Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανομαλαις ερωστυσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος MasterK77, στις 8 Φεβρουαρίου 2018.

  1. tithon

    tithon Contributor

    - είδα τις εξετάσεις σου
    - τι συμπέρανες; γιατρέ μου;
    - καπνίζεις;
    - καπνίζω
    - κάπνιζες, κομμένο
    - ...
    - πίνεις;
    - πίνω, γιατρέ
    - έπινες, κομμένο
    - ...
    - τρώς;
    - τρώω, γιατρέ μου
    - έτρωγες, θα τσιμπάς μόνον
    - ...
    - πηδάς;
    - γιατρέ, αν δεν σταματήσω, τι θα γίνει;
    - θα πεθάνεις, σύντομα.
    - κι αν σταματήσω πόσο θα ζήσω;
    - όσο και να ζήσεις, θα σου φανεί αιώνας.
     
  2. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    Το τελευταίο μεγαλο δίλημμα
     
  3. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Δεν ξερω γιατι αυτο το λενε καλο, γιατι δεν ειναι. Να γινει αυτο σε 3 ημερες αντι σε 7, αντε μια στο τοσο λογω περιορισμενου χρονου, ετσι κανεις μια μικρη προσαρμογη. Αλλα να κανεις σε τρεις μερες οσα κανεις κανονικα σε εφτα σε συστηματικη βαση θα σε εξουθενωσει. Ολα καταληγουν στο να βρεις μια ισορροπια ετσι ωστε να μην πας ουτε πολυ γρηγορα, ουτε πολυ αργα.Να βρεις τον καταλληλο ρυθμο. Και εδω ερχονται οι ασκησεις αναπνοης, οχι με αποτερο σκοπο να κανεις περισσοτερες καυσεις, αλλα με οφελος βελτιωμενες λειτουργιες σωματος (εκ των οποιων μια απο αυτες ειναι και οι αποτελεσματικοτερες καυσεις).
     
  4. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Ενας μαθητης ρωτησε τον δασκαλο του:
    -Ποσο καιρο θα μου παρει να μαθω την τεχνη?
    -10 χρονια
    -Και αν διπλασιασω την προσπαθεια μου?
    -20 χρονια
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    αυτούς τους δύο, νομίζω, τους ξέρω.
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Δεν ξέρω αν είναι μετρήσιμο το πόσες φορές την ημέρα αλλάζει, ωστόσο, δεν νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα για όλους τους ανθρώπους. Έχει σχέση με το είδος της άσκησης, το είδος της εργασίας και της ζωής του εν γένει.
    Ο τρόπος να ενεργοποιήσεις περισσότερο κατά βούληση το ένα από τα δύο ρουθούνια είναι με την προπαρασκευαστική αναπνοή, που τοποθετείς δείκτη και αντίχειρα στην μασχάλη του ρουθουνιού που θέλεις να ανοίξεις, ή να ενεργοποιήσεις περισσότερο.
    Από εκεί και πέρα, η Νάντι Σοντάνα, είναι μία τεχνική με την οποία καθαρίζουμε ή εξαγνίζουμε τα πρανικά κανάλια και μάλιστα αυτά που επηρεάζονται με την αναπνοή από τα δύο ρουθούνια, το Ίντα (αριστερό) και το Πίγκαλα (δεξί).
    Η πρακτική έχει διάφορα στάδια, τα οποία είναι εξελικτικά. Στην εκπαίδευση που κάνω, υπάρχουν 33 στάδια. Μετά από δύο χρόνια εξάσκησης σε όλα τα είδη, σταδιακά, για παράδειγμα, σήμερα, κάναμε μία εναλλασσόμενη με 8 χρόνους σε εισπνοή, 8 σε κράτημα εισπνοής, 8 σε εκπνοή και 8 σε κράτημα εκπνοής.
    Αν λάβουμε υπόψη μας ότι ο κάθε χρόνος είναι ένα δευτερόλεπτο περίπου, τότε καταλαβαίνεις ότι κάναμε δύο κύκλους πλήρους αναπνοής το λεπτό. Αυτό γίνεται στο τέλος της άσκησης, πριν τον διαλογισμό. Οι κύκλοι σήμερα ήταν 7, δηλαδή, κάτι λιγότερο από 4 λεπτά.
    Αυτό δεν γίνεται στο άψε-σβήσε, ούτε από την μία ημέρα στην άλλη, είναι κομμάτι μίας αρκετά απαιτητικής (μεταξύ άλλων και αναπνευστικής) εκπαίδευσης. Η αλήθεια είναι πως εγώ, σαν καπνίστρια, ώρες-ώρες, τα βλέπω όλα κωλυόμενα, δεν το κρύβω. Αλλά ουσιαστικά, τα πνευμόνια επανεκπαιδεύονται, όπως και η καρδιά.
    Στα πρώτα στάδια, δεν υπάρχουν καν κρατήματα, ούτε στην εισπνοή, ούτε στην εκπνοή.
    Οι πνεύμονες είναι πολύ ευαίσθητα όργανα και όλα αυτά πρέπει να γίνονται μέσα στα πλαίσια των ορίων και των περιορισμών του σώματος του καθένα.
    Σε καμία περίπτωση οι τεχνικές δεν είναι σωστό να δίνονται ή να διδάσκονται σε αρχάριους, όσο ενθουσιώδεις και να είναι. Φυσικά υπάρχει το διαδίκτυο, όπου κανείς βρίσκει ό,τι θέλει, αλλά η συμβουλή μου είναι να μην δοκιμάζει τίποτα χωρίς δάσκαλο.
    Ο συνηθισμένος τρόπος εκτέλεσης ενός προγράμματος Hatha Yoga, ακόμη και μέσων ή προχωρημένων, είναι με αναερόβια άσκηση. Άρα, δεν ανεβαίνουν και τόσο πολύ οι καρδιακοί παλμοί, όσο στην αερόβια.
    Το εκπληκτικό βέβαια είναι, ότι αν θέλεις να την κάνεις αερόβια, υπάρχουν άπειροι τρόποι, ένας απ΄αυτούς είναι η vinyasa, η γρήγορη, εναλλασσόμενη ροή σειράς ασκήσεων, όπως ο χαιρετισμός στον Ήλιο για παράδειγμα. Εκεί, ανάλογα με την ταχύτητα εκτέλεσης, μπορείς να ανεβάσεις παλμούς πολύ, όπως και στην power yoga, ή την Ashtanga, ή την Bikram (είδη που έχω δοκιμάσει απλά, αλλά δεν συμπαθώ ιδιαίτερα).
    Το δύσκολο να περιγραφεί, είναι ότι η pranayama, εν γένει, είναι το τρίτο από τα οκτώ σκαλοπάτια του Πατάντζαλι, μετά τα yamas-niyamas και τις asanas. Πράγμα που σημαίνει, ότι σε αυτές τις τεχνικές δεν πάει κανένας, ξυπόλητος στ΄αγγούρια, ή τουλάχιστον δεν είναι ηθικά σωστό να τον διδάσκει ένας πραγματικά πεπειραμένος, προτού σιγουρευτεί ότι ο άνθρωπος αυτός κατανοεί την φύση της άσκησης, στα πλαίσια ενός συστήματος, που έχει πρακτικούς και ηθικούς κανόνες και όχι ως ξεκομμένης, αποκλειστικά σωματικής τεχνικής.
    Το πνευματικό πρόσημο δεν δύναται, ούτε πρέπει να αφαιρείται, είναι ενάντιο στο πνεύμα και την ουσία της γιόγκα. Αυτά τα ολίγα, για να μην λέμε διάφορες ανυπόστατες κουβέντες.
    Εγώ δεν ξέρω από φυσιολογία, παρά μόνο τα απολύτως απαραίτητα, από ανατομία επίσης, ότι περίπου έχω διδαχθεί στην σχολή, αλλά τις τεχνικές αυτές τις γνωρίζω αρκετά καλά, καθώς τις εξασκώ αρκετά χρόνια, βιωματικά και συνεχώς ανατρέχω και στην θεωρία τους για να καταφέρω να εξελίξω τις δυνατότητές και τις δεξιότητές μου, ως ασκούμενης και ως εκπαιδεύτριας.
    Η ασφάλεια εκτέλεσης, σχετίζεται με την δομή της διδασκαλίας και την κατάρτιση του εκπαιδευτή.
    Résumé, don't try this at home... 
     
  7. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    On it  
     
  8. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Ναι, λογικο να επηρεαζεται απο αλλους παραγοντες μιας και αναφερονται τοσοι διαφορετικοι χρονοι.Ο καθενας μπορει να το βρει για τον εαυτο του αν και θα χρειαστει για μια δυο μερες να παρει 'σημειωσεις' για να το βρει - ισως αχρειαστο βεβαια. Συνοψιζοντας, το ενα ρουθουνι ειναι πιο ανοικτο απο το αλλο παντα, αλλα το ποιο ειναι πιο ανοικτο αυτο αλλαζει ανα χρονικα διαστηματα μεσα στην ημερα (γιαυτο ονομαζεται nasal cycle). Το σκεπτικο ειναι, μιας και επιστημονικα αυτο ισχυει (τουλαχιστον σε βαθμο φυσιολογικων λειτουργιων του σωματος), να παρατηρησω αν οντως μπορει να επηρεασει μια κατα βουληση εναλλαγη του πιο ανοικτου ρουθουνιου αναλογα με το πιο ημισφαιριο του εγκεφαλου θελουμε να μπει 'μπροσταρης' (π.χ. αν εχω να κανω κατι που απαιτει φαντασια και δημιουργικοτητα να 'ενεργοποιησω' το αριστερο ρουθουνι σαν πιο ανοικτο (για δεξι ημισφαιριο) και αν εχω να κανω κατι που απαιτει αναλυτικη σκεψη και αριθμους να 'ενεργοποιησω' δεξι ρουθουνι (για αριστερο ημισφαιριο).

    υγ.παιζουμε λιγο και με εγκεφαλο και μυτη καλε, μην το παρακανουμε με το πουλι μας  
     
  9. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    -Γεια σου
    -Γεια
    -Καινουριος και συ εδω?
    -Ναι, και εσυ ε?
    -Ναι. Να σε ρωτησω κατι... Εισαι καβλωμενος?
    -Τωρα τωρα οχι, αλλα αμα τον παιξω λιγουλακι θαμαι
    -Εγω ειμαι πολυ καβλωμενη, και καβλωνω περισσοτερο αμα ξερω οτι τον παιζουν στις φωτο μου.Θες να σου στειλω καμια?
    -Αμε, στειλε
    -Να μια με το μουνακι μου
    -Πολυ καβλιαρικο μουνακι εχεις! Πως και τοσο υγρο και καβλωμενο?
    -Εβλεπα κατι τσοντες, υγραινομαι αμα βλεπω τσοντες και σημερα ειδα πολλες
    -Κατσε, μισο, δικια σου ειναι η φωτο? Δεν μου κανεις πλακα?
    -Ναι, θες να ανοιξουμε καμερουλα να το δεις? Αλλα για λιγο, απλα να δεις οτι ειναι το δικο μου.Σαημπερ να κανουμε αλλη φορα
    -Οκ...πολυ ομορφο!Και τα βυζια σκετη καβλα!
    -Να σου εκμυστηρευτω κατι πρωτα...
    -Τι, πες
    -Μαρεσουν τα σαδομαζοχιστικα
    -.....Μη μου πειιις!
    -Ελπιζω να μην σε χαλαει αυτο  
    -Οχι οχι, αντιθετως. Για πες, τι τσοντες εβλεπες?Για στειλε καμια να δω τα γουστα σου
    -Δεν προτιμας να τις δουμε μαζι τις τσοντες και να κανουμε οσα γουσταρεις να κανουμε?
    -Ναι αμε
    -Αχ τι ωραια, θα περασουμε καλα. Μπορεις σημερα?
    -Ναι, που εισαι, δωσε συντεταγμενες
    -Να την διευθυνση, ελα και το τηλεφωνο μου αν θες παρε, μην νομιζεις σου κανω πλακα.Α! Και κατι αλλο, εχω μια φιλη που κιαυτη ειναι τοσο καβλωμενη οπως εμενα, αυτη μου εστελλε τις τσοντες και λεμε εδω και καιρο να κανουμε ενα τριο. Αν δεν σε πειραζει, ειναι ενταξει ναρθει κι αυτη στο παιγνιδι μας?
    - (ινσερτ ηχο κινητου)
    ............................

    Τρου στορι, χαπεντ τουντεη   (και καλο μηνα!!)
     
  10. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

         
     
  11. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Και οργιάζει η φαντασία! Οργιάζει!!!
     
  12. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    'Η λογικη σε παιρνει απο το σημειο Α στο σημειο Β. Η φαντασια... σε παιρνει απο παντου!'
    Αλμπερτο Ειςτηνστανη