Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The Healthy Submissive - Η υγιής υποτακτική

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 15 Ιουνίου 2005.

  1. alnair

    alnair Regular Member

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Έτσι όπως το περιγράφεις zinnia, ουσιαστικά λες ότι οι Mistresses - Dommes δεν δικαιολογείται από τη φύση να αναλαμβάνουν αυτό τον ρόλο?
    Ή μήπως δεν το κατάλαβα εγώ καλά?
     
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: Η υγιής υποτακτική

    μιλουσα απλα για τον κανονα.. Οπως καθε κανονας, εχει κι αυτος τις εξαιρεσεις τους..
     
  3. alnair

    alnair Regular Member

    RE: RE: Η υγιής υποτακτική

    Γενικά είμαι αντίθετη με τη λογική της "από τη φύση καθορισμένης συμπεριφοράς", γιατί αφήνει απ' έξω την κοινωνική εξέλιξη του ατόμου. Άμα όλα ήταν προκαθορισμένα, τότε η ζωή θα ήταν μια φάρσα.

    Όχι φυσικά και όποιος είναι άνδρας δεν έχει το δικαίωμα να αυτο-αποκαλείται Μάστερ, γιατί πολύ απλά μπορεί να θέλει να είναι και να αισθάνεται σκλάβος...
     
  4. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Αν κατάλαβα καλά η zinnia αναφέρεται στην βιολογία μας. Και έχει δίκιο, ως ανώτερα θηλαστικά, γονιμοποιούμαστε με συγκεκριμένο τρόπο και συγκεκριμένη ανατομία.

    Οπωσδήποτε αυτό και μόνο αποτελεί ήδη το blueprint των πιθανών σχέσεων μεταξύ αρσενικού / θηλυκού στο ανθρώπινο είδος. Η βιολογία δηλ. ανέπτυξε / υπέδειξε κάποιους αρχικούς ρόλους (κυνηγός / τροφός) με κριτήριο την λειτουργικότητα της επιβίωσης.

    Αλλά δεν είμαστε ΜΟΝΟ βιολογία. Είμαστε πολλά περισσότερα. Για να μην πω, ότι μες στα πολλά περισσότερα που είμαστε, είμαστε και καταδικασμένοι να "ξαναδιδαχθούμε" την βιολογία μας... Και ενίοτε να την υπερβούμε.

    Για μένα (και αν χρειαστεί να μακρυγορήσω επ΄αυτού θα το κάνω στο thread για το ποιός επιλέγει) μεγαλύτερη "υπέρβαση" της βιολογίας τους παρουσιάζουν η υποτακτική γυναίκα και ο κυριαρχικός άνδρας παρά το αντιστροφο σχήμα.
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: Η υγιής υποτακτική

    σας ευχαριστω Κυριε Dream Master..

    Ημουν βεβαιη πως θα πιανατε το πνευμα μου... 
     
  6. alnair

    alnair Regular Member

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Η alnair αποσύρεται στη θέση της στενοχωρημένη  
    Την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεχτική όταν θα προσπαθήσει να πιάσει πνεύματα  
     
  7. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Η al nair έχει πιάσει το δικό μου πνεύμα όμως, οπότε δια της μεταβατικής ιδιότητας είμαστε όλοι συγκοινωνούντα πνεύματα  
     
  8. gaby

    gaby Guest

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Θα ήθελα να επανέλθω στο πολύ ενδιαφέρον κείμενο αυτό με δύο σχόλια:

    Το ένα σχόλιο έχει να κάνει με το τί δεν είναι αυτό το κείμενο και να προτείνει έναν τρόπο για να διαβάζεται, ώστε να μην μπαίνει θέμα ότι κάποια femsub που δεν έχει ανά πάσα στιγμή όλα τα υπέροχα αυτά χαρακτηριστικά δεν είναι υγιής  

    Απ ότι κατάλαβα, το κείμενο πραγματικά δεν υπαινίσσεται κάτι τέτοιο.

    Το άλλο σχόλιο έχει να κάνει με το πώς τοποθετεί η yalda tovah την femsub στο κοινωνικό πλαίσιο - εκεί δεν ξεφεύγει από κάποια στερεότυτα.

    Τι δεν είναι αυτό το κείμενο:

    Δεν είναι συγκαλυμένα do's και dont's. Δεν εισάγει πρότυπα συμπεριφοράς, "κοίτα να είσαι πάντα χαρούμενη και παιχνιδιάρα", απλά περιγράφει ψυχοσυνθέσεις.

    Δεν στερεί από την υποτακτική το δικαίωμα επιλογής να εκφράσει την υποτακτικότητά της ή όχι, επειδή δίνει έμφαση στην υπόθεση ότι η υποτακτικότητα αυτής της μορφής είναι φυσικό χαρακτηριστικό και όχι επίκτητο.

    Δεν λέει ότι μόνο αν είναι έτσι μία υποτακτική μπορεί να θεωρηθεί υγιής (δηλαδή χωρίς ψυχολογικά προβλήματα) και μόνο αυτές είναι οι "καλές υποτακτικές".

    Η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνει Κ/κανείς πιό εύκολα αυτο το κείμενο, αν διαβάσει και το δίδυμο αδελφάκι του, "the troubled submissive" που βρίσκεται στο link που παρέθεσε ο Aldur παραπάνω.

    Στο the troubled submissive , αναλύεται ότι η ψυχοσύνθεση μίας υποτακτικής όπως περιγράφεται εδώ, μπορεί να "στραβώσει" αν αυτή μεγαλώσει σε περιβάλλον με το οποίο δεν ταιριάζει, το οποίο δεν την αποδέχεται και το οποίο παράγει τραυματικές, γι αυτήν εμπειρίες. Περιγράφει διάφορα συνηθισμένα ψυχολογικά προβλήματα της υποτακτικής με τέτοια βιώματα {και ποιά δεν έχει μερικά τέτοια, μεταξύ μας;} και εξηγεί ότι πολλά από αυτά μπορούν να διοθρωθούν με την παρέμβαση ενός loving dominang.

    Στο τέλος, και εδώ είναι όλη η ουσία, κάνει μία παραίνεση προς ψυχολόγους, ψυχαναλυτές, ψυχιάτρους όταν έχουν απένταντί τους μία τέτοια πληγωμένη υποτακτική, να μην κάνουν παρέμβαση στην υποτακτικότητά της αυτή καθεαυτή, με αφετηρία τις κοινωνικές τους παρωπίδες για το τί είναι κοινωνικά πιό καλά αμοιβόμενο, αλλά να κάνουν παρέμβαση μόνο στα προβλήματα.

    Γιατί νομίζω ότι εδώ είναι η ουσία;

    Γιατί, κατά τη γνώμη μου, αυτό οδηγεί στο συμπέρασμα, ότι το αρχικό κείμενο "η υγιής υποτακτική" είναι μία ανάλυση της femsub σε ιδανικές συνθήκες, έτσι όπως την αντιλαμβάνεται η yalda tovah, ώστε σε αυτή τη βάση να μπορούν να μελετηθούν τα όποια ψυχολογικά προβλήματα μπορεί να έχει μία υποτακτική.

    Γι αυτό το λόγο νομίζω ότι ίσως το κείμενο αυτό να βασίζεται σε επιστημονική μελέτη που κυκλοφόρησε εντός lifestyle τροποποιημένη και απλουστευμένη.

    Με το κομμάτι που παραθέτω παρακάτω από το αρχικό κείμενο, ομολογώ ότι έχω κάποια προβλήματα:

    Νομίζω ότι πληρώνουμε "χοντρά λεφτά" σε αυτούς που λαμβάνουν αποφάσεις, όχι σε όσους παράγουν (τότε οι αγρότες θα ήταν οι ευτυχέστεροι του κόσμου).

    Αυτό όμως συμβαίνει για δύο λόγους, πρώτα επειδή αμοίβουμε το "πετυχημένο" ρίσκο και δεύτερο επειδή αυτοί που λαμβάνουν τις αποφάσεις, είναι ως ψυχοσυνθέσεις ικανοί να απλώσουν το χέρι και να πάρουν αυτά που αισθάνονται ότι δικαιούνται.

    Το άλλο μου ερωτηματικό είναι στο λανθανων στερεότυπο ότι οι Γενικοί Διευθυντές είναι Κυριαρχικοί τύποι ενώ οι νηπιαγωγοί και οι νοσοκόμες υποτακτικές.

    Δεν υπάρχουν νηπιαγωγοί και νοσοκόμοι που είναι power freaks ή control freaks; Που καταδυναστέυουν τα νήπια ή τους ασθενείς τους χωρίς λόγο και που τρομοκρατούν τις μαμάδες των νηπίων και τους συγγενείς των ασθενών;

    Δεν υπάρχουν διοικητές οργανισμών φοβεροί και τρομεροί για το προσωπικό τους που είναι εξόχως υποτακτικοί απέναντι στον υπουργό που τους διόρισε;

    Θα ήθελα - με έπιασε πάλι το ανατρεπτικό μου, τι να κάνω   - να προσθέσω ένα ακόμα χαρακτηριστικό της υγιούς υποτακτικής σε αυτά που έγραψε η yalda tovah:

    Η υγιής υποτακτική μπορεί να είναι πολύ καλή διπλωμάτης στη δουλειά της και, εφόσον έχει εκπαιδευτεί γι αυτό, να ασκεί εξουσία χωρίς πάθος και χωρίς ενοχές. Και στη συνέχεια να πηγαίνει στον προσωπικό της χώρο και να εναποθέτει το αποτέλεσμα της εξωτερικής της ισχύος, γονατιστή, στα πόδια του Αφέντη της.
     
  9. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Πολύ σωστά, δεν είναι checklist το κείμενο, και επίσης, το έπιασα το υπονοούμενο, στο επικείμενο ταξίδι μου θα ανοίξω τα connections στις πτήσεις και αντί να τρώω τα λεφτά μου στα πρώην duty free θα το μεταφράσω το troubled submissive 

    Μια παράκληση, εδώ και αλλού, λίγη προσοχή στα quotes όταν μεταφράζω, δεν μου αρέσει να φαίνεται ότι τα λέει ο DreamMaster αυτά, κι από τις δυό μεριές, να μην καρπώνομαι σοφίες άλλων και να μην εμφανίζομαι σύμφωνος με πράγματα που ενδεχομένως διαφωνώ – και είναι αρκετά στο κείμενο του/της Yalda.

    Συμφωνώ απόλυτα ότι πολύ από την ουσία του αρχικού κειμένου είναι εδώ, η υποτακτική μπορεί κάλλιστα να είναι ψυχικά άρρωστη, όπως μπορούμε όλοι μας, αλλά η αρρώστεια της ΔΕΝ είναι το ότι είναι υποτακτική. Αυτό προσπαθεί να πει.


    Προσοχή – κίνδυνος!   Το αρχικό κείμενο, πατά πάνω στην νάρκη του μπιχεβιορισμού, κοντολογίς ότι η συμπεριφορά είναι αντανάκλαση της ψυχοσύνθεσης και άρα την ερμηνεύει. Αν σηκώσει το πόδι να πάει παραπέρα θα ακουστεί ένα “τακ” και αυτός θα είναι ο τελευταίος ήχος που θα ακούσει 

    Η (κοινωνική) συμπεριφορά δεν είναι καλό κριτήριο, γιατί, σωστά παρατηρείς, οδηγεί σε στερεότυπα – πώς αλλιώς;

    Αλλά ας δούμε και την παρακάτω “ανατροπή” σου…

    Αααχ... να μια ωραία εικόνα που θα πάρω μαζί μου για το τέλος της ερχόμενης βδομάδας: κάθομαι στην δερμάτινη μπερζέρα “μου” στην αγαπημένη μου βρετανική παμπ, ένα φίνο μολτ στο χέρι, και ξάφνου μπαίνει εκείνη, βγάζει τη μπεζ καπαρτίνα, ταγιέρ μάλλινο με ροζ-γκρι πλέξη, ανοίγει το κουμπί, αποθέτει στα πόδια μου το hard top folder, τραβάει μια ιδέα τη φούστα πάνω από το γόνατο και γονατίζει. Με κοιτά στα μάτια με τον αέρα της επιτυχίας: “Τους έλιωσα όλους, Κύριε. Την πήραμε την δουλειά, 30% πάνω από το μίνιμουμ που ορίσατε..”

    Μαγική εικόνα, δε λέω.. Γιατί όμως μου κάνει σαν μηχανισμός της δικής της ισορροπίας; Γιατί μου κάνει σαν την άλλη όψη του ανηλεούς μπίζνεσμαν που πληρώνει σε μια άλλη γωνιά του Λονδίνου για να φορέσει πάνες 5-7 και αν τις βρέξει να φάει κι ένα μπερτάκι;

    Μήπως αφήνεις να εννοηθεί ότι είναι όλα συμπεριφορές, άρα εναλλασσόμενα;
     
  10. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Δεν καταλαβαίνω,τι σας κάνει να πιστεύετε πως αυτό το άρθρο ισχύει για υποτακτικές γυναίκες και όχι και για υποτακτικούς άνδρες?
     
  11. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Η μετάφραση και η ανάλυση αναφέρεται στο συγκεκριμένο άρθρο "The Healthy submissive" το οποίο αναφέρεται στις υποτακτικές γυναίκες όπως γράφει σαν διευκρίνηση μέσα στο άρθρο.

    Νομίζω πως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανοίξουμε ένα thread και να εξετάσουμε τις ομοιότητες και διαφορές μεταξύ ανδρών και γυναικών υποτακτικών όπως και Κυρίαρχων.

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=362&pid=1447#pid1447

     
  12. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    RE: Η υγιής υποτακτική

    Το ξέρω carissa πως το άρθρο μιλάει για γυναίκες.Δημιουργούνται όμως απορίες ως προς το ποιες ειναι οι αντιδράσεις των ανδρών sub.Και απ'ότι ξέρω είναι ίδιες με των γυναικών sub. π.χ:
    " Η υγιής υποτακτική είναι σε θέση να απολαύσει έντονη χαρά, ιδίως στο πλαίσιο μιας διαρκούς σχέσης"

    Το ίδιο ισχύει και για τον υγιή υποτακτικό

    " Η υγιής υποτακτική χαλαρώνει πραγματικά όταν έχει μια σωστή σχέση. Βρίσκεται στο στοιχείο της. "

    Το ίδιο ισχύει και για τον υγιή υποτακτικό κλπ κλπ.
    Μάλλον έχεις δίκιο πως θα έχει ενδιαφέρον ένα thread για τις ομοιότητες των subs.
    Θα το ανοίξω σε λίγο.