Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Submissive Hints

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MsVeronica, στις 24 Αυγούστου 2023.

  1. MsVeronica

    MsVeronica New Member

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να μάθω εάν οι υποτακτικοί στην καθημερινότητα τους χρησιμοποιούν κάποιες:
    1. λέξεις /φράσεις για να υπνονοησουν την υποτακτική τους φυση στο άτομο που τους αρεσει
    2. συγκεκριμένες ερωτήσεις με σκοπο να συμπερανουν εαν το άτομο που τους ενδιαφέρει εχει κυριαρχικές τάσεις.


    Το ίδιο αντίστοιχα για τους dominant, χρησιμοποιειτε κάποιες ερωτήσεις για να εκμαιευσετε ότι κάποιος ειναι sub;
     
  2. Δούκας

    Δούκας New Member

    Για κάποιο λόγο θυμήθηκα αυτό: τα παλιά χρόνια χαζεύαμε και γελούσαμε με κάτι μηνύματα στο...teletext. Έστελνες μήνυμα με το κινητό σου, φάση αγγελία κι έτσι. Εκεί οι υποτακτικοί δήλωναν πως είναι "χαμηλών τόνων" για να ξεπεράσουν τη λογοκρισία. Ήταν λέξεις κλειδιά.

    Προσωπικά δεν είχα ποτέ στάνταρ ερωτήσεις. Μια φράση που χρησιμοποιούσα συχνά ήταν το "είσαι πολύ ώριμη για την ηλικία σου".   
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Με συγχωρείτε αλλά σε ποια "παλιά χρόνια" αναφέρεστε;
    Όταν άρχισε να υπάρχει σχετικά προσβάσιμο ίντερνετ (βάσει της ηλικίας που δηλώνετε) ήσασταν 15 χρονών περίπου.
    Tο teletext λειτούργησε στην Ελλάδα ανεπιτυχώς περίπου το 2007 για να καταργηθεί σταδιακά μέχρι το 2020 και δεν παρείχε ποτέ δυνατότητα επικοινωνίας, απλά οι σταθμοί μετέδιδαν κάποια κείμενα.
    Μήπως αναφέρεστε σε κάτι άλλο; Κάτι σαν το IRC αλλά και αυτό οριακά το προλάβατε, όταν ενηλικιωθήκατε σχεδόν είχε εξαφανιστεί.
     
  4. Δούκας

    Δούκας New Member

    Δεν χρησιμοποίησα τη λέξη "ίντερνετ", ούτε τη λέξη "επικοινωνία". Τα μηνύματα για τα οποία έκανα λόγο, προβάλλονταν στο teletext στις αρχές του μιλένιουμ. (Το teletext στην Ελλάδα υπάρχει από το 1996). Ήταν ό,τι έγραψα. Αγγελίες.
     
  5. George driver

    George driver New Member

    Πολύ καλή ερώτηση. Έτσι θα γινόταν πιο εύκολη η προσέγγιση και προς τις δύο πλευρές,
     
  6. espimain

    espimain Contributor


    Μιλήσατε για μηνύματα από το κινητό.
    Μόνο που το 1996 τα κινητά τηλέφωνα που λέτε δεν έπαιζαν και πολύ γιατί οι τιμές των συσκευών ήταν πολλαπλάσιες του τότε βασικού μισθού και κυμαίνονταν από 220.000 ως 500.000 δραχμές (700 έως 1400€), το τέλος ενεργοποίησης 29.000 δρχ. (85€), το μηνιαίο πάγιο 11.800 δρχ. (40€) και το λεπτό ομιλίας 82 δρχ. (0,25€). Με τόσο υψηλό κόστος δεν ήταν και μεγάλη έκπληξη οι μόλις 1000 συνδρομητές για το 1993.
    Κι εσείς ήσασταν 10 -12 χρονών.
     
  7. MsVeronica

    MsVeronica New Member

    Πάντως κι εγω θυμάμαι να διαβαζω αυτές τις αγγελίες στο teletext...Υπήρχε μια κατηγορία "γνωριμίες" και από εκεί υπήρχαν σελίδες με αγγελίες με χρωματιστά γραμματάκια.

    Θα επιστρέψω στο θέμα του νήματος και θα πω για μια συμπεριφορά που πιστεύω ότι έχουν οι submissive στο γραφείο! Όταν χρειαζεται να έρθουν δίπλα μου για να δουν κάτι στην οθόνη μου και να δουλεψουμε για λίγο μαζί, αντί να παρουν καρέκλα κάθονται σε στυλ "Slav squat” με το πρόσωπο τους να φτάνει στο ύψος του γραφείου. Το βρίσκω πολύ γλυκό όταν το κάνουν και επιβεβαιώνουν τις υποψίες μου...
    Και οι συνάδελφοι που περνούν εκείνη την ώρα λενε "πάρε μια καρέκλα..."
     
  8. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Όχι
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Τοτέ.
     
  10. slave32

    slave32 Regular Member

    Πληθυντικος οταν πια γνωριζομαστε λιγο περισσοτερο, κοιταγμα κατω. Προσφωνηση Κυριε/Κυρια. Αν ειναι εντος θα αντιδρασει.
     
  11. sfougokolarios

    sfougokolarios New Member

    Πράγματι αν με ενδιαφέρει κάποια χρησιμοποιώ το Κυρία. Συχνά το κάνω μόνο και μόνο για να φαντασιωθώ πως είμαι δούλος Της. Επίσης σχεδόν πάντα στην ηλεκτρονική αλληλογραφία (mail) όταν απευθύνομαι σε κάποια άγνωστή μου, γράφω το Κυρία με κεφαλαίο, ή γράφω το Σας με κεφαλαίο
     
  12. Δούκας

    Δούκας New Member

    Εξαιρετική οικονομική ανάλυση. Ξαναδιάβασε τώρα τι γράφω, λίγο πιο προσεκτικά.