Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αποτοξινωθείτε μιλώντας για τον εαυτό σας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lasia, στις 21 Ιανουαρίου 2007.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Σε μειονοτικές ομάδες υπάρχει η συνειδητοποίηση και η απενοχοποίηση.Το δεύτερο αυτό βήμα
    είναι σαφώς πιο δύσκολο και εκεί "σκοντάφτει" η πλειοψηφία .Η απενοχοποίηση έχει να κάνει πρώτιστα με το δύναμη του καθένα και μετά με το περιβάλλον,αν ωθεί σε αυτό.Όταν το περιβάλλον είναι εχθρικό ή το νιώθουμε εχθρικό,η ισορροπία τότε είναι ένας γολγοθάς.Σε περίπτωση που δεν επιτύχεις αυτή την ισορροπία,'η καταρρακώνεσαι και αλλάζεις όσο μπορείς τον προσανατολισμό σου ή επιννοείς ψυχολογικά δεκανίκια για να επιβιώσεις.Λίγοι/ες αναδύονται στην επιφάνεια,με τις λιγότερες πληγές(που μπορεί να μην είναι ορατές) και βιώνουν τη ζωή ισάξια και ισότιμα.χωρίς να φοβούνται και χωρίς να διαφοροποιούν τον εαυτό τους..

    Γάμα τους όλους και κοίτα να περνάς όσο μπορείς και με ότι έχεις καλά φίλε..
    Πολύ θεωρητικό ε;Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση...
     
  2. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Πολυ Σοστα!!! Αυτο ακριβος ζητώ!!! Σ ευχαριστώ Μasterrerris.
    Εδω δεν κανουμε κριτικη για κανεναν!! Και δεν ειναι, ουτε δικη μας αρμοδιοτητα, ουτε κανενος αλλου.
    Η ερωτικη επιλογη του καθ' ενος, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ, και οι αλλοι πρεπει να την σεβαστουν. Σ οποιον αρεσει,... και σ οποιον δεν αρεσει,... - τα κουβαδακια του και σ αλλη γειτονια:lol:
    Αυτο μας ελειπε τωρα, να πρεπει να απολογηθουμε κι εκει... 
     
  3. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Γιαυτο εκτονωθειτε οπως γουσταρει ο καθ ενας σας...
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Re: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Συνήθως μου αρέσει ο εαυτός μου και τις φορές που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα τον ψιλοαποφεύγω για λίγες μέρες και μετά τον ξαναβρίσκω και τα ξαναβρίσκουμε.

    Μου αρέσει να με περιγελάω ανάλαφρα κάποιες φορές, να μου κλείνω το μάτι, να λέω μέσα μου "καλή η πλάκα αλλά μέχρι εκεί, τότε και τότε θα πρέπει να σοβαρευτείς και να φέρεις σε πέρας τούτο και τούτο".

    Ο σκοπός μου δεν είναι τόσο να περνάω καλά, χωρίς βέβαια να επιδιώκω να περνάω άσκημα, σκοπός μου είναι να πάω ευχαριστημένη και δεν έχω λόγο να πιστεύω ή να αισθάνομαι ότι δεν θα συμβεί αυτό.

    Επειδή ποτέ δεν κάνω κάτι που κάπου μέσα μου να "κλωτσάει" τα έχω πάρα πολύ καλά με το lifestyle όπως το ζω και νομίζω ότι και αυτό τα έχει καλά μαζί μου  
     
    Last edited by a moderator: 21 Ιανουαρίου 2007
  5. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Με λατρεύω όπως είμαι.
    Δεν θέλω να αλλάξω σε κάτι.
    Μου αρέσει που έχω όνειρα και πάντα προσπαθώ να τα πιάσω.
    Με μισώ μόνο όταν αυτό μου είναι αδύνατον γιατί πολλές φορές "το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής".
    Αλλά μήπως αυτό δεν μας κάνει ίσως πιο δυναμικούς;;
    Ανθρώπινους;
     
  6. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Εγώ με εμένα δεν μιλιόμαστε...
     
  7. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας


    όποτε είμαι μαζί μου πάντα τσακωνόμαστε,
    με πήρα στο τηλέφωνο και τό 'κλεισα,
    με είδα στο δρόμο μ' έφτυσα και με κλώτσησα

    Ετσι μια μέρα σπίτι μου με κάλεσα,
    μα δεν μου άνοιξα και έξω με περίμενα,
    τι μου έχω κάνει και δεν με θέλω πια,
    αυτή η εσωστρέφεια μας θέλει χωριστά.

    Μου το 'χα πει,
    μα δεν με άκουγα...
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Είναι αυτό που λένε:
    Θα τα "έφτιαχνες" με τον εαυτό σου;

    Δλδ,θα το "έφτιαχνες" με κάποιον -κάποια που ο χαρακτήρας,ο ψυχισμός,η έκφραση,η συμπεριφορά,η κάθε αίσθηση,η κυκλοθυμία κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ και γενικά όλα τα ατομικά του/της χαρακτηριστικά πανομοιότυπα με τα δικά σου;

    Για μένα αυτό θα ήταν η μεγαλύτερη πρόκληση  
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Τώρα βέβαια...που το ξανασκέφτομαι..η ερώτηση δεν είναι ιδανική για το φόρουμ αυτό...
     
     
  10. female

    female Contributor

    Re: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας



    Θα έψαχνα συμπληρωματικότερο χαρακτήρα από .... τη δική μου αντανάκλαση.

    Σοφό... Ότι δεν μπορώ να αλλάξω ενώ θα ήταν καλύτερα να το άλλαζα... φροντίζω να εκμεταλλεύομαι τα προτερήματα που μου προσφέρει.

    Έχω μάθει πια να χαίρομαι τα καλά μου. Χαίρομαι που είμαι ζωντανή. Το καλό είναι οτι προχωράω, νοιώθω πως ο χαρακτήρας μου, το εγώ μου, είναι σε μια εξοχή, με άγνωστους όμορφους δρόμους, όχι πάντα εύκολους, τριγυρνάω και ανακαλύπτω διαρκώς διαδρομές και δρομάκια που δεν ήξερα καν οτι μπορούσα να περπατήσω. Χαίρομαι αφάνταστα τις στιγμές της ανακάλυψης, κάθε στιγμή, αχόρταγη για περπάτημα. Κοιτάζω τις ατέλειωτες γραμμές των οριζόντων που κατευθύνομαι, τις κυνηγάω φιλόδοξα σαν Δον Κιχώτης, ξέρω πως δεν θα τις φτάσω ποτέ, και είμαι ευγνώμων που οι ορίζοντες μέσα μου και έξω εκτείνονται ατέλειωτα.

    Πιθανότατα παραμυθιάζομαι λίγο, ίσως ζω και λίγο ...στον κόσμο μου. Δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό.

     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Και πως ξέρεις πως η καθημερινή επαφή και αντιμετώπιση του ίδιου σου του εαυτού δε θα σε συμπλήρωνε; 




    Παράλληλοι ιδανικοί κόσμοι;Κάποτε με έσωσαν σε πολύ δύσκολες φάσεις...Κυριολεκτικά όμως....Πλέον προβληματίζουν..
     
  12. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Αποτοξινωθείται μιλώντας για τον εαυτό σας

    Ανεξαρτητα απο οτι συμβαινει σε μενα η γυρω μου,ανεξαρτητα απο οτι σκεφτονται οι αλλοι για μενα, η απο οτι κανω, μπορω να αγαπω και να εκτιμω τον εαυτο μου.
    Λενε, πως θετικη αποψη για τον εαυτο μας αποτελει το θεμελιο λιθο της διανοητικης μας υγειας.
    Ισος να μην εχουμε ζησει με τις προσδοκιες μας, η με τις προσδοκιες των ανθρωπων του περιβαλλοντος μας, ισος να μην αποδεχομαστε τα λαθη και τα ελαττωματα μας , να κρινουμε τον εαυτο μας , η φοβομαστε πως θα μας κρινουν οι αλλοι για τα μειονεκτηματα μας, σημασια εχει να εχουμε αυτοεκτιμηση και στις ομορφες κι στις ασχημες καταστασεις της ζωης μας.