Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καθαρίσατε ποτέ το πληκτρολόγιό σας ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος serr, στις 1 Μαρτίου 2006.

  1. serr

    serr Regular Member

    Τα πληκτρολόγια είναι πιο ... βρώμικα από τις τουαλέτες

    Σύμφωνα με μελέτη αμερικανού επιστήμονα, στα πληκτρολόγια μπορεί να ''φωλιάζουν'' έως και 400 φορές περισσότερα βακτηρίδια και ιοί από ότι στη ''μέση τουαλέτα''!
    Οταν αναρωτιέται κανείς για τα προβλήματα που μπορεί να προκαλέσει στην υγεία του η καθημερινή πολύωρη ενασχόληση τους με έναν υπολογιστή, το τελευταίο πράγμα που του έρχεται στο μυαλό είναι το πληκτρολόγιο. Σχεδόν, όλοι μας, παραπονιόμαστε για την ακτινοβολία της οθόνης, σχεδόν ποτέ όμως, για το πληκτρολόγιο. Και φυσικά όλοι είμαστε βέβαιοι ότι ο χώρος εργασίας μπροστά σε ένα υπολογιστή είναι πολύ καθαρότερος από μια τουαλέτα.
    Διαφορετική άποψη έχει ο Charles Gebra, ειδικός σε θέματα μοριακής βιολογίας και δημόσιας υγιεινής στο Πανεπιστήμιο της Αριζόνα, ο οποίος έκανε μια έρευνα για τη βιολογική ''επιβάρυνση'' ενός πληκτρολογίου. Σύμφωνα με μελέτη του, σε ένα κοινό πληκτρολόγιο ''φωλιάζουν'' 400 φορές περισσότερα βακτηρίδια και ιοί από ότι σε μια ''μέση τουαλέτα''!
    Τα πιο επικίνδυνα, σύμφωνα με τη μελέτη του αμερικανού επιστήμονα, είναι τα πληκτρολόγια των υπολογιστών μιας εταιρείας, τα οποία χρησιμοποιούνται από διαφορετικούς υπαλλήλους. Σε αυτά μπορεί να καταλήξουν, εκτός από τα σταγονίδια ενός φτερνίσματος, τρίχες, σκόνη από το περιβάλλον αλλά και υπολείμματα από φαγητά. Εκτός αυτού τα μικροσκοπικά ζωύφια βρίσκουν ένα σχεδόν τέλειο περιβάλλον στο εσωτερικό του PC. Μεταφέρονται από τους ανεμιστήρες του υπολογιστή σε ζεστά μέρη με αρκετή σκόνη στην οποία μπορούν να βρουν την τροφή τους. Στη συνέχεια ο αέρας που κυκλοφορεί στο εσωτερικό του PC αναλαμβάνει να τα μεταφέρει στο έξω περιβάλλον για να ''επιτεθούν'' σε όσους βρίσκονται στον ίδιο χώρο.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Καθαρίζω το πληκτρολόγιο και το ποντίκι - με μέτρο
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: Καθαρίσατε ποτέ το πληκτρολόγιό σας ?

    Το πτυσσόμενο????     (greek houmor)
     
  4. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    οταν το εκανα εγω τελευταια φορα μαζευτηκαν περιστέρια.......
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Μία λεπτομέρεια τεχνικής φύσεως... Για να καθαρίσετε το πληκτρολόγιο αν δεν έχετε το ειδικό σπρέι καθαρισμού, απλά αναποδογυρίστε το πληκτολόγιο και δώστε του απαλά χτυπήματα από την πίσω πλευρά, (σαν να χτυπάτε ένα μωρό στην πλάτη για να να ρευτεί  ). Αν τοποθετήσετε μία λευκή κόλλα χαρτί από κάτω θα εκπλαγείτε από το πόση βρωμία θα φύγει....
     
  6. serr

    serr Regular Member

    Το έχω κάνει αυτό και το έχω διαπιστώσει φίλε Lost boy.
     
  7. oscarwil

    oscarwil Guest

    Μου αρέσουν οι βρωμιές...
     
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Δεν τολμάω να γυρίσω ανάποδα το πληκτρολόγιο στην δουλειά... ΄θα χρειαστεί να εκκενωθεί το γραφείο....
     
  9. black_pearl

    black_pearl Regular Member

    Εγώ είμαι σε νετ καφέ. Φαίνεται καθαρό, με μια πρώτη ματιά. Αν το δεις καλύτερα όμως είναι άστα να πάνε.
    Ανάμεσα στα πλήκτρα έχει πολύ σκόνη κολλημένη. Έχω αλλάξει πολλά νετ καφέ για αυτό τον λόγω.
     
  10. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Ο Adrian Monk συστίνει....
    1598]Φορέστε χειρουργικά γάντια και μάσκα πριν καθήσετε μπροστά στην οθόνη.
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    LOL
    Στην προσπάθεια μου να καθαρίσω βιολογικά και μέχρι βάθους το πληκτρολόγιο μου χθες το διέλυσα.
    Είμαι τελιομανής τι να κάνω?
    Όλα τα πλήκτρα του στο τραπέζι...Άρχισα να το συναρμολογώ - puzle μου θύμισε.
    Αποτέλεσμα?
    Το βράδυ να πεταχτούν τα πλήκτρα και όλα τα εξαρτήματα του στα σκουπίδια.
    Μου χρωστάτε ένα πληκτρολόγιο.
    Θα απευθυνθώ στον Εισαγγελέα και θα ασκήσω απαίτηση αποζημίωσης
     
  12. oscarwil

    oscarwil Guest

    Δηλώνω μάρτυρας υπερασπίσεως, αγαπητή Έυα.
    Carissa [L T], dear, προτείνω να φοράμε χειρουργικά γάντια, αποστειρωμένες μάσκες και νοσοκομειακά τσόκαρα καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας - ιδιαιτέρως προ του υπολογιστού και στα μέσα μαζικής μεταφοράς.
    Θα εντάξουμε τη νέα μας συνήθεια στο Doctor/nurse fetish.