Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Vincit qui se vincit?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 11 Μαϊου 2009.

?

Vincit qui se vincit?

  1. Sic

    72,4%
  2. Non

    27,6%
  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η αρχική / ολόκληρη η φράση που είχε γράψει ο Publilius Syrus, (1st century BC). ήταν: Bis vincit qui se vincit in victoria, “He conquers twice who conquers himself when he is victorious” ελληνιστί: "Κυριαρχεί διπλά αυτός που κυριαρχεί εαυτόν, όντας νικητής"
     
  2. lexy

    lexy .ti.va.

    Η φράση ουσιαστικά αφορά στη στάση του "νικητή" μετά την κατάκτηση της νίκης. Η διπλή νίκη είναι να ελέγξει τον εαυτό του (ματαιοδοξία, υπεροψία) όντας εντός αυτής (της νίκης).
    Δε νομίζω οτι αφορά στην Κυριαρχία.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Κατ' ουσίαν αφορά τις συνθήκες διατήρησής της.
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Σκέφτομαι πως ναι.
     
  5. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Πολύ,πολύ ωραία απάντηση!
     
     
  6. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Όχι, με κάθε καλή διάθεση στο λέω:
    Προσπαθώ να εκφέρω απόψεις και να δώσω γραφή, για αυτά που πιστεύω πως υφίσταται το forum και ο κόσμος που ενδιαφέρεται.
    Και όχι να εκμεταλλευτώ την έλλειψη αναφοράς BDSM πλαισίου της νηματοθέτιδος (προφανώς παράλειψη και όχι σαφώς πρόθεση) για γενικόλογους σχολιασμούς και χαβαλέ.
    Όχι πως δεν μου αρέσει και δεν θέλω να γίνεται και χαβαλές (το ξέρεις πως είναι κάτι που εκτιμώ και απολαμβάνω από εσένα), αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θα θεωρούσα την παράλειψη αυτή ως δικαιολογία -και όχι αιτία- αποφυγής σοβαρής ανταλλαγής απόψεων!!!
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Με κάλυψαν @lexy και @MasterJp ωστόσο και πάλι είμαι της άποψης πως Κυρίαρχος είναι αυτός που μπορεί και επιβάλει τη θέλησή του. Η διαχείριση που θα κάνει είναι άλλη ιστορία και από αυτή εξαρτάται αν θα εδραιώσει την κυριαρχία του ή αυτή θα ανατραπεί αργά ή γρήγορα.

    Το "BDSM" βάζει αν θες τους κανόνες αυτού του "παιχνιδιού" ωστόσο η πραγματική φύση της κυριαρχίας είναι παντού και πάντα η ίδια: Κυριαρχεί αυτός που μπορεί σε αυτόν που δεν μπορεί (με ή χωρίς τη θέλησή του) να κάνει αλλιώς.
     
  8. lexy

    lexy .ti.va.

      
     
  9. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    ΟΚ... δεν το συνεχίζω
    Απλά, βάσει αυτής της λογικής θα μπορούσαμε να αναπτύσσουμε και... χρυσαυγίτικα θέματα εδώ μέσα!!!
    Δεν θα... μπορέσω!!!

    Επειδή το... έθεσε ή το... ξέχασε η/ο νηματοθέτης
    Και το αυτονόητο -υποθετικά- θέμα του forum να ωχριά, μπροστά στην σημαντικότητα των -επί διαδικαστικού- λεπτομερειών για να... γενικολογούμε (και να διαφωνούμε, φτάνει να αφορά σε... σουβλάκια. Και όχι σε τίποτε με περιεχόμενο)

    Ειλικρινά, δεν τα έχω με σένα. Η συμπάθειά μου παραμένει, σε απολαμβάνω και διακρίνω την καλή σου διάθεση απέναντί μου.
    Απλά, τέτοιες στιγμές, ίσως ανάγκασαν κάποια αξιόλογα μέλη να πετάξουν μαύρη πέτρα πίσω τους (δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως τέτοιο)!!!
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είναι παράλογο σε αυτό που γράφω και δεν τρολλάρω. Να το συζητήσουμε, γιατί να μη το συζητήσουμε; Ακόμα και αν δεν συμφωνήσουμε πάλι κερδισμένο θα βγει το φόρουμ.

    Ιθάκη vs ταξίδι.

    Μη σώσουμε και φτάσουμε στην Ιθάκη αλλά να το κάνουμε το ταξίδι!

    Your turn  
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Μη δινεις σημασια... ειναι λιμπερτινοι... της μοδος τελευταία...
     
  12. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    τώρα και εσυ αμαν, αν δεν χώσεις κάνα αγγλικουλι άκυρο χωρίς προφανή λόγο και αίτια, δεν κάνεις δουλειά, αμάν ολα εγώ θα τα λέω