Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. rea..

    rea.. Contributor

    Ευχαριστώ και παλι για την απάντηση και για τον χρόνο σας.
     
  2. lexy

    lexy .ti.va.

    @rea..
    δεν αναφέρθηκα σε εσένα μα ούτε σε κάποιον άλλο συγκεκριμένα. Αν ήθελα να το κάνω, θα αναφερόμουν σε νικνέιμ. Δε ντρέπομαι  

    Απλώς, διαβάζοντας το νήμα - όχι όλο, ομολογώ - ένοιωσα, κυρίως λόγω της "ορολογίας" που χρησιμοποιείται και των άνευ επιχειρημάτων ισχυρισμών και ερμηνειών - παραδέχομαι οτι αυτή η "προδιάθεση" μου κάνει γκλιν γκλον στο μυαλό - οτι είμαι σε διαγνωστικό κέντρο. Και όχι, δεν ήταν η πρώτη φορά  
     
  3. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Όπως έχω δηλώσει σε παλαιότερο πόστ μου στο νήμα, δεν μπορώ να κατανοήσω το θέμα καλά , γιατί είναι πολύ μακριά από την δική μου ανάγκη που είναι σταθερή και δεν εναλλάσσεται. Το δέχομαι και το κατανοώ σαν κάτι που συμβαίνει σε άλλους και τους ικανοποιεί, οπότε εμένα δε μου πέφτει λόγος. Είναι λογικό να κάνω λάθος εκτιμήσεις και σίγουρα οι βιωματικές απαντήσεις με βοηθούν να κατανοήσω καλύτερα.
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Θα γίνω νάρκισσος switch τελικά, το αποφάσισα. Έτσι για την αλητεία!
     
  5. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Μετά απο τόσες σελίδες καθώς σας διάβασα μπορώ να πώ με βεβαιότητα οτι μάχεσθε για μια ταμπέλα.

    Ας υποθέσουμε οτι είμαι Switch. Μπορώ να υποταχτώ σε έναν Κ και να με εκπαιδεύσει;
    Αν ναι. Μετά απο καιρό η Κυριαρχική μου πλευρά αν με επισκέπτεται τι γίνεται; Της δίνω ένα χαστούκι να συνέλθει; Της λέω να πάει απο εκεί που ήρθε;
    Αργά η γρήγορα θα εγκλωβιστώ γιατί δεν θα μπορέσω να υποταχτώ όπως ήλπιζα γιατί ο καιρός φέρνει τις δικές του σκοτούρες... και κάθε άνθρωπος θέλει να νιώσει ελευθερία... και όταν υπερισχύσει το Θέλω... δεν θα υπάρχει D/S.

    Ας υποθέσουμε οτι είμαι Switch. Μπορώ να Κυριαρχήσω πάνω σε έναν υ και να τον εκπαιδεύσω;
    Αν ναι. Μπορώ να το κάνω εξήσου καλά όπως όταν υποτάσσομαι; Ποια πλευρά μου είναι πιο ισχυρή; Γιατί κακά τα ψέμματα... switch σημαίνει οτι μπορώ να λειτουργήσω και ελκύομαι και απο τα δύο το ίδιο καλά. Μπορώ με τον υ μου να πάω παρακάτω; να εξελιχθεί αυτή η σχέση; Τι γίνεται όμως οταν εγώ θα χρειάζομαι στήριξη; Όταν θα έχω την αναγκή να πάρει κάποιος άλλος αποφάσεις αντί εμού γιατί κουράστηκα;

    Έχετε παρατηρήσει οτι οι Μάστερς και οι Μίστρες συνήθως είναι ώριμης ηλικίας; Γιατί; Γιατί έχουν πείρα και έχουν να δώσουν.

    Κατέληξα οτι ίσως σκέφτηκαν να προσθέσουν στις κατηγορίες του bdsm την ταμπέλα Switch για τους βανίλλα που ασχολούνται με το bdsm. Η πιο σωστή ταμπέλα για μένα είναι βανίλλα με κίνκι διαθέσεις... είτε υποτακτικές, είτε Κυριαρχικές. Φυσικά το Switch (βανίλλα) άτομο μπορεί να οδηγηθεί σε μια πλευρά αν και εφόσον βρεί σωστό παρτενέρ... γιατί ας μην γελιόμαστε... παίζει πολύ σημαντίκο ρόλο αυτός που θα μας εμπνεύσει.

    Υπάρχουν Κυριάρχοι που στα νιάτα τους, υποτάχτηκαν σε μια γυναίκα και απο εκεί μυήθηκαν το BDSM... μεγαλόνοντας και μετά απο κάποιες εμπειρίες τους βγήκε η Κυριαρχικότητα και δεν ξαναγύρισαν στην υποτακτικότητα ποτέ τους. Τι; Δεν είναι Κυριάρχοι αυτοί επειδή κάποτε υποτάχτηκαν; Όσο εσείς κοπιανίεσθε για δήθεν ταμπέλες... αυτοί απολαμβάνουν D/s όπως και κάθε Κυριάρχος.

    Υπάρχουν γυναίκες που μπάινοντας στο φόρουμ είχαν δηλώσει Μίστρεςς και μιλόντας με κάποιον Κυριάρχο τους έγινε το κλίκ που λέμε και γίναν υποτακτικές υπό εκπαίδευση. Ταμπέλα είναι... Όταν φυσίξει ο άνεμος... δεν ξέρεις ποιόν δρόμο θα δείξει.

    Υπάρχουν και αυτοί που γεννήθηκαν με Κυριαρχικό χαρακτήρα, Κυριαρχήσαν και στο σαρκικό κομμάτι και δεν γνώρισαν ποτέ την άλλη πλευρά.
    Αυτοί δεν δυσκολεύτηκαν... ξέραν απο την αρχή τι θέλουν...

    Εν τέλη; Πολλά λέμε... πόσοι όμως έχουν σχέση D/s;
     
  6. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    αυτο ειναι ερωτηση ή και συμπερασμα ?
     
  7. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Η Ερώτηση είναι ρητορική ωστόσο ακολουθεί και το συμπερασμά μου.
     
  8. Relegand

    Relegand New Member

    Εχοντας διαβασει αρεα κατι απαντησεις εδω, απο δικιας μου οπτικης:

    Στη ζωη μου ως τωρα ειχα διαφορες παρτενερ διπλα μου. Τη μια βδομαδα εριχνα υγρο κερι στην Χ κοπελα. 1 βδομαδα μετα γνωριζα την Y και μου κανε CBT, 2 βδομαδες μετα γνωριζα την Z κοπελα και της ασκουσα humiliation.

    Καλως ή κακως οι ταμπελες που λετε για switch , dom , domme κλπ δημιουργηθηκαν απ την πρωτη ομαδα ανθρωπων που ηρθαν κοντα με κοινο θεμα το BDSM και ηταν ταμπελιτσες που εφτιαχναν τοτε με σκοπο να μπορουν να αναγνωρισουν ευκολα και γρηγορα ο ενας τον αλλον, τα αρεσω του και τα μη.

    Οταν λοιπον καποιος ειπε "Ψιτ, ρε αλανια, εγω που θελω και πουτσα και βουρτσα μια στο τοσο;". Switch.

    Αρνουμαι να πιστεψω πως καποιος επειδη δηλωνει Switch δεν μπορει να ειναι σε κανενα "ακρο" ανα πασα στιγμη, και πρεπει να καθεται στη μεση.
    Ειναι σαν να μου λετε οτι οι Beatles ή οι Pink Floyd ηταν μετριοι και δεν εμβαθυναν στη μουσικη τους επειδη ειχαν αλμπουμς που αντιστοιχουσαν σε διαφορετικα ειδη μουσικης.

    Μιας και τεχνη ειναι και το BDSM και η μουσικη
     
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    switch domina μου ετυχε πριν καποια φεγγαρια κι απολαυσε να τη δενω, να τη σφαλιαρωνω και να χανει το ελεγχο μεσα στα χερια μου κσι φυσικα εμαθε απ αυτο.
    Και εννοειται οτι της αρεσε. Μιλωντας γι αυτο, ειδικα εδω, επεσα σε τοιχο. Λογικα και απο αντιδραση θα επρεπε να ημουν κι εγω με το πληθος που φωναζει ´´ταμπελες, ταμπελες´´. Απο την αλλη ομως διαπιστωσα, οσοι και οσες μιλανε για ´´ταμπελες´´, συνηθως δεν ξερουν να τις διαβαζουν. Ειναι σα να τις βλεπουν μπροστα τους κι επειδη δεν τους λενε τιποτα, λενε ´´χμ... γραμματα. Κσι? Τι να τα κανω. Να ταν ζωγραφιες, να τις καταλαβαινα´´. Κατι σαν τους αμπελοφιλοσοφους του μεσαιωνα.

    Ειναι αδυνατο να πιασουμε τον καθε.... αγραμματο να του μαθουμε με το ζορι να διαβαζει. Απο την αλλη, πληθαινει επικινδυνα για το bdsm η αγραμματοσυνη. Θα τo πληρωσουν αρκετοι και αρκετες ακριβα αυτο το "καθενας οπως θελει". Καποιοι ισως και μη αναστρεψιμα.

    Αν καποιος ή καποια πιστευει οτι dom, domina, sub, slave, master ειναι μονο ταμπελες και αγνοει και τους βασικους κανονες του bdsm οπως η συναινεση, ειναι σαν του δινεις τιμονι στα χερια χωρις να ξερει Κ.Ο.Κ. Θα μου πεις, τοσοι εχουν αγορασμενα διπλωματα, η νοοτροπια ´´ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε´´ δεν θα ηταν κι εδω? Βγαινεις στην εθνικη οδο και αντιμετωπιζεις διαφορα ´´φωτεινα μυαλα´´ που συμπεριφερονται λες και βρισκονται στα συγκρουωμενα του λουνα παρκ. Και φυσικα, ουτε κει εχει ´´ταμπελες´´, ειναι ολα ´´βουρ στον πατσα´´. Και εδω ακριβως ειναι το λαθος.
     
    Last edited: 8 Μαϊου 2019
  10. Θα με συγχωρέσεις και εσύ και οι υπόλοιποι στο φόρουμ..θα καταθέσω απλά την προσωπική μου γνώμη και ελπίζω να μην παρεξηγηθω..switch λοιπόν καθαρά για εμένα έχει να κάνει με τη διάθεση της εκάστοτε στιγμής με το τι σου βγάζει ο παρτενέρ σου..σου βγάζει τη διάθεση να υποταχθείς ή να κυριαρχησεις; Εκείνη τη στιγμή πως νιώθουμε με τον εαυτό μας; Αν θες τη γνώμη μου ναι οι switch είμαστε λίγο και από τα δύο...σημασία για εμένα έχει να νοιωθω καλά εγώ και η παρτενέρ μου..και ναι αυτός ο κύκλος ανάληψης και παράδοσης του ελέγχου εξιταρει το μυαλό μου και τη φαντασία μου ακόμα και με το ίδιο άτομο..συγγνώμη δεν έχω τη γνώση για πω αν αυτό είναι εντός ή εκτός bdsm απλά σημασία έχει να το ζεις όπως σου αρέσει..καμμία πλευρά δεν πάει περίπατο και σε καμμία δεν πρέπει να χώνεις σφαλιάρα. Άνοιξε την πόρτα σε όποια πλευρά σου τη χτυπάει..
    Αυτά από εμένα..καθαρά προσωπική άποψη και γνώμη χωρίς καμμία δόση απόλυτης αλήθειας..
    Καλώς σας βρήκα..
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Switch (ing) δεν εχει καμια σχεση με D/s.

    Ειναι ¨κυριαρχια¨ της κρεβατοκαμαρας, αφορα Top /bottom, και η εναλλαγη γινεται αναμεσα σε αυτους τους δυο ρολλους, απο Top σε bottom. Thatś all. Μην μπερδευεστε.

    Η Κυριαρχια ειναι ενα state of mind. Κυριαρχος/η δεν γινεται υποτακτικος. Ουτε βανιλλια, ουτε γκομενος, ουτε γιαλατζι ουτε τιποτα αλλο.
     
  12. "Όσοι πραγματικά ξέρουν τι νιώθουν...σίγουρα δεν χρειάζονται ταμπέλες!"