Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έρευνα : Οι υποτακτικές είναι απαθείς στον πόνο του άλλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Επιστημονικές έρευνες που αφορούν το BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος trterterterterter, στις 29 Ιουνίου 2019.

  1. Higita

    Higita Brain_alcoholic

    Το να μην ξέρεις, να μην έχεις καταλήξει, να ψάχνεσαι..
    Να έχεις την άποψη σου είναι απολύτως φυσιολογικό!
    Φυσιολογικο δεν είναι για κάποιον/α πού μπερδεύει την Λούτσα με την βούρτσα και την........
    Να κουνάει το δάχτυλο, για μας εξηγήσει κάτι το οποίο δεν έχει εξηγήσει ΚΑΝ ο ίδιος στον εαυτό του...
    Άνοιξε τα αυτακια σου και άκου και τίποτα..
    Εκτός κι αν μπήκες εδώ μέσα για να μας τα κλείσεις.
     
  2. boulakos

    boulakos Regular Member

    Αγαπητε πολυ καλη εντυπωση εχετε και μαλλον κριση επισης. Να εμπιστευεστε το ενστικτο Σας.
     
  3. Η κριτική βιβλιογραφίας γίνετε με συγκεκριμένο τρόπο και εργαλεία αναγνωρισμένα από την διεθνή επιστημονική κοινότητα. Είναι τα ίδια με τα οποία αξιολογούνται οι διαφορές έρευνες και κατ' επέκταση ορίζουν εάν θα δημοσιευτούν και σε ποιό επιστημονικό περιοδικό.
    Εάν μιλάτε για τη προσωπική κρίση του καθενός, ο καθένας πορεύεται όπως ξέρει και μπορεί.
     
  4. Μισιρλού

    Μισιρλού New Member

    Αν και off topic είναι απαραίτητη η αποκατάσταση της αλήθειας, αλλιώς δημιουργούνται παρανοήσεις. Η ψυχοθεραπευτική μέθοδος έχει ακριβώς ως στόχο το βίωμα πέραν του ψυχοθεραπευτικού πλαισίου. Για την ακρίβεια του διορθωτικού βιώματος (η διορθωτική εμπειρία, όπως ονομάζεται) που θα δώσει στον θεραπευόμενο την ευκαιρία να υιοθετήσει πιο λειτουργικούς τρόπους διαπροσωπικής αλληλεπίδρασης. Η ψυχοθεραπεία γίνεται στο μεγαλύτερο μέρος της έξω από τη θεραπευτική συνεδρία. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει ξεκομμένο από την υπόλοιπη ζωή του ατόμου. Δεν θα είχε και νόημα εξάλλου. Ο ενδιαφερόμενος θα φέρει στη συνεδρία αυτό που συμβαίνει στη ζωή του. Και αντίστοιχα αυτό που θα πάρει θα το μεταφέρει στη ζωή του έξω.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο επιφυλακτικά και πόσο δε μάλλον να δημιουργεί σύγχυση. Οι άνθρωποι επιλέγουν με τη θέληση τους την ψυχοθεραπεία (τώρα πια οι περισσότεροι έχοντας γνώση και της συγκεκριμένης θεραπευτικής προσέγγισης που εφαρμόζει ο ψυχολόγος που επιλέγουν) γνωρίζοντας ακριβώς περί τίνος πρόκειται και ποια είναι τα οφέλη που θα αποκομίσουν.
     
  5. kaissa

    kaissa Regular Member

    Ευχαριστώ για την υπενθύμιση!  

    Τα χρωματιστά δικά μου.
     
  6. boulakos

    boulakos Regular Member

    Αγαπητη ξερουμε για τις ερευνες και την "ορθοδοξη" επιστημη. Η κριση το ενστικτο ειναι πολυτιμα.
     
  7. Ουδεμίαν ένσταση. Με βρίσκετε σύμφωνη. Όμως εφόσον μιλάμε για προσωπική κρίση και ένστικτο



    Έχω απορία, η μη "ορθόδοξη" επιστήμη ποιά είναι?
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Νομίζω ότι οι αστροναύτες π.χ. πολύ θα συντάσσονταν με αυτό...
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    από την λαπαροσκοπικη χειρουργική ή και το απλό αντιβιοτικό σχήμα βέβαια αποκομιζουμε αποτέλεσμα στην καθημερινότητα. και αντιμετωπίζουμε προβλήματα της καθημερινότητας επισης.
    λαπαροσκοπιση στην καθημερινότητα δεν έχει νόημα, και γι αυτό μπορεί να αποκτήσει οποίο νόημα θέλουμε να δώσουμε. η λαπαροσκοπικη, το αντιβιοτικό σχήμα και η ενσυναισθηση είναι θεραπευτικές μέθοδοι (σχήματα). όσο και να θέλει κάποιος να τις χειριστεί σαν καθημερινότητα ή σαν τρόπο συσχέτισης θα εννοεί κάτι άλλο στη θέση του περιεχομένου τους, πλασιμπο ή προβολή για παράδειγμα. με αυτοανακηρυσσόμενους θεραπευτές, νοσηλευτριες και ασθενείς. πλάκα έχει, και κλάμα. αλλά νόημα δύσκολα βγαίνει. η ισοπεδωτική ασάφεια είναι το χαρακτηριστικό.
     
  10. lotus

    lotus Silence

    Θα μπορούσε να είναι και δείγμα νοσηρής συναισθηματικότητας ...  
     
  11. lotus

    lotus Silence

    Εντάξει εμένα μου πήρε δυο Σαββατοκύριακα να διαβάσω 19 σελίδες (αν κρατήσω την τάση του "τσουβαλιάσματος" χωρίς άλλα δεδομένα επειδή είμαι ξανθιά είμαι μάλλον και χαζή  )
    Οφείλω να πω όμως ότι μέσα σε 19 σελίδες, διασκέδασα, γέλασα, διάβασα μερικές δυνατές και ωραίες σοβαρές συζητήσεις...
    Αλλά ... ακόμη δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχουν αυτές οι έρευνες μεταξύ τους  
    Και επειδή παρουσιάζω όλες αυτές τις συμπεριφορές του νηματοθέτη και πολλές άλλες αντίθετες (ανάλογα την περίπτωση)
    Δεν έχω καταλάβει αν σύμφωνα με τον νηματοθέτη είμαι υ με Κ τάσεις, Κ με υ τάσεις, αν μπρατάρω, αν είμαι διπολική, σχιζοφρενής ή απλά ένας κοινός άνθρωπος με όλες τις στάσεις και συμπεριφορές που βγαίνουν ανάλογα το ερέθισμα  

     
     
  12. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Δεν είσαι η μόνη (άλλη μια ξανθιά που δεν έχω καταλάβει    )

    Άβυσσος η ψυχή του μπντσμερα ..