Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιορτινη διαθεση!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thelma, στις 19 Δεκεμβρίου 2008.

  1. thelma

    thelma Regular Member

    Μ'αρεσει ολο αυτο το Χριστουγεννιατικο κλιμα που υπαρχει γυρω μου.
    Χαιρομαι να στολιζω καθε χρονο το δεντρο , το σπιτι μου, τα μπαλκονια μου, να βαζω φωτακια παντου, να χαζευω τα στολισμενα μπαλκονια των γυρω σπιτιων, τους φωτισμενους δρομους, το κοσμο .(ακομα και οι δυομισι ωρες που εκανα τη διαδρομη Μαρουσι -Γλυφαδα για πρωτη φορα δε μου εσπασε τα νευρα)

    Απολαμβανω τις ατελειωτες ωρες στα μαγαζια, να ψωνιζω, να κανω ενδιαμεσες στασεις για ενα καφε σε ομορφα στολισμενα μαγαζακια. Χαιρομαι οταν φτιαχνω τα γεμιστα μου μελομακαρονα και χανομαι στο ιντερνετ ψαχνωντας νεες Χριστουγεννιατικες συνταγες, να φτιαξω για τους δικους μου ανθρωπους.
    Ν'απλωνω κατω απ'το δεντρο, ομορφα,γυαλιστερα, πακετα με δωρα για ολους. Να μου χτυπανε το κουδουνι τα παιδακια καθε 5 λεπτα, να μου πουν τα καλαντα απο τα μαυρα χαραματα. Να κρεμαω τις μεγαλες κοκκινες καλτσες στο αναμμενο τζακι, να βαζω ενα σοκολατακι για να γλυκανω τον Αι Βασιλη, να ξυπναμε τη πρωτη του χρονου και να μοιραζουμε τα δωρα μας.....και πολλα ακομα.

    Ειναι ομορφο να μη χανεις ευκαιριες για ν'αλλαξεις τη μιζερια και τη ρουτινα της καθημερινοτητας.

    Εσεις κανετε κατι διαφορετικο τις γιορτες? Αλλαζει η διαθεση σας με τη γιορτινη ατμοσφαιρα που υπαρχει τριγυρω?
     
    Last edited: 19 Δεκεμβρίου 2008
  2. cider

    cider Kitchen master

    Ομολογώ: νιώθω το ίδιο. Τα Χριστούγεννα με φτιάχνουν απίστευτα. Είναι, δε, η μοναδική φάση του χρόνου κατά την οποία ανέχομαι το κιτς. Ανέχομαι; Μάλλον το επιδιώκω. Τα ντιζαϊνάτα χριστουγεννιάτικα δέντρα είναι μέγιστος εφιάλτης. Θέλω δέντρο πλαστικό, διακοσμημένο από ζουρλαμένα πιτσιρίκια που θέλουν να του φορέσουν τα πάντα!
     
  3. Felicia

    Felicia Regular Member

    Το μόνο που με φτιάχνει στις γιορτές είναι η άδεια απ' τη δουλειά.
    Κατά τα άλλα έχω να αντιμετωπίσω:
    - Τραπεζώματα ανόητων συγγενών με τις σχετικές ετοιμασίες και μαγειρέματα.
    - Την παρασκευή μελομακάρονων και κουραμπιέδων, τα οποία αντιπαθώ.
    - Αναγκαστική έξοδο μαζί με όλη την υπόλοιπη Αθήνα την παραμονή της Πρωτοχρονιάς (παράδοση που δεν τη συζητούν στην παρέα και ως μειοψηφία ακολουθώ).
    - Ανίψια που λαμβάνουν δώρα και ξινίζουν τα μούτρα.
    - Ψώνια και ποδαρόδρομο, πάλι μαζί με την υπόλοιπη Αθήνα στην άκρως εορταστική φέτος Ερμού...

    Είμαι λίγο μίζερη, ομολογώ.

    Ξέχασα το κυριότερο: Κατά τη διάρκεια των εορτών δεν έχεις το δικαίωμα να μην έχεις όρεξη / κέφι / ενθουσιασμό. Μεγάλη καταπίεση ρε παιδιά...
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Γιορτινη διαθεση!!!

    Οπως το παρουσίασε η thelma εγώ πεθύμησα μια βόλτα στο Ναύπλιο!
    Για φέτος λεω να περάσω τις μέρες αυτές στο φόρουμ!Όμορφα-οικογενειακά
    Και βλέπουμε...

    Τα τελευταία χρόνια απολαμβάνω την ελευθερία του να κάνω πρωτοχρονιά στό σπιτάκι μου
     
    Last edited: 19 Δεκεμβρίου 2008
  5. atasai

    atasai Regular Member

    Να τα πούμε;

    Χριστούγεννα...Η παγωμένη πόλη στολίζεται και μπαίνει σ' ένα γιορτινό ρυθμό. Τα τζάμια των καταστημάτων θολώνουν από την εσωτερική ζεστασιά και τα παιδάκια τρέχουν πάνω τους και ζωγραφίζουν με τα δαχτυλάκια τους χαρούμενα προσωπάκια. Οι μαμάδες ψωνίζουν κρυφά τα δώρα του "αι-Βασίλη" και όχι μόνο : Φορέματα που ονειρεύονταν όλη τη χρονιά για το ρεβεγιόν, αρώματα, δωράκια για φίλους και γνωστούς. Η πόλη γεμάτη επίδοξους Αη-Βασίληδες που κάνουν τα πάντα για να διασκεδάσουν τα παιδάκια και καλόκαρδους ανθρώπους που δίνουν στην μεγαλούπολη ένα άρωμα γειτονιάς. Όλα τα σπίτια έχουν ένα όμορφο χριστουγεννιάτικο δέντρο και φυσικά δεν λείπουν τα λαμπάκια με τις γιορτινές μελωδίες τους. Η γλυκιά μυρωδιά των χειροποίητων μελομακάρονων καλύπτει κάθε γειτονιά. Παιδικά χαχανίσματα ακούγονται από παντού και φυσικά πάντα "αντηχεί" και η στοργική φωνή της μαμάς που τα ψάχνει. Βραδιάζει. Η πόλη χουχουλιάζει κάτω από σκεπάσματα μπροστά στο τζάκια ,ενώ τα πιτσιρίκια περιμένουν νωχελικά την ώρα που θα ανοίξουν τα δώρα μπροστά στο χριστουγεννιάτικο δέντρο.

    Μας τα παν κι άλλοι...

    Χριστούγεννα... Η πόλη στολίζεται και μπαίνει σε έναν ρυθμό μανιασμένα καταναλωτικό. Τα πολυκαταστήματα προσπαθούνε με κάθε τρόπο να ξεζουμίσουν ότι απέμεινε στις τσέπες τον καταναλωτών. Διαφημίσεις στην τηλεόραση κάθε 3 λεπτά με την Barbie και τα καινούρια της σερβίτσια ,για τα κοριτσάκια, και τον Action Man, για τα αγοράκια. Στους δρόμους άγιοι Βασίληδες -από την Αλβανία αυτή τη φορά - που κάνουν τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί. Χιλιάδες ένστολοι οπλισμένοι σαν αστακοί στα πλαίσια της φιλόξενης πόλης. Το φορεματάκι που ονειρευόσουν όλη τη χρονιά (έλεος!) κουβαλάει ταμπελίτσα με ένα εξωφρενικό ποσό και φυσικά πρέπει πρώτα να αποκτήσεις το σώμα των "ιδανικών γυναικών" για να χωρέσεις εκεί μέσα. Προφανώς δεν έχεις ούτε δίφραγκο για να πάρεις δωράκια (σιγά μην πλήρωνε και τις υπερωρίες ο εργοδότης και ακόμη κι αν τις πλήρωνε σιγά μην είχες χρόνο και ενέργεια να κάνεις βόλτες στα μαγαζιά). Βιάζεσαι να γυρίσεις στο καταφύγιό σου. Σε περιμένει δυστυχώς ζεστό. Ο διαχειριστής μάλλον αποφάσισε να περάσει πατροπαράδοτα Χριστούγεννα και ο λογαριασμός των κοινοχρήστων φουσκώνει. Από τριγύρω ακούγονται παιδικά χαχανίσματα και μια γέρικη αντρική φωνή αντηχεί "θα σκάσετε μεσημεριάτικα να κοιμηθούμε; " Κάθεσαι επιτέλους ήσυχη - όσο μπορείς τουλάχιστον με τις 23 ασυγχρόνιστες ηλεκτρονικές χριστουγεννιάτικες μελωδίες που βγαίνουν από τα τριγύρω διαμερίσματα. Το βράδυ δεν θα πας πουθενά. Είσαι πτώμα, δεν είχες λεφτά για δώρα, τα ρούχα σου είναι ακόμη βρεγμένα στο μπαλκόνι. Θα πεις ότι είσαι άρρωστη και θα κάτσεις σπίτι καλύτερα. Θα αποφύγεις έτσι και τις ακατάπαυτες ερωτήσεις από το σόι για το πότε επιτέλους θα νοικοκυρευτείς. Κάνεις ένα μπάνιο και πέφτεις για ύπνο. Ο από πάνω έχει τέρμα το alter και είναι απίθανο να κοιμηθείς... Και του χρόνου!
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Για να περασεις καλα τις γιορτες πρεπει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις .
    Οταν ομως ξερεις οτι αυτα τα Χριστουγεννα μπορει και να ειναι τα τελευταια για ενα φιλο σου και να πρεπει να κανεις και τον καραγκιοζη απο πανω ,ε, αυτες δεν ειναι γιορτες,ειναι μαρτυριο.
    Να ειστε πρωτα υγιεις ολοι σας,και σεις και το περιβαλλον σας ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
    Καλα Χριστουγεννα.
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Γιορτινη διαθεση!!!

    Η πραγματική διάσταση των Χριστουγέννων βρίσκεται στην προσωπική προσπάθεια του καθενός να εισάγει "το κλίμα των ημερών" στην καθημερινότητα του-στον τρόπο που ζει.Αλλιώς είναι απλά μια κακή παράσταση!

    ΥΓ1 όταν μιλώ για "κλίμα των ημερών" δε μιλώ για την έξαρση της καταναλωτικής διάθεσης του τύπου "καταναλώνω άρα υπάρχω".
    ΥΓ2 Όταν μου περισσεύουν σα τρελός πάω και τα ξοδεύω και χαίρομαι σα τους ιθαγενείς που τους δίνανε τις χάντρες και τα καθρεπτάκια και έδιναν τα διαμάντια!!!

    [nomedia]www.youtube.com/watch?v=zgp4Vh8-IQs[/nomedia]

    [nomedia]www.youtube.com/watch?v=dkptfal9i-s[/nomedia]
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Γιορτινη διαθεση!!!

    Moυ αρέσει πολύ το κλίμα των ημερών..Από παιδί θυμάμαι ήταν ο παράδεισος μου να παίζω ή με παρέα με τα παιχνίδια μου/μας κάτω από το δέντρο βλέποντας παιδικά στην τηλεόραση. Μου αρέσει γενικά πολύ η γιορτινή διάθεση και τα πρόσωπα των ανθρώπων που χαίρονται.Δεν είμαι ξέφρενος καταναλωτής τις ημέρες αυτές και τα δώρα που κάνω είναι μικρής και συμβολικής αξίας...Το πιο ακριβό δώρο αν υπάρξει το κάνω στον εαυτό μου  
    Τις ημέρες αυτές σκέφτομαι τους μοναχικούς ανθρώπους,που ξέρω πως οι γιορτές τους "σκοτώνουν".Αν υπάρχει κάτι που εύχομαι είναι να βρεθεί κάτι όμορφο στη ζωή τους και να τους δώσει το νόημα που λείπει.Αυτούς που πάλι λυπάμαι εξαιρετικά είναι οι πάσης φύσεως wow βαθυστόχαστοι και επί παντός επιστητού απαξιωτές ,μηδενιστές.Θεωρώ πως λίγα πράγματα τους δίνουν χαρά και ευτυχία και αυτά σε κάποια απροσδιόριστη μορφή θα σχετίζονται ή με το χρήμα ή με το σεξ.Άνθρωποι πεζοί ,μίζεροι- αναλωμένοι στις πολιτικοαμπελοφιλοσοφίες και στην υποκρισία του τάχα ανένταχτου,που το παίζουν βασιλιάδες μόλις και αν πιάσουν την καλή.Χλευάζουν τις γιορτές αλλά με περίσσιο χαμόγελο σπεύδουν να αντευχηθούν και να φιληθούν ευχητικά με το κυριλέ γκομενάκι.Ότι πιο αστείο σαν εικόνα.Σε αυτούς τι να ευχηθώ..Έχουν κάθε δικαίωμα να περιφέρονται στον κόσμο που οι ίδιοι δημιούργησαν..

    Δεν είναι κακό να "ορίζουμε" μέρες "ιδιαίτερες" ,που μπορούμε να χαμογελάσουμε λίγο παραπάνω και να ευχηθούμε κάτι περισσότερο.Η καθημερινότητα μας είναι ήδη αρκετά σκληρή και όλο το χρονο πραγματικά δοκιμαζόμαστε.Ας δώσουμε στη ζωή μας την ευκαιρία λίγο να ανασάνει και να μας παρασύρει με το αεράκι της..

    Εύχομαι τα καλύτερα για όλους,οπως αυτοί τα εννοούν  

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Γιορτινη διαθεση!!!

    Ο τρόπος που νιώθω τα Χριστούγεννα είναι η τρανταχτή απόδειξη, ότι δε θα μεγαλώσω ποτέ και θα μείνω παιδί  
     
  10. mprou

    mprou Regular Member

    Για μενα Χριστουγεννα και γενικα γιορτες σημαινει ευκαιρια να παραμερισεις λιγο τα προβληματα και να περασεις ομορφα με αυτους που θες να εχεις διπλα σου. Οταν δεν εχω την ευκαιρια να ειμαι με αυτους που θελω τοτε για μενα τα Χριστουγεννα ειναι απλα αλλη μια "Πεμπτη"
     
  11. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    εγώ δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τα Χριστούγεννα,αν δεν είναι χιονισμένα γύρω μου.συμβιβάζομαι και με κακοκαιρία,παγωμένο αέρα,βροχές κλπ(αλλά ακόμα τπτ)
    όταν λοιπόν ο καιρός είναι ευνοϊκός, μου αρέσει να τριγυρνάω μόνη στο κέντρο,την ώρα που βραδιάζει,με τα γάντια,τα σκουφιά μου και την ζεστή σοκολάτα ανά χείρας,να χαζεύω και να τραγουδάω από μέσα μου.

     
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Γιορτινη διαθεση!!!

    Τα πιο ωραία χριστούγεννα τα είχα περάσει στην Ορεστιάδα..Τίποτα ιδιαίτερο από εξόδους και αγορές κτλ κτλ κτλ..Απλά ήταν χιονισμένα