Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αισθήσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 12 Δεκεμβρίου 2008.

?

Ποιά απ' τις παρακάτω αισθήσεις δεν θα θέλατε να χάσετε;

  1. Όραση

    29 vote(s)
    74,4%
  2. Ακοή

    0 vote(s)
    0,0%
  3. Αφή

    8 vote(s)
    20,5%
  4. Όσφρηση

    0 vote(s)
    0,0%
  5. Γεύση

    1 vote(s)
    2,6%
  6. Κάτι άλλο (παρακαλώ εξηγήστε)

    1 vote(s)
    2,6%
  1. Emma

    Emma Contributor

    Όλες μας οι αισθήσεις είναι σημαντικές, η καθε μία για τους δικούς της λόγους.
    Ποιά όμως είναι η μία, την οποία αν χάνατε, θα σας στενοχωρούσε περισσότερο;
     
  2. koralenia

    koralenia Regular Member

    Επίσης.
    Εφόσον όμως πάντα είχαμε και τις υπόλοιπες αισθήσεις φαντάζομαι ότι είναι εξίσου δύσκολο να χάσεις οποιαδήποτε.
     
    Last edited: 12 Δεκεμβρίου 2008
  3. ariadni

    ariadni Regular Member

    Οπωσδήποτε η όραση.
    Π.χ, αν χάσω την αίσθηση της γεύσης. θα νοσταλγώ την απόλαυση που έπαιρνα
    τρώγοντας ντολμαδάκια, αλλά αν χάσω την αίσθηση της όρασης θα είμαι καταδικασμένη να νοσταλγώ και να προσπαθώ να φανταστώ όλο τον κόσμο γύρω μου.

    Μεσω των αισθήσεων, συλλέγουμε πληροφορίες. Ο ρόλος τους είναι να μας βοηθήσουν να
    αντιληφθούμε το χώρο μέσα στον οποίο υπάρχουμε και κινούμαστε. Μέσω αυτών, αντλούμε γνώση.
    Αν έπρεπε λοιπόν να μη θυσιάσω μια, θα επέλεγα την όραση, διότι συγκριτικά με τις υπόλοιπες αισθήσεις, η όραση θεωρώ ότι μπορεί να μου δώσει την περισσότερη πληροφορία (όσο προσεγγιστική και αν είναι αυτή) για το περιβάλλον μέσα στο οποίο εντάσσομαι.
     
    Last edited: 12 Δεκεμβρίου 2008
  4. skia

    skia Contributor

    Στην αρχή σκέφτηκα να πω την όραση. Νομίζω θα με πείραζε πιο πολύ να χάσω την ακοή μου.
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Αισθήσεις

    Χαλαρά την όραση!!!!!
     
  6. cider

    cider Kitchen master

    Όραση, που ούτως ή άλλως στην περίπτωσή μου βρίσκεται σε διαρκή κίνδυνο.
     
  7. atasai

    atasai Regular Member

    Το σημαντικότερο είναι οι κυρίαρχοι-ες να (επι)βλέπουν και οι υποτακτικοί-ες να (υπ)ακούν.
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Αισθήσεις

    ελπίζω να μην χρειαστεί να δωκιμάστω σε κάτι τέτοιο.σίγουρα εξαρτώμαι περισσότερο απ οτιδήποτε άλλο απ την όρασή μου
     
  9. sklavoskriti

    sklavoskriti New Member

    Απάντηση: Αισθήσεις

    την οραση και .... τα ματια σας
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Αισθήσεις

    Αρχικά σκέφτηκα αυθόρμητα 'όραση". αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν ποτέ έχανα το φως μου έχω τόσο έντονες οπτικές μνήμες, που θα μπορούσα να αναπτύξω εσωτερική όραση. Μετά σκέφτηκα την ακοή και πάλι είπα ότι με τόση μουσική που έχω ακούσει θα μπορούσα να την κουβαλώ μέσα μου και να διαβάζω τα χείλη των ανθρώπων. Έτσι έκανα με όλες μου τις αισθήσεις. Και για τις μόνες που δε βρήκα κάτι θετικό να σκεφτώ αν τις χάσω είναι η γεύση και η αφή.
     
  11. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Αισθήσεις

    την οραση..