Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Vincit qui se vincit?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 11 Μαϊου 2009.

?

Vincit qui se vincit?

  1. Sic

    72,4%
  2. Non

    27,6%
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Ευχαριστώ όσους απάντησατε στο poll μέχρι στιγμής. Συμπληρωματικά, αν θέλετε, τεκμηριώστε και τις απαντήσεις σας.
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    "Αυτός που κυριαρχεί στους αλλους είναι ισχυρός Αυτός που κυριαρχεί στον εαυτό του είναι πανίσχυρος. "

    Κονφούκιος

    p.s Sic!
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Όχι.



    It's ten percent luck,
    Twenty percent skill,
    Fifteen percent concentrated Power of Will,
    Five percent pleasure,
    Fifty percent pain,
    And a 100% reason to remember the Name



    Fort Minor - Remember the Name
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Vincit qui se vincit?

    Το θέμα της πρώτης εσωτερικής κυριαρχίας προδίδει ένα θέμα εσωτερικής πάλης.Τι "παλεύει" εσωτερικά δλδ πρώτα ο Κυρίαρχος;Δε θέλω να παρεκλίνω του θέματος.

    Ψήφισα ναι ,δεδομένου πως η πρώτη εσωτερική κυριαρχία γίνεται ενστικτωδώς.Σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω πόσο μπορούμε να μιλάμε για εσωτερική ή εξωτερική κυριαρχία..
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ψήφισα ναι. Ξεκινάμε εκ των έσω και επεκτεινόμαστε. Θεωρώ ότι δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Αν δεν επεκταθούμε, κυρίως λόγω εξωτερικών παραγόντων, τουλάχιστον έχουμε σιγουρέψει την δική μας ηρεμία.

    [Όσο για την κατακραυγή των τεμπέληδων, που δεν θέλουν να αφιερώσουν ένα λεπτό στην αγαπητή μας Syrah, θα έλεγα ότι θα μπορούσαν αντί να γκρινιάζουν, να μη συμμετέχουν διόλου. Έχει και άλλα νήματα το φόρουμ, [..].]
     
    Last edited by a moderator: 12 Μαϊου 2009
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Vincit qui se vincit?

    Ω ρε μάνα χαμός! 
     
  7. cider

    cider Kitchen master

    [Και ως βασικός εκπρόσωπος της πλέμπας, κυρίως επειδή δεν μπορώ και τις φιλοσοφίες επί φιλοσοφιών και τις ενδοσκοπήσεις και όλα αυτά τα ωραία, λέω να χρησιμοποιήσω για μία ακόμα φορά εκείνο το πανίσχυρο, σοφό εργαλείο που λέγεται ιγκνόρ.]
     
  8. Zondag

    Zondag Regular Member

    Ο θείος Αλβέρτος μου είπε να σας πω
    ¨
    η απάντηση είναι «ναι» ή «όχι», ανάλογα με την ερμηνεία.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τι σημαίνει η λέξη πλέμπα; 
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    To google είναι ένα εργαλείο πολύ πιο χρήσιμο από το ιγκνόρ. [Άσε που ξέρω ότι ο cider μιλάει λατινικά σαν να ήταν η μητρική του γλώσσα. Είπαμε προσποίηση μεγάλε, αλλά όχι κι έτσι...]

    ΥΓ. Syrah, με συγχωρείς, δεν άντεξα. Μπορείς να τα σβήσεις...
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Λαουτζικος, χρυση μου. Μπιθουλας.
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μπίθουλας; Πού το θυμήθηκες αυτό; Έχω να το ακούσω από την εποχή που υπήρχε μόνο ΕΡΤ (την ΥΕΝΕΔ δεν την πρόλαβα, είμαι παιδί της "Αλλαγής" εγώ).  

    Πάνω στο θέμα τώρα... Πιστεύω πως η ικανότητα αυτοκυριαρχίας είναι αυτό που διαχωρίζει το Σαδιστή από τον Κυρίαρχο. Δε λογίζεται Κυρίαρχος αν δε μπορεί, πρωτίστως, να κυριαρχήσει πάνω στον εαυτό του, να έχει αυτοέλεγχο, να λειτουργεί ορθολογικά και όχι με βάση μόνο τα θέλω του. Βέβαια, αυτή η αυτοκυριαρχία πρέπει να έχει όρια. Ειδάλλως, φτάνουμε στο σημείο να μιλάμε για ένα άτομο που λειτουργεί ψυχαναγκαστικά, που καταπιέζει τον εαυτό του.