Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Strapon

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 16 Ιουλίου 2005.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Strapon

    να πω την αληθεια , σεβομαι την αποψη περι μειωσης του ανδρισμου , αλλα δεν το καταλαβαινω ...
    καταλαβαινω την ενοχληση της αισθητικης , αλλα δεν πρεπει να κανουμε την υπερβαση για τον συντροφο μας ?
    προσωπικα πιστευω οτι μεσα σε μια υγειη σχεση , τιποτα που θα κανει το ζευγαρι (που απο κοινου θελει) δεν θιγει τον ανδρισμο ή την θηλυκοτητα αντιστοιχα . υπαρχουν χιλια δυο αλλα που τα θιγουν και γινονται κατα κορον στις εκτος κρεβατοκαμαρας συμπεριφορες ....
     
  2. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Strapon

    Χμμμ.. η αισθητική μου δεν χαλάει, έχω δει κ χειρότερα... Δυστυχώς μου είναι αδύνατο να καταφέρω να πηδήξω τον σύντροφο μου. Δεν μπορώ να πω κάτι για το αν του αρέσει και το κάνει κάπως αλλιώς, απλώς εγώ δεν μπορώ να κάνω την υπέρβαση που λες. Επίσης αν εγώ το κάνω θα μειωθεί ο ανδρισμός του στα μάτια μου.. αν το έχει κάνει πριν, δεν αισθάνομαι να με ενοχλεί. Μιλάμε τώρα για τον τέλειο άντρα έτσι..που δεν θα μπορούσα να αντισταθώ στην γοητεία του. Γενικώς ένας σοβαρός άντρας που έχει δοκιμάσει πράγματα στη ζωή του με σοβαρότητα, συναίσθηση του τι κάνει,ωριμότητα, και που δεν τρελαίνεται να μου λέει πόσο γούσταρε όταν τον πήδηξαν από πίσω, δεν με χαλάει. Μου αρέσουν οι straight άντρες... Με καταλαβαίνεις καθόλου; δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς με λέξεις αυτό που σκέφτομαι..
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Θεωρώ ότι είναι τεχνητές κοινωνικές έννοιες "ο ανδρισμός" και "η θηλυκότητα" που ως στόχο έχουν να τοποθετήσουν σ'ένα καλούπι τα δύο φύλα. Η ανθρώπινη υπόσταση, όμως, είναι αρκετά ευέλικτη και αδυνατεί να συμμορφωθεί σε οριοθετημένες γραμμές και συνεχώς βρίσκει τρόπους για να παρεκλίνει. Άνδρας και γυναίκα γεννιέσαι και είναι ανώφελο να προσπαθεί κάποιος ν'αποδεικνύει ή να τονίζει το φύλο του αφού ειναι κάτι, εκ των πραγμάτων, καθορισμένο. Δεν πιστεύω σε "ανδρική" και σε "γυναικεία" συμπεριφορά αλλά σε συμπεριφορά σκέτο ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου. Οι υπεργενικεύσεις και τα τσουβαλιάσματα, θα έλεγα ότι αποτελούν απόσταγμα άγνοιας.
    Είναι απολύτως σεβαστή η τοποθέτηση της δεσποινίς Μαίρης όπως επίσης είναι απόλυτα σεβαστή η επιθυμία ενός άνδρα να εξερευνήσει κι άλλα ερωτογενή σημεία του σώματος του. Ο καθένας, λοιπόν, αναζητάει το ταίρι που του ταιριάζει.

    Και για ν'απαντήσω κι επί του θέματος...
    Η χρήση strapon μπορεί ν'αποτελεί μορφή τιμωρίας, πηγή απόλαυσης, εκπλήρωση μιας φαντασίωσης καθώς κι άλλα που πιθανόν να μην μου έρχονται τώρα, ANALογα με τις συνθήκες και τις ορέξεις  
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Εδώ θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση δεσποινίς Μαίρη χώρις πρόθεση λογοκρισίας...
    Βρίσκω κάπως ατυχής την παραπάνω έκφραση καθώς είναι σαν να αφήνεις να εννοηθεί ότι όσοι άνδρες αναζητούν απ'την παρτενέρ τους να τους κάνει πρωκτικό σεξ, κρύβουν και μια ομοφυλοφική τάση.
    Θα έλεγα, λοιπόν, ότι στην περίπτωση σου, η έκφραση "παραδοσιακοί άνδρες" αρμόζει καλύτερα.
     
  5. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Strapon

    Αν δεν υπήρχαν όμως αυτές οι τεχνητές κοινωνικές έννοιες που αναφέρεις, όπως ο ανδρισμός και η θηλυκότητα, δεν θα υπήρχε η έλξη. Η οποία σαφώς δεν βασίζεται απλά στο ένστικτο της ένωσης, αλλά λαμβάνει ερεθίσματα και ξυπνάει από πολλά άλλα ανεπαίσθητα σήματα που εκπέμπονται μεταξύ των ανθρώπων.
    Κάθε παρέκκλιση ξεκινάει από κάπου εσωτερικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να λαμβάνεται σαν κάτι θετικό σε όλες τις περιπτώσεις. Συνήθως μακροχρόνια φαίνονται τα αποτελέσματα κάθε ανθρώπινης δραστηριότητας..
    Συμφωνώ οτι η συμπεριφορά πρέπει να είναι ελεύθερη όπως το δικαίωμα της έκφρασης.. από ΄κει κ πέρα όμως υπάρχουν και οι γνωστές και μη αγαπητές σε μερικούς "ταμπελίτσες".. το τσουβάλιασμα.. και για μένα ορθότερα, η αρχειοθέτηση.
    Ο άνθρωπος εξ' αρχής είναι ελεύθερος να εξερευνήσει τον κόσμο γύρω του και τον εαυτό του.. τείνει όμως να δίνει μεγαλύτερη βάση στην σεξουαλικότητά του και όχι στην ψυχή του, η οποία ατροφεί..... Προβληματίζει κανέναν αυτό;

    Χρησιμοποίησα έναν ευρέως αποδεκτό όρο "straight" άλλωστε και στο orientation μας υπάρχει η επιλογή αυτή με την ίδια ακριβώς λέξη. Δεν υπάρχει πουθενά traditional (παραδοσιακός).. ας μην περιπλέκουμε τις έννοιες και χάνουμε το νόημα. Ανήκω στους straight ανθρώπους που σημαίνει οτι δεν πηγαίνω με άτομα του ίδιου φύλου, το strapon παρομοιάζει το ανδρικό μόριο όπως και η πράξη βέβαια, οπότε ναι ίσως υποβόσκει στα άτομα αυτά ομοφυλοφιλική τάση. Ένας επιστήμονας θα μπορούσε να το εξηγήσει καλύτερα αυτό.. Μην προσπαθήσεις να εξηγήσεις την δική μου λογική, γιατί είναι αποκλειστικά δική μου  
     
  6. Απάντηση: Strapon

    Διαφωνώ μαζί σου στο εξής.Αναφέρεις πως ο ανδρισμός και η θυληκότητα είναι τεχνητές κοινωνικές έννοιες. Θεωρώ πως δεν έχει να κάνει καθόλου με κοινωνικές έννοιες αλλά με χαρακτηριστικά γνωρίσματα.
    Για τον άνδρα είναι ο ανδρισμός και για τη γυναίκα η θυληκότητα.Είναι γνωρίσματα των δυο φύλων και βασικές διαφορές.
    Σίγουρα παραμένει άντρας στο φύλο κάποιος που του αρέσει να χρησιμοποιεί στραπόν.Αλλά κάτι χάνει από την αρσένικότητά του.Τουλάχιστον στα μάτια των γυναικών.Ίσως όχι σε όλες.
    Και αυτό καλό θα ήταν να το αποδεχθείτε και εσείς και να νιώθετε καλά με τον εαυτό σας  
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    ......................................
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Είναι σεβαστή η αποψή σου!
    Η εξελικτική πορεία όμως των φύλων έχει αποδείξει ότι τα γνωρίσματα αυτά μπορούν ν'ανατραπούν ή και να εξισσοροπήσουν καθώς ο δυναμισμός δεν είναι μονοπώλειο των ανδρών και ούτε η ευαισθησία, μονοπώλειο των γυναικών για παράδειγμα...
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Strapon


    Καθόλου ανώφελο αγαπητέ. Επιτυγχάνεις (σε ό,τι αφορά π.χ. τον ανδρισμό) από το να προσελκύσεις το άλλο φύλο μέχρι να τρομάξεις τον εχθρό.

    Διακόσιες περίπου χιλιάδες χρόνια εξέλιξης και κάποια πράγματα η φύση τα αφήνει ακόμη σχεδόν ανεπηρέαστα  
     
  10. Απάντηση: Strapon


    Η εξελικτική πορεία των φύλων δεν αντιστοιχεί σε τέτοιου είδους γνωρίσματα αλλά σε σωματικά.Πχ αν οι άνδρες άρχιζαν να παίρνουν πιο πολύ τη γυναικεία μορφή και οι γυναίκες αντίστοιχα την ανδρική θα μπορούσαμε να μιλάμε για γνωρίσματα που ανατρέπονται από την εξέλιξη του είδους.
    Ευαίσθητοι άνδρες και δυναμικές γυναίκες υπήρχαν πάντα.Η ευαισθησία δεν είναι γνωρίσμα το οποίο μπορεί να αφαιρέσει από έναν άνδρα τον ανδρισμό.Το σεξουαλικό κομμάτι όμως μπορεί να αποτελέσει δείγμα για το αν κάποιος έχει ομοφυλοφιλικές τάσεις και συνεπώς να φαίνεται σε εμάς λιγότερο "άνδρας".
     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Strapon

    Σίγουρα θα έχεις ακούσει αυτό το χιλιοειπομένο στις μέρες μας, ότι δηλαδή έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι.
    Προσωπικά, δεν θα έλεγα ότι έχουν αντιστραφεί αλλά ότι έχουν καταστρατηγηθεί ή και αφανιστεί. Κάτι που το βρίσκω θετικότατο καθώς αμβλύνεται κατά πολύ η καταπίεση και στα δύο φύλα (για να μην λέμε μόνο για τις γυναίκες).
    Υπάρχουν, βέβαια και κάποιοι οι οποίοι δεν αρέσκονται σ'αυτό το φαινόμενο και προτιμούν τους παραδοσιακούς ρόλους. Θεμιτό κι αυτό αλλά ας μην εθελοτυφλούμε...
     
  12. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Strapon

    Καλα οκ. Για αλλη μια φορα εγω απογοητευομαι απο τις ''ιδεολογιες'' που μερικοι εκφραζουν.

    Οι τριχες ειναι τοσο γνωρισμα του ανδρα οσο και της γυναικας, και στα ποδια και στις μασχαλες και στα γεννητικα οργανα σε σχεδον ολοκληρη την εξελικτικη πορεια του ανθρωπινου ειδους.

    Παρολα αυτα θεωρουμε αντριλα τις τριχες και θυληκοτητα την ελλειψη αυτων.

    Ιδεολογιες του κωλου.