Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

submissive γεννιέσαι ή γίνεσαι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος SAP, στις 22 Φεβρουαρίου 2015.

  1. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Μιλησα προσφατα με εναν φιλο μου για το γεγονος οτι ξεκινησα να ενδιαφερομαι γυρω απο ζητηματα bdsm και submission. Η απαντηση του σε ολο αυτο ηταν οτι submissive γεννιεσαι, δε γινεσαι.
    Τι πιστευετε;
     
  2. Dapom

    Dapom Contributor

    Προφανώς και γίνεσαι και δεν γεννιέσαι.
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Υπάρχει-nature-submissive.6050/

    Αυτά.
     
  4. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    ερωτηση τυπου "ηταν η κοτα πρωτα ή το αυγο", που ΦΥΣΙΚΑ εξαρταται απ τον τροπο που το βλεπει το πραγμα και τον τροπο που σκεφτεται καποιος/α
     
  5. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Καταρχην καλημερα.

    Προσωπικα πιστευω οτι μεσα μας υπαρχουν τασεις, ακομα και αντιφατικες μεταξυ τους. Σε ορισμενους απο εμας, αυτες οι τασεις ειναι πιο ξεκαθαρες και συγκλινουν προς μια κατευθυνση ενω σε ολους παλι οχι. Στην πρωτη περιπτωση ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Εχεις αρκετα αναπτυγμενο τον ρολο αυτον και πορευεσαι αναλογως στις προσωπικες σου στιγμες.
    Τωρα στη δευτερη περιπτωση, μπορει οι τασεις αυτες να γινονται ξεκαθαρες μονο μεσα σε συγκεκριμενα πλαισια ή με συγκεκριμενους ανθρωπους. Για παραδειγμα, μπορει σε καποιους τομεις της ζωης μας να επιδεικνυουμε δυναμικοτητα, βλεπε εργασιακο τομεα, ενω στην προσωπικη μας ζωη να επιλεγουμε να δινουμε τα ηνια στον ανθρωπο μας ή κατα περιπτωση. Και τι εννοω τωρα με αυτο; Εννοω λοιπον οτι ισως να χρειαζεται ο καταλληλος συντροφος, που θα βγαλει/ξυπνησει απο μεσα μας τα υποτακτικα χαρακτηριστικα μας.

    Για να μην μακρηγορω, θα ελεγα οτι σε γενικες γραμμες γινεσαι, παρα γεννιεσαι, και οτι αυτο εξαρταται κατα πολυ απο τα μεχρι τωρα βιωματα μας.

    Υγ. Εχω την εντυπωση οτι εχει ξαναγραφτει παρομοιο νημα στο παρελθον.
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    για καθε αποψη απο καποιον χρονια στο αθλημα θα βρεις και την αντιθετη της απο καποιον επισης χρονια στο αθλημα...

    ξεκινα με οτι σ αρεσει σιγα σιγα, επελεξε προσεκτικα με ποιον θα τα κανεις πραξη, και μην μπλεκεις με πολλες αναλυσεις, ταμπελες, και καλουπια γενικοτερα.

    my $0.02
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τι είναι πιο εύκολο στην τελική; Να λειτουργείς σε ένα καθορισμένο πλαίσιο βλ.- (Bdsm) ή να λειτουργείς σε κάτι με ρίσκο;
     
  8. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Δεν καταλαβα την ερωτηση σου..
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εφόσον, δεν ξέρεις περί αυτών των ζητημάτων ( bdsm και submission ) θα προχωρούσες εκ του ασφαλούς σε ( καθορισμένο πλαίσιο βδσμ ) ή θα έπαιρνες ρίσκο να μπεις στα βαθιά ;
     
  10. фетишoмазох

    фетишoмазох Regular Member

    Νομίζω ότι και για όλα τα ζητήματα γενικώς,υπάρχει κατά βάση,η εσωτερική προδιάθεση και ιδιοσυγκρασία,συνδυαζόμενη με εξωτερικές επιδράσεις και αιτίες.Βέβαια όπως λέω κάποιες φορές σε ορισμένα πράγματα ίσως και να μην χρειάζεται να το ψάξουμε και πολύ,ίσως να πρόκειται απλά για θέμα χημείας εγκεφάλου.
     
  11. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Για μενα ειναι προφανες οτι σε τετοιες περιπτωσεις προχωρας εκ του ασφαλους. Αλλα δε νομιζω οτι αυτο ειναι το ζητημα εδω.
    Στην ουσια η ερωτηση μου απαντηθηκε και σας ευχαριστω ολους γι αυτο. Εχω σαφως κ τη δικη μου προσωπικη αποψη που πανω κατω ταυτιζεται με αυτα που διαβασα. Ειναι χρησιμο ομως να ακους κι αλλες φωνες.

    Καλη συνεχεια  
     
  12. σε κάνουν.