Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Total Power Exchange. (T.P.E.)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 13 Ιανουαρίου 2016.

  1. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Δέχομαι μοχίτο. Πότε αρχίζουμε;

    Εγώ αγαπητή έχω πιστοποίηση 2 μεταπτυχιακών τίτλων.
     
  2. moxito

    moxito Travel for the dream!!!

    Επαναλαμβανω,φοβαμαι τις ενεσεις...  
     
  3. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Θα στις κάνω στον κώλο και θα πεις και ένα τραγούδι.
     
  4. moxito

    moxito Travel for the dream!!!

    Σε αυτο το κομματι δεν τα παω καλα με τους αντρες...  
     
  5. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Καλά ντε.
     
  6. moxito

    moxito Travel for the dream!!!

    χαχαχα   
     
  7. σ αυτο το κομματι σου θα εστιασω με ολο το σεβασμο. για να σου απαντησει κανεις οτι εντος ΤΡΕ δεν ειναι δυστυχισμενος πρεπει να ειναι και σε μια τετοια σχεση. ατομα που γνωρισα που το ασκουσαν ηταν χρονια μαζι και σαφως ηταν χαρουμενοι καθοτι ηταν σιγουροι ο ενας για τον αλλο... δεν ξεκινησαν ΤΡΕ αλλα κατεληξαν σ αυτο εις βαθος χρονου..
    καποιοι το ασκουν απο τη πρωτη μερα φανταζομαι (δεν ξερω δεν απαντω με σιγουρια) οποτε το αν ειναι η οχι δυστυχης το μελος το γνωριζει μονο εκεινο στη πορεια..
     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Υποθετικα μιλωντας αν ενα σ κατεχει θεση εξουσιας, μπορει στο πλαισιο του tpe να μεταφερει την εξουσια στο Κ; Ετσι δεν θιγονται τριτοι;
     
  9. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Πού να δεις τι γίνεται, όταν κατέχει θέση εξουσίας το Κ στο πλαίσιο του tpe (ή και εκτός αυτού)...
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2016
  10. Σου οφείλω μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση.
    Η αίσθηση της δυστυχίας οφείλεται στην αναντιστοιχία των "θέλω" μου με αυτά που μου συμβαίνουν. Το γνωστό "Εμείς γι αλλού κινήσαμε, γι αλλού, κι αλλού η ζωή μας πάει".

    Αυτή η κατάσταση μου προκαλεί εσωτερικές συγκρούσεις. Καλούμαι να διαχειριστώ μια πραγματικότητα που δε μπορώ πάντα να την αλλάξω ώστε να τη φέρω εκεί που θέλω. Έτσι δυσκολεύομαι να σταθμίσω τις επιλογές μου, αντιμετωπίζω διλήμματα, αμφιβολίες, ανασφάλεια. Ένας τρόπος να μειώσω τις συγκρούσεις που μου προκαλούν δυστυχία, είναι να μειώσω τις επιλογές μου. Όσο και αν ακούγεται αντιφατικό, είναι ο τρόπος που επιλέγει η πλειοψηφία των ανθρώπων. Παραχωρούν σε άλλους τις αποφάσεις για τη ζωή τους: στους γονείς, στο κράτος, στην εκκλησία. Αντί να πάρουν την ευθύνη των επιλογών τους -άρα της ελευθερίας τους- την μεταβιβάζουν σε άλλους, τους οποίους στη συνέχεια θεωρούν υπεύθυνους για τη δυστυχία τους (βολικό, έτσι?).

    Σε μια m/s σχέση, εφ' όσον η σκλάβα έχει παραχωρήσει όλες τις επιλογές της στον αφέντη, έχει μειώσει σημαντικά το "παράθυρο" της δυστυχίας της, σωστά? Κι όμως, δεν πάει έτσι. Οι εσωτερικές συγκρούσεις πάντα θα υπάρχουν, κυρίως επειδή ο άνθρωπος έχει μάθει να εστιάζει στην έλλειψη. Είναι γνωστό ότι η επιθυμία εδράζεται στην έλλειψη. Επομένως, μπορεί η σκλάβα να νιώσει δυστυχής. Τότε, όπως είναι αναμενόμενο από το πλαίσιο, θα στραφεί στον αφέντη με το αίτημα (άμεσο ή έμμεσο) να την ανακουφίσει, να την απαλλάξει. Δεν θα αμφισβητήσει το ίδιο το πλαίσιο της σχέσης -παρά μόνο σε ακραία περίπτωση- γιατί της παρέχει ασφάλεια.

    Όταν είπα -χαριτολογώντας- ότι ο αφέντης θα της κάνει reset, εννοούσα ότι καλείται να κάνει χρήση της εξουσίας -άρα και των ευθυνών- που έχει απέναντί της για να δώσει λύση. Ξέρεις, τα δικαιώματα που απορρέουν για τον κυρίαρχο ή τον αφέντη από μια ασύμμετρη σχέση τα θέλουν όλοι, τις υποχρεώσεις κανείς...

    edit: Μετά από ορθή παρατήρηση του @MasterJp , αντικαθιστώ το "κανείς" με το "λίγοι"...
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2016
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @peleas : μετά λόγου γνώσης φρονώ πως η καθολική ισχύς που υπονοεί το "κανείς" στη τελευταία σας παράγραφο του ποστ #166 δεν υφίσταται
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εεε... χμμμ... φοβούμαι πως ήρθε η ώρα για αντερφητικό σεντόνι. Την κατανόησή σας παρακαλώ.

    Οταν ρώτησα...

    ...Αναφερόμουν σε δυστυχία που οφείλεται στη σχέση ,οχι σε εξωτερικά αιτια , εξ άλλου και εκεί θαρρώ ο Κ της θα μπορούσε να παρέμβει δραστικά για να την ανακουφίσει .
    Επίσης δεν ανέφερα , ούτε υπονόησα πως ο Κυρίαρχος θα επιδιώξει να προκαλέσει δυστυχία στη σκλάβα ,όπως το έθεσε ο @Sado_M στο #152 ,ελπίζω να μη σκεφτόταν εμένα όταν το έγραφε. Ειρήσθω εν παρόδω , δέχομαι την παρατήρησή του στο #155 , η έλξη είναι προς τον Κ είναι ασφαλώς απαραίτητη για να δεχτεί να ενταχθεί σε TPE. Η έλξη βέβαια δεν νομίζω να εδράζεται μόνο στα ωραία του μάτια η την αυστηρή ματιά του...

    Η έλξη λοιπόν, η σαγήνευση, που λέγαμε κάπου αλλού ,είναι απαραίτητη, αλλά δεν φτάνει βέβαια μόνο αυτό , αν δεν είσαι 18χρονος. Πανθομολογουμένως , η πορεία μέχρι εκεί είναι μακρά και μάλλον επίπονη, περιλαμβάνει δε και κάποιες προϋποθέσεις που θα εξασφαλίσουν στην σκλάβα την κάλυψη των αναγκών της απο τον Κ που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη της και φυσικά απαιτείται και συμβατότητα στα "γούστα".
    Φτάνοντας εκεί λοιπόν, η σκλάβα που καθόλου άβουλη είναι, έχει "φροντίσει" να εξασφαλίσει, κατα το δυνατόν βέβαια, το περιβάλλον εντός του οποίου θα υπηρετήσει.Το αναγνώρισε αυτό μέχρι και η @dora_salonica, παλιό μέλος με την οποία στο παρελθόν παρά την άβυσσο που χώριζε τις αντιλήψεις μας είχαμε πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις:

    Αυτό όμως, αυτομάτως "κουρεύει" το totality, που λέει κι η @Eleni, του tpe πριν καν ασκηθεί, θέτει σε πλαίσια το M/s και αφαιρεί κάτι απο το γκλάμουρ των υπερηφάνων σκλαβικών δηλώσεων που βλέπω δεξιά κι αριστερά οτι αυτό που επιθυμούν τα έρμα τα σ είναι η ικανοποίηση κι η ευτυχία των Κ τους και τίποτ΄αλλο , και αυτά δεν τα βλέπω μόνο εγώ, το έβλεπε και η @sklavina[Maley] π.χ, το 2010:

    (...ναι, "τα πάντα είναι δική του επιλογή ,αλλά αφού πρώτα έχω βεβαιωθεί πως δεν θα με βάλει να πηδηχτω με όλη την ομάδα που παίζει μπάσκετ τις Κυριακές" , εννοούν οι περισσότερες - και πολύ σωστά , κατα την γνώμη μου.)
    Ετσι , πριν την εγκαθίδρυση της σχέσης ,αποκλείονται κατα το μάλλον η ήττον πεδία παράδοσης ελέγχου τα οποία αφενός δεν ενδιαφέρουν τον επιλεγέντα Κ , αφ 'ετέρου το σ δεν ήταν διατεθειμένο να παραδώσει.

    Πάμε τώρα στην διαδρομή. Οσο ο/η σ αισθάνεται καλά, όσο και να ζορίζεται δεν υπάρχει φυσικά πρόβλημα.
    Η ερώτηση μου , που ναι, δεν ήταν και τόσο αφελής, @MasterJp ,  στόχευε να οδηγήσει στην ανάδειξη μιας αντίφασης που προσωπικά θεωρώ πως ενυπάρχει εγγενώς ανάμεσα στην -θεωρητικά- ολική παραχώρηση ελέγχου σε μια τέτοια σχέση και την ανθρώπινη υπόσταση της σκλάβας,που δεν την χάνει φυσικά,επειδή έγινε σκλάβα, άσχετα αν χρησιμοποιείται και σαν τασάκι, πτυελοδοχείο η χαλάκι.
    Θεωρώ πως είναι πολύ... φιλόδοξο να μιλάμε για total power exchange εννοώντας απολύτως αυτό που λέμε, όσο καυλωτικό και αν φαντάζει σε κάποιους εξ ήμων μεταξύ των οποίων και γω, δεν σας κρύβω, αλλά...

    ...Αλλά η συνείδηση, λέξη που προσεκτικά χρησιμοποίησα, @gaby ,είναι χαρακτηριστικό του ανθρώπινου είδους, προϊόν της μακράς εξελικτικής πορείας του φλοιού του εγκεφάλου των θηλαστικών και είναι ταυτισμένη, αν θέλουμε να την ορίσουμε λειτουργικά, με μια διεργασία ελέγχου που βελτιστοποιεί την ζωή μας , την θέση μας στο περιβάλλον που ζούμε.
    Η σκλάβα που ελκύεται , εμπνέεται και στη συνέχεια εμπιστεύεται τον Κύριο στον οποίο παραχωρεί ενσυνείδητα τον έλεγχο οχι μόνο της σχέσης ,αλλά και της υπόστασης της, αν στραβώσει ,σημαίνει πως ο εσωτερικός έλεγχος που αδιαλείπτως η συνείδηση της ασκεί,την ειδοποιεί πως κάτι δεν πάει καλά.
    Τι γίνεται;
    Yπάρχει η άποψη της @dora_salonica ( λόξυγγα θα ΄χει τώρα σίγουρα )

    [/QUOTE]. Για μένα, συνεχίζει να ισχύει η δέσμευσή μου, ακόμη και (ότ)αν ο Κ μου με βλάπτει. Δεν το λέω ελαφρά τη καρδία, διότι φρόντισα να ελέγξω ότι ο Κ μου προτιμάει να με βλάψει παρά να υποχωρήσει στις απαιτήσεις του από μένα (μην ρωτάς πώς το έλεγξα...πάντως το έκανα). Είναι σημαντικό για μένα να ζω ως σκλάβα, και να ξέρω ότι ο Κ μου δεν είναι διατεθειμένος να πάψει να είναι Κ, για οποιαδήποτε αιτία και αφορμή ...[/QUOTE]

    Υπάρχει και μια μαρτυρία που μεταφέρει η gaby (του 2005) μετά σχολίου ,στο νήμα
    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Εκεί-που-σταματάει-η-υποταγή-και-αρχίζει-η-βλακεία.5203/

    Δεν τα λέω εγώ, οι σκλάβες τα λένε! 
    Φυσικά προκρίνω την άποψη της gaby  
    Και στις τεσσερις περιπτώσεις όμως (δυο οι μαρτυρίες, μια η ντορα και μια η γκαμπυ) βλέπω οτι λειτουργεί ο εσωτερικός έλεγχος της σκλάβας, το tpe αξιολογείται , στοχάζεται και αναστοχάζεται απο ενσυνείδητα όντα και ...αμφισβητείται σε κάποιες περιπτώσεις, @peleas αλλά και @MasterJp (#153).

    Ολα τα παραπάνω δεν σημαίνουν οτι προσπαθώ να ρίξω στην πυρά το TPE ή M/s , απλά νομίζω πως χρειάζεται λίγη προσγείωση όσων φέρουν αλαζονικες και υπερφίαλες αντιλήψεις τύπου "σκλάβα είσαι θα το φας" η "θα έκανα ότι και αν μου ζητούσε" πριν συντριβούν αυτές στην πράξη και εφαρμογή αυτού που πολύ όμορφα ανέφερε ο MasterJp , στην περίπτωση που παρουσιάζονται θεματάκια:
    "Η συνειδητή και συνειδητοποιημένη λοιπόν σκλάβα, και η μακροχρόνια εκπαίδευση, που έχω αναφέρει στο παρελθόν, πριν "αναγορευθεί" σκλάβα, αποσκοπεί σε αυτή ακριβώς την συνειδητότητα, θα θέσει τους προβληματισμούς της στο Ιδιοκτήτη της και στις πλείστες των περιπτώσεων βιωματικά όπως προείπα γνωρίζω πως θα βρεθεί λύση, πρωτίστως και κυρίως επειδή η ίδια επιθυμεί να βρεθεί λύση εντός της σχέσης και όχι εκτός αυτής".

    υ.γ Ουφ!