Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος breathing_stone, στις 25 Φεβρουαρίου 2006.

  1. breathing_stone

    breathing_stone New Member

    Θα παρακαλούσα να με βοηθήσετε να καταλάβω καλύτερα τον όρο switch, όχι δίνοντάς μου τον ορισμό εφόσον ξέρω ότι βασικά πρόκειται για την εναλλαγή του κυριαρχικού με τον υποτακτικό ρόλο, αλλά αν είχατε την καλοσύνη να μου περιγράψετε τα συναισθήματα, τις ορμές και τις ανάγκες αυτών των ανθρώπων.

    Switch είναι σε μένα κάτι τελείως ξένο και άγνωστο εφόσον ποτέ δεν ένοιωσα να ''αμφιταλαντεύομαι'' ανάμεσα στους δυο ρόλους, ούτε καν όταν ήμουν μικρό παιδί. 'Ισως γι'αυτό καλύτερα να ήταν να μου έδινε την απάντηση ένας switch περιγράφοντας σε γενικές γραμμές τί συμβαίνει μέσα του. Για να το πω πιο καθαρά, δεν βιώνει τρομερή εσωτερική σύγκρουση ένας switch ; Μου ακούγεται κάπως εξοντωτικό ψυχολογικά να είσαι switch ή κάνω λάθος ;
    'Ενας switch κινείται ανάμεσα στους δύο ρόλους εντάξει ως εδώ, από κει και πέρα όμως κάθε πότε αλλάζει προσανατολισμό και αλλάζει από κυριαρχικός σε υποτακτικός και το αντίστροφο ; Πρόκειται για μια εναλλαγή ρόλων ακόμα και μέσα στην ημέρα ή μήπως αυτή η αλλαγή ρόλου γίνεται σε πολύ πιο αραιά χρονικά διαστήματα ; Μένει ένας switch ''κλειδωμένος'' στον εκάστοτε ρόλο για πολλούς μήνες ή μπορεί να περνά από τον έναν ρόλο στον άλλο ακόμα και μετά από λίγες ημέρες ;
    Τελικά αναρωτιέμαι όταν μιλάμε για έναν switch μιλάμε ουσιαστικά για rpg (role playing games) και όχι σαφή σεξουαλικό και φιλοσοφικό προσανατολισμό - στάση ζωής ; Μου μυρίζεται ότι οι switch λογικά πρέπει να έχουν πολύ λιγότερες εμονές από τους ξεκάθαρα κυριαρχικούς ή τους ξεκάθαρα υποτακτικούς. Λάθος ; Αλήθεια οι switch πώς επιλέγουν σύντροφο, με ποιά κριτίρια ; Λογικά αν αναζητούν έναν δεσμό μπορούν να απευθύνονται σε καθαρά υποτακτικά άτομα ; Για να κλείσω θα ήθελα να ρωτήσω μπορεί ένας switch να αποτινάξει ολοκληρωτικά τον έναν από τους δυο ρόλους μετά από κάποια χρόνια και να στραφεί αποκλειστικά στην υποταγή ή αποκλειστικά στην κυριαρχία ;

    Ευχαριστώ και ζητώ λίγη κατανόηση για το μπλα μπλα μου.

    Να προσθέσω ότι διάβασα μερικά posts από χθες που μπήκα, ότι πρόλαβα με μεγάλο ενδιαφέρον. Πραγματικά βλέπω ωραίες συζητήσεις σε πολλά θέματα, και κάποια μέλη είναι αφοπλιστικά πνευματώδη.



    σημ. τα δύο thread που αφορούσαν το ίδιο θέμα έγιναν merge.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Switch ;

    Ένα θέμα που επιδέχεται κατά την γνώμη μου μεγάλης ανάλυσης και που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα είναι το status switch . Γυναίκες και άντρες .
    Είναι οι αμφισεξουαλικοί του Bdsm ; Απόλυτα εκφρασμένοι από την διττή συμπεριφορά τους ; Η μήπως …
    Ένα κέρμα που ισορροπεί σε μια εύθραυστη θέση και με το παραμικρό φύσημα πέφτει σε μία από τις δύο όψεις και κατασταλάζει για πάντα σε αυτή ;
    Ποια είναι η άποψη σας ;


    «Θέλω να υποτάξω , να σε γονατίσω , να σε βασανίσω , να σε διαλύσω , να παίξω με τα κομμάτια σου , να σε βαρεθώ και να σε αφήσω , αλλά πρώτα θέλω να με λύσεις .»
     
  3. nantine69

    nantine69 Regular Member

    RE: Switch ;

    Για να μαθεις να διοικεις πρεπει να μαθεις να διοικεισαι...
    Συνηθως σε αμφι ανθρωπους αρεσουν και οι 2 ρολοι,δεν εχει να κανει πιστευω με την προσωπικοτητα αμεσα ουτε με τυχον αποθυμενα που μπορει να εχει καποιος..Ειναι ωραιο να υπαρχει εναλλαγη αποψη μου..Πολλες φορες γνωριζεις απο πριν τι θα σου συμβει καλον ειναι να μην εισαι ποτ προετοιμασμενος για τιποτα πανω στα παιχνιδια..
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    RE: Switch ;

    Συμφωνώ σε αυτά που λες nantine69 εν μέρει , αλλά η φύση σου ποια είναι ; Είσαι κυριαρχική , παθητική , αναλόγως τον άνθρωπο ;
     
  5. Lady_Selene

    Lady_Selene Regular Member

    RE: Switch ;

    Θα μιλησω απο προσωπική άποψη,όπως το βιώνω εγώ.:εξαρτάται το τί σου βγάζει ο άλλος και ποιά είναι η κάθε φορά ιδιαίτερη θέση που έχεις απεναντί το.υΕγώ είμαι switch,καθώς υπήρξα σκλάβα για 3,5 χρόνια,σε εναν Κύριο, και Κυρία για 1,5 χρόνο σε αρκετά άτομα.
    Η κάθε σχέση είναι ιδιαίτερη , αναπτύσσεται διαφορετική χημεία και ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου προκύψει, αν δεν τείνεις φανατικά , εξ αρχης,προς κάποια πλευρά. Εξαρτάται τι απολαμβάνεις απο την κάθε σχέση κάθε φορά
     
  6. nantine69

    nantine69 Regular Member

    RE: Switch ;

    Ακριβως εχει σχεση με το τι σου βγαζει οαλλος,ή ακομη και πως εισαιεκεινη την στιγμη τι θελεις..πως θελεις να νιωσεις..
    Λειουργω ενεργοπαθητικά κια με τους αντρες και με τις γυναικες,αλλα η αδυναμια μου τα αιθερια ζουμερα πλασματα!
     
  7. xaxa

    xaxa Guest

    RE: Switch ;

    Δεν έχω μελετήσει την ορολογία/θεωρία (δε ξέρω αν υπάρχει κιόλας) και έχω και γω αυτή την απορία.Είναι αυτοί που πειραματίζοντε και δεν έχουν αποφασίσει ή αυτοί που έχουν κατασταλλάξει ότι τους ικανοποιούν και οι δύο καταστάσεις?
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    RE: Switch ;

    Αγαπητέ και φίλτατε ΧΧ αυτό είναι το ζητούμενο , ποιο από τα δύο  
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: Switch ;

    θα προσπαθησω να θυμηθω τα λογια ενος αγαπημενου προσωπου που μιλωντας για μενα ειδικα, μου ειπε καποτε...

    δεν είναι τα σχήματα υποταγής και εξουσίας, δεν είναι το kink του BDSM, αλλά η επιθυμία για σύνολη επαφή, με νου και σώμα. Δεν επιθυμείς τη χρήση των άλλων, ή την παράδοση της χρήσης σου, ως concept, αλλά ως απόλυτη έκφραση της αλήθειας.

    Και τωρα πια, ξερω τι ηθελε να μου πει.. Πως φυσικα δεν ειμαστε ποτέ μονο ένα πραγμα. Αποτελουμαστε απο πολλα και διαφορα που αν καταφερουμε και τα βρουμε, τα αποδεχτουμε και τ αγαπησουμε φτιαχνουμε ολοκληρωμενα την εικονα μας. Τον εαυτο μας..το ειναι μας..

    Οι ανδρες δεν εχουν μονο ανδρικα χαρακτηριστικα και συμπεριφορες..εχουν μεσα τους κι ενα πιο απαλο, γυναικειο κομματι που δεν τους μειωνει ουτε τους αφαιρει τον ανδρισμο τους , αν το παραδεχτουν και το αγαπησουν..

    Οι γυναικες δεν ειναι μονο αδυναμα παθητικα θηλυκα αλλα εχουν κι ενα κομματι ανδρικο..Δεν τους κανει αυτο λοιπον λιγοτερο γυναικες, επιθυμητες και θηλυκες, ουτε τους προσδιδει ανδρογυναια χαρακτηριστικα,,

    Οταν λοιπον ανακαλυψουμε και τις 2 μας οψεις, δεν χρειαζεται πια να παλευουμε ν αποδειξουμε πως δεν ειμαστε "ελεφαντες". Ειμαστε εμεις κι αυτο εχει αξια.
     
  10. Lady_Selene

    Lady_Selene Regular Member

    RE: RE: Switch ;


    Συγχαρητήρια σε σένα που κατανόησες μια μεγάλη αλήθεια και στο άτομο που είπε αυτά τα σοφά λόγια. Αυτό ακριβώς ήθελα να εξηγήσω με το post μου.    
     
  11. hugger

    hugger Regular Member

    RE: RE: Switch ;


    zinnia εδωσες τον ορισμο του switch νομιζω κι εγω.Εμπεριεχει μαλιστα και τη φιλοσοφια του εξυπνου εγωισμου, που δινει προτεραιοτητα στις επιθυμιες του αλλου, με αποτελεσμα την επιστροφη θετικων συναισθηματων μονο. Switch ισως ειναι κι ο καθενας που χωρις να υπερεκτιμα το sex, λειτουργει σαν ενας παντοτεινος εξερευνητης, θαλασσοπόρος στους ωκεανούς της ηδονής και της μαγείας του αγνωστου, η ενας ενεργος θεατής στο δραματουργικο ζωη , φροντίζονγας πάντα να έχει την καλύτερη θέση, που δεν είναι πάντα τα θεωρεία, και διατηρεί πάντα την περιέργεια να δεί το μεγάλο φινάλε.
     
  12. slave_withasoul

    slave_withasoul Regular Member

    RE: Switch ;

    Ξεκίνησα πριν πολλά-πολλά χρόνια ως Dom.. Αυτό που απολάμβανα στην ανταλλαγή αυτή με τις υποταχτικές μου ήταν τα αισθήματά τους.
    Δε μπορώ να καταλάβω τους Κυρίαρχους που φτιάχνονται με την ίδια τους την εξουσία. Για μένα πάντα το ζουμί ήταν το να προσφέρω στην κοπέλλα μου τη δυνατότητα να νοιώσει κάτι πολύ ενδιαφέρον και πάρα πολύ ερεθιστικό, και να απολαύσω αυτά τα αισθήματά της. Δεν θα μπορούσα να διεγερθώ απο μια κοπέλλα που δυσφορεί, και φυσικά που δεν αισθάνεται διέγερση μ αυτό που της έκανα. Ρουφούσα αυτά τα αισθήματα!
    Μην κάνετε λάθος, ΗΘΕΛΑ να την κάνω να τα αισθανθεί! Δεν ήθελα τίποτα περισσότερο απ αυτό. Αλλά ήταν πάντα τα αισθήματά της που με έφτιαχναν.
    Όταν εξ ανάγκης (η γνωστή και πολυσυζητημένη ερωτική 'ανομβρία'στη χώρα μας) σε μια περίοδο έπρεπε να δοκιμάσω μια επαγγελματία ή να μην έχω τίποτα, δοκίμασα να υποταχθώ σε μια Κυρία.
    Αποκάλυψη! -Ωστε αυτό πρόσφερα τόσο καιρό στις κοπέλλες μου!
    Αποφάσισα ότι ήταν άδικο να προσφέρω τόσα πολλά για τόσα χρόνια και να μην έχω κι εγώ αυτό το δώρο!  
    Έκτοτε είμαι (συνήθως) sub, αφού είμαι εγωιστής και καλοπερασάκιας! Και ποιός δε θέλει να ασχολούνται τόσο μαζί του και να τον φροντίζουν!..
    Τώρα, αν αυτό περιλαμβάνει το να χάνω τις προσωπικές μου επιθυμίες, να πονάω και να τιμωρούμαι, να ελέγχομαι ως προς τη σεξουαλικότητά μου, ή στο πως περνάω τον χρόνο μου, ε, τόσο το καλύτερο!
    Πότε-πότε, το ποτήρι ξεχυλίζει! Συνήθως ξεκινάει με εμένα να της πιάνω τον καρπό και να της τον γυρίζω, οδηγώντας την στα γόνατα.
    Τι ωραία ευκαιρία να δείξω στην Κυρία -->σκλάβα μου-->Μου 2-3 νέα κολπάκια.. Να πιέσω λίγο τα όριά της.. Να τη νοιώσω να λιώνει διαφορετικά...
    Χμμ.. πότε ήταν η τελευταία φορά;; Τραβάει πολύ αυτή τη φορά.. Μήπως βρήκαμε τις τελικές μας ισορροπίες εδώ που είμαστε?
    Μήπως;; Ή μήπως όχι;