Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Top vs Dom/me

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος θησεας, στις 18 Φεβρουαρίου 2019.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Υπάρχουν φόρουμ, όπως και συναντήσεις, στο εξωτερικό, που έχουν μόνο δύο επιλογές Top ή bottom.
    Ακόμη και τα switch άτομα μπορούν να συμμετέχουν επιλέγοντας ένα από τα δύο.
    Σαφώς οι δύο κύριες καταστάσεις είναι αυτές οι δύο.
    Στο παρόν φόρουμ όμως, υπάρχει η δυνατότητα πιο λεπτομερούς αυτοπροσδιορισμού.
    Εδώ είναι που όποιος δηλώνει βανίλλα και αναμασά μαθήματα D/s, φαντάζει σαν να φτύνει τους υπολοίπους.
     
  2. θησεας

    θησεας Regular Member


    Σε ολα αυτα που μου αναφερεις, αυτο που βγαινει σαν συμπερασμα ειναι το εξης
    1) ο τοπ ασχολειται με την διεγερση, px penetration, stimulation, δηλαδη στο sexual act.
    2) η εννοια τοπ χρησιμοποιειται και σαν dom στο σεξ.
    και τα 2 αυτα στα ειπα και εγω, δεν διαφωνουμε.

    Εκει που διαφωνουμε ειναι στο αν ο τοπ δεχεται εντολες. Αναφορικα με αυτο εxω να πω τα εξης.

    1) δανειστηκα φρασεις απο τις δικες σου πηγες, δλδ δεν το καταλαβες αλλα εχουμε τις ιδιες πηγες....
    2) δεν ξερω αν επιτηδες ή απο τεμπελια δεν διαβασες τις δικες σου πηγες, αλλα αν κοιταζες λιγο πιο κατω θα ανακαλυπτες οτι


    https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20120830095304AAT5XNv
    The top may sometimes even be the partner who is following instructions, i.e., they top when, and in the manner, requested by the bottom. A person who applies sensation or control to a bottom, but does so to the bottom's explicit instruction is a service top.

    απο το https://en.wikipedia.org/wiki/Top,_bottom,_switch_(BDSM)
    The main difference between a dominant and a top is that the dominant ostensibly does not follow instructions, although they are limited by what the submissive is willing to do. The top may sometimes even be the partner who is following instructions, i.e., they top when, and in the manner, requested by the bottom.

    3) ως προς τις πηγες, σου απαντησα οτι δανειστικα τις φρασεις απο εκει που δανειστηκες και εσυ τις δικες σου, ωστοσο σου εδωσα και 2 βιβλία οπου μεσα περιγραφεται ο τοπ και ο ντομ και οι διαφορες τους.
     
  3. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.



    Αααααοοουυυυυυυυυυ........
     
    Last edited: 19 Φεβρουαρίου 2019
  4. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Ξέρεις απο μάρκετινγκ αλλα επιμένεις στην κρυπτογράφηση, βιτσιόζε. Like και dislike.
     
  5. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Rommel. Το όνομα ενός σκυλάκου σε μια ταινία του 93', του οποίου ο ιδιοκτήτης (στην ταινία) ήταν ένας παλιάς κοπής τύπος, ο οποίος άφησε στην κινηματογραφική ιστορία την 'sicilian scene'. Υποθέτω ότι ο ιδιοκτήτης του σκύλου (του αρχικού ποστ) είχε δεί την ταινία, για αυτό ονόμασε τον δικό του σκύλο (όχι της ταινίας) Ρόμελ.

    @θησεας , καλά το πάς. Σαν ένας συμφορουμίτης σου λέω ότι εύχομαι να διάβαζα περισσότερες σκέψεις σαν τις δικές σου εδω μέσα.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    το τι είμαι και τι δεν είμαι, είναι εκτός της θεματολογίας της συζήτησης. το αν είμαι του γούστου σου επίσης.
    το τι είσαι, κατά τη δική μου γνώμη, είναι κι αυτό έξω απ το αντικείμενο της συζήτησης, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

    δικός σου χρόνος είναι, δικά σου και τα κριτήρια.

    σε όλα!
    χρήσιμες προϋποθέσεις για συζήτηση, κατά την αντίληψή μου, είναι:
    να προσπαθείς να κατανοείς τους ισχυρισμούς των άλλων, και τους δικούς σου.
    να αποφεύγεις να φαντάζεσαι, αλλά να διαπιστώνεις πότε μια θέση είναι προϊόν φαντασίας ή προχειρότητας.
    να αποφεύγεις να σκέφτεσαι και να διατυπώνεις επιφανειακά και περιορισμένα, αλλά να διαπιστώνεις πότε μια διατύπωση είναι επιφανειακή, περιορισμένη ή και αντιφατική.
    να μην κρύβεσαι πίσω από καθωσπρεπισμούς και ορθότητες για να κρύψεις την αδυναμία της θέσης σου
    να κατανοείς οτι επιχείρημα δεν είναι ο,τι σου φαίνεται πειστικό επειδή ταιριάζει στην οπτική σου
    να μην χαίρεσαι αν βρεθεί κάποιος να συμφωνήσει μαζί σου, γιατί ο διάλογος δεν γίνεται για να επιβεβαιωθείς.
    να μην θυμώνεις ή γκρινιάζεις οταν κάποιος διαφωνεί, για τον ίδιο λόγο.

    ωστόσο διάλογος μπορεί να γίνει ακόμη κι αν δεν πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις, γιατί όλοι έχουμε από μία τουλάχιστον, ο καθένας τη δική του, και ο διάλογος γίνεται ανάμεσα σε δύο τουλάχιστον.

    ο τοπ μπορεί να κάνει ακτινγκ, αυτός που κάνει ακτινγκ ειναι τοπ.
    όποιος κάνει ψυχοθεραπεία για να χαλαρώσει, ή γιά οποιον λόγο γουστάρει, όποια κινκιά γουστάρει, μιά χαρά κάνει, και μπορεί να υποκρίνεται και ρόλους, και να παριστάνει και τον ναπολέοντα, και την ιωσηφίνα κι οτι τον φωτίσει για να ξελαμπικάρει. η κ/υ συσχέτιση δεν είναι ακτινγκ.
    άλλη ζωντανή έρευνα που ξέρω λέει οτι η φράση «οπως και να το κάνεις αποζητά εξουσία» είναι ασφαλής ένδειξη οτι μιλάτε για κάτι άλλο απ το κ/υ που ξέρω, όπως και η έρευνα που επικαλείστε η οποία επιβεβαιώνει αφ' ευατής οτι δεν έχει ιδέα με τι καταπιάνεται. ορισμένοι δεν κάνουν ακτινγκ, έτσι το καταλαβαίνουν, ενεργούν κατά πώς το καταλαβαίνουν, κατά πώς τους βγαίνει. δεν έχουν δει και τις σαράντα αποχρώσεις επιπλέον. η όποια προσπάθεια, λοιπόν, να ερμηνευτεί η συμπεριφορά μου με όρους υποκριτικής και ψυχοθεραπείας, εκτός που με διασκεδάζει, με ξαναδιασκεδάζει, και με ξαναδιασκεδάζει ακόμη περισσότερο όταν μου το λένε και «ευγενικά». διότι προσωπικώς είμαι εγγενώς ευγενής και είρωνας και ξέρω πάνω κάτω τι λέω.  

    αμα «προφανώς ενας κ αποζητάει και απολαμβάνει την εξουσία» να πάμε να παίξουμε καμμιά πρέφα. αν τίποτε δεν έχει διαφορά από τίποτε να παίξουμε και ξερή, το ίδιο είναι. όποιος δεν βαριέται ας κυνηγάει, ελλείψει «θηράματος» και την ουρά του. όλοι δεν είμαστε δεξιόχειρες, επειδή εγώ είμαι δεξιόχειρας και θα με βόλευε να είναι όλοι. μηχανιστικά.

    υπάρχουν άνθρωποι κάθε είδους, δεν είναι όλοι ίδιοι, όπως ήταν μιά παράγραφο πιο πάνω, α λα καρτ που λέμε στα ελληνικά.
    υπάρχουν λοιπόν και ανασφαλείς που η ανασφάλειά τους τους οδηγεί να κανουν ακτινγκ υποτακτικού. αυτούς τους λέμε ανασφαλείς, όχι υποτακτικούς. το καθοριστικό χαρακτηριστικό τους είναι η ανασφάλεια. υπάρχουν και φυματικοί κυριαρχικοί. η προσπάθεια να συνδεθεί η φυματίωση με την κυριαρχικότητα είναι από παντελώς ανόητη έως σκόπιμα στρεβλωτική. εξαιρετικά περιορισμένη πάντως. ενας κυριαρχικός με ανασφάλειες είναι ένας κυριαρχικός με ανασφάλειες. ένας ανασφαλής που παριστάνει τον κυριαρχικό είναι ένας ανασφαλής που παριστάνει τον κυριαρχικό. δεν ξέρω αν είναι δύσκολο στην κατανόηση. δεν είχε πάει ο νους μου να σκεφτώ σφαιρικά, αλλά μιας που το λέτε σκέφτομαι οτι ο κυριαρχικός εκτος βδσμ, στον οποίο αναφερθήκατε, και δεν ξέρω ακριβώς ποιόν εννοείτε και τι συγγένεια του αποδίδετε με τον κυριαρχικό όπως περιγράφεται στο βδσμ, μπορεί να είναι από φυσικός ηγέτης μέχρι κληρονομικός διακοσμητικός μονάρχης ή εμμονικός και αγχώδης κυνηγός επιβεβαίωσης. καμμιά σχέση μεταξύ τους οι τρεις. κι εχει κι άλλους.

    ίσως αυτός είναι ο λόγος που είναι φωτισμένη η ανθρωπότητα. ολόκληρη. καθολικά.
    θα διατηρήσω την ίδια γνώμη για τέταρτη συνεχόμενη παράγραφο.

    γιά δοκιμάστε το να δούμε  

    θα μοιράσουμε τις δουλειές: εγώ θα γράφω αυτό που νομίζω κι εσείς θα διαβάζετε κι οτι καταλάβετε. και αντίστροφα μετά.

    υγ: αραβικά δεν διάβασα ποτέ μόνος μου, ακολούθησα πάντα οδηγίες.
     
  7. θησεας

    θησεας Regular Member


    Την αληθεια? Ειναι πολυ μεγαλο ολο αυτο που εγραψες  . Θα το διαβασω αυριο γτ φανταζομαι θα θετεις πολλα θεματα.
     
  8. θησεας

    θησεας Regular Member


    Αν θυμασαι τιτλο ταινια δωσε, η σκηνη που πες τι αφορουσε?
     
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Στασου μυγδαλα!
    Περιμενει η @lexy απαντηση!!!!
    Της το εταξες. Δε θα κλεισει ματι!!!! !
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Καμιά σχέση απολύτως, με καλές πρακτικές εμπορείας ή αγοραλογία, που λέμε στα ρομέικα...
    Άσε που ο εν λόγω τομέας είναι από αυτούς που μάλλον έχω εντρυφήσει χρονικά λιγότερο...
    Βέβαια ως τομέας είναι επί της ουσίας, ο πλέον άγνωστος στην Ελληνική αγορά...
    Γεγονός που εξηγεί πολλά...
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Όχι ιδιαίτερα καλές πηγές για την διασαφήνιση αυτή, θα έλεγα.

    - Το πρώτο, "Techniques of Pleasure: BDSM and the Circuits of Sexuality'' επικεντρώνεται αποκλειστικά στο S/Μ και στις "σκηνές" - στο acting δηλαδή - της S/M κοινότητας του Σαν Φρανσίσκο. Δείχνει βαθιά έλλειψη κατανόησης μέχρι και μόνο του σαδομαζοχισμού που εξετάζει - παράδειγμα, η συγγραφέας αδυνατεί να καταλάβει και φρικάρει σε προσχεδιασμένη σκηνή ανάκρισης ("it made me angry. I wanted to stand up and yell... to stop touching her, to leave her alone. I believed that R. was this dangerous type of man [...]). Επίσης, συνδέει τα πάντα με καπιταλισμό και κριτικάρει το BDSM συνολικά - το οποίο όμως πολύ φτωχά ταυτίζει αποκλειστικά με S/M - ως αναπαράγον ξεπερασμένες δομές ανισότητας και μόνο. Όποια αναφορά της στον όρο dominant είναι αποκλειστικά στο πλαίσιο του S/M, και όχι του πλαισίου Κυριαρχία/υποταγή, που είναι τελείως διαφορετικό.

    - Το δεύτερο, "Are you top or bottom?: Social science answers for everyday questions [about Sadomasochism'' για να είναι πλήρης ο τίτλος] είναι άρθρο, όχι βιβλίο, αφορά αποκλειστικά το S/M, και πουθενά δεν περιγράφει την διαφορά ανάμεσα σε Top και κυριαρχικό.
     
    Last edited: 20 Φεβρουαρίου 2019
  12. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Εγώ σκέφτομαι τη @lexy

    Δεν πήρε απάντηση χθες, δε θα κλείσε μάτι και θα πήγε κουτουλωντας στη δουλειά της

    Πρέπει να της συμπαρασταθουμε. Με κάθε τρόπο. Καφέδες, σοκολάτακια και συμπαράσταση είναι το λιγότερο που ωφειλουμε να συνεισφέρουμε.