Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Zώντας στην Μπανανία της σεξουαλικής διαφορετικότητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iwnas, στις 16 Ιανουαρίου 2009.

  1. Iwnas

    Iwnas Regular Member

    Το Συμβούλιο για τη Δημόσια Υγεία και την Κοινωνική Μέριμνα της Σουηδίας προέβει σε μια κίνηση που δείχνει πως όταν ορισμένα κράτη και λαοί έχουν όντως "ανοικτούς ορίζοντες" επικοινωνίας τότε τίποτα δεν είναι νοσηρό ή ανέφικτο. το εν λόγω συμβούλιο έπειτα από συνεδρίαση που είχε τον Νοέμβριο του 2008 αποφάσισε ομόφωνα πως με την αυγή του νέου έτους έννοιες όπως Σαδομαζοχισμός,Σαδισμός,Φετιχισμός,Τρανσβεστισμός ή "διαστροφή" σεξουαλικών προτιμήσεων, δεν θα αποτελούν περιπτώσεις οι οποίες θα χαρακτηρίζονται και θα αντιμετωπίζονται από τους γιατρούς ως κλινικές.
    Επίσης αυτοί οι όροι θα πάψουν να χρησιμοποιούνται στα ιατρικά έγγραφα,στις ιατρικές δημοσιεύσεις,στις συνταγογράφηση φαρμάκων ακόμα και σαν αντικείμενα εκπαίδευσης των μελλοντικών ψυχολόγων και ψυχιάτρων. Μέχρι πρότινος αυτοί οι όροι χρησιμοποιούνταν για να περιγράψουν περιπτώσεις ψυχικών διαταραχών και ασθενειών.
    Τρανσεξουαλισμός (δεν γνωρίζω τον ακριβή όρο στα Ελληνικά) και παιδοφιλία παραμένουν ως όροι προς χρήση (τουλάχιστον επί του παρόντος).
    Ασ μην ξεχνάμε πως η Σουηδία ήταν πρωτοπόρος για την Ευρώπη όταντ ο 1977 διέγραψε από την ψυχιατρικλή ορολογία των όρο Ομοφυλοφιλία (συζητείτε επίσης η νομιμοποίηση των γάμων μεταξύ ομοφυλοφίλων μέσασ το τρέχον έτος).


    Άραγε πως θα ήταν αν καισ τη χώρα μας συνέβαινε κάτι τέτοιο. Κατά πόσο η Μπανανία στην οποία κατοικούμε είναι έτοιμη για να κάνει ένα τέτοιο άλμα προς την αποδοχή της διαφορετικότητας?
     
  2. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: Zώντας στην Μπανανία της σεξουαλικής διαφορετικότητας

    ναι αλλα η Σουηδια εχει λυσει ολα τα αλλα θεματα υγεια, κοινωνικη ασφαλιση,συνταξιοδοτικο για να προχωραει στην λυση τετοιων θεματων ισως σε καποια τερμινα ακολουθησει και η υπολοιπη Ευρωπη
    αλλα μην ξεχναμε οτι στην Σουηδια αυτην την εποχη εκολαπτεται και το αυγο του φιδιου
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Ας υπάρχει όμως και ένα μέτρο..
     
  4. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Zώντας στην Μπανανία της σεξουαλικής διαφορετικότητας

    Ειμαστε σιγουροι οτι ειναι ζητημα που εχει να κανει αυστηρα και μονο με ''ανοικτους οριζοντες''....????
     
  5. Re: Απάντηση: Zώντας στην Μπανανία της σεξουαλικής διαφορετικότητας

    Οχι. Δεν εχει να κανει μονο με "ανοικτους οριζοντες" αν και για την περιπτωση
    της Σουηδιας ισως να εχει να κανει με ανοικτους οριζοντες επειδη η παιδεια τους
    ειναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.
    Εκτιμω γενικα τους Σκανδιναβους. Τους θεωρω ανοιχτους φιλοτιμους και ζεστους ανθρωπους
    παρα τα αντιθετως θρυλουμενα.
     
  6. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Zώντας στην Μπανανία της σεξουαλικής διαφορετικότητας

    ειμαστε σε ενα forum BDSM και μας θεωρουμε ανωμαλους ... ας αρχισει η αναγνωρισει απο εδω μεσα και μετα συζηταμε για παραεξω...
     
  7. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Οι αντιταμπέλες είναι ορισμένως εξίσου επικίνδυνες με τις ταμπέλες.

    Αν πάει δηλαδή ο δίμετρος μυστακοφόρος στον Σουηδό ψυχίατρο και του πει "βοήθα με γιατρέ μου γιατί μερικά βράδια έχω την παρόρμηση να φορέσω τα στρινγκάκια της γυναίκας μου, αλλά και μόνο στη σκέψη αυτή φρίττω", ο ψυχίατρος θα κοιτάξει τη λίστα του, δε θα βρει πουθενά το πρόβλημα και θα γυρίσει πολύ απλά να του πει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι' αυτόν...

    Θέλω να πω τα εξής δύο πράγματα:

    1. Οι κατηγορίες που αναφέρθηκαν αποτελούν πρόβλημα αν είναι ασύντονες με το εγώ, δηλαδή αν το άτομο που εμπλέκεται με αυτές δε νιώθει καλά και επιθυμεί να αλλάξει.

    2. Δίχως να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, εικάζω το εξής: αν δεν κάνω λάθος το σουηδικό σύστημα υγείας θεωρείται ένα από τα καλύτερα στον κόσμο. Τούτο σημαίνει μεταξύ άλλων ότι η ασφάλεια καλύπτει πολλές και διάφορες θεραπείες για πολλά και διάφορα προβλήματα. Ο αποχαρακτηρισμός ορισμένων ζητημάτων ως δυνάμει προβλήματα σύμφωνα με το 1, βοηθά το κράτος στο να ξοδεύει λιγότερα. Λέω εγώ τώρα...
     
  8. Veronika33

    Veronika33 New Member

    Τα έχουμε τα κομπλεξάκια μας ώς λαός έ; και ρε γαμώτο γιατί όλα πρέπει να ξεκινάνε και να τελειώνουν στις σεξουαλικές προτιμήσεις; Μήπως επειδή καταπιεζόμαστε συστηματικά; Εχω την εντύπωση ότι όταν κάνεις αυτό που γουστάρεις, ειδικά σε κοινωνίες με θρησκευτικά κολλήματα όπως η δική μας, νιώθεις ότι έχεις κερδίσει ακόμη περισσότερη απόλαυση, κυρίως γιατί δεν είσαι σαν τους άλλους, τους μίζερους. Εχει το γούστο του κι αυτό, δε βρίσκετε; Όταν όλα είναι ελεύθερα και ανοιχτά σε όλους τότε αρχίζει η βαρεμάρα; η κατάθλιψη; Δεν ξέρω πολλούς Σουηδούς μές στην τρελλή χαρά, αντιθέτως ξέρω πολλούς αφρικανούς και άλλους λαούς που δεν έχουν ιδέα περί νόμων και νομοθετημάτων και προσδιορισμών. Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε; ε; χμμμ το σκέφτομαι συχνα αυτό.... 
     
  9. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Zώντας στην Μπανανία της σεξουαλικής διαφορετικότητας

    Aρα με τι αλλο εχει να κανει περα απο τους ''ανοικτους οριζοντες''......??????
     
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Και ναι, κυρίες και κύριοι! Μόλις ανακαλύφθηκε το μυστικό της απόλυτης ευτυχίας! Live your myth in Africa, ή, ακόμα καλύτερα, λοβοτομηθείτε!!!!  

    Είμαστε σοβαροί; Είναι δυνατόν να θεωρούμε την κοινωνική καταπίεση, την τεχνολογική καθυστέρηση και την οικονομική ανέχεια ως ελιξήριο για τη βαρεμάρα και την κατάθλιψη; Και μπορεί μεν οι Σουηδοί και οι υπόλοιποι βόρειοι λαοί να μην είναι μέσα στην τρελλή χαρά (και ποιος είναι άλλωστε; ) ωστόσο στατιστικά αποδεικνύεται πως απολαμβάνουν σαφώς περισσότερο την ποιότητα ζωής που έχουν.

    Κι όσον αφορά τις σεξουαλικές προτιμήσεις, είμαι της άποψης πως η ικανοποίηση οφείλει να έρχεται μέσα από αυτές και όχι από την αίσθηση διαφοροποίησης από τους άλλους, τους "μίζερους". Αν ήθελα απλά να διαφοροποιηθώ, θα έβρισκα κάτι άλλο να κάνω...
     
  11. Veronika33

    Veronika33 New Member

    Δεν ξέρω τι λές αγαπητέ Ελληνάρα τεχνοκράτη, αλλά καλό θα είναι να πάς κανένα ταξιδάκι εκτός Δυτικού πολιτισμού με ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ και όχι βλέποντάς τα όλα ώς Δυτικός τεχνοκράτης καπιταλιστικής και άλλα τέτοια. Τότε ξεπερνώντας τις γελοίες αντιλήψεις ότι επειδή έχεις σπίτι στα προάστια και καφετιέρες ή πλυντήρια απολαμβάνεις ντε και καλά ποιότητα ζωής...Καλά τό έχαψες το παραμύθι κι εσύ... Και προς πληροφόρησή σου επειδή τυχαίνει να ταξιδεύω συχνά στην Ούγκάντα και τη Νιγηρία, έχω δεί τους πιο ευγενείς, χαρούμενους και σεξουαλικά ενεργούς ανθρώπους που έχω δεί ποτέ. Και παρεπιπτόντως η ευτυχία δεν είναι η ποιότητα ζωής, είναι η εμπειρία ζωής μέσα από όλα τα συναισθηματικά χρώματα, πόνο λύπη ή χαρά, εφόσον φυσικά ΤΑ ΖΕΙΣ κανονικά και δεν τα αποφεύγεις τεχνηέντως γινόμενος δημόσιος υπάλληλος, σωστά; Κάτω οι βολεψάκηδες μαμάκηδες 
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Οφείλω να ομολογήσω δημοσίως την έκπληξή μου! Έχω κατά καιρούς ακούσει πολλά περί ανθελληνισμού μου, αντεθνικών συναισθημάτων κλπ. Αλλά ελληνάρα πρώτη φορά με χαρακτηρίζουν  

    Δε θα απαντούσα με τίποτα σ' ένα σχόλιο που θα το εκλάμβανα από χιουμοριστικό ως προσβλητικό (ευτυχώς, είμαι σε καλό mood και διαλέγω την πρώτη επιλογή), αν δεν ήθελα να κάνω μία παρατήρηση. Η μη έντονη έκφραση συναισθημάτων σημαίνει απαραίτητα και απουσία τους; Δεν το νομίζω. Το ότι κάποιος δεν κοινοποιεί στους πάντες τη χαρά, τη λύπη ή όποιο άλλο συναίσθημα έχει, δεν είναι δείγμα πως αποφεύγει τα συναισθήματα. Γιατί να πρέπει να κάνω κοινωνό του ψυχικού μου κόσμου τον οποιοδήποτε και να μην τον κρατήσω για μένα και τους οικείους μου;