Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. rea..

    rea.. Contributor

    Ευχαριστώ για την απάντηση.  
     
  2. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Αν ένας/μια switch παραμείνει απόλυτα ικανοποιημένος/η ως υποτακτικός εντος μιας δομημένης σχέσης ασυμμετρίας και αυτό δεν αλλάξει ποτέ, τότε μάλλον παύει να είναι switch.Άραγε το στάτους μας οι εκάστοτε ανάγκες μας δεν είναι εκείνες που το ορίζουν;
     
  3. rea..

    rea.. Contributor

    Και εγω έτσι έχω καταλάβει για το στάτους.  
     
  4. RAIN

    RAIN nefelibata

    Το ίδιο και αν επιλεξει να είναι το κυριαρχικό μέλος της σχέσης φαντάζομαι.
     
  5. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Εννοείται!
    Ανέφερα την υποτακτικότητα γιατι σ'αυτήν αναφερόταν το μήνυμα του espimain.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Λογικά έτσι είναι, και σαφώς υπάρχουν τέτοια ζευγάρια, αλλά δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο.
    Είναι πολύ ισχυρή η υποτακτική προδιάθεση και υπάρχουν μετά σημαντικά αδιέξοδα, γιατί δεν μπορεί να εκδηλωθεί η υποτακτικότητα η οποία δεν εξαλείφεται.
    Είναι ευκολότερο να μπει και να παραμείνει σε vanilla σχέση, ένα κυριαρχικό άτομο, παρά να ζει σαν κυριαρχικός κάποιος που έχει υποτακτική προδιάθεση.
    Δύο άτομα με υποτακτική προδιάθεση μαζί απλά βασανίζονται.
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Άρα, υπάρχουν switch με ισχυρότερη υποτακτική προδιάθεση και λιγότερο κυριαρχική ή το αντίστροφο και για όσο η ανάγκη βρίσκεται και στις δυο κατευθύνσεις ασχέτως αν υπερτερεί η μία από αυτές, το στάτους είναι switch. Αν η ανάγκη διαφοροποιηθεί σταθερά προς μία κατεύθυνση το στάτους αλλάζει... σωστά κατάλαβα?

    Συνεπώς η ανάγκη σε κάποιους ανθρώπους αλλάζει, μεταβάλλεται, εξελίσσεται?
     
  8. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Έτσι το καταλαβαίνω και εγώ, πιστεύοντας πως η διαφοροποίηση της ανάγκης έχει άμεση σχέση με την αλληλεπίδραση με το έτερο μέλος, και πόσο ισχυρή είναι αυτή.

    Ο μόνος προβληματισμός μου, είναι αν μπορούμε να πούμε σε αυτή την περίπτωση, πως υπάρχει εξέλιξη.
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    Τι είναι η υποτακτική ( ή και κυριαρχική) προδιάθεση; Να πάμε για τσεκ απ; Και πώς σχετιζονται προδιάθεση (τι λέξη!) και ανάγκη;

    Οι switch απλώς απολαμβάνουν την εναλλαγή ρόλων και το πως θα σχετιστούν ερωτικά είναι σε άμεση συνάρτηση με το ποια πλευρά τους ενεργοποιεί ερωτικοσυναισθηματικά ο άλλος ή Άλλος.

    Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα οι άνθρωποι, μια χαρά είναι. Αρκεί με τις "διαγνώσεις" πια και τα ψυχολογικά υπόβαθρα και προδιαθέσεις.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Το δεδηλωμένο στάτους είναι ελάσσονος σημασίας, στις διαπροσωπικές σχέσεις.
    Ουσιαστικά ο καθένας είναι αυτό με το οποίο γκαυλώνει.

    Θεωρώ ότι η υποτακτική προδιάθεση αν εκδηλωθεί δύσκολα καταπνίγεται ή καλύτερα δεν εξαλείφεται.
    Πάντα αναφέρομαι σε ζευγάρια των οποίων το ένα μέλος δεν είναι switch και των οποίων η σχέση τείνει ν΄ αποκτήσει χαρακτήρα D/s.

    Αλλά ακόμη και αν είναι σχέση μόνο S/m, το switch μέλος που αποποιείται την εκδήλωση του μαζοχισμού του, δεν θα είναι και το πιο ευτυχισμένο άτομο.
     
  11. vautrin

    vautrin Contributor

    Πλανώνται πλάνην οικτρά όσοι βαυκαλίζονται ότι δήθεν οι switch «προσαρμόζονται σ’ αυτό που τους βγάζει ο Άλλος» (sic). Κρίνοντας εξ ιδίας πείρας νομίζω ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο: εκείνοι επιλέγουν παρτενέρ ανάλογα με την εκάστοτε φαντασίωση / επιθυμία που προτίθενται να πραγματώσουν.
     
  12. rea..

    rea.. Contributor

    Προσωπικά δεν το έθεσα ποτέ ως πρόβλημα και διαχωριζω την θεση μου.
    Δεν κάνω διαγνωσεις ούτε θεραπείες.

    Καμία απολύτως κριτική απέναντι στην οποια επιλογή. Να καταλάβω προσπαθώ και μόνο, παντα καλοπροαίρετα . Αν δημιουργω τόσο έντονες παρερμηνείες προτιμώ να σταματήσω την συζήτηση χωρίς εντάσεις