Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η γλωσσα του σωματος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lasia, στις 13 Ιανουαρίου 2007.

  1. Lasia

    Lasia Regular Member

    Ολοι μας χρησιμοποιουμε την γλωσσα του σωματος. Πανω απο 90%της ολικης, προσωπο με προσωπο, επικοινωνιας ειναι μη λεκτικη και τα εξωλεκτικα μηνυματα της γλωσσας του σωματος συχνα λενε περισσοτερα απο τα προφερομενα λογια κατα την μεταβιβαση των αληθινων συναισθηματων η στασεων.
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Η γλωσσα του σωματος

    Με τη γλώσσα του σώματος περνάνε πολλά μηνύματα,τα οποία πολλές φορές τα αντιλαμβανόμαστε ασυνείδητα και διαμορφώνουμε την αντίδραση μας.

    Θα ταν όμως λάθος να πούμε πως η γλώσσα του σώματος είναι πιο αυθεντική από τη λεκτική.Μπορεί πρόσκαιρα να αλλοιωθεί από πολλούς παράγοντες ή ακόμα χειρότερα να είναι επιτηδευμένη..
     
  3. blindfold

    blindfold Contributor

    πιστεύω το θέμα μας είναι πως μπορεί να χρησημοποιηθεί στο "ερωτικό" σκίρτισμα μίας bdsm σχέσης ,και όχι στον επιχειρηματικο/οικονομικό τομέα
    λοιπόν κάποια μυνήματα που να μας δείχνουν ότι Ο/Η Άλλος/η Είναι Κυρίαρχος/η ή έστω Α/ασχολήτε με bdsm ;
    εγώ είμαι αρκετά ηλίθιος για να διακρίνω και να Σ/σας ενημερώσω
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Η γλωσσα του σωματος

    Η γλώσσα του σώματος είναι η πιο ειλικρινής και γνήσια επικοινωνία. Από τότε όμως που μπήκε στο μικροσκόπιο και έγινε αντικείμενο μελέτης, με σκοπό τη χρήση των κωδικών της για την κατανόηση των υποσυνείδητων μηνυμάτων που εξωτερικεύονται με μια συγκεκριμένη στάση του σώματος (μέχρι εδώ καλά) και την εκμετάλευση των κωδικών αυτών για όφελος κάποιων, έχασε την αυθεντικότητά της.

    Tip: Κάντε μια χάρη στον εαυτό Σ/σας και διαβάστε το βιβλίο της Ε. Παπαδάκη-Μιχαϊλίδη, "Η σιωπηλή γλώσσα των συναισθημάτων"
     
  5. female

    female Contributor



    Περπατώ σε ένα πολυσύχναστο δρόμο. Μπροστά μου περπατά κάποιος άλλος. Δεν βλέπω πρόσωπο. Παρακολουθώ την κίνησή του / της. Εμπαθώς προσπαθώ να μιμιθώ για λίγα δευτερόλεπτα αυτή την κίνηση, να την βιώσω -- το στήσιμο της σπονδυλικής στήλης, το εύρος του βήματος, το λίκνισμα των χεριών στο πλάι. Φυσικά είναι πολύ δύσκολο. Όμως για λίγο είναι τρομερά ενδιαφέρον έως και διασκεδαστικό να βιώνω απειροελάχιστα τη μοναδικότητα της κίνησης - κανείς δεν περπατάει ίδια με κανέναν άλλο, η κίνηση του καθενός είναι μοναδική και τρομερά ενδιαφέρουσα, όπως η σωματοδομή, όπως ο χαρακτήρας.

     
  6. gaby

    gaby Guest

    Η γλώσσα του σώματος είναι η πιό άμεση και ειλικρινής.

    Ας την διαβάζουμε με αγάπη. Και ας θυμόμαστε ότι και εμείς κρινόμαστε με τα μάτια της ψυχής των άλλων.
     
  7. hugger

    hugger Regular Member

    Η γλωσσα του σωματος φτιαχνει την ατομικη ατμοσφαιρα του καθενος γυρω του. Ενα παλιο τραγουδι το περιγραφει τελεια:
    I love the way you walk
    I love the way you talk
    Oh Suzie Q
     
  8. Astarty

    Astarty Contributor

    Πριν κάτι μήνες σε ένα επαγγελματικό μου ταξίδι έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο για την γλώσσα του σώματος. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τίτλο για να τον μεταφέρω εδώ.
    Από όσα διάβασα μου έκανε εντύπωση πως η τάση κυριαρχίας ή υποταγής μπορεί να γίνει εμφανής από την πρώτη στιγμή γνωριμίας, με την χειραψία.
    Το μεγαλύτερο ποσοστό κυριαρχικών ατόμων τείνουν το χέρι τους για χειραψία με την παλάμη προς τα πάνω, έτσι ώστε στην ένωση το χέρι τους να επικαλύπτει το χέρι του άλλου.
    Ακόμα και αν ο άλλος πάει να πάρει τον έλεγχο στην χειραψία, ασυναίσθητα γυρίζουν τον καρπό ώστε να έχουν τελικά την επικυριαρχία.
    Το αντίθετο συμβαίνει με άτομα που υποτάσσονται πιο εύκολα.

    Η γλώσσα του σώματος αποτελεί την πιο καθαρή επικοινωνία -έχοντας ύποψη μου και τους κίνδυνους που έρχονται με την ανάλυση και εκμετάλευσης αυτής. Νομίζω πως η ερμηνεία (ακόμα και αν γίνεται ασυναίσθητα) της γλώσσας του σώματος είναι βασικό στοιχείο της διαίσθησης. Άνθρωποι που παρατηρούν την γλώσσα αυτή έχουν ένα αβαντάζ στις συναναστροφές τους.
     
  9. Last_Dom

    Last_Dom New Member

    Καλη ειναι η γλωσσα του σωματος και εχει ενδιαφερον η μεταφραση της, αλλα για ποιο σωμα μιλαμε αφου ειναι ντυμενο? Ετσι μας μενει ενα προσωπο και 2 παλαμες , οποτε η μεταφραση δεν μπορει παρα να ειναι λειψη...αφηστε που οι περισσοτερες κινησεις και εκφρασεις ειναι αποτελεσματα κοινωνικων συμπεριφορων αρα περιοριζονται και δεν εχουν το ευρος που τους πρεπει αφου πρεπει να υπακουν σε εναν κοινωνικο κονφορμισμο...
     
  10. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Αυτού του είδους η μίμιση των κινήσεων των άλλων ονομάζεται "Αντικατοπτρισμός". Μελέτες έχουν δείξει, πως όσα άτομα την χρησιμοποιούν ασυνείδητα στην επικοινωνία τους, είναι συνήθως πιο κοινωνικά, πολύ καλοί στην συζήτηση και πιο αποτελεσματικοί στην δουλειά, στην κοινωνική και στην ιδιωτική τους ζωή.

    Ουσιαστικά μιμούμενοι (όχι επ' ακριβώς) τις κινήσεις του συνομιλητή τους και ταυτίζοντας τον ρυθμό της αναπνοής και της ομιλίας τους μαζί του, καταφέρνουν και συγχρονίζονται με τον άλλον, και να αλληλεπιδρούν αρμονικά μαζί του. Όταν υφίσταται, διευκολύνει πολύ την προφορική επικοινωνία.

    Δεν είναι κάτι όμως που γίνεται με επιτυχία, όταν γίνεται συνειδητά, ούτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν συνειδητή τεχνική επιβολής... Λειτουργεί αποτελεσματικά μόνο στο ασυνείδητο επίπεδο.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Σωστό Astarty και γνωστό στους απανταχού Human Resources Managers, όπως και το ότι όσοι επιθυμούν ισότιμες σχέσεις, τείνουν το χέρι τους ευθεία.
    Άραγε οι Κυρίαρχοι/ες και υποτακτικοί/ες στο χώρο πως να χαιρετούν;  
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Μόλις τώρα το σκεφτόμουν, η χειραψία βέβαια δεν είναι το πιό αυθόρμητο πράγμα που κάνουμε, θα έλεγα χωρίς να είμαι ιδιαίτερα σχετική, ότι πρέπει να είναι μία από τις πιό ελεγχόμενες από μας κινήσεις του σώματός μας, η σταθερή και ήρεμη χειραψία είναι μάλλον θέμα του πώς έχω αναθρέψει τον εαυτό μου να δίνει το χέρι, το ασυναίσθητο κομμάτι είναι ότι πάντα το τείνω με την παλάμη πλάγια και το εσωτερικό της γυρισμένο προς την πλευρά μου.

    Αυτά στον κύκλο της δουλειάς μου και σε τυπικές γνωριμίες, στους βανίλλα προσωπικούς κύκλους συνήθως δεν χαιρετώ με χειραψία αλλά με φιλί, κάποιο ελαφρύ αγκάλιασμα, ένα νεύμα, ένα χαμόγελο, μία κουβέντα κάτι τέτοιο.

    Τα χαλαρά πρωτόκολλα στον χώρο για το πώς χαιρετάει η υποτακτική είναι άλλο θέμα, υποθέτω όμως ότι δεν ρωτούσες αυτό Lost boy