Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

subspace

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 22 Ιουνίου 2005.

Tags:
  1. Elvira

    Elvira Regular Member

    Μετα την Αδεια Του θα προσπαθησω να απαντησω στα περισσοτερα ερωτηματα οσο καλυτερα μπορω αν και σε αρκετα απο αυτα δεν μπορω να εχω απαντησεις.

    Οπως ειπα και στο πρωτο μου κειμενο δεν ξερω αν μπορω να ονομασω την κατασταση που περασα subspace μιας και η εμπειρια μου ηταν και ειναι ακομα πολυ λιγη για να μπορεσω να διαχωρησω κατι τετοιο. Θα μπορουσε καλλιστα να ειναι κατι αλλο, θα μπορουσε να ειναι και τιποτα. Ανεφερα πως αυτο που περιεγραψα δεν ειναι και τοσο σχετικο με τις καταστασεις που περιεγραψαν οι υπολοιποι πριν απο εμενα. Επισης δεν περιεγραψα την κατασταση μου με αρνητικα η με θετικα αισθηματα γιατι δεν ξερω αν αυτο που εζησα ηταν μια αρνητικη η θετικη εμπειρια.

    Επισης οπως ειπα δεν αρχισε στη μεση καποιου session ουτε συνδεθηκε με την προκληση πολυ δυνατου σωματικου πονου(ο πονος που ενιωσα λιγο πριν αρχισει η συγγεκριμενη εμπειρια ηταν ενας εξ ολοκληρου ψυχικος πονος) και ουτε χρειαστηκε να με κρατησει ετσι για καποιο απο Εκεινον επιλεγμενο η για τα την Κριση Του επιτρεπομενο χρονικο διαστημα. Νομιζω πως ακομα και να ηθελε να με βγαλει απο την κατασταση που ημουν δεν θα μπορουσε.Ανεφερα πως στο διαστημα αυτο ημουν σε καποια μορφη κινησης. Οσο για τις διαταγες Του δεν ειμαι σιγουρη πως ακολουθουσα καποια και μαλιστα σωστα. Και Εκεινος οπως ολα τα αλλα ειχε παρει αλλες διαστασεις στην συνειδηση μου απο οτι κανονικα Ειχε.
    Δεν εγινα συγγεκριμενη γιατι ειναι ελαχιστα τα πραγματα που συνειδητα θυμαμαι η μπορω να περιγραψω.Θα προσπαθησω να γινω καπως πιο συγγεκριμενη αν και ελπιζω Dame να με Συνχωρεσετε που δεν θα μπορεσω να μπω σε πολυ προσωπικες λεπτομερειες. Ηταν στην αρχη της "εκπαιδευσης" μου σε ενα ισως απο τα μεγαλυτερα "σπασιματα" μου μεχρι σημερα. Δεν ειχε καποιον αληθινο ερωτισμο η σκηνη που ζουσα. Μου μιλουσε και τα Λογια Του ηταν εκεινα που με Οδηγησαν σε αυτη την κατασταση. Η επιδραση που Εκεινος Ειχε πανω μου τις μερες εκεινες ηταν εντελως διαφορετικη, Η Φωνη Του η παρουσια Του απλα μου χαριζε καποιο ειδος ζεστασιας, ενα οικειο συναισθημα, το μονο που γενικα ακομα μερικες φορες αντιλαμβανομουν καπως ομως οχι τοσο σαν υσχιρη μορφη αλλα σαν σιγουρια. Οι λογοι που εκεινο το βραδυ βρεθηκα μονη μου εκει ειναι κατι στο οποιο (για πιστευω ευνοητους λογους) δεν μπορω να απαντησω. Οχι δεν βρεθηκα νομιζω χωρις προστασια στην ουσια. Ισως ο Κυριος που εζησα μαζι Του τις συγκεκριμενες στιγμες να μπορουσε να απαντησει στα ερωτηματα Σας καλυτερα Dame. Σας ευχαριστω.
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Εγώ σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    zoyzoy,

    δεν "κρατάει" ο Dom την υποτακτική σε subspace, αν και υποθετικά θα μπορούσε να συνεχίσει να προκαλεί την έκριση ενδορφινών αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα όμως των περεταίρω προσπαθιών. Απλα την "οδηγεί" εκεί, ουτε είναι απαραίτητα τα χτυπήματα / πόνος για να μείνει εκεί ωστε να του πιαστεί ο ώμος.

    Όπως ανέφερα και στο αρχικό άρθρο, από την στιγμή που η υποτακτική θα μπει σε αυτή την κατάσταση το μόνο που μπορεί (κατά την γνώμη μου και απο την εμπειρία μου) να κάνει είναι να είναι εκει περιμένοντας.

    Το πότε η υποτακτική θα βγεί από το subspace εξαρτάται, υποθέτω, απλά και μόνο από το πότε ο οργανισμός της θα αποροφήσει τις ορμόνες που την έφθασαν εκεί.

    Θα πρότεινα να διαβάσεις το βασικό άρθρο προσεκτικότερα.
     
    Last edited: 2 Φεβρουαρίου 2007
  4. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Καταρχήν MasterJp ευχαριστώ για την πιο επιστημονική επεξήγηση και όσων αφορά στο βασικό άρθρο , το οποίο έχω διαβάσει, συμφωνώ και καταλαβαίνω απόλυτα περί τίνος πρόκειται.
    Η απορίες μου λοιπόν δεν ήταν βάση του βασικού άρθρου αλλα βάση του ποστ της Elvira η οποία παραθέτοντας το δεύτερο επεξηγηματικό ποστ της διέλυσε τις απορίες μου λέγοντας πως δεν γνωρίζει αν όλο αυτό τελικά μπορεί να το ονομάσει subspace.
    Ευχαριστώ λοιπόν και τους δυο σας.
     
  5. Elvira

    Elvira Regular Member

    zoyzoy απο το πρωτο μου ποστ ηδη εξηγησα πως δεν ξερω αν μπορω να το ονομασω ετσι, εξαλλου πιστευω τις αποριες σου τις ελυσε πολυ καλυτερα απο εμενα ο Κυριος MasterJP στα γραπτα Του. σε ευχαριστω
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Μπορεί όμως Κύριε αν κάτι τέτοιο Απαιτεί Ο Κύριος απ΄ αυτήν με ξεκάθαρη ρητή διαταγή να εξέλθει γρηγορότερα?
    Μπορούν να επηρεάζουν οι διαταγές Του την ταχύτητα με την οπόία γίνεται αυτή η απορρόφηση ορμονών?
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ανασύρω αυτό το θέμα καθώς αφενός πραγματεύεται ένα πολύ σημαντικό και ωραίο θέμα, αφετέρου περιέχει ένα πολύ εκτενές και αναλυτικό άρθρο για το subspace, το trance και όχι μόνον  
     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Επειδη ως φαινεται ενοχλει η οποια πλακιτσα, γενικο το σχολιο, θελουμε σιγουρα να την ξανανοιξουμε αυτη την κουβεντα; Αν ναι, επιμενουμε στην τοποθετηση περι απορροφησης ορμονων;
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    @MasterJp τι προσφέρει αυτή η διατύπωση υπόθεσης που μεταφέρεις;
     
  10. Soraya

    Soraya Guest

    για το subspace έχω διαβάσει άπειρες γνώμες και απόψεις... Για το subdrop μίλησε κανείς;;;
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    Subspace-Subdrop-Aftercare

    SUBSPACE
    Το subspace είναι μια ψυχοσωματική κατάσταση όπου μπορεί να προκληθεί με πολλούς και διάφορους τρόπους. Είναι μια κατάσταση όπου οι υποτακτικοί το μεταφράζουν ως ζάλη, μέθη, εξωσωματική εμπειρία, επήρεια ναρκωτικών, κτλ. Είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσουμε με τι ακριβώς μοιάζει, μιας που κάθε άτομο το βιώνει διαφορετικά, όπως επίσης μπορεί και το ίδιο άτομο να το βιώσει διαφορετικά κάθε φορά.
    Το subspace μπορεί να προκληθεί από υπερβολικό πόνο ή υπερβολική ευχαρίστηση.
    Πως ακριβώς όμως συμβαίνει αυτό;
    Η επιστήμη έρχεται να δώσει την απάντηση στο θέμα αυτό. Όταν ο οργανισμός μας υποβάλλεται σε υπερβολική δόση ευχαρίστησης (οργασμών) ή υπερβολική δόση πόνου για να αντεπεξέλθει σε αυτή την «επίθεση συναισθημάτων» το νευρικό σύστημα εκκρίνει μια ουσία την γνωστή και ως επινεφρίνη, όπως και ενδορφίνες αλλά και εγκεφαλίνες.
    Η μίξη αυτών των φυσικών ουσιών του οργανισμού είναι μια μορφή της μορφίνης, όπου προστατεύει τον οργανισμό από τον νευρικό κλονισμό που μπορεί να πάθουν οι υποτακτικοί την ώρα ενός υπερβολικού session.
    Υποκειμενικά το subspace είναι σαν να βρίσκεστε σε λήθαργο όπου εκείνη την στιγμή δεν αισθάνεστε πόνο, άγχος, στρες, πίεση, προβλήματα κτλ. Μπορεί ακόμα και να σας κάνει να θεωρήσετε άχρηστο το safeword την ώρα του session.
    Γι ’αυτό και οι Κυρίαρχοι θα πρέπει να είναι άκρος προσεκτικοί σε περίπτωση που η υποτακτική τους πέσει σε subspace μιας που θα μπορούσε να προκαλέσει μεγάλη ζημιά στον εαυτό της χτυπώντας εν αγνοία της ή ζητώντας να συνεχίσει το session που στην ουσία δεν μπορεί να συνεχίσει.
    Η ευφορία του subspace μπορεί να διαρκέσει από ώρες εως και μέρες. Αυτό φυσικά μπορεί να φαντάζει υπέροχο, είναι όμως και άκρος εθιστικό.
    Οι υποτακτικοί που έχουν βιώσει το subspace συνήθως προκαλούν τον εαυτό τους να βρίσκονται όλο και πιο συχνά μέσα σε αυτό, με αποτέλεσμα όταν τελειώσει το session ή όταν περάσει η επήρεια του subspace να πέφτουν σε βαθιά μελαγχολία όπου αν δεν το προσέξουν μπορεί να μετατραπεί και σε βαριά κατάθλιψη. Στον χώρο του BDSM αυτό ονομάζεται subdrop.

    SUBDROP
    Δεδομένου ότι η αύξηση ορμονών και χημικών ουσιών έχουν δημιουργήσει μια κατάσταση έκστασης , καθώς τελειώσει το session η υποτακτική μπορεί να αισθανθεί αποκομμένη από την πραγματικότητα. Μόλις όμως ο οργανισμός της σταματήσει να παράγει την μορφίνη που αναφέραμε πιο πάνω θα αισθάνεται βαθιά εξάντληση και απότομη πτώση της θερμοκρασίας του κορμιού της καθώς και έλλειψη συνοχής και συντονισμού.
    Στο BDSM αυτό αναφέρεται ως subdrop.
    Το drop βιώνεται από τους αθλητές και τους λάτρεις της περιπέτειας. Το drop μπορεί να συμβεί και σε Masters-Doms-Tops. (αν και όχι τόσο συχνά)
    Το drop μπορεί να συμβεί και σε ανθρώπους που βιώσαν κάποιο αυτοκινητιστικό ατύχημα, κάποια διάρρηξη ή οποιαδήποτε έκτακτη ανάγκη και μπορεί αυτό το συναίσθημα να κρατήσει για μέρες.
    Το drop μπορεί επίσης να επέλθει από την απότομη διακοπή του session. (Το session είναι ένα ερωτικό παιχνίδι όπου δεν μοιάζει με κανένα άλλο μιας και οι εμπλεκόμενοι σε αυτό είναι συναισθηματικά ευάλωτοι εκείνη την στιγμή και η οποιαδήποτε διακοπή του μπορεί να μεταφραστεί και ως αδιαφορία από τον σύντροφο). Σε αυτή την περίπτωση το εμπλεκόμενο άτομο που αισθάνθηκε την «απόρριψη» μπορεί και να αποκτήσει ενοχές και να νιώθει υπεύθυνο για την αδιαφορία του συντρόφου του.
    Αυτό φυσικά σημαίνει πως δεν χρειάζεται να φτάσει το υ σε subspace πρώτα για να υπάρξει ο κίνδυνος του subdrop. Γιαυτό θεωρώ πως είναι ένα σημείο που θα πρέπει να τονίσουμε και που θα πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα από τους εμπλεκόμενους σε session.
    Η πλειοψηφία των ατόμων που βρίσκονται σε drop επανέρχονται σε λίγες ώρες. Υπάρχουν όμως και κάποιες περιπτώσεις που αργούν περισσότερο να επανέλθουν, μπορεί να τους πάρει και μέρες. Αυτές οι περιπτώσεις είναι μεν σπάνιες όμως θα πρέπει να γνωρίζουμε πως μπορούμε να τους βοηθήσουμε να επανέλθουν ή ακόμα και να μην πέσουν σε drop.

    AFTERCARE
    Και φτάσαμε στο πιο σημαντικό κομμάτι του κειμένου. Το aftercare είναι ένα πολύ βασικό κομμάτι που δεν θα πρέπει να παραλείπεται μετά από κάθε session.
    Είναι το κομμάτι που θα βοηθήσει τον παρτενέρ μας να αποφύγει η να ξεπεράσει το drop.
    Ένα απαλό μασάζ, η κατανάλωση σοκολάτας, η συνομιλία για το πώς αισθάνεται ο παρτενέρ μας μετά το session είναι από τα βασικά κομμάτια του aftercare.
    Η αποφυγή της οδήγησης αμέσως μετά το session είναι ακόμα ένα βασικό κομμάτι μιας που ο εμπλεκόμενος σε session (ειδικά η sub) δεν είναι σε θέση να οδηγήσει.
    Η συνέχιση της επαφής-συνομιλίας των εμπλεκόμενων και μετά το session σε περίπτωση που δεν είναι ζευγάρι.
    Και τέλος η περιποίηση του εαυτού μας από εμάς τους ίδιους μόλις γυρίσουμε σπίτι μας από ένα session.
    Η απαλή μουσική, ένα χλιαρό χαλαρωτικό μπάνιο με αιθέρια έλαια, ένα ποτήρι κρασί είναι τρόποι που θα μας βοηθήσουν να ηρεμήσουμε και να χαλαρώσουμε από τις προηγούμενες ώρες έντασης.

    Σας ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση.
    Wolf's girl
     
    Last edited by a moderator: 10 Δεκεμβρίου 2015
  12. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Πολύ ενδιαφέρον thread. Δεν είχα ιδέα τι είναι το subspace και δεν θα ήθελα να αποκτήσω πρακτική εμπειρία. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι τραγικός συναισθηματικός εξευτελισμός.
    Δεν είμαι αντίθετη στην χρήση ουσιών κατά περίπτωση οχι όμως ναμπεί ο/η Υ σε ένα σχετικό προσωρινό conditioning αν πρόκειταιγια μέρες. Φυσικά προτιμήσεις είναι αυτές.