Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ελευθερία λόγου και λογοκρισία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 12 Δεκεμβρίου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Emma

    Emma Contributor

    Πώς ορίζετε την κάθε μία από αυτές τις έννοιες;
    Πώς αλλάζει (αν αλλάζει) η στάση σας, η ερμηνεία σας ή/και οι προσδοκίες σας προς/από αυτές όταν θίγεστε οι ίδιοι εξαιτίας τους;

    Υ.Γ.1. Να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι γενικά στις έννοιες αυτές και όχι συγκεκριμένα για τις δημοσιεύσεις στο forum.
    Υ.Γ.2. Θα παρακαλούσα η συζήτηση να διεξαχθεί σε κόσμια επίπεδα και ήπιους τόνους.

    -----------------

    Αφορμή για το νήμα είναι το παρακάτω εικονίδιο που πέτυχα κάπου στο net:

     
     
  2. ariadni

    ariadni Regular Member

    Ο λόγος προυποθέτει πολιτισμό.
    Έτσι, κι έχοντας αυτό σαν αφετηρία, στο βαθμό που αυτά που λέω δεν προσβάλλουν κανένα,
    είμαι ελεύθερη να πω ότι θέλω.
    Στο βαθμό που αυτά που λέω είναι τεκμηριωμένα, ακόμη κι αν έρχονται σε αντίθεση με απόψεις και πρακτικές άλλων ανθρώπων, πάλι είμαι ελεύθερη να πω ότι θέλω.
    Φυσικά η τεκμηρίωση που κάνει ο καθένας είναι ένα καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. Συνεπώς κρινόμαστε.
    Κρινόμαστε για την επιχειρηματολογία μας, για τον πολιτισμό μας, για το περιεχόμενο των λόγων μας.
    Και έτσι πρέπει να γίνεται. Η απόρριψη είναι μέρος του παιχνιδιού.
    Το παραμυθάκι ότι όλοι οι καλοί χωράνε, μάλλον τελεί υπό αμφισβήτηση. Σε κάποιους χώρους εμπίπτουμε,
    σε κάποιος άλλους συνυπάρχουμε, και άπο κάποιους άλλους παίρνουμε το κουβαδάκι μας και πάμε σε άλλες παραλίες.
    Η πολυφωνία είναι δυστυχώς μια πολυτέλεια, που δε μπορούν όλοι να εκτιμήσουν.
     
  3. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Η λογοκρισία έχει συνδεθεί με τα πιο αυταρχικά καθεστώτα. Αυτό και μόνο με κάνει να είμαι εναντίον της.
    Βέβαια, η ελευθερία του λόγου όταν είναι απόλυτη, μπορεί να οδηγήσει στο να ακούγονται απόψεις γελοίες, προσβλητικές, ακόμη κι επικίνδυνες. Δεν πειράζει. Στο χέρι του καθενός μας είναι να απομονώσει αυτές τις απόψεις και, ακόμα καλύτερα, αυτούς που τις έχουν.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Ελευθερία λόγου και λογοκρισία

    Δεν είναι ανάγκη να τους απομονώσουν..Μπορούν να παίξουν και μαζί τους ..  

    Αυτό δεν απαντάται κατα περίσταση;
     
    Last edited: 12 Δεκεμβρίου 2008
  5. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Ελευθερία λόγου και λογοκρισία

    σε καθε κοινωνια πρεπει να σεβεται ο ενας τον αλλο..οταν θα γινει αυτο, αν ποτε γίνει, τοτε ισως αρχισουμε να μιλαμε για ελευθερια λογου.. μεχρι τοτε καλο θα ηταν να υπαρχει μια στοιχειωδης εστω λογοκρισια..
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ελευθερία λόγου και λογοκρισία

    Όσο πιο ανώριμη μια κοινωνία, όσο πιο ανώριμοι άνθρωποι, όσο πιο ανελέυθερη κοινωνία όσο πιο ανελεύθεροι άνθρωποι τόσο μεγαλύτερη η ανάγκη και τα περιθώρια για κανονισμούς και λογοκρισία.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    "Καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μου εδώ, εγγυώμαι προσωπικά ότι θα προσέχω την περιουσία του κράτους και ότι θα μιλώ με σεβασμό και αγάπη για τη χώρα μου, τους ηγέτες της, την κυβέρνησή μου και το πολιτικό καθεστώς που με περιβάλει."
    ________

    Υπέγραψα ένα τέτοιο χαρτί το 1996, υποχρεωτικά, προκειμένου να μείνω για μία νύχτα σ έναν ξενώνα, σε χώρα πρώην κομμουνιστική και τότε υποψήφια για ένταξη. Το κράτησα στο προσωπικό μου αρχείο.

    Επειδή είδα και γνώρισα τα αποτελέσματα της λογοκρισίας αυτής στη δημιουργικότητα, την δυνατότητα πρωτοβουλίας αλλά και στην ίδια την ψυχική συγκρότηση των ανθρώπων εκείνων που την υπέστησαν, είμαι τελείως εναντίον κάθε μορφής λογοκρισίας, για τον οποιονδήποτε λόγο. Έχω δει ότι καταστρέφει περισσότερα απ όσα υποτίθεται ότι προστατεύει.

    Δεν είναι τυχαίο, ότι η πρώτη τροπολογία που αναφέρει η Emma, δεν είναι ακριβώς υπέρ της ελευθερίας του λόγου και άλλων ελευθεριών. Απαγορεύει στο αμερικανικό κογκρέσο, να περνάει νόμους που να υποσκάπτουν δυνητικά τις βασικές ελευθερίες, μαζί με αυτές την ελευθερία λόγου. Δεν την προάγει δηλαδή. Την προστατεύει. Επειδή, πάντα και παντού, σε όλες τις κοινωνίες, η ελευθερία του λόγου είναι ευάλωτη και δύσκολη. Επειδή είναι πολύτιμη.

    Είμαι όμως υπέρ της αυτολογοκρισίας και της αυτοκριτικής. Για μένα τουλάχιστον, παράγει καλύτερα αποτελέσματα από το να εκφράζομαι φόρα παρτίδα.
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Ελευθερία λόγου και λογοκρισία




    Ότι ακριβώς λέει ο αγαπητός isnogood! και όσο το παλεύω να μη με παίρνω στα σοβαρά δε πολύ τρελαίνομαι και με κουβέντες που θα μπορούσαν και να με θίξουν!τόχω δει το έργο και δε μαρέσει.

    και για να μην τρελαθούμε εγώ δηλαδή δεν είμαι εριστικός?δε κάνω τον εξυπνάκια?Θα ήταν τουλάχιστον ανέντιμο από πάρτη μου να μην επιτρέπω και στους άλλους να κάνουν ανάλογα πράγματα!

    Υ.Γ. ο εγωισμός μου θίγεται όχι εγώ.άμα το παίρνω χαμπάρι γρήγορα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια αλλιώς με ρίχνω χαμηλά και δε μαρέσει ! Αλλά που και που την πατάω! 
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ειμαι εναντιον καθε μορφης λογοκρισιας,πλην της αυτολογοκρισιας,οπως πολυ σωστα αναφερει η Τεντερ.
    Περαν της αντιδημοκρατικοτητας που εμπεριεχει η εννοια της λογοκρισιας,εμποδιζει την διαμορφωση μιας πληρους και ολοκληρωμενης αποψης για τον καθε ενα γραφοντα.
    Αναφερομενος στο φορουμ,μονη περιπτωση που θα δικαιολογουσε κατ'εμε ασκηση λογοκρισιας θα ηταν η δημιουργια νομικων προβληματων η/και ποινικων ευθυνων σε τριτους και εν προκειμενω στους υπευθυνους κατα τον νομο αυτου του δικτυοτοπου εξ αιτιας των γραφομενων ενος μελους.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Ελευθερία λόγου και λογοκρισία

    Έτσι απλά και καθαρά:nod y)
     
  11. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    ελευθερια.........ψευδεσθηση των ανοητων........
     
  12. jerry43

    jerry43 New Member

    Απάντηση: Ελευθερία λόγου και λογοκρισία

    και όνειρο ζωής όμως....
     
Thread Status:
Not open for further replies.