Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

vlammeno

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος DRKN, στις 14 Φεβρουαρίου 2011.

  1. DRKN

    DRKN Regular Member

    Καλησπέρα, αποφάσισα να σας γράψω μια ιστορία αγάπης και πόνου μεταξύ δύο ανθρώπων. Ενός κ και μιας υ, όμως στο τέλος θα καταλάβετε ότι όλα αυτά είναι απλές ταμπέλες που δεν έχουν κανένα νόημα μπροστά στο μεγαλείο της αγάπης.

    Όλα άρχισαν περίπου 10 μήνες πριν, μέσα και στους δύο είχε αρχίσει χρόνια πριν και οι δύο παραδέχονται πάντα σ’ αγαπούσα , σε ονειρευόμουν και ας μην ήξερα την εικόνα σου, δεν είναι αυτή που με μαγεύει σε εσένα, αλλά εσύ.

    Ο κ προσπάθησε να φέρει κοντά του ην υ, την γνώρισε , την έμαθε και την τράβηξε κοντά του. Εκείνη ακολούθησε πιστά, σφραγίζοντας την κάθε στιγμή μέσα της. Ο κ δεν ήταν μόνος, ήταν μαζί με ένα αναδυόμενο υποβρύχιο. Ο κ κατάλαβε πολλά από την αγάπη πώς είναι ν’ αγαπάει κανείς εξ ‘ ίσου δύο διαφορετικούς και συνάμα ίσους ανθρώπους. Η καρδιά του πλέον δεν ξεχωρίζει. Εκείνη τον αγαπούσε από την αρχή.

    Τα λάθη και τα σφάλματα των σχέσεων και των βημάτων δεν μπορούσαν να εκλείψουν ούτε από αυτή την σχέση όπως από οποιαδήποτε. Ο κ άργησε να καταλάβει ότι η υ του τον αγάπησε πραγματικά για αυτό που ήταν και όχι για όλα αυτά που νόμιζε ό,τι η ταμπέλα του, του έδινε.

    Αυτή ήταν η ιστορία μου, μια ιστορία αγάπης και πόνου που δημιούργησα από μόνος μου.

    Σε ευχαριστώ για όλα τα χαμόγελα που μου χαρίζεις, είσαι ‘’ελεύθερη’’ από τα δεσμά του κ από εμένα όμως δεν θα είσαι ποτέ, ούτε εγώ από εσένα...


    ο αφέντης σου..







    σοου παραθέτω εδώ κάτι δικό μας


    θέλω την δική σου χρωματική απεικόνιση, όταν μπορέσεις..

    Είσαι ο πρώτος άνθρωπος που του εκμυστηρεύτηκα τον πόθο μου για να εξερευνήσω τα άδυτα του μυαλού και της ''ψυχής''. Το παρακάτω κείμενο σου ανήκει.



    ''Ήταν ηλιοβασίλεμα, γύριζα στο σπίτι μου με το κουτί γεμάτο χρώματα αφού είχα καταπιαστεί με μια σπουδή, βυθισμένος ακόμη μέσα στα όνειρά μου και στην ανάμνηση της δουλειάς που είχα κάνει, όταν ξαφνικά είδα μια εικόνα εκπληκτικής ομορφιάς που έλαμπε ένα εσωτερικό φώς. Έμεινα εμβρόντητος, κατόπιν πλησίασα την εικόνα - κρυπτογράφημα όπου δεν έβλεπα παρά σχήματα και χρώματα, και που το νόημά του έμενε ακατανόητο για μένα'' ( Βασίλι Καντίνσκι)



    Οι δάσκαλοι Γιουνγκ και Φρουντ έδειξαν τον δρόμο για την εξερεύνηση της ψυχής μας. Η σεξουαλική ερμηνεία του Φρουντ και το πάθος του να εξηγήσει τα όνειρα και τα αρχέτυπα του Γιουνκ και ο τρόπος που έφθασε σε αυτά (τον οποίο υιοθετώ και γι αυτό έχω αυτές τις κρίσεις άσθματος) οδηγούν στην χρωματική απεικόνιση της.

    Δεν θα επεκταθω σε περισσότερα συμπεράσματα, σκέψεις ή παρατηρήσεις.. αυτά θα τα διαβάσεις..

    Υπενθυμίζω τα χρωματα: Κόκκινο, Μαύρο, Μπλε, Κίτρινο, Λευκό



    Κόκκινο- Η υποταγή



    Η υποταγή είναι ένα από τα σημαντικότερα μονοπάτια της δημιουργικότητας. οι άνθρωποι διακρίνονται με δύο μορφές υποταγής, η πρώτη για ανορθολογική και αδιάκριτη υποταγή σε κάθε παραδοσιακόμορφο σχήμα. Δήλαδη η τάση των ανθρώπων να υποτάσσονται ομαδικά στα συλλογικά αρχέτυπα της κοινωνίας.



    Η σημαντικότερη ομώς είναι η δεύτερη, η υποταγή της εξουσίας στην αυτοϋπερβατική επιθυμια της ευχαριστησης της ψυχής. Η δύναμη αυτής είναι τέτοια ώστε να μας οδηγεί στην αναστροφή της επιθυμίας, στην υπέρβαση των ονειρικών μας ορίων. Μια υποταγή χαραγμένη στο ασυνείδητο μας, απεικονισμένη στη συνείδηση μας και ερμηνευμένη απο την σεξουαλική διάχυση που διακατέχει τα όνειρα μας.



    Μαύρο- Η κυριαρχία



    Η υποταγή ειναι μέρος της απεικόνισης όλων. Κάθε ένας αποτελείται απο τις χρωματικές απεικονίσεις κρατώντας την σθεναρότητα των χρωμάτων αναλόγως με την ιδιοσυγκασία του.




    ''Η κυριαρχία εντοπίζεται στο οιδιποδειο συμπλεγμα της ονειρικής πραγματικότητας'' αναφέρει η Τζέσικα Μπέντζαμιν στο έργο της ''Ψυχανάλυση, φεμινισμός και το πρόβλημα της κυριαρχίας''



    Η κυριαρχία αποτελεί το συμπλήρωμα της υποταγής, είναι το μέσο για να υποταχθούμε στις επιθυμίες μας. Ανήκει αποκλειστικά στο ασυνείδητο μας, είναι χαραγμένη εκεί και η διαγραφή της ενέχει τον κίνδυνο της άμεσης κατάρρευσης του ατόμου. Η κυριαρχία είναι το μέτρο της ολοκλήρωσης της ψυχής.



    Μπλε- Κατανοήση





    Το σχήμα και η λειτουργία των αντικειμένων σύχνα δυσκολεύουν το ασυνείδητο να κατανοήσει το νόημα τους.

    Κάθε άτομο είναι ξεχωριστό κι ενδιαφέρει για τους συνειρμούς και τις φαντασιώσεις του σε σχέση με κάθε αντικείμενο. Αυτοί οι λόγοι οδηγούν στην ξεχωριστή μελέτη του κάθε ατόμου, πριν από την ένταξη του στην χρωματική απεικόνιση.



    Κίτρινο- Διανόηση



    Η φωτεινότητα της συνείδησης, η υπερβατική παρουσίαση του ασυνείδητου, εξασφαλίζουν τις κατάλληλες συνθήκες για την έμπνευση του δημιουργού, του ιδίου ατόμου.



    Λευκό - Κάθαρση



    Η κάθαρση είναι η τελειότητα της ψυχής του ατόμου. Το λευκό επιτυγχανεται με τον ισομερή καταμερισμό στο ασυνείδητο των παραπάνω χρωμάτων, οι αρχές του Νεοπλατωνισμού προσσεγίζουν τέλεια την λευκότητα της ψυχης.







    Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, ίσως είναι δύσκολο να καταλάβεις τα περισσότερα από αυτά γιατί είναι περιληπτικά γραμμένα. Η σχέση μας κατέχει αυτά τα χρώματα και τώρα άρχιζει και γεμίζει με το λευκό, για εμένα θα πρέπει το γέμισμά αυτό να αποτελεί την ολοκλήρωση της.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: vlammeno

    Ανθρώπινο...
     
  3. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    Απάντηση: vlammeno

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: vlammeno

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014