Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφιέρωμα στην Κρήτη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 25 Οκτωβρίου 2008.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    Θεωρώ ανυπόφορο τον Καζαντζάκη - αδυνατώ πλέον να διαβάσω μια σελίδα του δίχως να βαρεθώ θανάσιμα. Αλλά αυτή η απολύτως υποκειμενική απαρέσκεια δεν επέχει, βέβαια, θέση λογοτεχνικής κριτικής - την οποία δεν θα επιχειρήσω.
    Θα επισημάνω μοναχά ότι ο 'υπαρξιακός διχασμός' του ανάμεσα σε έναν φαιδρό (τον Μουσολίνι) και έναν ηλίθιο (τον Άγιο Φραγκίσκο της Ασσίζης) είναι, κατά την άποψη μου εμβληματικός.
    Ο φασισμός υπήρξε άκρως σοβαρή υπόθεση - ξέχωρα από τον ναζισμό. Το ίδιο, κάποτε, και ο μεσαιωνικός φραγκισκανισμός. Οι ηγήτορες, σε αμφότερες τις περιπτώσεις ήταν πρόσωπα γελοιωδέστατα.
    Όσο για την Κρήτη, της έμεινε από τους ευκλεείς καιρούς, η λεβεντιά των κοινοτικών επιδοτήσεων και ο γνωστός σύμβουλος. Σε ένα παράδεισο που τον μαγάρισαν αλύπητα τα νεωτερικά του τέκνα, σε πλήρη αρμονία με τα παραδοσιακά πελατειακά δίκτυα.
     
  2. fractal

    fractal Regular Member

    Απάντηση: Re: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    ευχαριστώ χαρά μου .σε καμμιά περίπτωση δε μειώνω τις όμορφες στιγμές που έχω περάσει διαβάζοντάς τον και κανείς από δώ οτι και να να λέγεται .απλά για την ιστορία κάθε ένας έχει κρυμμενους σκελετούς στην ντουλάπα του. Για τον Ξυλούρη δεν ξέρω τίποτα αλλά και αρνούμαι να μαθω.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    Για να εξηγούμαστε. Έχω ρουφήξει με έκσταση τον Καζαντζάκη στην εφηβεία μου. Δεν μου άφησε, με το πέρασμα των χρόνων, τίποτα αξιομνημόνευτο - με εξαίρεση δυό τρείς φράσεις από τον Καπετάν Μιχάλη.
    Έχω λατρέψει την Κρήτη. Όποτε πάω, τώρα πιά, οικτίρω αυτόν τον τόπο - πότε πρόκανε να ξεχειλώσει τόσο, από τη διεθνή απάτη της 'μεσογειακής κουζίνας' ως τα γήπεδα γκολφ στο Βάη;
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Δεν μπορώ παρά να επικεντρώνομαι στην ομορφιά. Αν ήταν να κοιτάζω τα στραβά του κόσμου, θα γινόμουνα Dolmance. Ή το αγοράκι στο παραμύθι "Η Βασίλισσα του Χιονιού", που του μπήκε ένα κομμάτι γυαλί στο μάτι και έβλεπε τον κόσμο στραβό. Και πάγωσε η καρδιά του.

    Να έρθω να το φυσήξω; Μπορεί να περάσει.
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    Τί θα φυσήξεις; Το αγοράκι, το γυαλί ή εμένα;
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    Το μάτι σου. Δεν στο φυσούσε η μαμά σου όταν έμπαιναν σκουπιδάκια;

    Καλά ρε Μαθουσάλα, τα ξέχασες αυτά;
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    Λόγω γήρατος, μετά βίας θυμάμαι τη μαμά μου, μολονότι ζεί. Πού να ενθυμούμαι και τί έκανε.....
     
  8. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Θα συμφωνησω απολυτα!
    Εχει τοση σημασια εαν καποιος γεννηθηκε στην Κρητη, την Ηπειρο, την Στερεα, τα πανεμορφα νησια, ή την Μακεδονια????
    Οι Ελληνες σε οποια γωνια της Ελλαδας και να γεννηθηκαν, ειναι απο τους λαους που διδαξαν και διδασκουν.
    Δεν μιλω μονον για το παραδειγμα του λαμπρου αρχαιοελληνικου πολιτισμου, ανηκουμε ομως στους λαους εκεινους που αγαπαμε πολυ την πατριδα μας.
    Δεν αποτελει ουτε σωβινισμο, ουτε και εθνικισμο το να αγαπας την χωρα που σε γεννησε, σε οποιο κομματι της και να γεννηθηκες.
    Καθε γωνια της Ελλαδας εχει να επιδειξει και λεβεντια και ομορφια και πολλα αλλα.
    Πραγματα που ισως σε καποιους μοιαζουν παλια και ξεθωριασμενα, που ομως πολλοι ξενοι τα ζηλευουν.
    Εγω που ειμαι κατα το ημισυ ιταλιδα, χαστουκιστηκα (το εννοω αυτο), οταν καποτε, ενω σπουδαζα φαρμακευτικη στο πανεπιστημιο της Padova, ανεβηκα στους ωμους ενος φιλου μου και ξεβιδωσα αποκαθηλωνοντας ετσι την Ελλαδα σε μια πλατεια της συγκεκριμενης πολης οπου υπηρχε ο χαρτης, φτιαγμενος απο αναγλυφες πλακες, που απεικονιζαν τις αποικιες της Ιταλιας κατα τον Β' παγκοσμιο πολεμο.
    Εφριξαν οι κατα το ημισυ συμπατριωτες μου. "Γιατι την κατεβασες????"
    "Απο που και ως που αποικια σας ρε παιδακια?????Εσεις την κατακτησατε ή οι Γερμανοι και σας εβαλαν συνεταιρους στην κατοχη??????" απαντησα.
    Αυτοι ηταν του κομματος των φασιστων, εγινε συμπλοκη, χαστουκισα, εφαγα και εγω αρκετες, με στριμωξαν σε μια γωνια, με εβριζαν, με εφτυναν και εγω.............."Αχ, δεν πειραζει φτυστε με, ουτως ή αλλως δεν ειχα κανει μπανιο αποψε"! 
    Με εσωσαν οι carabinieri τα μωρα μου!    
     
  9. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    Στα δικά μου μάτια, η Ελλάδα ήταν ένας όμορφος τόπος - αλλά έχει σχεδόν καταστραφεί. Σύντομα θα γίνει ένα αλλόκοτο κράμα Μυκόνου και λαϊκών κατοικιών - με εκτεταμένες παραγκουπόλεις. Κίτς πολυτελείας και κίτς της μαζικής εργολαβίας.
    Οι νεοέλληνες της μεταπολιτευτικής περιόδου, πάλι, είναι μια συνένωση, 'φυλετική' και πολιτισμική, των γονιδίων του Βουκεφάλα (κατά πως το θέτει ο Durcet), με την οσφυοκαμψία των Σαγκουρτέλε ή Μορταδέλε - βλ. νήμα Σκαλίζοντας τον ψυχισμό του υποκειμένου.
     
    Last edited: 29 Οκτωβρίου 2008
  10. female

    female Contributor





    Χα, χα, χα, τι πλάκα! Μιλάμε λες και εμείς είμαστε οι ανύπαρκτες, ασώματες κεφαλές που κατοικούν στον ιδεατό κόσμο της χώρας. Μήπως κι εσύ έχτισες αυθαίρετον εις τον αιγιαλό; Μήπως σε συνέφερε να ανοίξεις μαγαζάκι με ακαλαίσθητες σιδεριές και πλαστικές ταμπέλες; Μήπως έκανες κάτι τις να τον ασκημίσεις; Μήπως κι εγώ; Μήπως εμείς μόνο ομορφαίνουμε τον τόπον; Για, μήπως τον ασκημαίνουμε κι εμείς, ανευθύνως ; (Και δεν εννοώ, ασφαλώς, με την περιλάλητη ομορφιά και τα χυτά μας σώματα.)

    Ημείς ευρισκόμεθα στο εικονοστάσιον! Για όλα οι άλλοι πταίνε! Πτου τους...



     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    Όλως συμπτωματικώς, ούτε αυθαίρετο έχω, ούτε μαγαζί με σιδεριές ή πλίνθους. Η βασική ευθύνη μου για την επίκτητη ασχήμια αυτού του τόπου είναι ότι αδυνατώ να την κατεδαφίσω. Λαχανιάζω.
    Mea culpa.
     
    Last edited: 29 Οκτωβρίου 2008
  12. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Αφιέρωμα στην Κρήτη

    male part

    Θεωρώ λάθος, να προσδίδει κανείς χαρίσματα ή ελαττώματα, σε
    ομάδα ανθρώπων, με μόνο κριτήριο τον τόπο γέννησης τους,
    εξαιτίας της πίστης μου, στη διαφορετικότητα του κάθε ανθρώπου.
    Η Κρήτη, όπως και κάθε άλλο Ελληνικό και μη νησί,όπως και κάθε τόπος κάθε χώρας,
    έχει τις κλιματολογικές και γεωμορφωλογικές της ιδιαιτερότητες (που κι αυτές αλλάζουν με τον χρόνο),
    όμως δεν έχει τα ίδια άτομα, ως προς το χαρακτήρα, που την κατοικούν.
    Δεν είναι σώφρον να βγαίνει ενα γενικό συμπέρασμα απο προσωπικές εμπειρίες
    και επαφές με 10 ,100 ή έστω και 1000 μέλη μιας κοινωνίας 250.000+ ατόμων.

    Όμως εδώ είναι ενα αφιέρωμα για την Κρήτη και στα κατά, είναι σίγουρα ο τοπικισμός και <<ανδρισμός>>κάποιων,η εμπορευματοποίηση (σε βάρος της φύσης και της τσέπης) μας διαφόρων κομματιών(είτε για γκολφ είτε για λιμάνια-βλέπε τυμπάκι),η κάποιες φορές χυδαία αντιμετώπιση των κατοίκων απο Νατοικούς,όπως και η ίδια η ύπαρξη της βάσης τους...
    Κι απ την άλλη,τέχνες και πολιτισμός του παρελθόντος,φιλοξενία και ζεστασιά κάποιων,
    υπέροχη φύση (έχει μείνει ευτυχώς αρκετή),ΓΑΜΟΠΙΛΑΦΟ και ΤΣΙΚΟΥΔΙΑ...

    (Υ.Γ. υπενθύμησης):

    Η Κρήτη δεν έχει 100 χρόνια που είναι Ελλάδα
    ενώ πέρα απο Ενετούς,Τούρκους,ΙταλοΓερμανούς έχει πολεμηθεί
    και απο Αχαιούς και Δωριείς (Έλληνες)
    Στους παραπάνω λαούς θεωρείται καταχρηστικά η ηγεσία τους