Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

To φλερτ στον χώρο του BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 15 Μαρτίου 2011.

  1. Seduction

    Seduction Regular Member

    Mε αφορμή την συζήτηση που είχα στο "Το κολάρο και η σημασία του" με το μέλος Uther, ανοίγω το παρόν νήμα, για ένα θέμα που πιστεύω πως α. έχει ενδιαφέρον και β, είναι πολύ παρεξηγημένο στο χώρο μας.

    Προσπερνάω τους προσωπικούς (!) υπαινιγμούς, την ελαφρότητα σκέψης ώστε να θεωρηθεί το άγνωστο ως δεδομένο (!), το επιπόλαιο βάπτισμα συγκεκριμένων ερωτήσεων και απόψεων ως "δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης (!), και μένω στο θέμα.

    Εχει χαθεί η "μπάλα" εδώ μέσα; (!) Θεωρώ ότι στον βωμό του BDSM και στα δήθεν ιερά βιβλία του (!) έχουν γίνει οι μεγαλύτερες παρανοήσεις και υπέρμετρα άλματα "λογικής".

    1. Θεωρείς ότι όλοι όσοι δηλώνουν Μaster και όλες όσες δηλώνουν slave, ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; Αν ναι, τι σε κάνει να πιστεύεις κάτι τέτοιο;

    Πριν απαντήσεις δες λίγο τα στατιστικά του forum:

    Mε το status Μaster 1425 μέλη (Αντιθέτως 256 μέλη με status, female slave!)

    Πρόσεξε τώρα, 1425 με status Μaster και μόλις 303 με το status Dom (!)

    Καταλαβαίνεις το παράλογο (και το γελοίο) του πράγματος;

    2. Σε ποιά λογική βασίζεται η άποψη σου, ότι πρέπει να αποδεχτούμε το παράλογο και το γελοίο ως πραγματικότητα και να γίνουμε μέρος του; (!)

    3. Γράφεις και ξαναγράφεις για κοινότητα! (Διάβασε αυτό και θα διαπιστώσεις πως ακόμα και αυτοί που υποστήριξαν αρχικά ότι υπάρχει κοινότητα, αναμεσα τους και άτομα που έχουν διωχτεί από το φόρουμ, τελικά κατέληξαν στα: "όταν δημιουργηθεί η κοινότητα", "κάποια στιγμή στο μέλλον θα υπάρξει κοινότητα" κλπ
    Που την είδες την Ελληνική κοινότητα BDSM; Ποιός έγραψε τους κανόνες (!) που αναφέρεις και ποιός τους αποδέχτηκε;
    Επειδή εσύ και άλλοι 5, 50 ή 500 υποστηρίζετε σε ένα φόρουμ την τάδε άποψη (ενώ σίγουρα διαφωνείτε μεταξύ σας στην δείνα και σε πλήθος άλλες), αυτό δημιουργεί ιερό και απαράβατο κανόνα και πολύ περισσότερο, αυτό γεννάει και βαπτίζει κοινότητα του BDSM;

    4. Ti το πέρασες το φλερτ; Φλερτάρει κάποιος και με τα μάτια. Tι προτείνεις σε αυτή την περίπτωση; Πρακτικά.
    4β. Ακόμα και στην περίπτωση που προσεγγίζει την υ ή s για να τη φλερτάρει, πως, πρακτικά, θα απευθυνθεί στον Κ της κάποιος που δεν γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις; Θα βγάλει ανακοίνωση από το μικρόφωνο;

    5. Eχεις δει ή έχεις ακούσει να δημιουργείται ποτέ θέμα, σε συνάντηση των μελών του φόρουμ, για κάποιους που ενόχλησαν κάποιες ή τους ιδιοκτήτες τους, με το φλερτ τους; Aν όχι, που βασίζεις το σκεπτικό σου; Eπαναλαμβάνω δύο από τα ερωτήματα,
    Α. Δεν μπορεί να σταθεί με ευπρέπεια ένας καλεσμένος σε μια γαμήλια δεξίωση, επειδή δεν πιστεύει στον θεσμό του γάμου;
    Β. Δηλαδή όταν ένας εκπρόσωπος του Συνασπισμού καλείται και παρευρίσκεται σε ένα συνέδριο του ΚΚΕ, σημαίνει ότι θα τα κάνει όλα πουτάνα, επειδή δεν ασπάζεται τον Στάλιν; (!)


    6. Τι γίνεται με την υ ή την s που της έχει επιτραπεί από τον Κ της (απουσία του), να παρευρεθεί σε μια συνάντηση με τις φίλες της; Σε ποιόν να απευθυνθεί αυτός που θέλει να φλερτάρει πριν το πράξει; Πρώτα στο μαντείο των Δελφών και μετά στο 11880;

    7. Σε ένα χώρο καθαρά ερωτικό, σε ποιά βάση και με ποια λογική, θα ενοχοποιήσουμε το φλερτ;

    8. Ακόμαι και προς χάρη της συζήτησης, να κατέβουμε στα έγκατα της χαζομάρας και να "δεχτούμε" τον χαρακτηρισμό του ανθρώπου ως αυτοκίνητο (!), ποιά γαμημένη λογική επιβάλει να είναι μπροστά ο ιδιοκτήτης του για να πούμε "ωραίο αυτοκίνητο";

    ...........................

    Οι παραπάνω ερωτήσεις απευθύνονται και σε όσα μέλη, επιθυμούν να τοποθετηθούν - απαντήσουν...

    Τρία ακόμα ερωτήματα προς τις κυρίες του φόρουμ που έχουν επιλέξει τα status "Female submissive" και "Female slave"

    9. Θεωρείτε ότι μπορείτε να χειριστείτε / ανταπεξέλθετε κλπ το / στο φλερτ που θα σας γίνει, ενώ είστε μέσα σε ένα πλαίσιο-σχέση D/s ή Μ/s;

    10. Ενώ ειστε συνειδητά και ουσιαστικά μέσα στη σχέση, θεωρείτε κίνδυνο γι' αυτήν, όταν σας φλερτάρουν;

    11. Πότε, (αν συμβαίνει), παύει η επιθυμία σας ή πότε (αν συμβαίνει) σταματά να σας κολακεύει, στο / το να σας φλερτάρει κάποιος;

    Αναφέρομαι σε φλερτ με ευγένεια και σεβασμό, ΟΧΙ σε ενόχληση ή αγενή σχόλια.
     
  2. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    Ωραιο θεμα Seduction (πυρκαγια προβλεπω βεβαια....)
    Οσον αφορα το φλερτ σαν ενδειξη ενδιαφεροντος τι να πρωτοπω.
    Πηγη ζωης,αρχη υπεροχων σχεσεων και καλων φιλιων.
    Ποιος δεν φλερταρει,ποιος δεν αρεσκεται να τον φλερταρουν.
    Ολων η φιλαρεσκεια αυξανεται κατακορυφα στο επακρον με το φλερτ.

    Βεβαια, δεν θα παραβλεψω να πω οτι μιλαω για ευγενικο και κοσμιο φλερτ,οχι αγενη σχολια και πιεστικη παρενοχληση.Αυτο λεγεται ξεφτιλα και ξεπεσμος!

    Οσον αφορα το φλερτ σε υποτακτικη/ο που φερει κολαρο, το θεωρω αγενεια και ασεβεια προς τον/ην ιδιοκτητη/τρια του υ.
    Οταν το υ φερει διακριτικο ιδιοκτησιας...ή χαζος, ή τυφλος, ή αγενης και ασεβης ειναι ο ετερος για να φλερταρει.Αποψη μου παντα.

    Οσον αφορα το φλερτ στο χωρο μας, εκτος του κολαρου, θεωρω παλι εντελως ανουσιο και εκθετει αυτον που το κανει, να φλερταρει καποιον/α οταν γνωριζει οτι ειναι σε σχεση.Εαν δεν το γνωριζει.....λογικο ειναι να το κανει και ειναι στην διακριτικη ευχερεια του δεκτη η συνεχεια.Σιγα μην ρωτησεις ολο τον κοσμο που παρευρισκεται σε ενα χωρο αν ο/η ταδε που σε ενδιαφερει ειναι με καποιον/α.



    Με αναφορα στα ερωτηματα σου για τις γυναικες sub να απαντησω ως εξης.

    Θεωρείτε ότι μπορείτε να χειριστείτε / ανταπεξέλθετε κλπ το / στο φλερτ που θα σας γίνει, ενώ είστε μέσα σε ένα πλαίσιο-σχέση D/s ή Μ/s;
    Φυσικα και μπορω με ευγενεια ή αγενεια....αναλογα τι θα επιλεξει ο....κυριος που θα με προσκαλεσει σε αυτο.

    Ενώ ειστε συνειδητά και ουσιαστικά μέσα στη σχέση, θεωρείτε κίνδυνο γι' αυτήν, όταν σας φλερτάρουν;
    Κανενας κινδυνος για την σχεση μου.Κανεις δεν μπορει να εισβαλλει αν εγω εχω κλεισει τις πορτες.

    Πότε, (αν συμβαίνει), παύει η επιθυμία σας ή πότε (αν συμβαίνει) σταματά να σας κολακεύει, στο / το να σας φλερτάρει κάποιος;
    Η επιθυμια μου να με φλερταρουν δεν θα παψει ποτε.Σταματα να με κολακευει οταν γινεται χυδαιος,ενοχλητικος και με θιγει ο τροπος του.

    Να συμπληρωσω οτι η τακτικη που εγω προσωπικα ακολουθω, σε σχεση με το φλερτ και την ηρεμια της συνειδησης μου, ειτε ανταποκριθω ασυνειδητα, ειτε οχι,ειναι να ενημερωσω τον Κυριο μου.Παντα και με απολυτη ειλικρινεια για ολες τις περιπτωσεις.Για να μην βρεθω ποτε στην δυσκολη θεση να απολογηθω....για κατι που δεχθηκα ή απερριψα.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    Η δική μου θέση δεν αλλάζει. Ως γενική αρχή δεν θα φλέρταρα γυναίκα με κολάρο όπως δε θα φλέρταρα γυναίκα με βέρα. Κοινώς αν γινόταν προσέγγιση, η προσέγγιση αυτή θα ήταν φιλική.

    Αν ωστόσο στην πορεία της γνωριμίας καταλάβαινα πως το κολάρο δεν είναι ουσιαστικό παρά φούμαρα που πούλησε κάποιος σε μια υποτακτική γυναίκα που ψαχνόταν και εφόσον η γυναίκα αυτή μου άρεσε, θα τη διεκδικούσα ΑΔΙΣΤΑΚΤΑ.

    Αν το κολάρο είναι ουσιαστικό και όχι διακοσμητικό τότε η πιθανότητα να την κερδίσει κάποιος τρίτος είναι από ανύπαρκτη ως εξαιρετικά μικρή. Μια ή δύο ή δέκα νύχτες αχαλίνωτου session δεν είναι αλλαγή ιδιοκτήτη, είναι μια ή δύο ή δέκα νύχτες αχαλίνωτου session. Αν το κολάρο είναι πραγματικό αργά η γρήγορα αυτή που το φοράει θα το αναφέρει στον Αφέντη της και θα υπομείνει τις όποιες συνέπειες.
     
  4. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    *Σεβαστή και κατανοητή η θέση σου φίλε

    **Θα την διεκδικούσες και μάλιστα ΑΔΙΣΤΑΚΤΑ; Ντροπή σου! Αίσχος! Θα καταδικαστείς σε 1000 μετάνοιες, σύμφωνα με τους κανόνες της ιερής βίβλου του BDSM (σελίδα 666) και φυσικά θα εκδιωχθείς δια παντός από την κοινότητα. Ντροπιασμένος και με βούλα, βεβαίως - βεβαίως. Για να μην σου πω, πως τέτοιο αμάρτημα μέχρι και στην πυρά μπορεί να σε οδηγήσει.
    Σοβαρά τώρα, η γνώμη μου είναι πως πολύ καλά θα κάνεις. Συμφωνούμε

    ***Μπράβο! Συμφωνούμε

    Τι γίνεται στην περίπτωση του "κολάρου φούμαρα" που αναφέρθηκε ο Arioch; Σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η θέση σου;
     
  5. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    Εαν οντως εχει μαθει ο/η επιθυμων/ουσα καποιον/α, οτι το κολαρο δεν ισχυει και ειναι απλα κοσμημα ή το φοραει για συναισθηματικους λογους με τον/την πρωην Κ του/της, ισχυει αυτο που ειπα και πιο πανω.
    Απλα φλερταρει κανονικα και περιμενει την εξελιξη.
    Δεν βλεπω κατι μεμπτο σε αυτο.
    Αλλα προσεξε, να το ξερει σιγουρα με καποιο τροπο, οχι να το μαθει αφου κανει την κινηση....Η αποψη μου ειναι αυτη ετσι?
    Ισως συντηρητικη αποψη αλλα ετσι σκεφτομαι.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    Εγώ πάντως θα κάνω την ερώτηση που έκανα και στο άλλο τόπικ. Ας πούμε ότι εγώ είμαι ένας άθλιος Seduction(*) και πάω και την πέφτω σε μια κολαρομένη σκλάβα. Αν η σκλάβα φύγει μαζί μου ποιος φταίει περισσότερο; Ο άθλιος Seduction (*), η σκλάβα ή ο "Αφέντης" της;

    Δεν έχει ο Αφέντης την ευθύνη για τις πράξεις της σκλάβας του; Πώς μπορεί να κατηγορήσει τον άθλιο Seduction(*) που του έφαγε τη σκλάβα από τη στιγμή που είναι ευθύνη του ίδιου η σκλάβα να μπορεί να προστατευτεί από τους άθλιους Seduction αυτού του τόπου;

    Με λίγα λόγια ποιος θα φταίει περισσότερο που ο άθλιος Seduction(*) κάνει φίκι φίκι με την κολαρομένη σκλάβα ενώ ο αφέντης της έχει κάτσει στο παγωτό;

    (*) Άθλιος Seduction (ορ): Είναι ο de facto φταίχτης για όλα τα κακά της οικουμένης, από την απαγωγή του Τζίμυ Χόφα ως τη δολοφονία του Τζων Κένεντι.
     
  7. kardy_

    kardy_ Regular Member

    ακομα και στο φλερτ με σεβασμο υπαρχει καποιο οριο.




    οπως παντα ειναι καθαρά η προσωπικη μου άποψη επι του Θεματος
    like it or not!
     
    Last edited: 15 Μαρτίου 2011
  8. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Λέω να γράψω ορισμένες σκόρπιες σκέψεις...

    Πρώτον, το φλερτ υπάρχει παντού. Στο δρόμο, σε φιλικές συναναστροφές, στον εργασιακό χώρο. Ακόμα και σ' ένα φόρουμ λαχανοκηπευτικής, που λέει ο λόγος, να μπεις, όλο και κάπου θα υπάρχει κάποιο λανθάνον φλερτ. Επομένως, είναι αδύνατο να λείπει από το bdsm.

    Δεύτερον, μεγαλύτερη σημασία έχει το αν υπάρχει φλερτ ή οι μορφές που αυτό παίρνει; Νομίζω πως είναι εντελώς άλλο το να φλερτάρεις διακριτικά, καταλαβαίνοντας αν και πότε πρέπει να σταματήσεις, από το να την πέφτεις αδιάκριτα, αδιαφορώντας για τα πάντα. Απέχει έτη φωτός το να κάνεις μια κίνηση απέναντι σε κάποιο άτομο που ελκύει την προσοχή σου, από το να την πέφτεις παντού, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του αρχισαβουροπέφτουλα.

    Τρίτον, δε μπορώ να καταλάβω τι λόγο έχει η αναφορά του νηματοθέτη στο πόσο Master είναι κάποιος. Εξ όσων γνωρίζω, Μαστερόμετρα δεν έχουν ακόμη εφευρεθεί (αν και πολύ φοβάμαι πως εδώ μέσα δε θ' αργήσουμε να δούμε και τέτοια). Αν κάποιοι θεωρούν πως έχουν μία D/s ή M/s σχέση που τους καλύπτει, όπως κι αν είναι αυτή, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο.
     
  9. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    Oντως δεν μπορείς να καταλάβεις. Να στο ξεκαθαρίσω. Δεν τίθεται θέμα στο πόσο. Δεν υπάρχει "βάλε μου 500 γραμμάρια Μαστεριλίκι ή σκλαβιλίκι, 600 είναι, να το αφήσω;" Δεν υπάρχει ολίγον ή περισσότερο Μaster, Aρσενικο, slave, θηλυκό... Ή είναι κάποιος ή δεν είναι.-

    Aυτό που θέλω να πω με την αναφορά μου στα στατιστικά, είναι πως δεν μπορεί να δημιουργήσει πρωτόκολλο, πόσο μάλλον κοινώς αποδεκτό, το "ότι δηλώσεις είσαι" και ως εκ τούτου ο καθένας πορεύεται σύμφωνα με τις γνώσεις του και τα βιώματα του.

    Δηλαδή αν σου πεταχτεί o οποιοσδήποτε στο δρόμο και σου δηλώσει "τροχονόμος", θα ακολουθήσεις την πορεία που σου υποδεικνύει;
     
  10. Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    @Seduction, νομίζω πως τα ερωτήματά σας έχουν κατευθυντικό χαρακτήρα.

    Το φλερτ από μόνο του δεν είναι κακό, αντιθέτως.
    Τα κίνητρα ποικίλουν.
    Μπορεί να κάνεις φλερτ με τον οποιοδήποτε, επειδή απλώς αγαπάς το φλερτ και δεν αποσκοπείς κάπου. Αλλά αυτό φαίνεται. Και δε νομίζω να είναι παρεξηγήσιμο.
    Η επιμονή και η μη αποχώρηση μετά το ρητό ή μη "όχι" μοιάζει να είναι το πρόβλημα.
    Το ότι κάποιος δηλώνει μάστερ, δεν σημαίνει ότι είναι και κύριος.
    Ομοίως και για τις γυναίκες, ανεξαρτήτως στάτους.
     
  11. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    Το παράδειγμά σου είναι άτοπο, καθώς ο τροχονόμος ορίζεται από κάποια αρχή. Ωστόσο, κανένας φορέας δεν πιστοποιεί την ιδιότητα κάποιου ως Master.

    Αναφέρεις πως κάποιος ή είναι Master ή όχι. Αυτό προϋποθέτει, βέβαια, κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα. Υπάρχουν, όμως; Master θεωρείται κάποιος που έχει μία μακροχρόνια M/s σχέση. Τον ίδιο, όμως, τίτλο χρησιμοποιεί και κάποιος που βαυκαλίζεται πως έχει 20 σκλάβες, τις οποίες και συναντά μια στο πόσο για ένα πήδημα και συνομιλεί μαζί τους μία στο πόσο μέσω msn. Τι, λοιπόν, είναι αυτό που κάνει αυτά τα δύο άτομα ίδια;
     
  12. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: To φλερτ στον χώρο του BDSM

    *Τα ερωτήματα μου, προέκυψαν βάση της συζήτησης με την Uther και αποτελούν απόψεις μου.
    **Είναι παρεξηγίσημο ή κακό το να αποσκοπείς κάπου; Αναφέρομαι στις περιπτώσεις που αυτός που φλερτάρει είναι ευθύς και ειλικρινής στο που αποσκοπεί, τουλάχιστον ως μια βάση αρχής.

    Συμφωνούμε, με μια διευκρίνση. Στο ρητό ΟΧΙ σταματάς να επιμένεις και αποχωρείς αλλιώς όντως είναι πρόβλημα. Στο "όχι" όμως; Είναι δυνατόν όταν φλερτάρεις μια γυναίκα να ακούς το στόμα της και όχι τα μάτια της;
    **H τοποθέτηση σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

    Αυτό ακριβώς έγραψα εδώ:
    Aυτό που θέλω να πω με την αναφορά μου στα στατιστικά, είναι πως δεν μπορεί να δημιουργήσει πρωτόκολλο, πόσο μάλλον κοινώς αποδεκτό, το "ότι δηλώσεις είσαι" και ως εκ τούτου ο καθένας πορεύεται σύμφωνα με τις γνώσεις του και τα βιώματα του.

    Aπό τη στιγμή που δεν δημιουργεί πρωτόκολλο, κανόνα κλπ, πως καλείται κάποιος να τα ασπαστεί και να τα ακολουθήσει;

    Eπειδή ακριβώς δεν υπάρχουν ή αν προτιμάς τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα τα εκλαμβάνει ως τέτοια ή όχι, η κάθε ενδιαφερόμενη, πιστεύω πως είναι αστείο να υποστηρίζει κανείς τον ένα και μοναδικό ορισμό και να περιμένει σύμφωνα με αυτόν να κινούνται όλοι στο χώρο (!)

    Σου μεταφέρω τα λόγια του μέλους Thanasis με τα οποία συμφωνώ.