Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

when things go wrong or the Master's responsibilities

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 5 Ιουλίου 2005.

  1. gaby

    gaby Guest

    RE: when things go wrong or the Master's responcibilities

    Χαίρομαι lara[E-p], σ'ευχαριστώ  
     
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: when things go wrong or the Master's responcibilities

    θελω πολυ καιρο να γραψω τη γνωμη μου κι ολο λεω..ασε..

    Σημερα που το ξαναειδα ομως, μια σκεψη μονο περναει απο το μυαλο μου διαβαζοντας τις αναλυσεις των αλλων μελων και τις προσπαθειες να κατανοησουν τα γιατι και τα διοτι..
    Οσο και να χα τη καλη διαθεση να βρω ελαφρυντικα να δω εξειδικευμενα την μια η την αλλη πλευρα..να την κατανοησω βρε αδελφε κι ας μη με βρισκει συμφωνη... δεν βρηκα τιποτα.
    Και οι 15 τους ηταν αρρωστοι.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: when things go wrong or the Master's responcibilities

    Για ποιό λόγο η κρίση ότι ήταν άρρωστοι και από ποιά οπτική; Από τη mainstream vanilla οπτική;
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    RE: when things go wrong or the Master's responcibilities

    οχι καλε! μια χαρά ήταν τα παιδιά . Και αφου ξέ....δωσαν ζητησανε και ενα ..με το μπαρδόν... η καλη και υπακουη σκλάβα , αφου διέκρινε και καποια ψιγματα....ενοχων στους Μαστορές της... εκανε retous και συνέχισε το επομενο ΣΚ . Όλα καλά!!!
    Που ειδατε τους αρρωστους ? Εζησαν αυτοι καλά και εμεις καλύτερα.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: when things go wrong or the Master's responcibilities

    Όπως βλέπεις σε πολλά πραγματα έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου αγαπητέ oscarwil  
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: when things go wrong or the Master's responcibilities

    Πολύ καιρό μετά , ξαναδιαβάζοντας τούτο το thread μου δημιούργησε την ίδια απέχθεια, και αντίδραση (έκπληξη δεν θα έλεγα πια... ) και διαβάζοντας και τις απαντήσεις επίσης μια προς μία μου έμεινε ενα τεράστιο κενό.
    Σίγουρα ο ΜasterJP κάτι συγκεκριμμένο είχε στο μυαλό του όταν το έθεσε , ισως κάποια συζήτηση.
    Ομως πουθενά δεν είδα απάντηση απο Μαστερ του φόρουμ (ή αν ήταν, ήταν ελάχιστες). Τουτο με οδηγεί ξανά σε μια σκέψη που πολύ με απασχολει τούτες τις μέρες και μαζί με όλα αυτά που συμβαίνουν στο φόρουμ.

    Και δεν αναφερόμαι στις προσωπικές διενέξεις ,ουτε στις υπαρκτές ή ανύπαρκτες συμμαχίες.
    Αναφέρομαι στο ότι κάτι δεν πάει καλά, και δεν έχει να κάνει ουτε με τους mods ούτε με τα μέλη , ούτε με το φόρουμ απο μόνο του , αλλα από ένα σύνολο ελλείψεων (όχι τεχνικών Κων/νε μου..κάθε άλλο!)
    Αναφέρομαι στην παντελή έλλειψη συμμετοχής των αληθινών/σοβαρών Μαστερς σε ανάλογα θέματα. Πουθενά σχεδόν δεν είδα κάποια σοβαρή παρέμβαση σε ανάλογες θεματολογίες. Αντίθετα διαβάζω συχνά πυκνα ποστς και νήματα 'χαμένων' σκλάβων ή υποτακτικών που ψάχνουν στα τυφλά και παραπέουν , όπως τουτη εδω η σκλάβα του θέματος.

    Κανείς δεν βγήκε , έστω "πατερναλιστικά" (όπως κάπου αναφέρθηκε) να πει δυο λόγια σταράτα, να βάλει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση, να ξεκαθαρίσει τα πράγματα.
    Να χαρει η ψυχούλα μου και φαντάζομαι όχι μόνο η δική μου αλλα και όλων όσων θεωρούν ότι το bdsm εχει πολλά να προσφέρει σ'αυτους που το πιστεύουν και το ενστερνίζονται, και δεν είναι χώρος που γίνονται όλα τα απανθρωπα ή ολα τα αίσχη ή είναι ο χώρος όπου όλα επιτρέπονται !!

    Επίσης συχνα εχουμε όλοι παρατηρήσει το φαινομαινο "Μαστερ-γαμάω" , που μπαινει με μια αγγελία ή ενα ποστ και τα πέρνει όλα σβάρνα ..κατι σαν τους 12 του thread αυτού.
    Πεινασμένα (και αγάμητα -ας μου επιτραπεί) αρσενικά γεμάτα αποθυμένα και βίαια ένστικτα, νομίζουν ότι με 1 κιλό αγένεια, 2 κιλά θράσσος και μπόλικη βία έχουν έτοιμη τη συνταγή του Μαστερ.

    Ετσι οι καποιες/οι υποτακτικοι, που είναι..πως το λεγε πολύ εύστοχα ο DreamΜaster ? ??"η άλλη υποτακτική" ,
    εύκολα μπορεί να νομίσουν ότι αυτός ειναι ο ορισμός του Μαστερ, αυτός ο κύκλος του bdsm και κανείς μα κανείς δεν το διαψεύδει.

    και εν παση περιπτώση, κάναμε κανόνα πια το :"ότι του αρέσει καθενός καλό είναι και μαγκιά του αφου βρίσκει και το κάνει" ? και είναι αυτο bdsm και ας μην είναι είναι ανθρωπίνως παραδεκτό? Ας αρχίσουμε λοιπόν να πέρνουμε σκάλπς επειδή...μας αρέσει και επειδή ...απλά μπορούμε!!, και τότε μη βρεθει κανείς να πει ότι είναι αποτρόπαιο...ε??

    Ανθρωπιά λείπει, συναίσθημα ,και κυρίως αλήθειες Κ/κυρίες και Κ/κύριοι, κατά την άποψή μου !!
    Απο κει ξεκινάν όλα τα προβλήματα!

    cause yes!! in this case some things go wrong with Master's responcibilities



    ΥΓ αναφέρομαι κυρίως στην έλλειψη απαντήσεων απο Κυριάρχους γιατι απλά... οι υποτακτικές ή οι σκλάβες δεν 'κυριαρχούν' ως απόψεις και βεβαίως, ό,τι έχουν μάθει και αυτές αυτό πρεσβεύουν!!
     
    Last edited: 6 Μαϊου 2007
  7. savra

    savra Guest

    Re: when things go wrong or the Master's responcibilities

    Ναι αλλά κι αυτά αποτελούν υποκειμενικά χαρακτηριστικά μιάς ατομικής και προσωπικής αντίληψης.
     
  8. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Re: when things go wrong or the Master's responcibilities

    Εμένα θα με συγχωρήσετε παιδιά αλλά βλέπω πολύ θολή την υπόθςση για να εξάγω κάποιο συμπέρασμα.Από θολή έως ύποπτη.

    Από τη πλευρά της κοπέλας νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό ως προς το ότι συναίνεσε στο να μείνει με τους 12 στο βαθμό που είναι σκλάβα πάντα. (άγνωστη λέξη για πολλούς) Κατ΄εμέ έδειξε την πρέπουσα εμπιστοσύνη στον αφέντη της.Πόσο μάλλον μετά από 5ετή σχέση.

    Το γεγονός ότι αυτός την άφησε με 12 άτομα εν τη απουσία του μπορώ να το εκλάβω με παραπάνω από έναν τρόπους.
    Ένας είναι αυτός που υπαγορεύει ότι έγινε κακή εκτίμηση από το Master.Που αν είναι όντως Master του δίνω πολύ λίγα ερίσματα στη συγκεκριμένη περίπτωση.
    Ένας άλλος τρόπος είναι η λογική που λέει ότι το όλο σκηνικό ήταν (αν και δεν το έδειχνε) πλήρως ελεγχόμενο.

    Οι δε αντιδράσεις της κοπελιάς δείχνουν ότι τελικά δεν έγινε τίποτα το μη αναστρέψιμο για να μην πω σημαντικό κι αυτό με βάζει σε σκέψεις.Γιατί φαντάζομαι ότι ένα γεγονός που απειλεί σοβαρά την εμπιστοσύνη που δείχνει κάποια στο Master της , σίγουρα δεν την αφήνει να ξαναμπεί σε διαδικασίες επανάληψης του σκηνικού μετά από μια εβδομάδα και μάλιστα με τα ίδια άτομα.Άρα 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν
    Είτε είναι βλαμμένη.
    Είτε είναι σκλάβα
    Και τα δύο αυτά απέχουν πάααρα πολύ μεταξύ τους.

    Το γεγονός ότι ο ίδιος αντέδρασε μάλλον χαλαρά όταν του είπε τι έγινε στο αμάξι επίσης με βάζει σε σκέψεις.
    Η δικαιολογία ότι "είναι φίλοι μου" επίσης σηκώνει πολλή κουβέντα.
    Πόσο μάλλον τό ότι η ίδια φαίνεται να αντιδρά πολύ θετικά στα συγκεκριμένα άτομα , όταν αυτά της ζητούν συγνώμη.Μμμμ δε ξέρω ,πολλά ερωτηματικά.

    Η υπόθεση είναι τόσο θολή που θα μπορούσε κάποιος να υποστηρίξει από την υπόθεση ενός κανονικού βιασμού , έως την περίπτωση μιας συνεδρίας.Και δε στέκομαι στο safeword , γιατί δεν ξέρω το λόγο για τον οποίο τα εν λόγω άτομα το αψήφισαν.Επίσης μια ενέργεια με πολλές προεκτάσεις.

    Τώρα στην περίπτωση που δεν αναφερόμαστε σε βιασμό , αν θα το έκανα εγώ ? Μάλλον οχι .Αν θα έδινα τη σκλάβα μου σε 12 άτομα χωρίς την "επίβλεψή" μου .Μάλλον όχι Αν θα μπορούσα να παίξω το ρόλο ενός εξ' αυτών των ατόμων .Μάλλον όχι.
    Αλλά εγώ συνάμα δεν έχω την τύχη να είμαι Master

    Από την άλλη όμως δε μου αρέσουν τα θολά σκηνικά γιατί ακριβώς με κάνουν να υποψιάζομαι.Και δε μου αρέσει αυτό.Θέλω τα πράγματα ξεκάθαρα ώστε να μη χωρούν αμφισβήτηση.Και στο συγκεκριμένο θέμα δε βλέπω κανέναν από το θίασο να έχει ξεκάθαρο ρόλο.
    Πολύ δύσκολο θέμα if you ask me.
     
  9. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: when things go wrong or the Master's responcibilities

    κάθε φορά είναι ΚΑΙ ο/η σκλάβος/α ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ/Η για όσα παθαίνει ,από τη στιγμή που δεν έχει θέσει τα ορία του ή έστω δεν έχει δείξει ότι έχουν γίνει κατανοητά
    επίσης έχει ευθήνη από τι στιγμή που εμπιστεύετε να "αφεθεί" σε ένα τέτοιο άτομο που δεν τον υπολογίζει ως άνθρωπο ...
    το κείμενο που διάβασα στην αρχική σελίδα δεν είναι κάτι το που κάποια στιγμή ξέφυγε από τον έλεγχο... επίσης ένας/μία υπό δεν είναι ανάγκη να είναι και μαζοχιστής/ρια...

    επίσης θα διαφωνήσω με Την Κυρία Phaedra όσο αφορά την ορολογία(μίας την λατρεύετε σε αυτό το χώρο..) θα προτιμήσω τον κλασσικό και ελληνικό όρο δούλος από την δυτικόστροφη ,βάρβαρη και δυστηχώς επικρατούσα έννοια του σκλάβου ... όπου δούλος δεν αντιμετωπιζόταν ως αντικείμενο αλλά ως ΑΝΘΡΩΠΟΣ ...

    αυτά
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: when things go wrong or the Master's responcibilities

    Επτά χρόνια μετά  

    Λέμε ότι ο Κυρίαρχος απολογείται με πράξεις και έχουμε πάντα στο νου μας αυτό το σπουδαίο case study που μας είχε κάνει ο MasterJp την τιμή να μοιραστεί μαζί μας.

    Γιατί έχει εντυπωθεί σε κάποια μέλη όπως η lara[E-p], εγώ και άλλοι τόσο πολύ αυτή η ιστορία;

    Περισσότερο απ όλα είχα θαυμάσει τον τρόπο με τον οποίο το είχε σώσει ο J, την πλήρη απουσία αναστολών ως προς την παρουσία του, τη θέση του και τον σκοπό του στο χώρο. Συνεχίζω να το σέβομαι.

    Όμως,

    παραβλέψαμε κάτι.

    Ο J, που έδωσε τη λύση και είπε πώς να διορθωθεί το συμβάν με πράξεις, δεν ήταν ο υπαίτιος του συμβάντος, άσχετα αν - ορθώς - έκρινε ότι είχε τη συνολική ευθύνη, ο Τ ήταν ο υπαίτιος και ο Τ δεν ήξερε να το λύσει. Θα πω στο σχετικό νήμα γιατί, δεν ήταν λόγω απειρίας. Ο J, όπως και όλοι μας σε όλα στον άπονο τούτο ντουνιά, πάλευε να βγάλει το καλύτερο δυνατό από το second best υλικό που είχε στα χέρια του, τον Τ δηλαδή. Αυτό δεν είναι λάθος. Είναι ένα suboptimal σημείο ισορροπίας, αυτό που καταδεικνύει ότι ο J δεν ήταν θεός, για τον Τ δεν τέθηκε ποτέ τέτοιο θέμα.

    Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό, ότι ο Κυρίαρχος απολογείται με πράξεις, πολύ καλό. Ναι, με πράξεις πετυχαίνει κάποια μερική αποκατάσταση κανείς, καθυστερεί ίσως το μοιραίο, αλλά ως εκεί. Στην πραγματικότητα, ούτε ο Θεός δεν μπορεί να απολογηθεί με πράξεις. Αν φέρει κατά λάθος έναν κατακλυσμό που πνίξει πενήντα νοματαίους και μετά κάτι ζουρλοί εκεί κάτω προσεύχονται πως έγινε τάχα μου το θέλημά του και σαν τι να έκαναν άραγε για να αξίζουν να τους πνίξει, τι να κάνει για να το σώσει;

    Ακόμα και για τον Θεό, ισχύει το "πριν". Πόσο μάλλον για τους Κυρίαρχους και τις Κυρίαρχες.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: when things go wrong or the Master's responcibilities

    @gaby εξαιρετικό το ποστ. Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις και εικάζω πως αφορούν το πως ερμηνεύουμε την "απολογία"  
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: when things go wrong or the Master's responcibilities

    Σε αυτή την ιστορία, εκ του αποτελσματος κρίνοντας, ο J "βγήκε" αλώβητος.
    Γιατί;
    Γιατί χειρίστηκε την κατάσταση ετσι ώστε να κατορθώσει να μην τρωθεί η εμπιστοσύνη της σκλάβας του.
    Δεν έχει και πολύ σημασία κατ'εμέ αν το έπραξε έργω η λόγω, σημασία έχει οτι το κατάφερε.
    Μπορεί η έλλειψη της "απολογίας" να συνιστά έλλειμμα γενναιότητας η υπερβάλλοντα εγωϊσμό ωστόσω στην πράξη αναγνώρισε την αστοχία και την διόρθωσε.
    Προφανώς η πενταετής σχέση με την σκλάβα του είναι τέτοιας ποιότητας που έπαιξε ρόλο σε αυτό.

    Ομως...( σιγά που δεν θα υπήρχε όμως!   )


    Εχω την γνώμη πως η αρχική επιλογή, αυτή της παραχώρησης της σκλάβας σε 12 καυλωμένα αρσενικά, ανεξαρτήτως της παρουσίας η μη του J η του τοποτηρητή του T πάσχει, είναι προβληματική.
    Ισως εγώ να είμαι πολύ φιλύποπτος η κουμπωμένος με τους συνανθρώπους μου, όμως όσο καλά και να νομίζεις οτι ξέρεις τους φίλους ( ; ) σου, όσο ικανό και να θεωρείς εαυτόν να ελέγχεις εσύ η ο αντιπρόσωπος σου ανθρώπους και καταστάσεις, δεν μπορείς να διακινδυνεύεις έστω κατ'ελάχιστον την ασφάλεια ενος ανθρώπου ο οποίος σε έχει εμπιστευθεί τυφλά, εν μέσω μιας αγέλης 12 ανθρώπων , που μπορεί κατά μόνας ο καθείς να είναι εξαιρετικός κύριος, αλλά δρώντας μαζί και υπο την επίρρεια του κάτω κεφαλιού μπορούν εύκολα να παραβλέψουν τις όποιες παρεμβάσεις σου και να βλάψουν οχι μόνο την σκλάβα σου αλλά και εσένα τον ίδιο .....
    Υπερβολικό; ακραίο; ναι.
    Απίθανο; οχι.

    Οπότε ερχόμαστε στο θέμα των ευθυνών.
    Μοιρασμένες κατα την γνώμη μου, και στον J και στην σκλάβα.
    Ο J ευθύνεται διότι οφείλει να γνωρίζει πως πολλές φορές πάει η στάμνα στη βρύση, μια φορά μονάχα όμως σπάει.Στην προκείμενη ηταν τυχερός που απλά ράγισε.
    Η σκλάβα ευθύνεται γιατί έχει αποδεχτεί πως είναι στάμνα...