Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

To BDSM με δίδαξε ότι...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 14 Απριλίου 2015.

  1. Lost Hours

    Lost Hours Premium Member

    Ο σαδομαζοχισμός συνοδεύεται από διάφορα "ψυχοθεματάκια" που σπάνια είναι λυμένα
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    ... όσοι διαβάζουν "ψυχοθεματάκια" στις συμπεριφορές των άλλων, το κάνουν προσπαθώντας να «δικαιολογήσουν» τις δικές τους δυσκολίες.
    «όλοι χάλια είναι, δεν είμαι πολύ χειρότερα» είναι η γενική ιδέα. η αναζήτηση παθογένειας διευκολύνει. η προαποφασισμένη ανάλυση καταπραΰνει.
     
  3. Lost Hours

    Lost Hours Premium Member

    Μπορεί όμως τις δικές μου δυσκολίες τις έχω ερμηνεύσει βάσιζόμενος στις δικές μου συμπεριφορές και όχι των άλλων και αυτό με κάνει να βλέπω στον άλλον κάποια πράγματα και όχι να κρίνω.Δεν έχει να κάνει με δικαιόλογηση φίλε μου
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    διαπιστώνοντας οτι οι εκδηλώσεις σαδομαζοχισμού, συλλήβδην, συνοδεύονται απο «θεματάκια», είτε προβάλλατε σε άλλους, είτε αφορίσατε, είτε εξορκίσατε.
     
     
  5. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    @Lost Hours ,
    Εαν στην πρόταση προσθέσουμε ένα όταν στην αρχή και αφαιρέσουμε το αναφορικό που, τότε θα μπορούσε ενδεχομένως να αποτελέσει ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης.
    Έτσι όπως είναι διατυπωμένη πρόκειται περί γενίκευσης ευρέως διαδεδομένης κυρίως εκτός των τειχών και όχι μόνο, καταπώς φαίνεται.
    Ισχύει για τους σαδομαζοχιστές που δεν τα έχουν βρει με τον εαυτό τους. Είναι πολλοί,ίσως πάρα πολλοί και οι περισσότεροι από αυτούς "κολλημένοι" σε κάποιο σημείο της διαδρομής.Δεν είναι όμως οι μόνοι.Υπάρχουν κι άλλοι.Keep searching...
     
    Last edited: 22 Οκτωβρίου 2017
  6. Lost Hours

    Lost Hours Premium Member

    Ναι έχεις δίκιο, δεν είχα σκοπό να τσουβαλιάσω,απλά να υποδειξω ότι υπάρχει και αυτό.
     
  7. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    Οτι εχω πολυ γερη κραση νευρων.. μπραβο μου
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Η ανάλυση των αντιθέτων αποτελεί σημείο εστίασης για όποιον δεν έχει επιλύσει τα δικά του θέματα, συνήθως, γι΄αυτό μάς ''ενοχλεί''.
    Αλλά δεν είναι κακό αυτό. Ό,τι δουλεύεις, έχεις πιθανότητες να το λύσεις, ακόμη κι αν δεν το κοιτάς από την αρχή κατάματα.
    Αλίμονο από αυτό το οποίο πεισματικά και αλαζονικά αγνοείς ή αρνείσαι.
    Όλοι μας λέμε: ''Μα εγώ είμαι καλά. Δεν έχω κανένα θέμα, καμιά δυσλειτουργία, καμιά διαταραχή, καμιά νεύρωση, καμιά ψύχωση. Κάποιοι άλλοι, ναι, έχουν, το βλέπω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε όλοι έτσι''.
    I got news for us...
    Όλοι μας έχουμε θέματα, άλλοι λίγα, άλλοι πολλά, άλλοι λιγότερο κι άλλοι περισσότερο σοβαρά.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε λειτουργικοί.
    Είμαστε, σε βαθμό ανάλογο του τι θέματα έχουμε και πως τα έχουμε αντιμετωπίσει.
    Αλλά αυτός ο αφορισμός, ότι μόνο οι άλλοι έχουν θέματα, ενώ εμείς είμαστε καρακατακομπλέ είναι ουτοπικός.
    Δουλίτσα χρειάζεται, που άλλοι την έκαναν, άλλοι την κάνουν ακόμη, άλλοι βαριούνται να την κάνουν ενώ αναγνωρίζουν το πρόβλημα, άλλοι εθελοτυφλούν και θαρρούν πως είναι τέλειοι και αψεγάδιαστοι.
    Κάποιοι αλλάζουμε για να εξελιχθούμε, κάποιοι αποδεχόμαστε τον εαυτό μας έτσι όπως είναι, άλλοι ζούμε στην καρακοσμάρα μας.
    Τα συστήματα πάντα αυτορυθμίζονται, με κάποιον τρόπο.
    Η ανθρώπινη εντροπία παίζει κι αυτή τον ρόλο της.
    Θα φάμε στη μάπα την φάπα, αν δεν το χουμε πάρει το σωστό μήνυμα.
    Και αυτό είναι υπέροχο. Γιατί κάποτε μαθαίνουμε.
    Το πόσες φάπες θα χρειαστεί ο καθένας, ποικίλλει, ανάλογα με τον βαθμό της εξέλιξής του.
    Κανείς ωστόσο δεν έμαθε αβρόχοις ποσί... 
     
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    ...όταν έχω φαγούρα αλλά είμαι δεμένη μπορώ να κάνω jedi mind trick και να το προσπερασω!!
     
  10. Always_yours

    Always_yours Kopf über Herz

    ...απαιτειται εμπιστοσυνη.Και ειναι μεγαλο ρισκο αυτο,οπως σε ολες τις σχεσης εντος και εκτος βδσμ, αρκει να γνωριζουμε πως το ρισκο ειναι δικο μας,καθως κ οι συνεπειες.
     
  11. KASEFI

    KASEFI New Member

    Κατά φαντασίαν υγιείς....
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Καλέ ναι, εμείς τα έχουμε λύσει όλα τα θέματά μας, οι άλλοι, πάντα οι άλλοι έχουν το πρόβλημα...