Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Topping from the bottom

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος GhOsT^, στις 20 Ιουνίου 2005.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Oταν το υ θετει ορια,πλαισια,φραγμους ,απαιτησεις,δεν ασκει εξουσια εκ των κατω;
    Παιζουμε με τις λεξεις τωρα;
    Οταν εγω ρωτουσα για Topping from the bottom αυτο εννοουσα.

    Αλλα κι'αυτο που εννοει η Λαρα και αποδεχεται σαν ορο η κοινοτης εν πασει περιπτωσει αν συμβει , γιατι θα πρεπει να θεωρηθει το υ ως δρον υπουλα,μουλωχτα,υποκριτικα και - τι ειρωνια αληθεια -διεστραμμενα;Γιατι δεν θα μπορουσε να θεωρηθει ενας αντεστραμμενος χειρισμος κατα Brehm μιας καταστασης που δεν το ευχαριστει;(για θυμηθειτε το αρθρο περι αντιστασης και αντιδρασης και μεθοδων χειρισμου των)

    Στο σημειο αυτο,να κανω μια απαραιτητη διευκρινηση.
    Θεωρω πως σε μια σχεση, επαναλαμβανω,σχεση, το υ και το Κ (ανεξαρτητως διαχωρισμων στατους ,τους οποιους θεωρω σχετικους,μηχανιστικους και αχρηστους)δικαιουνται να ικανοποιουνται και τα δυο κατα πως θεωρουν και καυλωνουν το καθενα.Περαν της περιπτωσεως που το υ ειναι,η καταληγει να ειναι της αποψης "σφαξε με αγα μου ν' αγιασω' - καθ'ολα σεβαστη,εφ'οσον το πιστευει και το ικανοποιει -αναγκαστικα δημιουργειται αναγκη συγκλισεων και συννενοησεων προς εξευρεση ενος κοινου τοπου οπου θα ικανοποιουνται και οι δυο.

    Με βαση αυτον τον μπουσουλα και την συναισθηματικη σχεση και αλληλεπιδραση που υπαρχει και εξελισσεται δυναμικα, "δικαιουνται" και τα δυο να προσπαθουν να κατευθυνουν τη σχεση ,το καθενα μεσα στα πλαισια του ρολου τους ασφαλως.
    Μια σκλαβα ,με την ορθοδοξη εν βδσμ σημασια της λεξης, καποια στιγμη μπορει να ανακαλυψει οτι καποια πραγματα δεν της πανε.Δεν την ικανοποιουν .Οσο αφοσοιωμενη κι'υποταγμενη να ειναι στον αφεντη της κατι ,που δοκιμασε, το αποστρεφεται.Το ταξιδι με το μαγικο λεωφορειο δεν ειναι και τοσο μαγικο τελικα.Οι αποτομες στροφες την κανουν να ξερναει ,κι'αυτο δεν την καυλωνει καθολου.Δεν δικαιουται να πεισει τον οδηγο να αλλαξει τροπο οδηγησης,η να παει απο αλλο δρομο;
    Ασφαλως και δικαιουται κατ'εμε.Αν το κανει ομως ,δεν ασκει καποια εξουσια στον οδηγο,αφηνοντας βεβαια παντα το τιμονι στα χερια του;

    Στη δυναμικη ροη μιας σχεσης λοιπον,το υ που δεν παυει να σκεφτεται και να βουλεται μπορει να λειτουργει αλλοτε σαν μποτομ ,αλλοτε σαν υποτακτικος/η ,αλλοτε σαν σκλαβος/α και σε καθε περιπτωση μπορει να την επηρεασει,καθολου μουλωχτα,στα ισια, κατευθυνοντας την αν χρειαστει εκ των κατω.
    Με αυτη την εννοια,οι διαχωρισμοι των στατους,τα πρωτοκολλα συμπεριφορας ι και τα καθηκοντα η δικαιωματα που προκυπτουν βασει αυτων , εξυπηρετουν ισως αυτους που επιζητουν συντροφο για "sessions", το αντιλαμβανομαι και το αποδεχομαι αυτο,φανταζουν απο την αλλη κωμικοι στα ματια μου για καποιον που επιζητει μια βαθυτερη και πιο ουσιαστικη σχεση.
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Θαρρώ πως κάνεις λάθος στην χρήση του όρου topping from the bottom. Το ότι η σχέση χτίζεται πάνω στο συγκεκριμένο υ, βάσει του υλικού από το οποίο είναι φτιαγμένο, νομίζω πως δεν χρειάζεται διευκρινήσεις. Αυτό όμως δεν είναι προσπάθεια κατεύθυνσης της σχέσης ούτε επιθυμία απόκτησης ή ανάκτησης ελέγχου. Αν φοβάμαι τα ύψη, δεν υπάρχουν πολλά που μπορώ να κάνω γι αυτό. Και σίγουρα δεν το κάνω επίτηδες. Αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα του υλικού με το οποίο έχει να δουλέψει ο Κ. Το topping δεν έχει σχέση με αυτό. Έχει σχέση με αυτό που λες παρακάτω:

    Συμφωνώ όμως με το κάτωθι, προσθέτοντας την διευκρίνηση που παρέχει η Λάρα, δια μέσου στόματος MasterJp, σχετικά με το τί καυλώνει τα υ: «επιθυμία να υπηρετήσουν για την απόλαυση του άλλου».

    Παρένθεση: την ψωνίζω με τις υπηρεσίες, αλλά, αν θέλω να είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου, θα πρέπει να πω ότι περί αυτού πρόκειται. Η απόλαυση δεν μπορεί να έρθει αλλοιώς για ένα υ, είναι μισερή και απεχθής. Απλά το βάζω σε perspective, ότι τελικά το κάνω για την πάρτη μου και τελειώνει η ιστορία περί υπηρεσιών. Υπηρετώ για να υπηρετήσω τον μόνο Θεό, την καύλα μου. Αυτός που με καυλώνει περισσότερο, είναι ο Θεός μου. (How's that for size, darling?)

    Δεν κατευθύνουν και οι δύο την σχέση. Πρόκειται περί μελών μίας ανθρώπινης και δη ερωτικής διάδρασης. Ο ένας κατευθύνει και ο άλλος ακολουθεί. Το υ μπορεί να κάνει κόνξες, μπορεί να παρεκκλίνει της πορείας για λίγο, αλλά κατά βάση ποτέ δεν καθοδηγεί. Θα μπορούσε να καθοδηγήσει μόνο αν σκότωνε τον οδηγό (ξέρετε τι πεισματάρικα είναι αυτά τα Κ; )

    Δικαιούται να ζητήσει, να παρακαλέσει ή να ελπίζει ότι οι αντιδράσεις της θα οδηγήσουν σε μείωση της ταχύτητας, αλλαγή μεθοδολογίας ή ακόμη και μικρές αλλαγές στην πορεία. Δικαιούται να πει τί της συμβαίνει - επιβάλλεται - να αναφερθεί στις αναγούλες και στις ημικρανίες και στο ότι το μουνί της παραμένει ξερό. Κατά την ταπεινή μου άποψη, και με την μικρή πείρα που έχω, η αναγούλα συνηθίζεται και παύει να υφίσταται, και η ξερομουνίλα γίνεται έκσταση, μόλις προσπεραστούν τα εμπόδια της συνήθειας, της αρτηριοσκληρωτικής προσέγγισης στην ζωή και στον έρωτα και στο σεξ και στα στερεότυπα και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε και η απελευθέρωση φέρνει καύλα και η καύλα του Κ φέρνει ακόμη περισσότερη καύλα. Επομένως, δεν μπορούμε να μιλάμε για προσπάθεια καθοδήγησης ή απόκτησης εξουσίας αλλά για διάδραση, όπου η πέτρα που ο Κ κλωτσάει του πονάει το αγαπημένο του ποδαράκι με την ίδια ακριβώς δύναμη με την οποία την κλώτσησε. Το ξέρει ο Μπαγάσας και το περιμένει. Έτσι πάει.

    Όσο μπορεί να κατευθύνει μια πέτρα. Φυσικά δεν παύει να σκέφτεται και να βούλεται. Αν δεις την πέτρα όμως, αυτό που βούλεται είναι να πάει ακριβώς εκεί που την κλώτσησαν. Κατά πάσα πιθανότητα, αυτό που θα σκεφτόταν μια τέτοια πέτρα, θα ήταν πώς να καταφέρει να προσγειωθεί όσο καλύτερα γίνεται για να μην σπάσει και τί όμορφη που είναι η ελεύθερη πτήση (και ουχί πτώση).

    Συμφωνώ με αυτό, αλλά κάπως πρέπει να συνομιλούμε, βάσει μιας ορολογίας. Η σκλάβα, π.χ. δεν κάνει sessions, παρά μόνο κατόπιν εντολής, στο πλαίσιο της βαθύτερης και ουσιαστικής σχέσης. Ή δεν κάνει, ανάλογα με το τί θέλει ο Κ. Πράγμα που είναι και το μόνο ζητούμενο και το καθορίζον τη σχέση.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Dora,,να δεχτω οτι χρησιμοποιησα λαθος τον ορο,εμμεσως αλλωστε ηδη το εκανα,σημασια εχει η ουσια.
    Αμα θες να την πεις διαδραση η υψοφοβια,πες την,δεν αλλαζει.
    Απο κει κι'υστερα η αναγουλα θα μου επιτρεψεις και μενα να σου πω ,βασει πειρας,δεν συνηθιζεται,χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη.
    Και η πετρα δεν βουλεται,ειναι αψυχο αντικειμενο.
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Αν δώσεις σημασία στην ουσία, θα αντιληφθείς ότι σε σχέση παράδοσης εξουσίας το υ δεν δύναται να καθοδηγήσει, εκτός αν η σχέση είναι μόνο κατ΄όνομα σχέση παράδοσης εξουσίας, το δε υ είναι διαόλου κάλτσα που θέλει να κυριαρχεί και βρήκε αυτόν τον τρόπο για να το κάνει, και ο Κυρίαρχος είναι κάποιος βλαμμένος λιγούρης.

    Τότε ναι, να μιλήσεις για topping και συμφωνώ επί της ουσίας.

    Άλλο η διάδραση και άλλο η υψοφοβία. Ήλπιζα ότι ήταν ξεκάθαρο το παράδειγμα της υψοφοβίας ως παράδειγμα του τρόπου με τον οποίο το υλικό μας αποφασίζει το πλάσιμο, τον τρόπο του πλασίματος και τον στόχο.

    Η διάδραση έχει να κάνει με το κάτα πόσο ο Κυρίαρχος λαμβάνει υπόψη το υλικό του. Δεν έχει να κάνει με το λεγόμενο topping. Μπερδεύεσαι, νομίζω, αναίτια. Διότι άλλο φοβούμαι τα ύψη, μπάρμπα, και άλλο θα σε κάνω εγώ να μην ξέρεις τί σου γίνεται, Κύριε.

    Λίγο systematic desensitization κάνει θαύματα εκεί που η δραμαμίνη απέτυχε. Ας πούμε ότι την πρώτη φορά που μπήκα σε μπουρδέλο αισθάνθηκα δυσφορία, τώρα είμαι άνετη. Capisce?

    Αν η αναλογία δεν σου κάνει, πάρε την εκπαίδευση των πιλότων, των αστροναυτών κλπ. Γύρω γύρω όλοι μέχρι να ξεράσουν. Μέχρι που δεν ξερνάνε πια. Απλό δεν είναι;

    Φαντάζομαι πως οι ξεροκέφαλοι αρτηριοσκληρωτικοί θα ξερνάνε τόνους εμετού πριν χαλαρώσουν και αρχίσουν να γουστάρουν τις βόλτες. Ευτυχώς εγώ είμαι σχετικά εύπλαστη. Αν ήμουν λίγο νεότερη θα πήγαινα για καριέρα στη NASA.

    Πράγματι, η πέτρα δεν βούλεται, ενώ η σκλάβα βούλεται και σκέφτεται και αισθάνεται. Λειτουργεί παρόλα αυτά ακριβώς όπως η πέτρα. Ξέρεις γιατί; Γιατί έχει χαλαρώσει τις άμυνες που δεν σου επιτρέπουν να καταλάβεις πως είναι να είσαι πέτρα.
     
  5. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: RE: Topping from the bottom

    και εγω συμφωνω
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δωρα σε μια σχεση μπαινω για να περασω καλα γι'αυτο που ειμαι.Δεν θελω να με πλασουν,εξ αλλου δεν ειμαι ευπλαστος και δεν θελω να γινω ουτε αστροναυτης,ουτε αεροπορος .
    Μια απλη εκδρομη επιθυμω,μεσα απο μια διαδρομη ευχαριστη ,με λουλουδια και πουλακια να τιτιβιζουν.
    Αν ο οδηγος θελει να μου προσφερει στην πορεια μια διαδρομη προς την κολαση ,θα φροντισω να μην ειμαι δεμενος ,ωστε αν δεν τον πεισω ν'αλλαξει πορεια,να πηδηξω εξω.
    Περι ορεξεως βεβαια του καθενος δεν μου πεφτει λογος.
     
  7. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Topping from the bottom

    Ας σωπάσουμε λοιπόν σσσςςς! όπως προτείνει το moderating του forum για να μπορέσουμε να αφουγκραστούμε το θρόισμα των φύλλων και τα πουλάκια που τιτιβίζουν…

    Ας χαρούμε τη σιωπή των αμνών....

     

    Είμαι εκτός θεματικού πυρήνα του νήματος
    Το ξέρω...


    Αλλά δυστυχώς έχω την εντύπωση ότι είμαι εντός θεματικού πυρήνα του forum  
     
    Last edited: 11 Νοεμβρίου 2008
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ο συγκεκριμένος αμνός βελάζει και βελάζει δυνατά. Πέραν τούτου δεν πηγαίνω δεμένη, δεν πηγαίνω στην κόλαση και δεν έχω καμία όρεξη να μην γνωρίζω ότι ίπταμαι, γιατί ίπταμαι, πώς ίπταμαι και πόσα g ακριβώς ήταν η δύναμη στην κλωτσιά.

    Μην τρελαίνεστε τώρα. Once a bitch always a bitch. 

    Όσο για τον θεματικό πυρήνα, δεν πάει να γαμηθεί λέω εγώ.

    Ακούστε πώς έχει η ιστορία. Έρχεται κάποτε η στιγμή στην ζωή ενός ανθρώπου που αρχίζει να αποφασίζει για την πάρτη του. Μπορεί να μείνει, μπορεί να φύγει, μπορεί να πάει φωνάζοντας, κλαίγοντας, παρακαλώντας ή ευγνωμονώντας. Μπορεί να πάει μια ευχάριστη εκρομή ως τουρίστας ή μπορεί να γίνει ιθαγενής. Μπορεί να κάνει λίγα ή να μην κάνει τίποτα. Μπορεί να κάνει και τα πάντα.

    Όποιος δεν θέλει να αλλάξει, παραμένει ως έχει. Όποιος επιδέχεται αλλαγών, αλλάζει, είτε από μόνος του, είτε μέσω διάδρασης με άλλους, είτε λόγω των γεγονότων, της ιστορίας κλπ. Μερικοί εξ ημών έχουν την τύχη και συναντούν κάποια άτομα που μπορούν και θέλουν να κάνουν κάτι μαζί τους, κάτι που θα είναι πιο έντονο πέραν μιας ευχάριστης εκδρομής. Οι επιδεχόμενοι αλλαγών ας ελπίζουν ότι κάτι όμορφο θα τους τύχει, όπως έτυχε και σε μένα. Ας το διεκδικήσουν. Ας κάνουν θυσίες. Ας ιδρώσουν. Ας κοπιάσουν. Οι αρτηριοσκληρωτικοί δεν έχουν να ελπίζουν σε τίποτε, πέρα από έναν γλυκό θάνατο.

    Είχα την τύχη να δω τα όνειρά μου να εκπληρώνονται εν μέρει. Ίσως εκπληρώθηκαν και περισσότερο από ότι υπολόγιζα, απλά με διαφορετικό τρόπο. Αν όμως δεν είχα μάθει να αφήνομαι δεν θα είχα δει απολύτως τίποτα από όλα αυτά που επιθύμησα, όλα αυτά που ονειρεύτηκα, πέρα από την μαλακία που με έδερνε μια ζωή.

    Μπεεε....
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Μπεεεεεεεε μπεεεε!
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    μ'αρεσεις!!  

    αλλα και για τα υπολοιπα θα μπορουσα να συμβελαξω .
    Η αλλαγη ειναι καλον πραγμα,(αρκει να μη χρησιμοποιειται σαν συνθημα απο τους πολιτευτακηδες,)αναποφευκτο δε θα ελεγα αφου ζουμε σ'ενα κοσμο που αλλαζει ταχυτατα.
    Μ'αρεσει ν'αλλαζω,δεν μου αρεσει να με αλλαζουν.

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Topping from the bottom

    Topping from the bottom...Πού να σκαρφαλώνεις....
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Topping from the bottom

    Εμένα είναι αλήθεια ότι δε μου αρέσει η ορειβασία... Τη βαριέμαι αφάνταστα και δεν αγαπώ τα ύψη...
    Μου αρέσουν οι εκδρομές, τα πουλάκια που τιτιβίζουν και φυσικά να οδηγεί άλλος για να απολαμβάνω καλύτερα και απερίσπαστα τη διαδρομή.  

    Πού και πού επειδή μου αρέσει η ταχύτητα, ζητώ ευγενέστατα το αυτοκίνητο από τον οδηγό, κάνω για λίγο το κομμάτι μου, με την άδειά του, πατώντας το γκάζι στο τέρμα κλπ κλπ και αφού μου περάσει η φούρια μετά το παραδίδω ξανά στον οδηγό... και συνεχίζω να απολαμβάνω το τοπίο, τα πουλάκια και τον οδηγό