Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch και D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Νοεμβρίου 2015.

  1. seduced mind

    seduced mind Guest

    Πες μου κιόλας ότι όσοι κάνουν D/s σχέσεις είναι μονογαμικοί/ες παραμένουν εφόρου ζωής στον/στην Κ τους να πηδηχτώ από το παράθυρο...
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Καταρχάς, εφόσον ένας διάλογος γίνεται δημόσια είναι ανοικτός στον οποιονδήποτε   Και βεβαίως εγώ πάντα χαίρομαι να παρεμβαίνουν με καίριο τρόπο όσο περισσότεροι συνομιλητές γίνεται  

    Νομίζω ότι εδώ μπερδεύουμε λίγο το θέμα του σεβασμού στη μοναδικότητα του άλλου, τη συναίνεση και την ασυμμετρία.
    Η συναίνεση προφανώς και δίνεται βάσει κάποιας σύμπνοιας και συμφωνίας.
    Και βέβαια και οι δυο απολαμβάνουν, και οι δυο παίρνουν από αυτή τη σχέση. Αλλιώς γιατί να την κρατάνε;  


    Αλλά η ζωή έχει δείξει στους περισσότερους από εμάς ότι μπορούν να προκύψουν και θεμελιώδη ζητήματα στην πορεία μιας σχέσης. Όσο και αν το θες, όσο ώριμος και αν είσαι, όσο καλή διάθεση και να έχεις, όση εμπειρία...
    Και τότε κάποιος πρέπει να πάρει την απόφαση. Και αυτός δεν μπορεί να είναι οι εξής δυο κατά τη γνώμη μου...  

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να μην ομολογηθεί ποιος έχει το "πάνω χέρι";
    Και επίσης γιατί να μην έχω το ρόλο προς τον οποίο γέρνω;

    Να είμαι ειλικρινής, εμένα όλο αυτό μου κάνει περισσότερο σε "δεν θέλω να έχω τις ευθύνες που απορρέουν από κάθε θέση μέσα στη σχέση". Αυτό όμως κατά τη δική μου άποψη δημιουργεί προβλήματα, πρώτα μέσα μας και μετά μέσα στη σχέση. Δική μου άποψη και εμπειρία είναι αυτή  
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Πες μου κιόλας πώς μπλέξαμε όλα αυτά που έγραψα εγώ με τη μονογαμικότητα ή το "εφ' όρου ζωής" και θα μπορέσω ίσως να καταλάβω και να συνεχίσω την κουβέντα  
     
  4. seduced mind

    seduced mind Guest

    Να σου πω κάτι; ειλικρινά βαριέμαι να σου το εξηγήσω.... θα σου το πω όσο πιο απλά μπορώ, δημιουργείται μία σχέση δύο ανθρώπων, πρώτα έρχονται οι άνθρωποι και μετά όλα τα άλλα. Δεν έρχεται πρώτα το D/s και μετά οι άνθρωποι. Εαν νομίζεις πως το D/s έρχεται πρώτο απ' όλα, τότε κάποιος που έκανε D/s σχέσεις με 24/7 lifestyle για πολλά χρόνια, σου λέει και αν θέλεις κράτησε το ή πέταξε το, πρόσεξε γιατί θα έρθει η μέρα που θα γκρεμοτσακιστεί η φιλοσοφία που έχεις πλάσει στο μυαλό σου και θα χάσεις την ίδια στιγμή τη γη κάτω από τα πόδια σου...
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Αυτά τα νοητικά άλματα που κάνεις από έννοια σε έννοια και από πεδίο σε πεδίο, πολύ με μπερδεύουν οφείλω να πω. Και αν και -εν αντιθέσει μας σένα- δεν βαριέμαι, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για να συνεχίσω την κουβέντα  
    Φυσικά και έρχονται πρώτα οι άνθρωποι, φυσικά και οι άνθρωποι κάνουν το D/s και όχι το αντίστροφο.
    Δεν είναι lifestyle για μένα το D/s, όχι πια. Είναι η σχέση μου, η σχέση Μ/μας. Έτσι το ζω, έτσι το βιώνω, με όλο το σεβασμό, την μοναδικότητα, την αγάπη και την ιερότητα του Έρωτα δυο ανθρώπων.
    Εύχομαι να ζεις ό,τι καλύτερο, με όποιο τρόπο επιθυμείς  
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ενταξει, επειδη δεν βγηκε σε σενα, δεν σημαινει οτι και οι αλλοι δεν ειναι ικανοι.
     
  7. seduced mind

    seduced mind Guest

    Είπα να το γλυτώσω αλλά τελικά δεν θα το γλυτώσω... To BDSM δεν επινοήθηκε σήμερα ούτε χθές ούτε πριν 100 χρόνια ούτε πριν 10 αιώνες αλλά έχει πολύ βαθύτερες ρίζες. Όπως όλα τα πράγματα και οι οργανισμοί εξελίσσονται έτσι εξελίχθηκε και αυτό. Διακρίνω μια εμμονή τα τελευταία χρόνια σχετικά με το ποιος είναι Κυρίαρχος, ποιος είναι Αφέντης, ποια είναι Κυρίαρχη, ποια είναι Αφέντρα κοκ. Όλοι αυτοί οι αστείοι ορισμοί και ταμπελίτσες, δεν υπήρχαν πριν από 10 αιώνες για παράδειγμα, όταν όμως από την άλλη το BDSM ήταν παρών, απλώς δεν υπήρχε καν ως BDSM, δεν είχαν επινοήσει τον όρο εκείνη την εποχή...! Όπως γίνεται ολοφάνερο λοιπόν όσο περνάει ο καιρός όλος αυτός ο κόσμος εξελίχθηκε, έδωσε ορισμούς και έννοιες, ενώ με την παρουσία του διαδικτύου, εμφανίσθηκε και το έμβλημα, ούτε έμβλημα υπήρχε τότε.

    Αντί λοιπόν να τη μετράμε σε ένα φόρουμ ποιος την έχει μεγαλύτερη όπως κάνουν τα μικρά παιδάκια και να λέμε α εσύ είσαι έτσι, σχέση έχεις αλλά η σχέση σου δεν είναι D/s, πολλώ δε μάλλω όταν αρκετοί και αρκετές έχουν αλλάξει ακόμα και στάτους, καλό θα είναι να μην προσπαθούμε να θέσουμε πλαίσια και κανόνες, αλλά να το αφήσουμε να εξελιχθεί...

    Προσωπικά σαν ουδέτερος παρατηρητής γελάω όταν κάποιος για παράδειγμα παριστάνει τον άντρακλα και θέτει κανόνες, τι είναι σωστό και τι είναι λάθος, ενώ το ίδιο βράδυ μπορεί να τον τρώει από την υποτακτική του ή από καμια προντόμα, οπότε χαλαρώστε και αφήστε το κόσμο να ζήσει ότι θέλει να ζήσει χωρίς να τρώει κριτική....

    Δεν μπορείτε να πείτε τι είναι τι....

    Μου θυμίζετε τους ψυχίατρους που πριν από 40 χρόνια λέγανε τους ομοφυλόφιλους ψυχικά διαταραγμένους και σήμερα τους ζητάνε συγγνώμη....

    Θα έρθει η στιγμή που λόγω της εξέλιξης της ζωής θα τα αναιρείτε όλα αυτά που λέτε όπως κάποιοι από εσάς έχετε αναιρέσει τα στάτους σας τα ίδια....

    Από το γιουσουφάκι με αγάπη....

    Υ.Γ θα ήθελα πάρα πολύ ένας Κ να έρθει και να προσπαθήσει να αρπάξει τη σύντροφο μου μέσα από τα χέρια μου για να δούμε ποιος κάνει καλύτερο mind fuck...
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Βέβαια, για να λέμε την αλήθεια, τότε δεν υπήρχε ουδεμία αμφισβήτηση ποιος είναι ο αφέντης και ποιος ο δούλος. Ούτε υπήρχε 1 στο τρισεκατομμύριο ο δούλος να πει στον αφέντη "αυτό που σου λέω εγώ". Εκτός εάν ο δούλος είχε τάσεις αυτοκτονίας με εντυπωσιακό τρόπο μάλιστα (δημόσια, αργά, βασανιστικά κλπ κλπ). Ε; Ε;      
     
  9. seduced mind

    seduced mind Guest

    Eγώ δεν το εννοώ όπως εσύ.... έχουν βρεθεί σε ανασκαφές αρχαία με BDSM αναπαραστάσεις.... οπότε δεν μπορώ να σου πω τι ίσχυε τότε, απλώς ότι το είχαν ήδη ανακαλύψει...
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ναι βεβαίως έχουν βρεθεί διάφορα. Τα αγγεία όμως και τα λοιπά έργα τέχνης και χειροτεχνίας έδειχναν αλλαξοκωλιές γιατί αυτά ήταν πιασάρικα.  
    Συμφωνούμε 1000% σε κάτι: οι αρχαίοι ήξεραν πολύ πολύ καλύτερα από εμάς τι είναι Κυριαρχία και υποταγή. Και δεν τις σουίτσαραν ποτέ  
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    Όχι διαφωνώ... πιστεύω στο αντίθετο... πιστεύω ότι απλώς κάνανε ότι τους ερέθιζε με όποιο τρόπο τους ερέθιζε και χωρίς ιδιαίτερη ανησυχία για αυτό.... Αναπαραστάσεις βρέθηκαν κείμενα καθόλου... δηλαδή δεν το φιλοσόφησαν ποτέ... τουλάχιστον με όσα έχουν βρεθεί μέχρι σήμερα...!
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Έχουν βρεθεί απείρως υψηλότερα κείμενα για τα οποία η ασυμμετρία αποτελεί θεμελιώδη παραδοχή.
    Αλλά είναι και θέμα ανάγνωσης  
    Και απλά διαφωνούμε στην ανάγνωση μάλλον