Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch, αμφιταλάντευση, μεταβατικό στάδιο, η απλά ισορροπία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 25 Μαρτίου 2015.

  1. Lacrima

    Lacrima Regular Member

    Στην περίπτωση που ο υποτακτικός είναι χειριστικός και επί της ουσίας επιλέγει εκείνος πότε θα τιμωρηθεί για κάτι, ποιός κάνει κουμάντο εδώ;  
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αγαπητή @Lacrima χαίρομαι που συμφωνούμε...
    Ως προς τον πληθυντικό ευγενείας, σας ζητώ συγνώμη που δεν τον χρησιμοποίησα κι εγώ μαζί σας πριν... 

    Στο θέμα του νήματος ( και χρησιμοποιώ ) αυτή μου την παρέμβαση...
    Απλά για να μην δημιουργήσω ανούσιο πλήθος λέξεων δικών μου...
    Και εννοείται ότι είναι απλώς τα δικά μου συμπεράσματα/σκέψεις από την όποια εμπειρία μου με κάποια γυναίκα που θεωρούσα λανθάνουσα switch...
    Και από την "χαλαρή" συζήτηση με άτομα που προσδιοριζόντουσαν ως swirch ( καθώς και την ανάγνωση σκέψεων/εμπειριών switch )...

    Αναφορικά με το αν είναι δυνατόν να υπάρχει σχέση D/s ανάμεσα σε switch εμπλεκόμενους σε αυτή...
    Δύο τα τινά, ο ένας από τους δυο κρατάει "σταθερά" τον ένα εκ των δυο πόλων της δύναμης και ο άλλος τον άλλο...
    Συμφωνημένο μεταξύ τους και πορεύονται με κείνο τον τρόπο...
    Η άλλη "περίπτωση" είναι εκείνη της συχνότερης η λιγότερο συχνής εναλλαγής στην θέση ισχύος των δυο παρτενέρ στα πλαίσια πάντα της ίδιας ασυμμετρίας...
    Το θεμέλιο είναι πάντα η "ανισοκατανομή" της εξουσίας, σε ποιανού τα χέρια θα βρισκόταν, θα ήταν δευτερεύων...

    Σε κάθε περίπτωση ο όποιος συσχετισμός εκτός από τις BDSMικές "σταθερές" έχει πάντα περιθώριο για τους δικούς του κανόνες/κώδικες...
    Εγώ πάντως το switching δεν το αντιλαμβάνομαι σαν Kinky play...
    Άλλο αν δεν θα μπορούσα να "τοποθετηθώ" έστω και για λίγο στην "άλλη" άκρη...

    Ως προς το αν τα status του καθενός από εμάς είναι ρευστά...
    Αν είναι δυνατόν ν' αλλάξουν...
    Αυτό είναι κάτι που άπτεται στην προσωπική διαδρομή του καθενός μας...

    Αυτά από μένα κι ευχαριστώ ξανά, όποιον/α συμμετείχε στην κουβεντούλα μέχρι στιγμής... 
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Μηπως παμε topping from the bottom εδω;
    Ρωταω δεν ξερω....
     
  4. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Σουητςερς και Σουητσούδες, Διακόπτες, όσες το έχουν ως τίτλο, κυρίως,
    και τις έχω ρωτήσει δεν μπόρεσαν να μου το εξηγήσουν ιδιαίτερα...

    Πιθανώς, χωρίς να είμαι βέβαιος, δε γνωρίζω ειδικώς, να είναι η διαδικασία
    εκείνη της επιβολής κάποιας συγκεκριμένης εργασίας του στυλ κάνε αυτό το ό,τι
    ή ακαθόριστης-δυναμικής, δηλαδή μέσω ενός διαλόγου, ο οποίος ξεκινάει εκείνη την στιγμή.
    Βεβαίως σε μία χρόνια σχέση και όχι καθημερινές-εφήμερες συνεδρίες αυτά είναι περισσότερο
    προκαθορισμένα παρά δυναμικά, γιατί ξέρει ο ένας τον άλλον.
    Προσωπική εκτίμηση για το θέμα, ίσως αφοριστική ή δογματική, είναι ότι η διείσδυση είναι
    εκείνη που κάνει την διαφορά και ορίζει τον τίτλον.
    Μία γυναίκα μπορεί να μαγέψει με τις γνώσεις της, και ας είναι υπο ή σκλάβα, σε κάποιο αντικείμενο
    γνώσης τον Κύριον της και να γίνει τροφός του πνεύματος του ή και αμφίδρομα αν είναι και οι δύο γνώστες,
    σαποισέξουαλ έχω την εντύπωση πως το λένε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο Κύριος της έγινε σουητς.
    Αντίστοιχα, ίσως, να ισχύει και σε οποιαδήποτε άλλη σχέση , δεν ξέρω, ας πει όποιος άνθρωπος ξέρει...
     
    Last edited: 25 Μαρτίου 2015
  5. whisperer

    whisperer Regular Member

    με τετοιο αβαταρ επομενο ειναι  
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κατ' εμέ, ορθώς ψυχανεμίστηκες... 
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εχω αδεια αυτες τι μερες και ολη την ωρα διαβαζω... 
    Μονο μην μου πεις πως θα γραψω εξετασεις τον Ιουνιο, θα τρελαθω  

     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Και να γράψεις εξετάσεις, σίγουρα δεν θα είμαι εγώ να βάλω τα θέματα...
    Ούτε θα είμαι στην "επιτροπή" που θα διορθώνει χαχαχα...
    Εγώ απλά την γνώμη μου λέω...
    Δεν ξέρω περισσότερα από κανέναν και καμία...
    Με βάση τις όποιες εμπειρίες/γνώσεις και σκέψεις μου πορεύομαι...
    Με σεβασμό στην γνώμη των άλλων (ακόμη και όταν με κείνη θα διαφωνούσα) και όσο γίνεται ταπεινοφροσύνη και κριτικό πνεύμα (για την πάρτη μου πάντα και μόνο για κεινη το τελευταίο)...
    Κρατώντας εκείνα που θεωρώ ότι θα είχαν κάτι να μου δώσουν και απομακρύνοντας εκείνα που δεν θα μου ταίριαζαν (χωρίς να σημαίνει ότι θα ήταν λάθος για άλλους)...
    Όπως όλοι νομίζω...  
     
  9. de7

    de7 s

    Θεωρώντας τον εαυτό μου switch, κατά βάση κυρίως σε σχέση με το δίπολο top/bottom (όπως έχω διατυπώσει και αλλού στο παρελθόν), προσαρμόζω αυτομάτως την ενέργειά μου και τη δράση μου ανάλογά με το άτομο με το οποίο βρίσκομαι. Είναι μια διαδικασία που γίνεται αυτόματα πλέον.

    Παρόλαυτά, έχοντας ανέκαθεν μια σαφή προτίμηση στο να είμαι σε ρόλους sub/bottom, το switching μου προέκυψε πριν από περίπου 7 χρόνια στα πλαίσια της σεξουαλικής/συναισθηματικής μου ζωής και χωρίς να το έχω προβλέψει ή επιδιώξει. Επί της ουσίας απολαμβάνω περισσότερο να είμαι σε ένα ρόλο sub/bottom αλλά στην πράξη η πραγματικότητα πλέον μου αποδεικνύει ότι δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα με εμπνεύσουν ή θα με πείσουν για κάτι τέτοιο, οπότε συνήθως προκύπτει να είμαι εγώ πιο ισχυρή ενεργειακά και να αναλαμβάνω εν τέλει τον αντίθετο ρόλο.
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κι εσένα "περίμενα" @de7 και μπορώ να πω, ότι δεν με διέψευσες...
    Σ' ευχαριστώ ειλικρινά που άφησες το "ίχνος" σου...
    Και θα μπορούσες να γράψεις, οτιδήποτε άλλο θα είχες διάθεση να μας αφήσεις...
    Αν και όταν το θελήσεις... 
     
  11. brenda

    brenda FU very much


    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααχχχχχχχ, αγαπητή @de7, να πούμε ότι δεν σας καταλαβαίνουμε? 
    Σας καταλαβαίνουμε....
    Έχεις βρει ισορροπία σ΄αυτήν την εναλλαγή?
    Αν δεν γίνομαι πολύ αδιάκριτη, θα ήθελα να μου απαντήσεις... 
     
  12. de7

    de7 s

    @brenda, στα πλαίσια μιας έντονης συναισθηματικής/ερωτικής σχέσης -όπως έχει υπάρξει στο παρελθόν- το switching μου είναι πολύ ευχάριστο και με ισορροπεί γιατί και οι δύο πλευρές μου ικανοποιούνται στο έπακρο (έχοντας ως βάση τη bottom πλευρά).

    Όμως, οφείλω να ομολογήσω ότι αυτή τη στιγμή περνώ μια πολύ μεταβατική περίοδο της ζωής μου προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα, ανάμεσά τους και το switching όπως εκφράζεται τώρα που δεν είμαι ερωτευμένη, κυρίως γιατί κατά κόρον αναλαμβάνω τον top ρόλο. Οπότε δεν έχω ισορροπήσει πλήρως ακόμα και δεν μπορώ να καταλάβω αν εν τέλει μεταλλάσσομαι σε top ή αν οι άνθρωποι που προσεγγίζω δεν είναι σε θέση να με υποτάξουν ή αν πρέπει απλά να συμφιλιωθώ με αυτό που ζω.