Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Όταν είχα πρωτομπεί στο φόρουμ, μη έχοντας πολλές γνώσεις σε ορολογίες (εξακολουθώ να μην έχω γνώσεις) θεώρησα σωστό να μου φορέσω την ταμπέλα "βανίλλα". Με την πάροδο του χρόνου και της παραμονής μου στο φόρουμ και όχι λόγο εμπειρίας άλλαξα την ταμπέλα απο βανίλλα σε switch. Δεν αποτίναξα απο πάνω μου οτιδήποτε έχει να κάνει με βανίλλα αλλά επέλεξα άλλη ταμπέλα βάση του χαρακτήρα μου και τις προτιμήσεις που έχω... Μην σπεύεσετε να σκεφτείτε οτι θέλω να πάρω κάποιον με στράπ ον... Όχι δεν επιθυμώ κάτι τέτοιο... Πιο πολύ επέλεξα το switch για να αποφύγω τις "γνωστές" ερωτήσεις ανάκρισης...

    Μιλώντας λοιπόν με έναν φίλο Dom εκτός φόρουμ και αναφέροντας τα γούστα μου κτλπ καταλήξαμε στο switch.
    Η απαντήση του λοιπόν ήταν: ''Το Switch είναι για τους φτωχούς, για αυτούς που αρέσκονται στα λίγα. Δεν υπάρχει γκρί στο bdsm ή Κυριαχείς ή υποτάσσεσαι... δεν μπορείς να κάνεις και τα δύο με επιτυχία."

    Μια switch είναι μια μη εκπευδευμένη sub.Για κάθε sub υπάρχει ο κατάλληλος Dom. Στο χέρι του είναι να την εκπευδεύσει σωστά.

    Ένας συνομιλητής μου πάλι μέσα στο φόρουμ μου είχε πει οτι όλες είναι sub... απλά όλες είναι σε διαφορετικές κατηγορίες.

    Ένα σχετικό νήμα για τις διαφορετικές κατηγορίες sub είναι αυτό...



    Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω και να ακούσω γνώμες απο όλα τα στάτους.

    • Ποιά η γνώμη σας για το switch? Ποιά είναι η δικιά σας οπτική πάνω στο θέμα;
    • Υπάρχει εκπεύδεση πάνω στο switch ζευγάρι; Και αν ναι... εκπαιδεύουν ο ένας τον άλλον;
    • Αν μια switch εκπαιδευτεί για sub, η Κυριαρχική της πλευρά πάει περίπατο;

    Queen.


    Υ.Γ Θα εκτιμούσα πολύ αν γίνει συζήτηση χωρίς προστριβές.
    Υ.Γ2 Αναλόγος το πως θα περπατήσει το νήμα μπορεί να προσθέσω και άλλες ερωτήσεις.
     
    Last edited: 20 Μαϊου 2017
  2. kinkynik

    kinkynik Guest

    Switch = δυναμική γυναίκα ? Η δυναμικότητα είναι ένα θέμα διττό όμως.
    Κάποιοι το μπερδέυουν με την "δυναμικότητα" στο σεξ. Ως εκ τούτου προκύπτει το .. switching.
    Για να εξηγήσω λίγο περισσότερο τι εννοώ, μια γυναίκα μπορεί να είναι πολύ δυναμική στο σεξ. Θηλυκά και ηδονικά δυναμική. Αυτό δεν την κάνει switch.
    Ούτε το strap-on όμως θα την έκανε switch.

    Switching θα έλεγα είναι η δυνατότητα να σκέφτεσαι με αντρικό μυαλό μερικές φορές.

    Τώρα θα μου πείτε, και τι είναι αντρικό μυαλό. Χρήζει ορισμού σαφώς κι αυτό. Αλλά μία προσέγγιση θα ήταν ότι έχει το "πάνω χέρι" στις αποφάσεις και γενικώς οδηγεί (όχι αμάξι) εκείνη τα πράγματα.
    Όχι όμως πάντα.

    Μερικές φορές, όμως είναι εκείνη μπροστά. Και της αρέσει αυτή η εναλλαγή. Κάποιες φορές να οδηγεί, κάποιες όχι.
    Κατά την γνώμη μου δεν είναι sub αυτό.
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δίδεις, εσφαλμένα, στην καταχρηστική έκφραση "ανδρικό μυαλό", κυριαρχική διάσταση.
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Εγώ δε δέχομαι τα παρακάτω.
    Θεωρώ τα άτομα που τα λένε αυτα, ανίδεα, συνεπώς δεν μπορώ να απαντήσω και να σχολιάσω κάτι που θέτεις ως βάση για το νήμα σου, την οποία βάση θεωρώ προσβλητική και δεν είμαι ούτε Κ, ούτε σγουιτς.



    • Ποιά η γνώμη σας για το switch? Ποιά είναι η δικιά σας οπτική πάνω στο θέμα;
    Ποια πρέπει να είναι η γνώμη μου? Το θέμα ειναι ποιο? Αυτά που είπαν κάποιοι, τα οποία δεν ισχύουν?
    • Υπάρχει εκπεύδεση πάνω στο switch ζευγάρι; Και αν ναι... εκπαιδεύουν ο ένας τον άλλον;
    Έχω ξαναγράψει πως δεν μπορώ να δεχτώ, για ουσιαστικούς λόγους και όχι λόγους ταμπέλας switch D/s με το ίδιο άτομο.
    Για ολα τα υπόλοιπα ναι, ανάλογα την φάση το σχήμα, τα άλλα άτομα και την δυναμική θεωρώ πως και αλληλομαθαινονται και αλληλοδιδασκονται σε πρακτικές κτλ
    • Αν μια switch εκπαιδευτεί για sub, η δυναμική της πλευρά πάει περίπατο
    Πάλι το ίδιο πρόβλημα εχω, πως να απαντήσω σοβαρά και με καλή διάθεση σε κάτι που θέτεις δεδομένο και δεν στέκει?
    Η υ, το κάθε υ, δεν έχει δυναμική πλευρά? Το switch έχει απλά δυναμική πλευρά? Αυτό το κάνει switch? Δεν στέκει.

    Αν μια switch μπει σε D/s ως υ του συγκεκριμένου Κ, αυτό που πάει περίπατο είναι η επιβολή ελέγχου με οποιονδήποτε τρόπο στο Κ αυτό ( χωρίς να της έχει ζητηθεί, ας γράψω τα αυτονόητα) μπορεί να επιβληθει η και να κυριαρχήσει σε άλλα άτομα. Ωστόσο αν και αυτό το κομμάτι της το ελέγχει το Κ αυτό που είναι μαζί, πάλι άδεια θα πρέπει να πάρει κτλ κτλ
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή ως προς το ποιους συνομιλητές/φίλους επιλέγεις για να σε κατατοπίσουν.
     
  6. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    * Μεταφέρω στο νήμα οτι άκουσα... άλλωστε μια άποψη είναι και αυτή.Δεν σημαίνει οτι τα ενστερνίζομαι κιόλας. Είναι μια βάση ως προς συζήτηση για να φωτιστούνε κάποια σκοτινά σημεία που έχω...
    Απο εκεί και πέρα δεν θα μπώ σε κάποια αντιπαράθεση. Δέκτη η όποια γνώμη. Προσβλητικό θεωρώ την αγένεια και την επίθεση... απο εκεί και πέρα δεν έχω τοποθετήθει πάνω στο θέμα... Ξαναλέω οτι με ενδιαφέρει να ακούσω γνώμες και να γίνει μια νορμάλ συζήτηση... μην λέμε τα αυτονόητα  
     
  7. kinkynik

    kinkynik Guest

    Αντιλήφθηκες εσφαλμένα ότι η έκφραση ανδρικό μυαλό είναι καταχρηστική.
    Θα σου εξηγήσω γιατί την χρησιμοποίησα και θα δεις ότι ούτε καταχρηστική είναι, ούτε τίποτα τέτοιο.

    Δεδομένο 1ο.
    Το ανδρικό σώμα (και το μυαλό κατ'επέκταση) κατακλύζεται απο τεστοστερόνη. (στην πραγματικότητα ο υποθάλαμος ορισμένες φορές πραγματικά "κολυμπάει" σε αυτήν)
    Σε αντίθεση με το γυναικείο σώμα που η χημική αυτή διεργασία υπάρχει μεν, σε λιγότερο βαθμό δε.

    Αυτό λοιπόν μας δίνει α) σωματική ρώμη αλλά και β) το εξής χαρακτηριστικό: Να θέλουμε να οδηγούμε.

    Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι καθαρά εξελικτικός (και άρα δεν υφίσταται κατάχρηση εδώ).
    Εξελικτικός γιατί απο απαρχής του είδους (του ανρθώπινου) οδηγούμε γκρούπ (ανθρώπων, κυρίως ανδρών) σε αναζήτηση θηράματος και κατ'επέκταση τροφής. Και κατ'επέκταση επιβίωσης.

    Δεδομένο 2ο.
    Αν συνδέσουμε την έκφραση αυτή με κοινωνιολογική συμπεριφορά ή κοινωνιολογικές νόρμες (υποθέτω γι'αυτό το χαρακτηρίζεις καταχρηστικό) είναι άλλο θέμα.
    Η σύνδεση η οποία κάνω προσωπικά είναι αυτή της εξελικτικής βιολογίας που περιέγραψα πιο πάνω.
    Κληρονομείται ως γονιδιακή πληροφορία δηλ. το "ανδρικό μυαλό" λόγω των χιλιάδων ετών της αναπαραγωγής αυτού του DNA κομματιού, ώστε να έχουμε αυτό το ένστικο του να οδηγούμε. Ώστε να επιβιώσουμε.
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Δεν είδα πουθενά αγένεια.
    Εξηγώ πάρα πολυ κατανοητά και απλά το πρόβλημα.
    Οι απόψεις και το τι άκουσες είναι η βάση για το νήμα σου, μας ζητας να αναλύσουμε αυτές.

    Η βάση λοιπόν του νήματος ( Αυτά που άκουσες που δεν ενδιαφερουν αν είναι δικα σου ή οχι)
    Α. Δεν ισχύει
    Β. Προσβάλει

    Στα υπόλοιπα, σου απάντησα.

    Επίσης, άλλο γνώμη και άλλο διαστρέβλωση του τι ισχύει. Όταν λέμε το αγγούρι κόκκινο, δεν είναι γνώμη..είναι κάτι άλλο ( αυτό πάει σε αυτούς που είπαν αυτά που είπαν, μην το πάρεις προσωπικά )
     
  9. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @kinsha no onna

    Προσωπικά δεν το πέρνω αλλά καταντάει κουραστικό όλο αυτό...

    1ον. Απομόνωσα μια φράση ενός ανθρώπου που δεν γνωρίζεις ούτε γνωρίζεις πόσα χρόνια έχει εμπειρία στον "χώρο". Έκρινές λοιπόν μια φράση ενός ανθρώπου που δεν γνωρίζεις... μια φράση απομονωμένη κατ'εμε άσοφα.

    2ον. Δεν δέχομαι το τι ισχύει και τι δεν ισχύει γιατί δεν υπάρχει manual στο bdsm για να υπάρχει και διαστρέβλωση... Βρες μου manual και εγώ θα δεχτώ την αποψή σου.
    Ωστόσο δέχομαι απόλυτα οτι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις που δεν ταιριάζουν με τις δικές μου.

    3ον.Επειδή εσύ δεν βλέπεις κάπου αγένεια δεν σημαίνει οτι δεν την εκπέμπεις. Δεν δέχομαι την αρνητικότητα...όχι την δικιά σου αλλά του οποιοδήποτε...
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Υπάρχει. Στα έχουν υποδείξει άπειρες φορές άλλα δεν τα λαμβάνεις υπόψιν.

    Switch είναι ένας όρος που αφορά την ανταλλαγή ελέγχου σε διάφορα επίπεδα όπου το μέλος κρατά η δίνει έλεγχο είτε με το ίδιο άτομο, είτε κάθε φορά κάτι άλλο με άλλο άτομο. Simple as that.
    Τα περί δυναμικότητας, "όλες είναι σαμπ, επειδή είναι γυναίκες " κτλ κτλ, είναι κόκκινα αγγούρια  

    Αρνητικότητα και αγένεια γιατι? Επειδή σου λέω κάτι που δεν σου αρέσει? Και ισχύει? Δεν έχω υπάρξει αρνητική σε πολυ πιο σοβαρά θέματα απο το δικό σου   please!

    I am done, δεν είχα σκοπό να βγω off. Δεν θα ήταν κουραστικό αν δεν γινόταν συνεχώς το ίδιο.

    Καλή συνέχεια
     
  11. kinkynik

    kinkynik Guest

    Συμφωνώ εν μέρει με την kinsha no onna. Switch δεν είναι sub όπως προείπα.
     
  12. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Θα κάνω μια διόρθωση @kinkynik γιατί η λέξη που χρησιμοποιήσα έδωσε άλλη έννοια.

    Αντί λοιπόν για "δυναμικότητα" βάζω την λέξη "Κυριαρχικότητα". Στο νήμα σκεφτόμουν τον δικό μου χαρακτήρα και όχι τον/την κάθε Switch.
    Επέλεξα να μην βάλω την λέξη Κυριαρχικότητα διότι πολύ απλά δεν μπορώ να εκπαιδεύσω... αλλά ας μην περάσουμε σε προσωπικό επίπεδο και τι αρέσει σε εμένα...
    Το τι είναι Switch μου είναι γνωστό... Αυτό που θα ήθελα να δώ είναι με ποια οπτική γωνία το βλέπει ο καθένας και πως γίνεται η εκπαιδευση σε ένα τέτοιο ζευγάρι...