Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch και D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Νοεμβρίου 2015.

  1. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor


    Επανέρχομαι λιγάκι στα 3 σημεία, που θίγεις και σχολιάζεις και που μας "βασανίζουν"  

    1) Ζητήματα συμφωνώ ότι πάντα μπορούν να προκύψουν. Και προκύπτουν...ναι. Όμως δεν ξέρω γιατί σε ένα θέμα αρχής θα πρέπει να αποφασίσει μόνο ένας. Δεν ξέρω αν μπορείς να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα, γιατί αλλού μπορεί να κινείται εν προκειμένω ο νους σου και αλλού ο δικός μου και μοιραία να "χανόμαστε". Όχι ότι βρίσκω απαραίτητα κακό να αποφασίσει ο ένας για κάτι, όμως από την άλλη σε τι μπορεί να βλάψει μία κουβέντα, προκειμένου να συναποφασίσουν; Ορίζεται από κάπου σε ποια θα αποφασίζει ο ένας και σε ποια όχι; Πέραν ίσως από το πλαίσιο, που οι ίδιοι έχουν καθορίσει και καθορίζουν;

    2) Σαφώς και δεν είναι κακό να ειπωθεί ποιος έχει το "πάνω χέρι" ή να γείρουμε προς το ρόλο, που μας ταιριάζει και θέλουμε. Δεν εννούσα κάτι τέτοιο, άλλωστε έτσι προσποιούμαστε παρά ζούμε και απολαμβάνουμε αυτό, που τελικά είμαστε.

    3) Όσο για την αποποίηση των ευθυνών, που αναφέρεις, δεν την ταυτίζω με ρόλους και θέσεις και σε καμία περίπτωση δεν την επιδιώκω αλλά ούτε και τη δέχομαι από την άλλη πλευρά. Όπως και κανείς μας, νομίζω. Δεν "φωτογράφιζε" κάτι τέτοιο το σχόλιό μου ότι δεν είμαι 50% Κ και 50% υ αλλά ανάλογα με την περίσταση.

    Αν κάπου αποκλείνουμε, μάλλον φταίει ο γραπτός λόγος. Σε κάθε περίπτωση όμως και οι "υγιείς" διαφωνίες είναι κομμάτι της ιδιοσυγκρασίας μας και συχνά έχουν ουσία.  
     
    Last edited: 27 Νοεμβρίου 2015
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    κάποτε τα πράγματα ήταν (σχετικά) σαφή, μπορούσαμε τουλάχιστον να συνεννοηθούμε:
    πλέον στην εποχή της μετανεωτερικότητας και της "προσωπικής αλήθειας" a.k.a. "όπως μας βολεύει"...οψόμεθα...
     
  3. Διανύουμε μια περίοδο επανακαθορισμού των ρόλων, των σχέσεων και των θεσμών στο δυτικό κόσμο. Βρισκόμαστε σε μεταβατικό στάδιο, όπου το παλαιό αμφισβητείται, αλλά δεν έχει ακόμα προκύψει διάδοχη κατάσταση. Μια πορεία γεμάτη αβεβαιότητα, αλλά ενδιαφέρουσα και συναρπαστική...
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @peleas: είδωμεν, ζηλεύω την αισιοδοξία σας αλλά δεν την ενστερνίζομαι.
     
  5. Ποντάρω στο κοινωνικό ένστικτο αυτοσυντήρησης. Χάρη σε αυτό η ανθρωπότητα επιβίωσε ενός μεσαίωνα και αμέτρητων πολέμων.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @peleas: δεν αμφισβητώ την δυνατότητα επιβίωσης, η αναγκαιότητά της είναι που με προβληματίζει ενίοτε ή έστω οι θυσίες στον βωμό αυτής.
     
  7. Δε μπορώ να μη συμμεριστώ αυτό τον προβληματισμό. Ακόμα και στα βαθύτερα σκοτάδια όμως, υπάρχει φως. Όπως υπάρχουν κάποιοι που επιμένουν ατομικά, αλλά όχι ατομιστικά. Που ενδιαφέρονται για τους άλλους, όχι με μια κουτσομπολίστικη διάθεση, ούτε ικανοποιούνται με το άλλοθι της φιλανθρωπίας. Προσωπικά αυτους αναζητώ.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <tosses @peleas Diogenis lamp> with all respect off course.
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Σε αυτό (που το θεωρώ και το πιο σημαντικό τελικά, συμφωνούμε 1000%    

    Ορίζεται ότι σε όλα θα αποφασίζει ο Κ  
    Βεβαίως ένας λογικός Κ έχει δώσει στον υ του ενδεδειγμένους τρόπους να εκφράζει το συναίσθημα, τη διαφωνία, την απορία του.
    Αν γίνεται πάντα με τους ενδεδειγμένους τρόπους η έκφραση αυτών; Και βέβαια όχι...  
    Αλλά αυτός που θα το ρεφάρει μετά, που θα φέρει την ισορροπία είναι ο Κ. Και με πολλούς τρόπους: τη συζήτηση, την επιβολή, την τιμωρία ακόμη και την απόσυρση (βέβαια ο Κύριος λέει ότι αυτό είναι το τέλος της σχέσης ουσιαστικά αλλά κάποιες φορές δεν υπάρχει άλλη λύση).
    Αν μπορεί ο υ να αντιδράσει; Δική μου εμπειρία είναι ότι αν δεν θέλει να αποδεχτεί την επιλογή του Κ ως προς τη συζήτηση, την επιβολή ή την τιμωρία, τότε απλά δεν υπάρχει πλέον Κ/υ σχέση. Ακόμη και αν τύποις συνεχίσει, δεν υπάρχει ουσιαστικά.
    Μπορεί βέβαια ανά πάσα στιγμή να πει ο υ ότι θέλει να φύγει από τη σχέση. Η συναίνεση για μένα είναι κάτι που ανανεώνεται κάθε δευτερόλεπτο.  
    Μπορεί επίσης ο υ να αποφασίσει σε ζητήματα που ο Κ του έχει ορίσει ότι μπορεί να αποφασίσει. Και αυτά στη δική μου την εμπειρία είναι μια τεράστια γκάμα ζητημάτων, από πολύ απλά (τι θα φορέσω) μέχρι πολύ πολύ σοβαρά (ποιος θέλω να είμαι).
    Εξάλλου η ασυμμετρία δεν αναδύεται τόσο σε ζητήματα που υπάρχει συμφωνία (θα ήταν λίγο... ανούσιο αυτό νομίζω) αλλά σε ζητήματα που υπάρχει διαφωνία. Οπότε, ως παράδειγμα θα φέρω οτιδήποτε σε ένα Κ/υ ζεύγος μπορεί να προκαλεί διαφωνία. Και θα πω ότι δεν αποφασίζει ο υ σε κανένα από αυτά.

    Ίσως το διάβασα έτσι γιατί μου φάνηκε αντιφατικό λίγο με τα παραπάνω ότι "κάπου γέρνουμε", ότι τελικά έχουμε μια σαφή τάση συχνότατα.  
    Και η απορία μου είναι γιατί να την κρύβουμε...  
     
  10. 4misstres

    4misstres New Member

    Ενας/μια switch υπαρχει πιθανοτητα να απολαμβανει,να γευεται,να ζει τα συναισθηματα που χαριζει η επιλογη ενος/μιας Κ η υ.Και τα απολαμβανει και απο τις δυο πλευρες...ΠΟΤΕ να μην το ξεχνατε αυτο.... 
     
    Last edited: 28 Νοεμβρίου 2015
  11. gaby

    gaby Guest

    Θα έλεγα πως είναι από κάθε άποψη θεμιτό να είναι υποκειμενικό το τι εννοεί ο καθένας μας λέγοντας "απόλαυση". Πολύπλευρες απολαύσεις αντλεί κάποιος επίσης και όταν το D/s που ζει δεν αλλάζει φορά.
     
  12. 4misstres

    4misstres New Member

    Δεν διαφωνω σε αυτο που λες.Αλλωστε και γι'αυτο τον λογο ολοι μας ψαχνουμε να βρουμε τι θα μας φερει οσο πιο κοντα γινεται,σε αυτο που θεωρει ο καθενας μας απολαυση.Απλα οσες πιθανοτητες εχει ενας/μια switch να βρει,να νιωσει την απολαυση του bdsm,τις ιδιες εχουν και οι D/s.Αυτο πιστευω,μπορει να ειναι και λαθος.