Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switching points of view

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Babylon, στις 24 Ιανουαρίου 2009.

Tags:
  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Σε ποιους τομεις και πως εκφραζοταν η κυριαρχια της?
     
  2. vautrin

    vautrin Contributor

    Μιλώ φυσικά για πλήρη κυριαρχία σε βάση 24/7, η οποία θα μπορούσε να ασκηθεί ακόμα και ερήμην μου π.χ. τις ώρες που θα ήμουν στην δουλειά. Θα ασκούσε στην δεύτερη σκλάβα τον ίδιο βαθμό ελέγχου που ασκούσα εγώ πάνω της, κι ίσως ακόμα μεγαλύτερο και σκληρότερο. Αλλά δεν θα γινόμασταν ένα τυπικό dom/domme couple γιατί εκείνη θα παρέμενε εθελόδουλή μου. Eπαναλαμβάνω πως το σενάριο δεν είναι φανταστικό παρ’ όλο που τελικά δεν καταφέραμε να βρούμε αυτό που ψάχναμε. Η Τζ. είχε δύο παρόμοιες εμπειρίες στο παρελθόν και στην χώρα της ή στην Αυστραλία όπου έζησε χρόνια, τέτοιες καταστάσεις δεν είναι τόσο σπάνιες όσο εδώ.

    Δύσκολος γρίφος αλλά δεν είναι η λύση του που μ’ ενδιαφέρει, ούτε και να κολλήσω στην Τζ. μια ετικέτα για να την κατατάξω κάπου ως είδος προς μελέτη. Η εμπειρία μου μαζί της μου δίνει την αφορμή να ξετυλίξω ένα κουβάρι σκέψεων σχετικά με το τι είναι ο switch και πως λειτουργεί. Οι σκέψεις αυτές με οδηγούν σε διαφορετικά συμπεράσματα από τα δικά σου όσον αφορά την ρευστότητα ή σταθερότητα της προσωπικότητας. Τα πάντα ρει και ουδέν μένει. Κι ο switch είναι κάποιος που εξερευνά την ρευστότητα, που αφήνεται στην ροή, που αρνείται συνειδητά να κατασταλάξει. Κοροΐδο είναι να χάσει την μισή απόλαυση; Θα την γευτεί ολάκερη. Μία προσωπικότητα έχει ο φίλος μας και δεν αμφιταλαντεύεται. Το κύριο χαρακτηριστικό του είναι η περιέργεια, όχι η αναποφασιστικότητα. Είναι περίεργος να δει τι κρύβεται πίσω από το ουρλιαχτό του σκλάβου και το βογκητό του αφέντη. Και ναι, είναι πλεονέκτης, του άρεσαν και τα δύο και θέλει να είναι και τα δύο. Αν γίνεται και ταυτόχρονα, ε, τότε είναι η τυχερή του μέρα…

    factus de materia,
    cinis elementi,
    similis sum folio,
    de quo ludunt venti.

    Cum sit enim proprium
    viro sapienti
    supra petram ponere
    sedem fundamenti,
    stultus ego comparor
    fluvio labenti
    sub eodem tramite
    numquam permanenti.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τα λατινικά, αν είναι λατινικά δεν τα κατανοώ, οπότε αν είναι σημαντικά για το θέμα θα ήμουν ευγνωμονούσα για μια μετάφραση  

    Λες πως "ασκούσε στην δεύτερη σκλάβα τον ίδιο βαθμό ελέγχου που ασκούσα εγώ πάνω της".
    Μπορώ να ρωτήσω σε τι τομείς και με ποιούς τρόπους και σε τι βαθμό εξασκούσες εσύ την Κυριαρχία σου?
     
  4. vautrin

    vautrin Contributor

    Για να σου απαντήσω, αναγκαστικά θ’ αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες προσωπικής φύσεως. Η σχέση μας ήταν σχέση 24/7 M/s. Πιστεύω πως το Απόλυτο υπάρχει μόνο στην θεωρία κι όταν εφαρμόζεται στην πράξη οδηγεί συνήθως σε ζοφερές καταστάσεις, αλλά νομίζω πως εμείς φτάσαμε αρκετά κοντά. Τι εννοώ; Η κοπέλα ήταν σεξουαλική μου σκλάβα με μόνο δύο προσυμφωνημένα όρια, κοπροφιλία και κτηνοβασία. Είχε μια λέξη ασφαλείας την οποία ουδέποτε χρησιμοποίησε. Λογικό, αφού δεν είμαι φανατικός της αλγολαγνείας και μ’ ενδιαφέρει περισσότερο η ταπείνωση, η πειθαρχία κι ο νοητικός έλεγχος. Ήταν ακόμη η προσωπική μου βοηθός, κάτι μεταξύ νοσοκόμας, μασέζ, λακέ και baby sitter. Με έντυνε, με έπλενε, με ξύριζε, με βοηθούσε να πλαγιάσω ή να πάω στην τουαλέτα. Ήταν επίσης συνοδός μου και χειρίστρια του αναπηρικού αμαξιδίου όταν βγαίναμε έξω. Τέλος της είχα αναθέσει οικιακά καθήκοντα αν και σ’ αυτόν τον τομέα υστερούσε πολύ.

    Υπέκειτο σε τιμωρίες και μικρό-έλεγχο ξεκινώντας από την αλληλογραφία της και τα ρούχα της ως το χρώμα των μαλλιών της. Δεν είχε δικαίωμα να φέρει καθόλου δικά της χρήματα κι ήταν εντελώς εξαρτημένη οικονομικά από μένα για το οτιδήποτε. Της είχα παραχωρήσει ως ανταμοιβή αρκετά προνόμια και δικαιώματα, ήταν όμως ανακλητά όταν έκρινα πως έπρεπε να τιμωρηθεί. Τέτοια ανακλητά προνόμια ήταν πχ. το δικαίωμα να χρησιμοποιεί υπολογιστή για χόμπυ ή για να επικοινωνεί με τους δικούς της ή να κοιμάται στο κρεβάτι μου. Είχε όμως εξασφαλίσει εξ’ αρχής τρία μόνιμα δικαιώματα: να καπνίζει, (σαν φουγάρο), να μπορεί να ζωγραφίζει, (ήταν ζωγράφος), και να διατηρεί θρησκευτική ελευθερία κι ελευθερία σκέψης. Τέλος είχε περιορισμένη ελευθερία λόγου. Μπορούσε δηλαδή να λέει την γνώμη της σε μένα αλλά έπρεπε να τηρεί ορισμένους τύπους ομιλίας. Απαγορευόταν ρητά να εκφέρει προσωπική γνώμη ενώπιον τρίτων.

    Πολλές εθελόδουλες είναι υποταγμένες στον Κύριό τους μόνο μέσα στο dungeon ή στην κρεβατοκάμαρα. Εκτός κρεβατοκάμαρας όμως είναι δυναμικές κι ανεξάρτητες, λένε και κάνουν ότι τους καπνίσει. Μου αρέσουν αυτές οι γυναίκες, αλλά νομίζω πως δεν θα άντεχαν για πολύ υπό τέτοιους όρους. Ούτε κι η εθελόδουλή μου άντεξε πέραν των 20 μηνών. Νομίζω πως ένας απ’ τους λόγους, όχι ο μόνος αλλά σημαντικός, ήταν ακριβώς η switch προσωπικότητά της. Χρειαζόταν με την σειρά της να κυριαρχεί πάνω σε κάποιον άλλον για ν’ αντισταθμίζει την εξουσία που ασκούσα πάνω της. Αυτό δεν κατέστη δυνατόν όσο κι αν προσπαθήσαμε με αποτέλεσμα η συσσωρευμένη μέσα της επιθετικότητα από ένα σημείο και μετά να εκδηλώνεται με τη μορφή καβγάδων, γκρίνιας, απειθαρχίας κλπ. Εκ των υστέρων κατανοώ πως ήταν σφάλμα μου που για εγωιστικούς λόγους δεν της επέτρεψα ή δεν την προέτρεψα ν’ αποκτήσει κάποιον άνδρα υποτακτικό, κάτι σαφώς πιο εύκολο.

    Πιστεύω πως ένα πρωτεύον χαρακτηριστικό της switch προσωπικότητας είναι ακριβώς αυτό: η ανάγκη της ν’ ασκεί όση εξουσία υφίσταται. Στους περισσότερους που δηλώνουν switch η ανάγκη αυτή δεν είναι απόλυτα ισορροπημένη, κλίνει προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση, σ’ αυτό συμφωνούμε. Όμως δεν συμβαίνει πάντοτε έτσι. Η εθελόδουλή μου θα μπορούσε να έχει όποιον αφέντη ή υποτακτικό ήθελε όμως τίποτε από τα δύο δεν την ικανοποιούσε απόλυτα και δεν την κάλυπτε πλήρως. Το πρόβλημα ήταν η ανάγκη της να έχει και κυρίαρχο και σκλάβα και μάλιστα ει δυνατόν ταυτόχρονα. Σπάνια ίσως περίπτωση, όχι όμως και μοναδική.
     
  5. vautrin

    vautrin Contributor

    Το ποίημα είναι μεσαιωνικό απόσπασμα από τα Carmina Burana. Έχει έμμεση σχέση με το θέμα αλλά ως ύμνος στην ρευστότητα και την ακολασία με εκφράζει απόλυτα. Ολόκληρο, με αγγλική μετάφραση το έβαλα στο νήμα με τα ποιήματα. Στο αφιερώνω.
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    vautrin την ίδια απορία έχω κι εγώ (περί κοπέλας που είναι υπό σε άντρες και Kυρίαρχη σε γυναίκες).
    Τελικά, βρέθηκε απάντηση;

    Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι το switch ταιριάζει σε αυτή τη περίπτωση.
     
  7. vautrin

    vautrin Contributor



    ούτε αυτό ισχύει απόλυτα. η δική μου πχ στην δεύτερη τριγωνική της σχέση, είχε γυναίκα κυρίαρχη και γυναίκα υποτακτική.
    ποιος όρος θα ταίριαζε νομίζεις;
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    Ναι, είναι κι αυτή μία απ' τις πολλές πιθανές περιπτώσεις.

    Προσωπικά νομίζω ότι το Perv είναι το πιο κατάλληλο (γι' αυτό το διάλεξα κι εγώ), μέχρι να υπάρξει κάποιος πιο αντιπροσωπευτικός όρος.  
     
  9. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (αντιδραστικός γαρ). Νομίζω πως η συγκεκριμένη περίπτωση θα αποτελούσε ίσως τον ορισμό του switch. Η κυριαρχία και η υποταγή, που μπορούν και συνυπάρχουν, ξεπερνούν τα καθαρά σεξουαλικά όρια και αγγίζουν τομείς της υπόλοιπης ζωής.
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να διαχειριστεί ένα άτομο αυτές τις δύο του πλευρές ταυτόχρονα. Εμένα, προσωπικά, μου φαίνεται από πολύ δύσκολο ως και ακατόρθωτο.
     
  10. Emma

    Emma Contributor

    Δεν μιλούσα απαραίτητα για την κοπέλα στην οποία αναφέρεται ο vautrin, αλλά για άτομα (όπως εγώ π.χ.) που δεν περιορίζονται σε κάτι συγκεκριμένο (ακόμη κι αν αυτό είναι κυριαρχία ή/και υποταγή)  
     
  11. vautrin

    vautrin Contributor

    Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (αντιδραστικός γαρ). Νομίζω πως η συγκεκριμένη περίπτωση θα αποτελούσε ίσως τον ορισμό του switch. Η κυριαρχία και η υποταγή, που μπορούν και συνυπάρχουν, ξεπερνούν τα καθαρά σεξουαλικά όρια και αγγίζουν τομείς της υπόλοιπης ζωής.

    Για τον ορισμό μάλλον συμφωνώ μαζί σου. Η διαστροφή είναι νομίζω ευρύτερη έννοια, περιλαμβάνει αποκλίσεις και παραφιλίες κάθε λογής και δεν περιορίζεται μόνο στο εξουσιαστικό φαινόμενο όπως ο όρος Switch.

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να διαχειριστεί ένα άτομο αυτές τις δύο του πλευρές ταυτόχρονα. Εμένα, προσωπικά, μου φαίνεται από πολύ δύσκολο ως και ακατόρθωτο.

    Κι όμως πιστεύω πως είναι απολύτως εφικτό. Θεωρώ απείρως πιο δύσκολο να υφίστασαι συνεχώς τον εξουσιαστικό έλεγχο και να υποτάσσεσαι χωρίς δυνατότητα ανταπόδοσης.
    Έχω κάνει μια σκέψη που δίχως ψεύτικη μετριοφροσύνη την θεωρώ πρωτότυπη. Οι κοινωνίες όπου ζούμε είναι περισσότερο Switch παρά κυριαρχικές. Είναι Switch επειδή είναι ιεραρχικές. Υπάρχει μια ιεραρχία κι η μεσαία τάξη που είναι η πολυπληθέστερη και στην οποία ανήκουμε οι περισσότεροι, καθώς βρίσκεται στο μέσον της κοινωνικής κλίμακας, υφίσταται την εξουσία των ανωτέρων τάξεων αλλά με την σειρά της ασκεί μερική κυριαρχία επί των κατώτερων τάξεων. Στη δουλειά μου το βιώνω καθημερινά ως δημόσιος υπάλληλος. Δέχομαι διαταγές και δίνω διαταγές. Και δεν νομίζω πως μπορούν να μπουν στεγανά ανάμεσα στην προσωπική κι επαγγελματική ή κοινωνική ζωή. Η σεξουαλικότητα δεν διαμορφώνεται μόνο μέσα στην κρεβατοκάμαρα αλλά εξ’ ίσου στο σχολείο ή το γραφείο.
     
  12. Babylon

    Babylon Regular Member

    Εχω μια υποψια πως ενα κομματι μου εχει μια τρομαχτικα ισχυρη επιθυμια να κυριαρχηθει απολυτα, με αποτελεσμα να νιωσω ασφαλεια, υπαρξη νοηματος και context υπο μιας και μοναδικης "αρχης", σε εναν κοσμο που οι "αρχες" γυρω μου ηταν παντα σαπιες η ελλιπεις. Ταυτοχρονα, ενα αλλο κομματι μου εχει την αναγκη να φτυσει στα μουτρα,να υποταξει, να περιγελασει, οποιαδηποτε μορφη εξουσιας και να αποδειξει πως δεν υπαρχει καμμια αρχη ικανη να μου επιβληθει.

    Αποτελεσμα, να αναρωτιεμαι αν τελικα κατι απο τα δυο θα με εκανε ευτυχισμενη αν γινοταν σωστα, η το μονιμο φλερτ αναμεσα στους δυο εραστες.