοδάχτυλου ανά τους αιώνες?
    Απάντηση: Εις τους όρχεις μου. Σήμερα είναι αυτός που γουστάρουμε να είναι.
    Πρόταγμα: Στραποναριστείτε άφοβα και απενοχοποιημένα.
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Φιλαράκι, κουβέντα να κάνουμε. Δεν αποκλείεται κάποιοι/ες, να το βλέπουν σαν εξευτελιστική πρακτική, σαν μέσο Κυριαρχίας κλπ.
    Το θέμα είναι το εξίσου κλασικό, δηλαδή έτσι το βλέπουν κάποιοι/ες, όχι όλοι/ες. Ούτε σώνει και καλά, όποιος δεν γουστάρει να φάει strap, θα ήταν πάντα ομοφοβικός.
    Ούτε όποια δεν γουστάρει, να straponάρει τον σύντροφο της, θα ήταν πάντα ομοφοβική ή "κολλημένη".
    Η άλλη κλασική ατάκα, δηλαδή, αν δεν δοκιμάσεις κάτι, δεν μπορείς να το απορρίψεις, είναι ψιλό άκυρη.
    Κάποια πράγματα, απλά δεν σου κάνει καν κούκου να τα δοκιμάσεις. Στο τέλος, ο καθένας/καθεμία για τον δικό του/της κώλο/strap κτλ μιλάει.
    Και με κείνους/α μπορεί να κάνει, ότι γουστάρει και ν' αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα με κείνα σχετικά, όπως γουστάρει.
    Διάλογος ( ακόμη και διαφωνία ) χωρίς "ξεμαλλουάζ" ή σώνει και καλά επιβολή της γνώμης μας, δεν? Ποτέ και με την καμία?