Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch, αμφιταλάντευση, μεταβατικό στάδιο, η απλά ισορροπία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 25 Μαρτίου 2015.

  1. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ευχαριστω παρα πολυ για ακομα μια φορα για το χρονο που διαθεσατε.
    Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι το ενα στατους ειναι ανωτερο απο το αλλο
    Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη τα εχω μπερδεμενα λιγο στο κεφαλι μου, τα γραφω και μπερδεμενα και χρησιμοποιω λαθος λεξεις.
    Ηξερα για τους τυπους σχεσεων, ομολογω τους τυπους χρονικης διαρκειας πρωτη φορα τους ειδα....
    Με κατατοπισατε πληρως, ευχαριστω
     
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Συγνωμη το εχω ξαναπει,καλο και το τρολλαρισμα   μπορει να γινομαι κουραστικη, αλλα το ψαχνω.
    Οταν ρωταω κατι δεν θελω να νομιζουν οι αλλοι οτι τους προσβαλλω ή οτι τους ακυρωνω ή οτι τους κρινω, καμια σχεση.
    Εγω δεν ξερω ακομα εαν μου ταιριαζει ολο αυτο, αλλα οτι μαθαινεις σε αυτη τη ζωη καλο ειναι νομιζω.
       
     
  3. Παλιότερα να δεις τι περιπτώσεις ατόμων είχαμε (όταν δεν ήξεραν καλά καλά τις επιθυμίες και ήταν στο αβγ).
    Δεν θα ξεχάσω μια ατάκα / ερώτηση από μια συγκεκριμένη σε διάλογο:

    "O Master δεν είναι ανώτερος του Dom, ρε παιδιά, όπως αντίστοιχα και η σκλάβα?"
     
  4. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Κατόπιν αρκετού βασανισμού του κορμιού και του μυαλού μου και μετά από αρκετά χρόνια "περιπλάνησης" δηλώνω αβίαστα "switch" για πολλούς λόγους.

    Καταρχήν ως ρόλοι μου αρέσουν και οι δύο. Και θεωρώ κρίμα να μη λειτουργώ όπως νιώθω κάθε φορά. Υπάρχουν στιγμές, που θέλω να αφεθώ και να δοθώ ολοκληρωτικά. Να νιώσω υποχείριο στο έλεος και τις διαθέσεις Της. Συχνά ως ανάγκη και λιγότερο ως απλή επιθυμία.

    Άλλες φορές πάλι αναζητώ ακριβώς το αντίθετο. Να αναλάβω εγώ την ευθύνη αλλά και τη χαρά να την οδηγήσω μέσα από την ταπείνωση και τον πόνο στην ηδονή και την καύλα. Να βλέπω στα μάτια και το πρόσωπό της κάθε αντίδραση, κάθε μορφασμό, που της προκαλώ.

    Τα πάντα είναι θέμα συντρόφου αλλά και διάθεσης. Τι μου "βγάζει" αλλά και τι θέλω και θέλουμε και οι δύο. Σίγουρα με κάποια μπορεί να είμαι μόνο Κ ή μόνο υ. Και το χαίρομαι απόλυτα. Ωστόσο ακόμη και με το ίδιο άτομο μου αρέσει πολύ να έχω εναλλάξ και τους 2 ρόλους. Και ίσως τελικά είναι αυτό, που προτιμώ περισσότερο. Γιατί έτσι αισθάνομαι ότι καλύπτω καλύτερα επιθυμίες μα και ανάγκες. Γιατί δε νιώθω μόνο Κ ή μόνο υ.

    Και μπορεί η κατάσταση να μοιάζει για πολλούς ερμαφρόδιτη, όμως προσωπικά αυτή ακριβώς η εναλλαγή με "γεμίζει" και με εξιτάρει αφάνταστα. Τι καλύτερο από το να την τιμωρώ με το ίδιο "νόμισμα"... ή να την προκαλώ να μου φερθεί όπως νομίζει και κρίνει η ίδια ...

    "Switch" λοιπόν, καθώς τόσο εγκεφαλικά όσο και σωματικά με "φτιάχνει" αφάνταστα να βρεθώ στα πόδια της αλλά κι εκείνη να "πέσει" στα χέρια μου.  
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Πολύ σωστή η παρατηρησή σου.
    Ανάμεσα σε δύο συγκεκριμένα άτομα, εναλλαγή Κυριαρχίας υποταγής δεν είναι δυνατόν να υπάρξει. Μπορεί να ακούγεται "δογματικό" αυτό, αλλά Κουμάντο "μια εγώ και μια εσύ" δεν γίνεται.
    Το να εκδηλώνεται η Κυριαρχικότητα ή υποτακτικότητα σε διαφορετικά άτομα είναι δυνατόν να γίνει και παρατηρήται.
    Η συνηθέστερη μορφή σουϊτσιν είναι αυτή που εκδηλώνεται από ατομα που δεν βρίσκονται σε σχέση D/s και μάλιστα εκδηλώνεται ως επί το πλείστον περιστασιακά σαν εναλλαγή τόπινκγ και μπότομκνγκ σε διάφορα σέσιον.
     
    Last edited: 26 Μαρτίου 2015
  6. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Εξαιρετικής έμπνευσης νήμα. Μπράβο σου, καθώς ούτε ένας switch δε σε πρόλαβε... στη στροφή!!Κι εσύ να είσαι καλά και να περνάς υπέροχα.

    Όσο για το συνειδητοποιημένο του πράγματος, πίστεψέ με μόνο εύκολο δεν είναι. Φυσικά εύκολο δεν είναι τίποτα στη ζωή, αν θέλουμε να το κάνουμε σωστά και σχετικά ολοκληρωμένα. Όμως για μένα αξίζει απόλυτα.

    Και πάλι ευχαριστώ πολύ για το νήμα σου!!!
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το έβγαλα γιατί δεν ήθελα να σε "καπελώσω", για κανένα άλλο λόγο (κουσούρια βλέπεις χαχα)...
    Κοίτα, κι εγώ έχω τις "πτυχές" μου που ζορίστηκα πάρα πολύ για να καταλάβω, αποδεχθώ και στο τέλος αγαπήσω...
    Και ναι, τίποτε δεν είναι εύκολο στη ζωή, έχεις δίκιο...
    Εγώ ξανά ευχαριστώ εσένα για τον χρόνο που διέθεσες... 
     
  8. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Μη βγάζεις τίποτα. Δεν τίθεται το παραμικρό θέμα "καπελώματος". Άλλωστε η ποιότητα και αυτός ακόμη ο τρόπος γραφής μας υποδηλώνει πάρα πολλά. Και στο πρόσωπό σου μόνο τέτοιες τάσεις δεν έχω διακρίνει. Και σίγουρα ο καθένας μας έχει τη θέση, που του αξίζει.  
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ν σου πω αν θες την γνωμη μου,
    Μπορει καποιος να θεωρησει εναν Μαστερ ανωτερο απο εναν Κ λογω ισως των δεσμευσεων του τιτλου και ομολογω στην αρχη ειχα μπει σε μια διαδικασια ν το σκεφτομαι και εγω καπως ετσι, αλλα τονιζω μονο σαν θαυμασμο (ολους τους σεβομαι το ιδιο) σε καποιους ανθρωπους που το bdsm ειναι απλη καθημερινοτητα γι αυτους και σε εμενα ειναι Κινεζικα  Οτι εχουν φτασει σε ενα επιπεδο οι σκλαβες πχ να αφησουν τον εαυτο τους τοσο ελευθερο, γιατι εγω δεν μπορουσα να το κανω με τιποτα αυτο. Δεν ξερω αν λεω κοτσανες παλι και αν ειναι σωστη η συγκριση αλλα οπως δεν θα μπορουσα να ζησω σε μοναστηρι για τους χ λογους, ετσι δεν θα μπορουσα να ζησω σαν σκλαβα για τους χ λογους παλι. Ειμαι καλοπερασακιας  . Ευχομαι να καταλαβετε τι εννοω. Ολοι ειμαστε ισοι, ειμαι απολυτη σε αυτο.
     
  10. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Αυτό τα λέει όλα, εκτιμώ. Συμφωνώ και επαυξάνω αδιαπραγμάτευτα.
     
  11. Δεν λέω ότι λες κοτσάνες, απλά ότι πρέπει να κοιτάμε / κρίνουμε βάση των δικών μας θέλω / σεξ. ροπών και όχι του τι.. θαυμάζουμε στους άλλους.
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Γι αυτο και προσωπικα θαυμαζω κατι το οποιο εγω δεν θα μπορουσα να κανω με τιποτα.
    Οπως θαυμαζω τα μεγαλα μυαλα, γιατι εγω δεν ειμαι, τις παρα πολυ ωραιες γυναικες, ετσι θαυμαζω και τα υπολοιπα.
    Δεν τιθεται θεμα ζηλιας.