Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Total Power Exchange. (T.P.E.)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 13 Ιανουαρίου 2016.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Κείμενο "εργαλείο".
     
    Last edited: 25 Απριλίου 2016
  2. Total power exchange.... Λιγοι εχουν φθασει σε αυτην την κατασταση.... Πολυ περισσοτεροι το ονειρευονται.
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    2800179405013




    Ολα τα παραπάνω είναι αποσπάσματα απο το νήμα για τα θέλω και τα δεν θέλω ενός σ σε 24/7 σχέση .
    Δεν ξέρω πως τα αξιολογείτε εσείς , σίγουρα πάντως υπάρχει μία τάση ( στην οποία δεν σε κατατάσσω, αγαπητή @gaby ) που είναι του τύπου "θέλω τα θέλω Του" η "ειμαι/γίνομαι τα θέλω Του" .
    Σημείωση: Δεν βρήκα και πάρα πολλές παρόμοιες αναφορές από άνδρες σ ,εκτος του @_DaRkNiGhT_ που έχουμε χάσει τελευταία,...τυχαίο?

    Αν λοιπόν "Την ευτυχία του ο καθένας την φτιάχνει μόνος του" , αν η ευτυχία είναι σε μεγάλο βαθμό η εκπλήρωση των προσδοκιών μας και στο βαθμό που δεν ικανοποιείται για την συγκεκριμένη κατηγορία η συνθήκη ,

    [QUOTE="gaby ]Αν έχει την άποψη μια σκλάβα ότι για να είναι ΑΥΤΗ ευτυχής πρέπει ο Κ να είναι έτσι και έτσι και έτσι και να ΤΗΣ φέρεται αλλιώς και αλλιώς και αλλιώς και ούτω πως και αν δεν το κάνει αυτό ο Κ πρέπει ΑΥΤΗ να την ψάχνει την δουλειά και γιατί είναι ο Κ έτσι μήπως επειδή είναι ΑΥΤΗ αλλιώς, τότε δεν γίνεται τίποτα και η ευτυχία που κατά καιρούς θα νιώθει στην πραγματικότητα θα είναι ένα είδος ανακούφισης -[/QUOTE]

    αλλά και αυτή

    (γιατι, αφού θέλει και είναι τα θέλω Του, ποιά είναι τα προαπαιτούμενα που βάζει? )

    ...η τάση αυτή των σ δεν βρίσκω κανένα άλλο λόγο να είναι δυστυχείς εντός της σχέσης πέραν του άγχους της ανεπάρκειας και της μη ικανοποιητικής απόδοσης τους.
    Ε, αυτό νομίζω ο Μ θα μπορούσε να το διαχειριστεί με τον πρέποντα τρόπο ωστε να το εξαφάνιζε,η τελος πάντων να το ελαχιστοποιούσε , οπότε απο κει και πέρα θα έπρεπε να μιλάμε για την τέλεια σχέση, η οποία δεν θα είχε και κανένα λόγο να λήξει. Είναι σχέση που όντως, το ΤPE μπορεί να ανθίσει και θα επιμείνω πως η "αφελής" ερώτηση που είχα υποβάλει θα έπρεπε να θεωρηθεί α-νόητη , άτοπη και όχι ,δεν μπορείς να τnν θεωρήσεις ατελή επαγωγή @gaby .

    Ρωτώ όμως, πόσες τέτοιες σχέσεις ξέρετε να υπάρχουν ? Πόσο κρατάνε?
    Οταν λήγουν, (αν λήγουν) γιατί λήγουν?...

    Υπάρχει όμως και η άλλη κατηγορία, οι σ που έχουν θέλω και δεν θέλω, τα προσδιορίζουν με σαφήνεια και μέσω αυτών προσδιορίζουν σαφώς τα πλαίσια εντος των οποίων είναι διατεθειμένες να παραδώσουν τον έλεγχο. Σ' αυτή την κατηγορία δεν νοοείται να μιλάμε για TPE, ούτε καν για M/s , έτσι δεν είναι;
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ναί.
    Συμφωνησα πριν 12.5 χρόνια πως ξεκινάμε για να κτίσουμε μια σχέση Ο.Α.Ε (Ολικης Ανταλλαγής Ελέγχου)

    Δεν υπάρχει κοινότητα και ποτέ δεν θα υπάρξει με την ευρεία έννοια, όσο ο καθένας προσπαθεί να τεντώσει κάθε ορισμό και ερμηνεία, στα δικά του μέτρα και στην συνέχεια προς επιβεβαίωση των επιλογών του, προσπαθεί να την επιβάλει ως την μία μοναδική θέσφατη παγκοσμια αλήθεια και όσο σ ένα χώρο διαφορετικότητας η πραγματικά διαφορετικότητα λιθοβολείται.

    Έχω απεμπολήσει το δικαίωμα να ζητήσω αποδέσμευση εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Και δεν μένω από κάποιο φόβο τι θα πει η κοινότητα -με το συμπάθειο εδώ δεν με νοιάζει τι λέει η κοινωνία και αποφασίσα να ζήσω την ζωή μου με τους δικούς μου όρους και κανόνες και θα ήταν δυνατό να μείνω σε μια σχέση επειδή θα ....βγάλω κακό όνομα?

    Κάτι που ίσως είναι δυσνόητο, είναι η απέραντη εντιμότητα της σκλάβας απέναντι στην Αφέντη της. Μια σχέση για να καταλήξει στην ΟΑΕ σημαίνει έχει δουλευτεί και έχουν δουλευτεί και τα άτομα που την απαρτίζουν, σημαίνει η σκλάβα έχει όχι απλά εκπαιδευτεί πως να στέκεται και πως να σκύβει, αλλά έχουν αποδομηθεί όλες οι παλιές αντιλήψεις- ή τουλάχιστον οι πλείστες- όχι μόνον αναφορικά με τα της σχέσης, αλλα με τα πάντα. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως όλες τις οι αντιλήψεις ταυτίζονται, σημαίνει πως πίσω από κάθε αντίληψη υπάρχει πλέον η λογική Του Αφέντη.
    Αν Ο Αφέντης μου μου ζητούσε να παρατήσω την δουλεια μου, θα το έκανα. Αν μου ζητούσε πρόσβαση στους λογαριασμούς μου και να κάνει Εκείνος διαχείρηση, θα την έδινα -με ανακούφιση χαχαχαχα- εν ολίγοις, αυτή την στιγμή, ότι και να μου ζητήσει θα υποταχθώ. Όχι απλά θα υπακούσω. Η υπακοή μπορεί να εμπεριέχει αντιδράσεις κι αντιστάσεις. Η υποταγή όχι. (Γι αυτό επιμένω πως δεν μπορεί να είναι πραγματικά υποταγμένη μια καινούρια εν δυνάμει σκλάβα. Υπάκουη ναι. Υπάκουη όμως μπορεί να είναι και μια μπόττομ. Χρησιμοποιείται η υπακοή μέχρι να φτάσουμε -αν φτάσουμε- στην πραγματική υποταγή.)

    Αλλά θα τα έκανα όλα αυτά με την καλημέρα? Και βέβαια όχι. Αλλά τα κάνω για Εκείνον στον οποίο πλέον ανήκω και να με παραπετάξει και να με παραμελήσει για κάποιο διάστημα, θα βρω τρόπους να συνεχιζω να ζω, μέχρι να με ξαναχρειαστεί. Αλλά δεν θα φύγω, όχι γιατί είμαι θύμα και πάσχω από Σύνδρομο Στογχόλμης, αλλά επειδή όταν λάμβανα την απόφαση να γίνω από σκλάβα, Ιδιοκτησία, είχα μέσα μου την δοκιμασμένη μέσα από εμπειρίες βεβαιότητα, πως προτιμω χίλιες φορές ν απωλεσθώ κοντά Του παρά να "σωθώ" μακρυά Του.

    Η ΟΑΕ κατ εμέ εχει να κάνει λιγότερο με τα πρακτικά και περισσότερο με την ψυχικονοητική κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι εμπλεκομενοι στην σχεση. Είναι όπως ένας γάμος, τον καιρό που δεν υπήρχαν διαζύγια, με την διαφορά πως εδω, δεν νομίζω να υπάρχει Ιδιοκτήτης που να κρατάει την ιδιοκτησία Του με το ζόρι σε μια σχέση που την κάνει δυστυχισμένη. Απλά το αν θα την "χωρίσει" ή όχι αφορά μόνον Εκείνον.

    Ευκολο δεν είναι, είναι όμως εφικτό με πολύ επιμονή, αφοσίωση και αυτοβελτίωση.

    Η ελευθερία, η απόλαυση που βιώνει μια σκλάβα-Ιδιοκτησία και η γαλήνη κι ηρεμία ψυχής, το κάνουν να αξίζει τον κόπο. Ακόμα κι αν το δούμε εντελώς σκλαβοκεντρικά.

    Ελπίζω να κατάφερα να επεξηγήσω κατανοητά. Στην διάθεσή σας για διευκρινήσεις.
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Γνωρίζετε τι είναι;

    Γνωρίζω

    Ποια η άποψη σας;

    Ότι μπορεί να λειτουργήσει αρμονικά

    Θα συμφωνούσατε σε ένα τέτοιο είδος σχέσης;

    Έχω ήδη συμφωνήσει και ήδη το ζω.

    Πιστεύετε πως η Ελληνική BDSMικη κοινότητα θα μπορούσε να σηκώσει κάτι τέτοιο όταν καλά καλά δεν πιστεύει στα συμβόλαια κ στην εκπαίδευση;
    (φέρνω αυτά ως παράδειγμα γιατί στο εξωτερικό θεωρούνται από τα σημαντικότερα κεφάλαια μιας D/s-M/s σχέσης ενώ στην Ελλάδα θεωρούνται περιττά... Για κάποιο μεγάλο ποσοστό ατόμων)


    Φυσικά και δεν θα μπορούσε καμία bdsmική κοινότητα στον κόσμο να "σηκώσει" ή αλλιώς να υιοθετήσει το TPE ως κάτι το καθολικό που επιβάλλεται να το ζουν όλοι. Δεν μπορεί βέβαια και να "κάνει" σαν να μην υπάρχει το TPE στους κόλπους της.
    Και αυτό όχι γιατί δεν υπάρχουν κοινότητες και εδώ και στο εξωτερικό που αδυνατούν να το "σηκώσουν" αλλά γιατί το bdsm είναι πολύχρωμο. Δεν μου αρέσει να επιβάλλεται στο ελάχιστο και σε καμία κοινότητα το οτιδήποτε ως μονοκανονικότητα που οφείλουν τα μέλη της να ακολουθούν πιστά και απαρέγκλιτα.

    Το bdsm έχει την ομορφιά της πολυχρωμίας.

    Το πρόβλημα με τις bdsmικές κοινότητες δεν είναι η πολυχρωμία τους.
    Το γεγονός πως υπάρχουν κοινότητες όπου οι άνθρωποι είναι ελεύθεροι να ζουν την διαφορετικότητα τους ανεξάρτητα φύλου, χρώματος, εθνικότητας, σεξουαλικού αυτοπροσδιορισμού είναι μοναδικό και υπέροχο. Το bdsm μέσα στην πολυχρωμία του δεν κάνει διακρίσεις. Αρσενικοί Κυριαρχικοί, αρσενικοί υποτακτικοί, Θηλυκές Κυριαρχικές, θηλυκές υποτακτικές, trans, gay, λεσβίες, kinky και φετιχιστές, switch, σαδιστές, μαζοχιστές, λάγνοι, κτλ κτλ κτλ, έχουν ένα κοινό χώρο για να επικοινωνήσουν, να συνομιλήσουν να γνωριστούν και να εκφραστούν.

    Το πρόβλημα με τις bdsmικές κοινότητες είναι οι απόψεις. Αντί να χαίρεται κάποιος για το γεγονός πως είναι ενταγμένος σε μια κοινότητα που αποδέχεται την διαφορετικότητα του προσπαθεί να στηρίξει την δική του "τάση" εντός της κοινότητας ως την μια και μοναδική. Και προσπαθεί ο καθείς από την πλευρά του να απαξιώσει, να υποβαθμίσει, να εκμηδενίσει την "τάση" του άλλου.

    Ζω το TPE.
    Για εμένα είναι συμβατό, αναγκαίο και απαραίτητο κομμάτι για την ψυχική μου ηρεμία και για την ικανοποίηση της ηδονιστικής μου ζωής. Και το ζω με συνείδηση και αφοσίωση.

    Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα το προβάλλω και δεν θα προσπαθήσω να το επιβάλλω ως την μονοκανονικότητα που οφείλουν να την ζουν όλοι.
    Αναγνωρίζω την πολυχρωμία. Αναγνωρίζω το δικαίωμα κάποιου να είναι Top, bottom ή switch.

    Παράλληλα υπερασπίζομαι το δικό μου δικαίωμα να μην σχετίζομαι bdsmικά με ό,τι δεν έχει αυστηρή δομή και δεν ανταποκρίνεται στην δική μου συμβατότητα.

    Δεν είμαστε κοινότητα για να καθορίσουμε την μια και μοναδική αλήθεια. Είμαστε κοινότητα γιατί έτσι μπορούμε και είμαστε ορατοί. Μέσα από την πολυχρωμία μας βγαίνουμε από τα λαγούμια μας και σπάμε κοινωνικά στερεότυπα αιώνων.
    Το γεγονός πως είμαστε πλέον ορατοί σημαίνει ότι ναι μεν μπορεί να προκαλούμε την αηδία και τον εμετό κάποιων εξαιτίας της ορατότητας μας από τη μια, αλλά από την άλλη στα μάτια κάποιων, πιο ελευθεριακών ανθρώπων, δεν φαντάζουμε ως οι άρρωστοι, ανώμαλοι, ψυχάκηδες επειδή μας αρέσει να δίνουμε ή να παίρνουμε πόνο, επειδή μας αρέσει να κατουράμε ανθρώπους, επειδή μας αρέσει να δένουμε ανθρώπους ή επειδή μας αρέσει να συναινούμε σε συμβόλαια ιδιοκτησίας και πλήρους ελέγχου.

    Η πολυχρωμία μας κάνει ορατούς και αποδεκτούς.

    Ας την απολαύσουμε με συνείδηση, ένταση, καύλα, χωρίς διακρίσεις και έριδες εντός μας.

    Και ας συνειδητοποιήσουμε πως δεν είμαστε ελληνική, γερμανική, πορτογαλική η κινέζικη κοινότητα.

    Είμαστε μια παγκόσμια κοινότητα που δεν χωρίζεται σε μαύρους και λευκούς, Έλληνες και Τούρκους, Ισραηλινούς και Παλαιστίνιους αλλά που ενώνεται κάτω από ένα και μόνο αίτημα, να σπάσουν τα στερεότυπα και ο ελευθεριακός ηδονισμός να έχει τη θέση που του αξίζει σε ολόκληρο τον πλανήτη.

    Καυλώστε ελεύθερα σύνκαυλοι με ασφάλεια, σύνεση και συναίνεση. Βρείτε μέσα σας αυτό που πραγματικά σας ταιριάζει και τότε θα βρεθεί και το συμβατό κομμάτι που σας λείπει για να απογειωθείτε.

    Ακόμα και αν αυτό είναι το TPE....

     
     
    Last edited: 30 Απριλίου 2016
  6. gaby

    gaby Guest

    Εξαιρετικό και ακριβές
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    @Iagos εξαιρετική τοποθέτηση σας ευχαριστώ.