Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switching points of view

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Babylon, στις 24 Ιανουαρίου 2009.

Tags:
  1. Jomaru

    Jomaru Guest

    ισως μια εντονη εμπειρια που δεν εχεις ζησει σε βοηθησει να κατασταλαξεις ... αυτο δεν ειναι απαραιτητο ομως!
     
  2. Babylon

    Babylon Regular Member

    Απο εντονες εμπειριες δεν εχω παραπονο συναδελφε...  

    Θυμαμαι οταν πριν απο μερικα χρονια, ειχα συνειδητοποιησει πως με εξιταρουν σεξουαλικα τα μαχαιρια. Δηλαδη ο συντροφος μου να κραταει το μαχαιρι, να το χρησιμποποιει πανω μου οχι για να με τραυματησει σοβαρα, κυριως για να με χαιδεψει, γρατζουνησει, κλπ. με αυτο. Αργοτερα αναρωτηθηκα αν αυτο που με ερεθιζε ηταν το οτι ειχε αυτος την εξουσια στα χερια του, η το οτι παρολο που ειχε αυτος την εξουσια στα χερια του, ενιωθα πως ειχα τον ελεγχο 100% και αυτος ο ελεγχος ηταν αυτο που με ερεθιζε. Ακομα αναρωτιεμαι.
     
  3. Jomaru

    Jomaru Guest

    να το διορθωσω λιγακι.. απο τα γραφώμενα σου βλεπω οτι ζεις σκηνικα μονο σε στιγμες πάθους και καυλας αν το επιμηκυνεις λιγο αυτο, με το να εχεις το πάνω ή το κάτω χέρι ισως κατασταλαξεις... σε εμενα δεν βοηθησε παντως αυτο. λολ
     
  4. Babylon

    Babylon Regular Member

    Αν καταλαβαινω σωστα τι εννοεις (αυτο με το παθος και την καβλα δεν επιασα πολυ), εχεις δικιο, ισως να κατασταλαζα αν προχωρουσα σε 24/7 η σε κατι που να πλησιαζει, δηλαδη εκανα D/s σχεση με σαφης ρολους.

    Το D/s ομως ετσι κι αλλιως με ενδιαφερει (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου), αυστηρα μεσα σε προκαθορισμενο χρονικο πλαισιο, ειτε αυτο ειναι μιση ωρα, ειτε μια βδομαδα. Οποτε κατι που να ξεφευγει του χρονικου πλαισιου, δεν θα το αντεχα νομιζω, ουτε σαν Κυριαρχη και σιγουρα ουτε σαν υποτακτικος.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα χαρακτήριζα την κοπέλα ως switch.
    Με τη διαφορά πως θεωρώ πως το switching όπως προείπα αφορά τάσεις υποτακτικότητας και τάσεις κυριαρχικότητας. Σε πολλές δε περιπτώσεις οι τάσεις υποτακτικότητας εκφράζονται προς το αντίθετο φύλο ενώ κυριαρχικότητας προς το ίδιο. Bi δηλαδή τόσο σεξουαλικά, όσο και αναφορικά με τις τάσεις κυριαρχίας/υποταγής.
    Δεν θα την ονόμαζα σκλάβα, αλλά sw που λειτουργεί σε μια Ds σχέση.
    Έχει επιθυμίες πότε να κυριαρχήσει και πότε να υπακούει. Η επιθυμία και η ικανότητα να συμπεριφέρεσαι με συγκεκριμένους τρόπους, δεν είναι ανάγκη. Άλλο η υπακοή και άλλο η υποταγή. Μπορεί κάποιος να υπακούει από λίγο έως και πολύ, χωρίς να έχει ανάγκες απόλυτης υποταγής. Πραγματικά πιστεύω πως οι απόλυτες μορφές Master/slave μπορούν να αποδειχθούν μόνο μέσα από την πάροδο χρόνου μέσα σε Ms σχέση. Αν δεν καλύπτουν ανάγκες αλλά επιθυμίες τότε η προσπάθεια επί μακρόν χρόνου της υιοθέτησης ενός τέτοιου τρόπου ζωής θα οδηγήσει αργά ή γρήγορα σε αξιέξοδο. Η σκλάβα μέσα σε μια Ms σχέση όσο περνάει ο καιρός, ολοκληρώνεται, η όποια δυσφορία υπάρχει στα πρώτα στάδια και εξαφανίζεται με τον καιρό, ακριβώς επειδή οδηγείται από ανάγκη και όχι από επιθυμία.
    Η ικανότητα υιοθέτησης συμπεριφορών και απόλαυση τους, κατά τη γνώμη μου, δεν ορίζει ανάγκη και δεν ορίζει ψυχοσυνθέσεις.


    Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που το έθεσες.
    Χρησιμοποιείς τον όρο επιθυμία (θέλω) και ανάγκη.
    Για μένα με τον τρόπο που εγώ ορίζω την επιθυμία και ανάγκη ισχύουν τα ίδια που έγραψες με αντιστροφή των δύο αυτών όρων όμως.
    Δηλαδή έχω ανάγκη "να κυριαρχηθω απολυτα, με αποτελεσμα να νιωσω ασφαλεια, υπαρξη νοηματος και context υπο μιας και μοναδικης "αρχης"" και περιοδικά επιθυμία "να φτυσει στα μουτρα,να υποταξει, να περιγελασει, οποιαδηποτε μορφη εξουσιας και να αποδειξει πως δεν υπαρχει καμμια αρχη ικανη να μου επιβληθει.".
    Οι επιθυμίες μου όμως δεν με ορίζουν, οι ανάγκες μου το κάνουν. Απολαμβάνω την ικανοποίηση των επιθυμιών μου, αλλά χρειάζομαι την εκπλήρωση των αναγκών μου.

    Στο νήμα που είχα ανοίξει πριν κάποια χρόνια μέσα σε μια προσπάθεια να ορίσω αλλά και να διαχωρίσω τους δύο όρους "Θέλω και ανάγκη", αναφέρθηκε μέσα από κάποιο κείμενο η φράση
    "Οι ανάγκες είναι αυτά που χρειαζόμαστε για να παραμείνουμε υγιείς στην ψυχή και στο σώμα. Αυτά που μας επιτρέπουν να εξελισσόμαστε συναισθηματικά και πνευματικά. Αν μπορείτε να επιζήσετε χωρίς κάτι, τότε αυτό το κάτι είναι επιθυμία σας, όχι ανάγκη."

    Στο πιο πάνω παράδειγμα που χρησιμοποίησες, ισχύει αυτός ο ορισμός?
     
  6. Babylon

    Babylon Regular Member

    Πολυ ενδιαφερουσα παρατηρηση lara[E-p]. Touché.  
    Eγραψα εντελως τυχαια τις λεξεις "θελω" και "εχω αναγκη", πιθανον ομως να μην ειναι και τοσο τυχαιο.

    Σχετικα με το παραπανω αποφθευγμα, χωραει πολυ συζητηση. Πραγματι, οι αναγκες ειναι τα αυτα που χρειαζομαστε για να επιβιωσουμε. Καταρχην, τα βασικα. Τροφη, υπνος, στεγη. Απο 'κει και περα τα αλλα τα χρειαζομαστε για να ειμαστε υγιεις στην ψυχη και στο σωμα. Απο εκει ομως δεν ξεκινανε και οι επιθυμιες σαν εννοια; Μπορω να επιζησω χωρις ερωτα, σεξ, επικοινωνια, φιλους, αλλα σιγουρα θα ειμαι δυστυχισμενη. Εχω ζησει αρκετο χρονο οχι μονο χωρις bdsm, αλλα και χωρις σχεση και ημουν υγιειης και χαρουμενη. Φυσικα και φαντασιωνομουν την επομενη σχεση μου, δεν ειχα σκοπο να μονασω, αλλα αυτο που θελω να πω, ειναι οτι επιθυμουσα μια σχεση, δεν την ειχα αναγκη.

    Νομιζω πως για εμενα το D/s τουλαχιστον για την ωρα, ειναι επιθυμια και οχι αναγκη. Αναγνωριζω βεβαια πως χωρις αυτο, οι σχεσεις μου "βαλτωνουν". Επισης, αναγνωριζω πως ειμαστε πολυ περιπλοκα οντα, γεματα φοβιες και συμπλεγματα που γενικως με νυχια και με δοντια προσπαθουν να επιβιωσουν, οποτε στην πορεια καταπιεζουν, μεταμφιεζουν, αποκλειουν οτι συναισθηματα και αναγκες μπορουν για να μην πνιγουν. Ισως να εχω αναγκη την υποταγη και να καταπιεζω αυτη την αναγκη γιατι φοβαμαι να εμπιστευτω εναν αλλο ανθρωπο. Ισως εχω αναγκη την Κυριαρχια αλλα επειδη εχω μεγαλωσει σε μια κοινωνια που εμαθα πως ο αντρας ειναι ο δυνατος, να μην μπορω πραγματικα να σεβαστω σαν συντροφο καποιον που μπορω να υποταξω. Χιλιαδες ισως.

    Παντως στο μελλον, δεν αποκλειω τιποτα. Δεν αμφιβαλλω πως κανεις μπορει να ανακαλυψει καποια στιγμη, πως του ελειπε ολη του τη ζωη κατι του οποιο την υπαρξη αγνοουσε μεχρι τωρα.
     
  7. Babylon

    Babylon Regular Member

    Και για οσους (ξερετε ποιοι ειστε  ) δεν με πιστευουν oταν λεω οτι θα κατεβασω πορεια για την διεκδικηση των δικαιωματων μας (των κοκκινων υπογραμμισμενων):

     

    Switch Pride Flag

    The switch pride flag was designed in January 2009 by an unknown person in Washington, DC. Though the flag was intended as a first draught, it has already been used in pride parades in the US.
    The flag is an obvious derivation on the Leather Pride flag (above) with the heart moved to the charge of the flag, and red arrows to represent the role of the Switch.

    Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.gayfetishgoth.com/images/resources/flags/switch.png
     
  8. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    'Exω δυο ερωτήματα.

    1. Θεωρείτε ότι το switching συμβαίνει μέσα στη σχέση ή από σχέση σε σχέση ;

    2. 'Οταν το switching συμβαίνει μέσα στη σχέση, θα μπορούσαμε να μιλάμε για για παιχνίδια ρόλων, ενώ όταν μιλάμε για switching από σχέση σε σχέση, θα μπορούσαμε να μιλούσουμε για μια D/s σχέση ;