Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εκτός θέματος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 27 Νοεμβρίου 2008.

?

Ποιος θα κρίνει το αν το ποστ είναι εκτός θέματος;

  1. Η διαχείριση

    28,6%
  2. Ο νηματοθέτης

    14,3%
  3. Τα μέλη

    19,0%
  4. Κανείς, όλα είναι εντός θέματος.

    38,1%
  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ποιος κατά την γνώμη σας είναι ο κατάλληλος να αποφασίσει αν ένα ποστ είναι εκτός θέματος ή όχι;
     
  2. DiDi

    DiDi Regular Member

    Ο Νηματοθέτης αρκεί να μπαίνει να βλέπει το θέμα του.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Εκτός θέματος

    ..και αρκεί να μπορεί να το υποστηρίξει.. Πολλές φορές δε λέμε την άποψη μας όταν φοβόμαστε μην παρεξηγηθούμε από άλλα μέλη.. Όλοι πρέπει να συνδράμουν σε αυτό.Είμαι της άποψης να το κρίνουν και οι διαχειριστές και ο νηματοθέτης και κατόπιν συνεργασίας ,να έχουν όποιας άποψης ,για την οποία μεγαλύτερο λόγο θα έχει ο νηματοθέτης..Αν δε μπορώ να έχω δυο επιλογές στην ψήφο ,δε θα ψηφίσω και θα αφήσω την άποψη μου..
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Εκτός θέματος

    Αυτό με τις δύο επιλογές το σκέφτηκα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι τελικά ένας αποφασίζει.
     
  5. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Εκτός θέματος

    Γενικά ειμαι κατα της λογοκρισιας σε όποια της μορφή..

    Δεν αντιλαμβάνομαι οπου προκυπτει πως ο νηματοθέτης θα πρέπει να έχει επιπλεον αρμοδιοτητες.
    Ο μόνος λόγος που βρισκω για την παραπανω τοποθέτηση, ειναι να λειτουργει ως δικαιολογια για ενέργειες των μοντ.

    Ετσι αναρωτιέμαι:
    Αν λογο-κρινει ο νηματοθέτης, ποιος ο λόγος ύπαρξης των μοντς..
    Αν λογο-κρινουν μαζι, στις περιπτώσεις που δεν συμφώνουν, ο μοντ θα θεωρειται ο κακος κ παλι..

    κατα την δικη μου άποψη κανεις δεν μπορει να κρινει την άποψη του άλλου όταν αυτη ειναι διατυπωμένη κοσμίως, μπορει μόνο να την διαβασει-ακουσει-ξεχάσει-αδιαφορησει- χρησιμοποιήσει ως τροφη περαιτερου προβληματισμού.
    Ο νηματοθέτης βάζοντας ενα θέμα, δίνει το ερεθισμα για συζητηση κ προβληματισμό.. όχι για να λάβει οριστική απαντηση ..
    όπως προσέξατε κανενα θέμα εδω -και όχι μόνο- δεν έχει ως απάντηση το ναι ή όχι.

    Η αποψη μου λοιπόν ειναι :
    λόγο να έχει μόνο η διαχειριση
    αλλα...
    όχι ως προς το σωστο η λάθος, το σχετικό ή όχι με το θέμα μιας τοποθετησης,
    αλλα στην ακραια ή κατ επαναληψη άσχημη συμπεριφορα μελους-ών.



    Ψέμματα
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Εκτός θέματος

    Ίσως θα ήτανε καλύτερο να απομακρύνονται όλα τα "άσχετα" posts από κάθε νήμα σε ένα "χωνευτήριο"   που θα μπορούσαμε να τα διαβάσουμε και να τα σχολιάζαμε εκεί...Έτσι θα ήμαστε όλοι ευχαριστημένοι ,εφόσον δε θα υπάρχει διαγραφή..  

    Αυτό φυσικά(για να μη βγω εκτός θέματος περισσότερο) θα το αποφάσιζε η ομάς που προανέφερα..Ευχαριστώ..

    (Μικροψέματη,θα ετοιμάσω γυμνή φωτογράφιση και θα την αναρτήσω στο επόμενο νήμα που θα φτιάξεις(χμ...) και κανόνισε να ζητήσεις απομάκρυνση  )
     
  7. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Re: Απάντηση: Εκτός θέματος

    Συμφωνώ απόλυτα. Τελικά λες αλήθειες, παρά το όνομά σου   .

    Δεν μπορώ ποτέ να φανταστώ να είμαι λογοκριτής. Από την άλλη, ένα εκτός θέμα post μπορεί να έχει σπόρους, στίγματα που να είναι πολύ εντός θέματος, γιατί να μην τα αφουγκραστούμε και αυτά;
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Αν κάποιο post είναι εκτός θέματος κατά την άποψή μου πρέπει να κρίνεται από τους διαχειριστές.
    Αυτό όμως που απαιτείται, είναι οι αποφάσεις αυτών να είναι αντικειμενικές κι ανεπηρέαστες από συμπάθειες και φιλίες.
     
  9. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Εκτός θέματος



    Απομάκρυνση?
    Μη σου πω οτι θα μας φέρει πιο κοντα.. (K)
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    τα του καισαρος στον καισαρα
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Εκτός θέματος

    Kάτσε να βρώ τη φώτο με την 45ποντή..  (πόδι πειράζει να ινκλιούντιντ?)
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    Δύσκολο το ερώτημα (όσον αφορά την μετέπειτα γενική αποδοχή της απάντησης). "Κανένα απ' τα παραπάνω" λοιπόν.

    1. H κρίση του αν κάτι είναι "off topic" είναι υποκειμενική σε κάποιες περιπτώσεις. Γι' αυτό δεν είναι δίκαιο να το αποφασίζει η διαχείριση (όπου διαχείριση = ένας απ' τους διαχειριστές).
    Θα το "δεχόμουν" αν αποφασιζόταν συνολικά απ' την διαχείριση (όλα της τα μέλη δηλαδή - καθώς αυτό που είναι π.χ. off topic για μένα, ίσως δεν είναι για κάποιο άλλο μέλος, κ.ο.κ.).
    Απ' την άλλη, αυτό είναι χρονοβόρο, καθώς δεν βρίσκονται όλοι οι διαχειριστές online την ίδια στιγμή και συνεπώς μη αποτελεσματικό, όπως αποδείχτηκε πρόσφατα.
    2. Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση που αποφασίζουν τα μέλη. Θα πρέπει να γίνεται κάτι σαν poll κάθε φορά που κάποιος θεωρεί ότι ένα ποστ είναι off topic, πράγμα το οποίο θα είναι επίσης χρονοβόρο, συνεπώς μη εφαρμόσιμο.
    3. Σχετικά με το "όλα είναι εντός θέματος": Αυτό είναι ίσως ο μεγαλύτερος "εχθρός" ενός νήματος, καθώς, αρκετές φορές, οι οff topic απαντήσεις σε αυτό είναι πιο πολλές απ' τις σχετικές, πράγμα που δείχνει ασέβεια προς τον νηματοθέτη και το θέμα που έθεσε προς συζήτηση. Φυσικά δεν μιλάω για τους εύλογους προβληματισμούς/παρεκλίσεις, που πηγάζουν απ' την αρχική ερώτηση (και που θα πρέπει να γίνονται split σε άλλο νήμα), αλλά για τους άσκοπους σχολιασμούς που δεν οδηγούν πουθενά.
    4. Η περίπτωση του νηματοθέτη (αλλαγμένων των όρων όμως)* είναι ίσως η πιό βιώσιμη, όχι σαν δικαιολογία από πλευράς της διαχείρισης, αλλά ως προσφορά δικαιώματος επιλογής προς τα μέλη.
    * Στο σημείο αυτό έχω μια πρόταση (η οποία θα λύσει και το πρόβλημα του "τί γίνεται αν ο νηματοθέτης δεν είναι online/δεν μπαίνει πια κτλ"), την οποία έχω κάνει προ ημερών ήδη στους υπόλοιπους mods+admin, η οποία αφορά partly ή fully moderated threads, και για την οποία μπορώ να επεκταθώ, αν υπάρξει ενδιαφέρον απ' τα υπόλοιπα μέλη εδώ.


    Τέλος, αυτό...
    είναι πιθανόν μια καλή τελική λύση, αφού πρώτα "ξεπεραστεί" το εμπόδιο του ποιός θα αποφασίσει τί είναι off topic και τί όχι.

    -------
    Υ.Γ.
    Πώς ορίζεις το "κοσμίως";
     
    Last edited: 28 Νοεμβρίου 2008