Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

switch και "καθαρότητα"..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 20 Οκτωβρίου 2006.

Tags:
  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: switch και "καθαρότητα"..

    Τι ειναι "??" ?
    lol
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Να υποθέσουμε Εύα ότι εννοείτε Κυρίαρχους που επιθυμούν κάποιες φορές να κάνουν bottoming ή που ίσως κάποιες στιγμές θέλησαν να είναι σκλάβοι ή και έχουν αυτή την βαθύτερη επιθυμία;

    Αν καταλαβαίνω σωστά, πιθανά οι εμπειρίες σας από "εναλλασόμενους" είναι αντίστροφες από τις εμπειρίες της Princess_of_Pain;
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    tender lilly μου η αληθεια ειναι οτι προσωπικα δεν μπαινω σε διαδικασια για να ανακαλυψω αν ο καποιος Χ/χ που εχω απεναντι μου ειναι Κυριαρχικος που τον επιασε ξαφνικα η επιθυμια να μου παραδωθει- υποταχθει...Δεν με απασχολει αν ειναι bottom, ουτε αν ειναι switch, ουτε και βαζω ετικετες σε κανενα.

    Αυτο που ξερω ειναι οτι ενας αντρας για να μου υποταχθει, η για να με κανει να νιωσω οτι τον Κυριαρχω, η ακομα οτι θα μπορουσα να τον Κυριαρχισω, ειναι για μενα απλα υποτακτικος.
    Τωρα αν ο ιδιος αντρας, παει παραπερα και μπορει να βγαλει την Κυριαρχικη του πλευρα σε αλλη Κ/κυρια, αυτο δεν ειναι ουτε κακο, ουτε αφυσικο.
    Εχω γνωρισει τελειους υποτακτικους που σε αλλη σχεση τους ηταν πολυ καλοι Κυριαρχικοι και το αντιθετο.
    Καποιοι αλλαζουν τον ρολο τους και μεσα στην ιδια την σχεση τους αν και η Α/αλλη-ος ειναι switch.
    Μια χαρα το βρισκω!

    Ναι οι εμπειριες μου δεν ηταν (ειναι) ουτε ασχημες, ουτε οδυνηρες με τους switches σε σχεση με την Princess.
    Tωρα αν η Princess επεσε σε τραμπουκο αυτο δεν επιβεβαιωνει κανενα κανονα.
    Ειχε απλα ενα ατυχες περιστατικο το οποιο θα μπορουσε να το εχει ακομα και με ενα υποτακτικο.

    Να διευκρινησω οτι μου εχει τυχει να σταματησω ενα session χρησιμοποιοντας safeword επειδη καταλαβα οτι δεν θα ειχε το αποτελεσμα που θα ηθελα. Ο λογος ηταν οτι ο συγκεκριμενος switch δεν ηταν ετοιμος να νιωσει υποταγη η δεν ηταν σε καταλληλη στιγμη της υποτακτικης του ψυχολογιας.
     
    Last edited: 22 Οκτωβρίου 2006
  4. G_E

    G_E Contributor

    Δεν περίμενα να γίνει thread μια αποστροφή του λόγου μου όπου μίλησα για «οπαδούς της καθαρότητας» και το για πώς ενδεχομένως βλέπουν τους switch.

    Πιο κάτω στο ίδιο κείμενο είπα επίσης κάτι που δεν έγινε ίσως εντελώς αντιληπτό. Πως «όλοι είμαστε switch”. Δεν ήταν εξυπνάδα. Οι άνθρωποι θέλουν να ορίζουν τα πράγματα με έναν κάπως υπεραπλουστευμένο τρόπο. Ορίζοντας τους άλλους κάπως σχηματικά και «καθαρά», νιώθουν πως έτσι τους καταλαβαίνουν καλύτερα και δεν απειλούνται. Με τον ίδιο τρόπο προσπαθούν να ορίσουν και τον εαυτό τους.

    Όσο κι αν υπάρχουν κλίσεις και τάσεις προς τη μια την άλλη πλευρά, η ανθρώπινη φύση δεν είναι «καθαρή» κι αυτό είναι ο πλούτος της, η ομορφιά της και η κατάρα της.
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    KyriosG το post σου (αυτό και το προηγούμενο) το βρήκα από τα πιο ειλικρινή.
    Δεν παρεξηγήθηκε η λέξη "καθαρότητα" που πολύ σωστά την έθεσες. Απλά την δανείστηκα και την χρησιμοποίησα με τον δικό μου τρόπο!
     
  6. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Re: switch και "καθαρότητα"

    Το μανιφέστο του αμετανόητου Διακόπτη

    Με εκφράζει απόλυτα αυτά που γράφει ο KyriosG και η SM_Art_Lady (φυσικά!), πάνω στο θέμα. Είμαι ένας από τους λίγους που δηλώνουν ευθαρσώς Switch στο status τους, με όποιες συνέπειες και να έχει αυτό. Την απόφαση αυτή την πήρα μετά από πολύ σκέψη και δύσκολες διεργασίες, αφού είχα αλλάξει από το ένα άκρο στο άλλο. Πήρα την απόφαση και εγκατέλειψα την όποια Κυριαρχική μου έκφραση, για να υποταχθώ απόλυτα σε μια Κυρίαρχη...

    Αυτή η απόφαση μου για αλλαγή είχε αμφισβητηθεί έντονα, την περίοδο που είχε πραγματοποιηθεί. Είτε θεωρήθηκε λάθος, ή ψευδής, η αρχική μου δήλωση status, είτε κάποιοι άλλοι θεώρησαν πως είναι αδύνατον να γίνει μια τέτοια αλλαγή από ένα "σοβαρό" άτομο "που έχει τον έλεγχο του εαυτού του και της ζωής του", ενώ κάποιοι τρίτοι θεώρησαν πως είμαι μια ακόμα ζωντανή "απόδειξη" πως "δεν υπάρχουν πια άνδρες". Πείτε το όπως σας ικανοποιεί...

    Θεωρώ πως έχασα πολύ μεγάλο μέρος του κύρους που είχα μέσα από αυτή την διαδικασία και είμαι σίγουρος πως υπάρχουν ακόμα και σήμερα άτομα μέσα στην κοινότητα που δεν τους "πείθω", μια και αρκετοί θεωρούν τους switch σαν τα "ανώριμα 'παιδιά' του BDSM" και τις πράξεις μου ανάλογες. Όμως δεν με απασχολεί πλέον. Το πραγματικό ζήτημα δεν είναι να ικανοποιώ την αισθητική που έχουν οι άλλοι για τα πράγματα (εκτός ίσως της Κυρίαρχης στην Οποία έχω υποταχθεί και την Οποία υπηρετώ).

    Το πραγματικό ζήτημα είναι πως αυτό που βίωσα και βιώνω είναι το μεγαλύτερο μάθημα για το BDSM και για την ζωή, που θα μπορούσα ποτέ να μάθω! Είναι πως βίωσα και βιώνω μια εμπειρία συγκλονιστική, η οποία με έχει κάνει να αναθεωρήσω πολλά για τον εαυτό και να ανακαλύψω πως η πραγματική δύναμη δεν πηγάζει από την πόζα και από την φιγούρα, ούτε από την αναγνώριση σου από τους άλλους, σαν κάτι το υπέρτερο και ιδεατό, αλλά πηγάζει μέσα από την ίδια σου την ψυχή.

    Πολλοί βιάστηκαν να πουν πως είχα κάνει λάθος στο status και πως η πραγματική μου "φύση" είναι να είμαι υποτακτικός και πως έπρεπε να το αποδεχτώ αυτό. Όμως, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν θα μπορούσε να ισχίσει ποτέ...

    Η πραγματική μου φύση είναι να είμαι αυτό που είμαι. Οι ταμπέλες και η ανάγκη για υπεραπλούστευση δεν με εκφράζουν. Σε μια δεδομένη στιγμή της ζωής μου, είμαι Κυρίαρχος, σε άλλη είμαι υποτακτικός. Αυτή η δεδομένη στιγμή μπορεί να είναι ακαριαία, μπορεί όμως να είναι και μακροχρόνια. Το τι θα είμαι εξαρτάται από το άτομο που θα έχω απέναντί μου, από το πως με εμπνέει, τι βλέπω σε Ε/εκείνο, τι μου ξυπνάει μέσα μου. Ανάλογα, αναλαμβάνω ή παραδίδω απόλυτα και πρόθυμα τον έλεγχο.

    Ο κάθε ρόλος που ζω είναι πέρα για πέρα αληθινός. Απολαμβάνω να υποτάσσομαι, και απολαμβάνω άλλοι να μου προσφέρουν την υποταγή τους. Απολαμβάνω, με κάθε ειλικρίνεια, να δίνω, ή να εισπράττω από άλλους.

    Στην Αγγλία είχα μάθει για ένα πολύ ενδιαφέρον όρο: switch slave - Πρόκειται για slave υποταγμένο σε ένα Κυρίαρχο, που μπορεί να έχει δικούς του σκλάβους και να εκφράζει την Κυριαρχική πλευρά του. Συνήθως, ένα τέτοιο προνόμιο προσφέρεται από τον Κυρίαρχο σαν ανταμοιβή για τις υπηρεσίες του. Η αναγνώριση της Κυριαρχικής πλευράς ενός slave και η άδεια να έχει δικούς του σκλάβους είναι κάτι πολύ τιμητικό για οποιοδήποτε switch.

    Και αυτό είναι ένα status πολύ σεβαστό, χωρίς να βγαίνει να πει κάποιος πως ένας switch slave δεν είναι "πραγματικός Κυρίαρχος" και πως "δεν μπορώ να θεωρήσω αυθεντικό ένα τέτοια άτομο". Όμως η Κυριαρχία δεν είναι θέμα ανταγωνισμού, είναι θέμα έκφρασης και ευθύνης.

    Δεν με απασχολεί λοιπόν πως κάποιοι δεν με θεωρούν πραγματικό Κυρίαρχο. Έχω έντονη μια κυριαρχική φλέβα μέσα μου και αυτή υπάρχει πέρα από το τι σκέφτονται οι άλλοι. Το αν θα την εκφράσω είναι απλά θέμα προσωπικών επιλογών, καταστάσεων και διάθεσης και τίποτε άλλο. Και αυτή η πλευρά μου μπορεί να είναι ίσως και πολύ πιο έντονη, αυστηρή, δημιουργική και επίμονη από κάποιου "καθαρού" Κυρίαρχου, γιατί απλά πηγάζει από τις πιο "σκοτεινές" πλευρές της ύπαρξης μου και από έντονα ένστικτα, τα οποία στην δεδομένη στιγμή τελούν υπό υπνώσει. Η τεχνική; Απλά θα πω πως σπουδάζω δίπλα στην Καλύτερη. (Και τουλάχιστον ξέρω πως δεν είμαι σε θέση ακόμα να χειριστώ ένα καμιτσίκι...) Για αυτό μην ορκίζεστε κιόλας πως γνωρίζετε εκ των προτέρων πως μπορεί να εκφραστεί ένα "παράδοξο" πλάσμα σαν εμάς τους switch...

    Αγαπητοί μου Κυρίαρχοι (πραγματικοί και faux) και υποτακτικοί (πραγματικοί ή fake), το να προσπαθώ να είμαι καλός υποτακτικός αυτό τον καιρό είναι το πιο δύσκολο και απαιτητικό πράγμα που μου έχει συμβεί. Και χρειάζεται πραγματική ωριμότητα και μια ειλικρινή εικόνα του εαυτού σου για να καταφέρεις να τον ελέγξεις και να τον αφιερώσεις σε κάποιον Άλλο. Χρειάζεται αυτοθυσία, περιορισμό του Εγώ σου και υπομονή. Πολλή υπομονή και επιμονή.

    Και όταν και αν αποφασίσεις να εκφραστείς σαν Κυρίαρχος ξανά στο μέλλον, θα είσαι καλύτερος. Πολλές φορές καλύτερος... Και θα είσαι ωριμότερος και πιο έτοιμος, όταν κληθείς να οδηγήσεις κάποιον άλλο μέσα στα μονοπάτια της υποταγής...
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: switch και "καθαρότητα"..

    Υπέροχο!! Phoenixxx 
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2006
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: switch και "καθαρότητα"..

    Κύριε G..
    Ήταν απλά κίνητρο τα λόγια σου για τη δημιουργία του συγκεκριμένου θέματος,που πιστεύω πως έπρεπε να συζητηθεί για να δω και τι απόψεις υπάρχουν στο χώρο.Δεν είχα σκοπό να τονίσω κάτι,ούτε να δημιουργήσω εντυπώσεις με κάποιο μεμονωμένο απόσπασμα και ελπίζω να μην ένιωσες έτσι..

    Αυτό είναι  
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Re: Απάντηση: Re: switch και "καθαρότητα"..

    Όχι φίλε Incomplete, δεν ένιωσα άσχημα. Απλώς αναρωτήθηκα μήπως δεν είχα γίνει κατανοητός. Βλέπω πως είχα γίνει.

    Ας προχωρήσω σε μια σύντομη απάντηση στο α) ερώτημα.

    Δεν υπάρχει κακοπροαίρετη και άμεση αμφισβήτηση των switch, των αμφί κλπ. στο forum. Υπάρχουν όμως “οπαδοί της καθαρότητας» και συχνά εκφράζονται τέτοιες απόψεις. Συνήθως πρόκειται για ρομαντικές φαντασιώσεις εκείνων που «θέλουν να γίνουν». Αυτοί που «θέλουν να γίνουν» είναι πιο απόλυτοι απ’ αυτούς που είναι.
    Μπορεί όμως να εκφράζονται και από άτομα που «φοβούνται μήπως και γίνουν» (switch η κάτι τέτοιο). Αυτοί ταμπουρώνονται πίσω από τις απόλυτες απόψεις.