Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

sub or slave και φετιχ μπορουν να συνυπάρξουν?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Dome of Affection, στις 10 Ιανουαρίου 2006.

  1. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Αναρωτήθηκα πολλές φορές, αν ένας sub or slave by nature μπορεί να ειναι φετιχιστής .
    Η λογική μου λεει πως το ένα αναιρεί το αλλο μα θα ηθελα πραγματικά να ακουσω τις αποψεις σας, αν εχετε τη διάθεση.

    Και για να δωσω ενα παραδειγμα , ενας pain lover ή καποιος footlover μπορεί να ειναι slave by heart ... Με την προϋποθεση οτι δεχομαστε οτι ορισμός του sub ειναι εκείνος που αρέσκεται να υπηρετει?

    (ελπιζω το θέμα να μην εχει εξαντληθει σε προηγουμενα threads , τουλαχιστον απο οσο ειδα δεν βρηκα κατι αναλογο . Αν ναι παρακαλώ να το αποσύρει ο administrator)
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα ήθελες να επεξηγήσεις πρώτα τι θεωρείς εσύ φετίχ και γιατί θεωρείς πως είναι ασυμβίβαστα με την ψυχοσύνθεση του σκλάβου?
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Αγαπητή Lara νομίζω οτι το παράδειγμα που έδωσα είναι ενδεικτικό. Όμως για να το αναλύσω λιγο ακόμα φετίχ είναι :

    πχ να ειναι κανείς ποδολάγνος. Σωτά? Υπαρχει σοβαρή διαφορά του να γλυφεις τα πόδια του Κυριαρχου επειδή το απαιτεί και επειδή ετσι διχνεις υποταγή και σεβασμό απο το να το κανεις γιατι προσωπικά σε διεγείρει!

    Ο πραγματικός υποτακτικός (κατα την γνωμη μου πάντα) μπορεί να διεγερθεί κατα τη διαδικασία αλλα για αλλους λόγους, οπως το οτι προσφέρει ικανοποιηση στον Κυρίαρχο ή επειδή ειναι forced to do it...κλπ.

    Αλλο παραδειγμα: Το μαστίγωμα ή το spanking ενός pain lover δεν μπορεί να ΄θεωρηθεί δείγμα υποταγής και συναίνεσης στις επιθυμίες του Κυρίαρχου, ουτε καν τιμωρία ... δεν μπορει να αποτελέσει...

    (Σημείωση: δεν μίλησα για ασυμβίβαστο με την ψυχοσύνθεση του υποτακτικού, είπα απλά οτι είναι ασυμβίβαστο με τον ορισμό του υποτακτικού. Το να "υπηρετείς" τις ανάγκες σου δεν σημαίνει υποταγή -έτσι νομίζω.)

    είναι πιο σαφές τώρα το θέμα?
     
  4. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Αναρωτιέμαι γιατί περιπλέκεις τα πράγματα MP'slave. Είμαι μαζοχίστρια και Είναι σαδιστής. Μ' αρέσει να Του γλύφω τα πόδια και το Απολαμβάνει κι Εκείνος. Στα δικά μου μάτια αυτό λέγεται αρμονική σχέση. Όχι ότι αν δεν μου άρεσε κάτι και μου το Ζητούσε δεν θα το έκανα, απλά έτυχε να αντλώ ευχαρίστηση από τα ίδια πράγματα που Αντλεί και ο Αφέντης μου.

    Λες πως "Το να "υπηρετείς" τις ανάγκες σου δεν σημαίνει υποταγή -έτσι νομίζω." Κι εγώ ρωτάω. Γιατί μπαίνεις σε μια σχέση αν όχι για να καλύψεις τις ανάγκες σου; Μιλάς για slave by nature. Άτομα που μόνο αν Κυριαρχούνται είναι καλά. Μόνο αν προσφέρουν υποταγή. Και σαφώς αντλούν ευχαρίστηση από αυτό. Και πάλι δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το ασυμβίβαστο με τον ορισμό του υποτακτικού. Αν είμαι τελείως εκτός θέματος, πες το μου σε παρακαλώ για να επαναδιατυπώσω την απάντηση μου.

    Ένας φετιχιστής αντλεί ευχαρίστηση από τη διαδικασία ενασχόλησης του με τα πόδια πχ χωρίς να νιώθει υποταγή την ώρα που το κάνει. Συνήθως δεν τον ενδιαφέρει καν αν αντλεί ευχαρίστηση ο παρτενέρ του. Ένας υποτακτικός ποδολάγνος όμως νιώθει την υποταγή και η ευχαρίστηση του εξαρτάται άμεσα από την ευχαρίστηση Του Κυρίαρχου. Ασυμβίβαστο λοιπόν θεωρώ τον φετιχιστή με την υποταγή και όχι τον υποτακτικό με τα φετίχ  
     
  5. Ntyrse

    Ntyrse Regular Member

    Υπηρετωντας τις αναγκες του κυριαρχου/ης δεν υπηρετεις ταυτοχρονα δικες σου αναγκες ως υποταχτικη? Και αν αυτο κατα κανονα δεν γινεται δηλαδη αν οτι κανεις ειναι επικεντρομενο και στοχοποιημενο με αποκλειστικη κατευθυνση την ικανοποιηση του κυριαρχου/ης,οποτε καμια ικανοποιηση πλην αυτης που εισαι υποχρεωμενη να προσφερεις δεν νοιωθεις,εν τουτης μεσα στη πλειαδα των προσφορων σου μερικες τουλαχιστον δεν προσφερουν αναλογα και στο δικο σου σωμα?
     
  6. llazouli

    llazouli Contributor

    Σαν να λέμε γίνεται να είναι κάποιος/α υπηρέτης δυό αφεντάδων;

    Κάτι δεν κολλάει εδώ. Αν η υποταγή καθορίζει τις επιλογές μου, τότε είναι φανερό πως χρησιμοποιώ τον κυρίαρχο ως μέσο για να καλύψω αυτήν την ανάγκη μου.
    Συνεπώς αφού επιβάλλω τους δικούς μου όρους, έστω και έμμεσα, δεν είμαι με καμια έννοια υποτακτική.
     
  7. Astarty

    Astarty Contributor

    Νόμίζω πως η MP'slave και η llazouli σκαλίζουν την φωτιά...χαχαχα!

    Και δίκιο έχουν, κατά την άποψη μου!

    Από πότε οι σκλάβοι/ες έχουν καταγεγραμμένες ανάγκες και επιθυμίες που εκπληρώνονται κιόλας μέσα από τον Master τους;
    Στην πραγματική ζωή και για όσο υπήρχαν σκλάβοι, δεν έχει καταγραφεί κάτι τέτοιο. Σε κάτι ρομαντικές ταινίες εποχής μόνο και αφού ο Έρωτας είχε χτυπήσει την πόρτα τους.

    Συγνώμη και πάλι που θα μιλήσω για role playing game και για οποιοδήποτε άλλον ρόλο που φαντασιωνόμαστε για να καυλώσουμε αλλά μην το συγχέουμε με την πραγματική ζωή.

    Αστάρτη
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Δεν ξέρω πως λειτουργούν οι submissive ,
    πως τα έχουν όλα αυτά μέσα στο μυαλό τους και πως επίσης λειτουργούν με το σώμα τους ,
    σαν slave αυτό που μπορώ να πω ( και μόνο για μένα το ξεκαθαρίζω ) ,
    είναι πως δεν νόησα ποτέ να έχω φετίχ , ούτε ο εγκέφαλος μου ούτε το σώμα μου είχε ‘’δικά’’ του φετίχ .
    Τα φετίχ είναι ‘’ είδος επιθυμιών, απαιτήσεων , θέλω κλπ ’’ ,
    που κατά την γνώμη μου μια slave δεν έχει από την στιγμή που ζει σε σχέση με κάποιον Αφέντη και έχει παραδοθεί σε Αυτόν .
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    Nομίζω ότι η απάντηση στο ερωτημα ειναι : ΝΑΙ. Αλλα:

    1)Ο σκλαβος/α ζει για να υπηρετει τις αναγκες του Κυριου/ας του. Period

    2)Aν αυτες συμπιπτουν με τις αναγκες/φετιχ ή οπως αλλιως θέλετε του Κυριου/ας του εχει καλως. Αν παλι δεν συμπιπτουν και παλι έχει καλως. Period

    3)Αν ο σκλαβος/α έχει καποια φετιχ και θέλει ο Κυριος/α του να τα ικανοποιησει έχει καλως. Αν δεν θέλει και παλι έχει καλως. Period
     
  10. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης ενός σκλάβου, αλλά και μετά από αυτήν(αν δεχτούμε ότι κάποτε τελειώνει) είναι λογικό μέσα από όλα όσα έχει διδαχθεί να απολαμβάνει κάποια από αυτά. Αυτό δεν τον κάνει λιγότερο σκλάβο, μια και δεν οριοθετεί τα θέλω του, απλά συμπίπτουν με τις επιθυμίες Του Αφέντη του.

    Τώρα πάλι αν ένας σκλάβος δεν αποκτά φετίχ ή ευχαρίστηση από αυτά που ζει στην καθημερινότητα και πιστεύει ότι πρέπει να είναι απλά ένα αντικείμενο ηδονής για τον Αφέντη, ε κι αυτό ένα φετίχ είναι. Πάλι κάτι απολαμβάνει από αυτή τη σχέση.

    Η υποτακτικότητα δεν αναιρείται επειδή πχ λαμβάνει ευχαρίστηση από το μαστίγωμα. Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα με τα οποία δείχνει ένας σκλάβος την υποταγή του, που αν κάτσουμε και τα αναφέρουμε θα πρέπει να γράφουμε ώρες, όπως η ειλικρίνεια, ο σεβασμός, η ταπεινότητα, η αφοσίωση κ.α.

    Ποιος σας είπε αγαπητές μου δεσποινίδες ότι Ένας Αφέντης δεν Θέλει να αντλεί ευχαρίστηση ο σκλάβος Του; Αλίμονο αν όλα γίνονται μόνο για την ευχαρίστηση Του Αφέντη. Τότε δεν μιλάμε για σκλάβο, αλλά για αντικείμενο. Μην ξεχνάτε ότι ο σκλάβος είναι μια περιουσία που πρέπει να την προσέχουμε και παράλληλα να ενδιαφερόμαστε γι αυτήν.
     
  11. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    MP'slave καλωσόρισες κ' ας άργησα... εκτός και αν σε ξανακαλωσόρισα και δεν το θυμάμαι... αλλά κάτι το alzheimers κάτι γενικώς που τρέχω... ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι... εχμ... ξέφυγα...

    Πολύ καλό το θέμα σου και έχει απασχολήσει και μένα στο παρελθόν...

    Εκεί λοιπόν που κατέληξα είναι πως τα έρμα τα σκλαβάκια, ανθρωπάκια του Θεού είναι και αυτά και είναι δυνατόν να έχουν και φετίχ και γούστα και και και... φετίχ που είχαν πριν από την υποταγή τους αλλά και που γεννήθηκαν/ ανακαλύφθηκαν κατά την διάρκεια της υποταγής τους.

    Όπως είπαν και αρκετοί πριν από μένα όμως, στην ζωή του ο σκλάβος/α έχει κύριο και βασικό μέλημα την ικανοποίηση Του/Της Μάστερ/ Μίστρες και όλα τα άλλα έρχονται με την σειρά προτεραιότητας που θέτει Εκείνος/Εκείνη.
    Η ικανοποίηση του φετίχ μιας σκλάβας/ου μπορεί να αποτελέσει επιβράβευση για ένα πολύ καλό σκλαβάκι ή η στέρηση του φετίχ να είναι μέρος εκπαίδευσης και τιμωρίας.

     
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: sub or slave και φετιχ μπορουν να συνυπάρξουν?

    Αυτό μου άρεσε πολύ.

    Αν δεχθούμε το φετιχιστή σαν άτομο που αντλεί ηδονή αποκλειστικά και μόνο απ' το φετίχ του τότε ο ιδιος δύκολα θα γίνει "by nature" σκλάβος/α. Στην ακραία περίπτωση θα προσποιηθεί το σκλάβο ή θα υπομένει τη σκλαβιά ως έναν τρόπο για να βρίσκεται κοντά στα λατρευτά του τακούνια (και οχι κοντά στη λατρευτή του Αφεντρα). Η σκλαβιά ειναι το τίμημα που πληρώνει.

    Αν δουμε το φετιχ σαν ενα στοιχείο εξέχουσας ηδονής για κάποιον (που δεν είναι όμως μονομανώς προσκολλημένος σ' αυτό) αυτό δεν αποκλείει το γενονός να είναι by nature σκλάβος/α που απλώς απολαμβάνει (και δε βλεπω το λογο γιατί οχι) ορισμένα παιχνίδια πάρα πολύ.