Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απο περιέργεια γιατι ενδιαφέρομαι.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Yiannis, στις 5 Οκτωβρίου 2006.

  1. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Αλήθεια, υπαρχει στο Forum κανενας με ειδικότητα ψυχολόγου/ψυχαναλυτή που να την
    ασκεί ως επάγγελμα και παρακολουθεί το forum ??

    Παρακαλείται να με ενημερώσει με PM.

    Ευχαριστώ.
     
  2. G_E

    G_E Contributor

  3. gaby

    gaby Guest

    Βαθύς στεναγμός και από μένα   ωχ...
     
  4. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Απο περιέργεια γιατι ενδιαφέρομαι.

    Γιατι ΩΧ ???

    Επαγγελμα ειναι και αυτο, και ισως καμια φορα χρήσιμο σε οσους
    χρειάζεται να μαθουν 5 πραγματα για τον εαυτο τους που δεν καταλαβαινουν
    ή να παρουν καμια συμβουλή/προταση για καμια καλύτερη κατεύθυνση
    που να δινει καποια λυση στα προβληματα τους.

    Αραγε ο Θανος Ασκητης, εχε μπει καθολου σε αυτο to forum ?
     
  5. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Yiannis δεν ξερω αν υπαρχει εδω αυτο που ζητας παρολα αυτα θεωρω πολυ σωστο απο μερους σου που παραδεχεσαι εμμεσως πως δεν καταλαβαινεις καποια πραγματα μεσα σου κα πολυ περισσοτερο τη διαθεση σου να τα συζητησεις  Ολοι περασαμε και περναμε ισως απο σταδια αναζητησης , αποδοχης , σκεψης κλπ 
    ...καλα ξεμπερδεματα...
    φιλια
     
    Last edited by a moderator: 6 Οκτωβρίου 2006
  6. G_E

    G_E Contributor

    Re: Απάντηση: Απο περιέργεια γιατι ενδιαφέρομαι.

    Αγαπητέ Γιάννη, το ωχ... δεν απευθυνόταν στην ουσία του μηνύματός σου.

    Απλώς εγώ και η tender lilly, και πολλοί άλλοι θυμηθήκαμε πρόσφατους και παλιότερους σχετικούς ομηρικούς καυγάδες και είπαμε … ωχ.

    Προσωπικά δεν έχω τίποτε εναντίον της ψυχανάλυσης και της ψυχολογίας (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα δεχόμουν και την Τατιάνα της ψυχοθεραπείας, τον Ασκητή ως συνομιλητή μου).
     
  7. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Re: Απο περιέργεια γιατι ενδιαφέρομαι.


    Ευχαριστώ πολύ ζουζου για το ενδιαφερον που δειχνει το μήνυμα σου και τις
    ευχές σου ... Ωστοσο ποτε δεν ξερεις... Ειναι απίθανο να παρακολουθούν ειδικοί
    επιστήμονες γιατροι forums σαν και αυτα ?? Λες να περιορίζονται μόνο σε βιβλία
    και να μην τρίβονται με το επάγγελμα ψαχνοντας και αναλύοντας πραγματικά
    παραδείγματα ? Ισως παρακολουθόντας ενα forum να βλέπουν μια μικρογραφία
    ενός πληθυσμού.

    Παντως το ερωτημα μου ισχύει.. Ποτε δεν ξερεις... Και αν δεν υπαρχει σήμερα
    ίσως μπει κανενας "αυριο"...

    Καλο ειναι να υπαρχει και εδώ αναρτημένο για κάθε ενδεχόμενο.
    Ετσι και αλλιως δεν ειναι κατι που επειγει.

    Ευχαριστω και παλι για το μηνυμα σου
    εισαι πολυ γλυκια.

    Φιλια
     
    Last edited by a moderator: 6 Οκτωβρίου 2006
  8. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    .... εγω σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια Yiannis... και δεν εκανα τπτ παραπανω απο το να παραθεσω την αποψη μου στο ποστ σου 
    να'σαι καλα
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

  10. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Re: Απο περιέργεια γιατι ενδιαφέρομαι.

    Μπραβο ρε συ. Ευχαριστώ. Ακριβως αυτό εψαχνα....

    Τωρα ομως δεν ξερω ποιον να διαλεξω... Ποιος ειναι ο καλυτερος αραγε.
    Δεν θελω να πεσω σε κανενα ξερολα και να ειναι ενας ασχετος βιβλιο-λατρης.
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    Μερικοί καλοί που ξέρω δεν είναι εκεί. Δε είναι τoσο απλό.

    Η επιλογή του ψυχολόγου μοιάζει με την «επιλογή» του Master. Παραδίδεις λίγο ως πολύ τον εαυτό σου. Μπορεί εύκολα να κάνει κακό παρά καλό. Θα επιχειρήσω να δώσω μερικές εύλογες συμβουλές γιατί έχει πονέσει η ψυχή μου με όσα έχω δει (δεν είμαι ψυχολόγος αλλά δεν αμπελοφιλοσοφώ – μου την είχε δώσει αυτό το thread):

    Σπουδές – εμπειρία: 3-4-5 χρόνια σπουδών δε φτάνουν ούτε για ζήτω. Ένας άνθρωπος που μπορεί να κάνει καλή δουλειά πρέπει να έχει κάνει ο ίδιος μακροχρόνια ανάλυση και πρακτική. Στο ερώτημα ψυχίατρος (όχι χαπάκιας) vs ψυχολόγος υπερισχύει ο πρώτος.

    Μαρτυρίες: Μη δίνετε σημασία σε κρίσεις του τύπου «είναι σπουδαίος». Είναι συχνό φαινόμενο οι θεραπευόμενοι να εξιδανικεύουν (ή να θυμώνουν αλλά παρ’ όλα αυτά να εξιδανικεύουν) το θεραπευτή. Θα πρέπει να αναζητηθούν πραγματικά γεγονότα. Πως βοηθήθηκε συγκεκριμένα κάποιος, τι πέτυχε στη ζωή του που δεν τα κατάφερνε πριν.

    Προσωπική αξιολόγηση: Βασικότατο. Πριν αρχίσει κανείς θα πρέπει να κάνει 2 – 4 συνεδρίες. Σ’ αυτές αυτός αξιολογεί. Ας μην παρασύρεται από τη γοητεία του θεραπευτή. Είναι μάλλον κακό σημάδι. Ιδιαίτερα αν ενισχύεται από τον θεραπευτή είναι βασικός λόγος απόρριψης. Ας αναρωτηθεί αν αυτός ο άνθρωπος μπορεί να τον βοηθήσει- όχι αν τον γοητεύει. Αν μπορεί να τον εμπιστευτεί κι αν θεωρεί πως του ταιριάζει


    Είδος θεραπείας: το είδος της θεραπείας (ατομική, ομαδική, ανάλυση) εξαρτάται από το είδος και την ένταση του προβλήματος τον χρόνο και το χρήμα του θεραπευόμενου και όχι από τον ελεύθερο χρόνο του θεραπευτή.

    Τα καλά νέα είναι πως υπάρχουν μερικοί καλοί θεραπευτές στην Ελλάδα. Το κόστος φαίνεται μεγάλο αλλά αν η θεραπεία πάει καλά το κόστος ανακτάται στο πολλαπλάσιο καθώς το άτομο βελτιώνει τις ατομικές του και επαγγελματικές του επιδόσεις.

    Τα κακά νέα είναι πως το ποσοστό των αδαών, ημιμαθών ή/και εκμεταλλευτών ψυχοθεραπευτών είναι πολύ μεγάλο. Ο κίνδυνος του να χάσει κανείς τα χρήματά του είναι το λιγότερο.
     
    Last edited: 7 Οκτωβρίου 2006