Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Topping from the bottom vs topping from the top

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 4 Φεβρουαρίου 2015.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Πολύς ο λόγος που γίνεται για το πρώτο και εμένα μου γεννήθηκε η απορία για το δεύτερο. Πάντα η ιδέα του υ που λειτουργεί χειριστικά εγκεφαλικά ή μη με γοήτευε, όπως επίσης γοητευτική μου φαινόταν η ιδέα του Κ που θέλει να ικανοποιήσει το υ του και συνειδητά συμμετέχει στην αλληλεπιδραστική ανταλλαγή.
    Ωστόσο η πρόσφατη εμπειρία μου στο δεύτερο, μου αποκάλυψε ότι η κλασική κατανομή κυριαρχίας μπορεί να είναι απείρως πιο γοητευτική, παντελώς εκτός του ελέγχου μου, παρόλη την συναίνεσή μου...

    Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο ζήτημα που καλούμαι να αντιμετωπίσω...

    Από υπέρμετρη υποτακτικότητα που μου ενέπνευσε η λατρεία μου για Εκείνον, θέλησα να προσφέρω τον εαυτό μου ως σκλάβα, έχοντας επίγνωση της επιλογής μου αυτής και της βαρύτητας που έχει...

    Ο Μιστρέσσας μου όμως είχε αντίθετη άποψη και μου εξήγησε ότι δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο. Δέχτηκε την υποταγή μου σ´Αυτόν, μόνο κατά το διάστημα που θα είμαστε μαζί και με αποδέσμευσε από την Κυριαρχία Του, για τον υπόλοιπο χρόνο που εκ των πραγμάτων δεν μοιραζόμαστε, ζώντας σε άλλες πόλεις...

    Μου αποκάλυψε ότι διατηρεί και άλλη σχέση (με kinky βανίλα μάλιστα) και με ώθησε να αναζητήσω οποιαδήποτε ηδονή θέλω, όταν δεν είμαστε μαζί, ενημερώνοντας τον απλά για τις επιλογές μου.

    Επεκτάθηκε λέγοντας ότι μπορούμε να είμαστε μαζί, σε μία σχέση υποταγής, όντας polyamorous με σεβασμό και επίγνωση...

    Δηλαδή να μπορούμε να εμπλακούμε σε ερωτικό παιχνίδι ή σχέση με άλλα πρόσωπα, είτε μαζί, είτε ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλον, χωρίς αυτό να κλονίζει την μεταξύ μας σχέση. Πάντα με συναίνεση.

    Όσο κι αν κλώτσησα αρχικά, αρχίζω να το επεξεργάζομαι και να συνειδητοποιώ ότι δεν με χαλάει η ιδέα...

    Το κατά πόσο κάτι τέτοιο μπορεί να λειτουργήσει ή όχι θα φανεί μάλλον στην πορεία του χρόνου...

    Θα εκτιμούσα πολύ τις απόψεις σας...

    ΥΓ Εκ των πραγμάτων πρέπει να εκτελέσω την εντολή για αλλαγή του status μου...άπτεται του topping from the top...
     
  2. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αρχικά νομίζω ότι ο τίτλος είναι λάθος.

    Πριν τοποθετηθώ όμως, θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις και αφού θέτεις τον εαυτό σου προς κρίση εδώ, φαντάζομαι ότι θα έχεις την άδεια ν' απαντάς στο οτιδήποτε σχετικό με το θέμα που έγραψες.

    Η δομή ως άνθρωπος είναι ενιαία, σωστά; Πώς θα διαχειρίζεσαι τα χρονικά διαστήματα που θα είσαι χωρίς την κυριαρχία του; (αποφεύγω αρχικά τα ερωτήματα για την ευθύνη του κυρίαρχου σου σ΄εκείνα τα διαστήματα αλλα και καθ ολικά).
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Ο τίτλος που αυθαίρετα χρησιμοποίησα, γιατί έτσι έκρινα, αφορά από την μία την δική μου προσπάθεια να επιβάλλω το είδος της σχέσης ωθούμενη από την λατρεία μου και την πεποίθησή μου ότι μπορώ να το κάνω....

    Έλα μου όμως που η απάντηση που πήρα ήταν καθαρά σε άλλη κατεύθυνση, δοσμένη ως τελεσίγραφο, δίνοντας μου να καταλάβω πως τον έλεγχο δεν υπάρχει περίπτωση να τον ασκήσω εγώ!!!

    Με έλκει ακατανίκητα η επιβολή αυτού του είδους κυριαρχίας, είναι αυτό που έψαχνα μια ζωή, όσο κι αν διαφωνώ επί της ουσίας με το περιεχόμενο της πρότασης...

    Τείνω να καταλήξω ότι η νομοτέλεια της κυριαρχίας επιτάσσει να μην το αμφισβητήσω, παρά μόνο να το ακολουθήσω και να δω που θα μας βγάλει....

    Όποιος στοιχειωδώς μας γνωρίζει, είτε μέσα από τα γραπτά μας, είτε προσωπικά, ξέρει ότι δεν χρειάζομαι άδεια για κάτι, υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός και εκτίμηση, πέρα από την όποια σχέση και την πορεία της...

    Μαχόμαστε και οι δύο κατά της λογοκρισίας, επιλέγοντας μάλιστα την δημόσια προσωπική έκθεση, πως θα μπορούσαμε να το ευτελίσουμε με ανούσιες απαγορεύσεις και αδειοδοσίες;

    ΥΓ δεν θέτω τον εαυτό μου προς κρίση ούτε εδώ, ούτε πουθενά αλλού, η δομή μου δεν αλλάζει, έχω ένα δίλημμα απλά και το δημοσιοποιώ...
     
  4. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    βοήθησε με λοιπόν και πες μου ακριβώς ποιο είναι το δίλημμα σου;

    * Θα είναι μία ευχάριστη παρτίδα παιχνιδιού στρατηγικής, χάιρομαι που είστε δύο  
     
  5. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Ουσιαστικα ο Κ σου επιθυμει να εχετε μια Τ/b σχεση με ελευθεριακα στοιχεια και απολυτη διαφανεια/ειλικρινια ως προς τα αλλα ατομα που υπαρχουν στη ζωη σας, αν καταλαβα σωστα ετσι;

    Αν ισχυει λοιπον αυτο, για μενα μου ακουγονται πολυ ωραια τα πραγματα. Το θεμα ειναι αν, εσενα, σε καλυπτει το πλαισιο αυτης της σχεσης, μιας και δεν υπαρχει συνεχης ελεγχος (βλ.D/s). Το θελεις αυτο; Θα σ ενδιεφερε ή οι αναγκες σου ειναι αλλες, πιο "απαιτητικες" οσο αφορα στον ελεγχο;
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Για μένα, το βασικό ζητούμενο, δηλαδή το να κυριαρχούμαι στο όλον μου, απαντάται θετικά.
    Το θέμα των αναγκών μου μπαίνει σε δεύτερη μοίρα και μένει να απαντηθεί από την ροή της ζωής...
    Απλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το φέρω σε πέρας έτσι όμως θα έπρεπε, καλύπτοντας τις όποιες ανάγκες και των δύο...
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    κατ' αρχην αυτά που θεωρείτε εσείς ανούσια για άλλους δεν είναι, πάντως αυτό δεν είναι της παρούσης.

    Από την άλλη ''βλέπω'' ότι χρησιμοποιείς αυτή την ελευθερία που σου δίνει ο κυρίαρχος σου εδώ, κοινοποιώντας το δίλημμα σου και τις σκέψεις σου. Με ποιον σκοπό;

    Από εκεί και πέρα επιμένω στην αρχική μου ερώτηση. Η δομή ως άνθρωπος είναι ενιαία, σωστά; Πώς θα διαχειρίζεσαι τα χρονικά διαστήματα που θα είσαι χωρίς την κυριαρχία του;
     
  8. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Κοιτα η αρχη μιας σχεσης και δη με πλαισιο ειναι μια δυσκολη αλλα καθολα γοητευτικη φαση. Και αυτο γιατι τοτε αρχιζεις να μαθαινεις τον αλλον και βλεπεις αν και κατα ποσο ταιριαζετε. Θα μππορουσε να πει κανεις πως μια ομαλη πορεια προς το "απολυτο" D/s ξεκιναει πρωτα απο ενα T/b πλαισιο για να μετουσιωθει σε 24/7 αν οντως υπαρχει κατι καλο και δυνατο αναμεσα στη δυαδα. Ειναι και αυτο ενας δρομος.

    Σαν συμβουλη, θα σου ελεγα:
    1. Ψυχραιμια/ Νηφαλιοτητα
    2. Ειλικρινια
    3. Εμπιστοσυνη
    Ποτε δεν ξερεις που θα σε βγαλει αυτο το ταξιδι. Καλη αρχη λοιπον!
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Δεν το έχω απαντήσει ακόμη ούτε στον εαυτό μου, ωστόσο αναλύοντας το βαθύτερα νομίζω ότι είναι μιά σοφή σκέψη...

    Αν μας ενώνει κάτι ισχυρό αυτό θα φανεί σε βάθος χρόνου...(εγώ το πιστεύω ακράδαντα)...

    Η ελευθερία της επιλογής, μπορεί να καταλήξει είτε σε αποστασιοποίηση, είτε σε "βαθύτερο" δέσιμο...

    Όταν το πράσινο τερατάκι κοιμάται, τα πνεύματα και τα σώματα μπορούν να μεγαλουργήσουν...

    Αν λοιπόν η κυριαρχία είναι στον εγκέφαλο, λειτουργείς με μοναδικό γνώμονα αυτό που σου υποβάλλεται και όχι αυτό που σου επιβάλλεται...

    Μιλώντας γι αυτό, ξεκαθαρίζει όλο και πιο πολύ μέσα μου...
     
  10. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Τα βασικά δεδομένα της τάξης πραγμάτων είναι τα εξής:

    1) Είστε ήδη σε σχέση.
    2) Υπάρχει απόσταση.
    3) Σου έχει προτείνει να λειτουργήσετε και οι δύο ελεύθερα και κατά βούληση, όσο είστε ο καθένας στην πόλη του (συναινετικά πάντα).

    Προσωπικά νομίζω ότι μέσα στα όσα τόσο παραστατικά και όμορφα μας παρέθεσες ουσιαστικά έδωσες η ίδια την απάντηση, τουλάχιστον όπως φαντάζει στο δικό μου τρόπο σκέψης... δεν ακούγεται άσχημο και ο χρόνος θα δείξει.

    Από μόνη της η απόσταση συχνά "σκοτώνει" τη σχέση. Κάποιες φορές όμως μπορεί και να τη "σφυριλατήσει" ή στη χειρότερη των περιπτώσεων να την κάνει πιο ενδιαφέρουσα, όπως ακριβώς τώρα σ'εσάς.

    Ζήστε κάθε στιγμή πρωτίστως μαζί αλλά και ξεχωριστά. Όπως το έχετε συμφωνήσει, προσωπικά το θεωρώ ευλογία.

    Καλή δύναμη αλλά και καλές εμπειρίες λοιπόν.

    Και κάτι ακόμη. Αν και δεν ξέρω από πρόσωπα και πράγματα εδώ μέσα, αξίζεις ένα μεγάλο "μπράβο", καθώς θέτεις σε δημόσια διαβούλευση τρόπον τινά κάτι τόσο προσωπικό. Αυτό από μόνο του προσδίδει επιπλέον ουσία σε όσα έχετε από κοινού αποφασίσει.

     
  11. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    ναι αλλά αν δεν μπορείς να είσαι ελεύθερη δεν μπορείς να είσαι καθόλου. Κι εσύ σ΄αυτή την σχέση δεν είσαι ο εαυτός σου.

    Καθαρά υποκειμενικά τα χρώματα μου λένε την άλλη.

    Εσύ θα πληγωθείς περισσότερο ακόμα και από αυτόν στο τέλος.
     
  12. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Εμενα μου φαινεται σαν μια δοκιμαστικη περιοδος κατι που το βρισκω πολυ θετικο και για τους 2 σας.
    Ειναι καλο να ερχεσαι αντιμετωπη με τους πρασινους δαιμονες σου, αν ο αλλος σεβεται παντα τη προσωπικοτητα σου και δεν σε βαζει σε παιχνιδια ανταγωνισμου και αντιζηλιας (καμια φορα συμβαινει κι αυτο δυστυχως). Μονο ετσι θα τους αποκαθηλωσεις και θα τους νικησεις.
    Επιμενω ομως οτι για να φτασεις σ αυτο το σημειο πρεπει να ειναι ΟΛΟΙ ειλικρινεις και χωρις ατζεντες και κρυφα παιχνιδακια.