Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακά τα ψέματα, μα χειρότερη η αλήθεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Artemis, στις 16 Μαρτίου 2009.

  1. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Κακά τα ψέματα, μα χειρότερη η αλήθεια.
    Θέλω τη γνώμη σας για τις αλήθειες και τα ψέματα, πως νιώθετε όταν σας λένε ψέματα; Μα και όταν ανακαλύψεις την πραγματικότητα που είναι σκληρότερη τότε παρακαλάς να έμενες ‘στο κόσμο σου’ . Τελικά τι είναι καλύτερο, να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου ή να τα μαθαίνεις όλα; Ένα άλλο ερώτημα είναι γιατί ο ενδιαφερόμενος τα μαθαίνει πάντα τελευταίος;
     
  2. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Προτιμώ να ακούσω την αλήθεια παρά το ψέμα.Οποιοδήποτε ψέμα. Ακόμα και τα λευκά ψέμματα ή τα ψέμματα που λέγονται δήθεν "για να μην πληγωθώ από την αλήθεια".

    Φανατικός οπαδός της ειλικρίνειας απέναντί μου...Αλλά εγώ λέω ψέμματα. Πολλά και κάθε είδους.
    Εγωιστική συμπεριφορά?
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Κανένα πρόβλημα με τα λευκά ψέματα δεν έχω. Χώρια που το έχω πάρει από καιρό απόφαση ότι και ψέματα να μη μας πουν, μας αποκρύπτουν ένα σωρό πράγματα. Σ' αυτό έχω γίνει μανούλα κι εγώ. Θα πιαστώ από κάθε ασάφεια της ερώτησής σου για να σου αποδείξω αργότερα ότι καλώς απάντησα, δεν είπα ψέματα, εσύ δεν κατάλαβες καλά.

    Και φυσικά είναι δυνατόν να είναι ψέμα το ότι δεν σου είπα αυτό για το οποίο ούτως ή άλλως δε με ρώτησες;
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Κακά τα ψέματα, μα χειρότερη η αλήθεια

    Το μόνο που δεν αντέχω είναι τις αμφιβολίες.... Την αλήθεια και τα ψέμματα τα αντέχω μια χαρά. Ξέρω να τα διακρίνω και τα δύο, οπότε...
     
  5. ariadni

    ariadni Regular Member

    Προτιμώ την αλήθεια. Οι μπούρδες και τα ωραιοποιημένα ψέματα μπορεί ενίοτε να σε βάλουν στη διαδικασία να ψάχνεσαι και να μη βρίσκεις άκρη.
    Βολεύουν περισσότερο αυτούς που τα λένε και λιγότερο αυτούς που τ΄ακούνε.
    Προσωπικά έχω βρεθεί και στις δύο θέσεις . Τη φορά που είπα ψέματα για να διευκολύνω δήθεν τον άλλο, στην πραγματικότητα το έκανα ακόμη πιο δύσκολο για εκείνον όπως ακριβώς το ίδιο συνέβη σε αντιστοιχη περίπτωση και με μένα. Προφανώς και δεν είναι εύκολο πράγμα να ξεστομίσεις πράγματα που θα πληγώσουν ή που δε θα σε βγάλουν ζάχαρη.
    Η αλήθεια όμως, απαλάσσει από πάσης φύσεως αυταπάτες (παρεκτός αυτές που θέλουμε από μόνοι μας να κουβαλάμε) και επιπλέον όσο σκληρή κι αν είναι, έστω και μακροπρόθεσμα αν μη τι άλλο την εκτιμάς
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Κακά τα ψέματα, μα χειρότερη η αλήθεια

    Τα ψεμματα ειναι αληθειες.Τα ψεμματα που πιστευουμε ειναι η αληθεια που θα θελαμε να ειχαμε.Αλλωστε δεν υπαρχει μια αληθεια μονο,ισως δεν υπαρχει και καμια.
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Κακά τα ψέματα, μα χειρότερη η αλήθεια

    Με αυτοχαρακτηρίζω "οπαδό της αλήθειας"

    Έχω αναγνωρίσει τα ψέμματα που μου έλεγα παλιότερα.... Πιστεύω-θέλω να πιστεύω ότι σήμερα είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου....αντέχω περισσότερη αλήθεια(αυτό αλήθεια).... Ωστόσο έχω την υποψία ότι μου λέω ακόμη αρκετά ακόμη και κάποια απ τα παλιά λίγο...καμουφλαρισμένα.....

    Για ένα πράγμα είμαι σίγουρος-όσο πιο λίγα ψέμματα υπάρχουν στη ζωή ενός ανθρώπου τόσο πιο εύκολη είναι η ζωή του....κιας φοβόμαστε ότι συμβαίνει το αντίθετο.... δεν είναι αλήθεια.
     
  8. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Ασε που αν πεις την αληθεια δε χρειάζετε να θυμάσε τι είπες.....
     
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Κακά τα ψέματα, μα χειρότερη η αλήθεια



    !!!!

    Εύγε!
     
  10. Τι να κανω τωρα εγω που ειμαι παθολογικος ψευτης??? 
     
  11. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Ψεεεμααατααα λες...
     
  12. kardy_

    kardy_ Regular Member

    την αληθεια....αν την ξερω μπορω και να την χειριστω....αν δεν την ξερω πρεπει να ψαχνομαι να υποψιαζομαι και παει λεγοντας.....
    (ευτυχως μεχρι τωρα και να μην μου την λεγανε καταφερνα και την μαθαινα με τον εναν η τον αλλον τροπο)
    δεν μπορω τις κατινιες και την ζηλεια αν και μπορει να ζηλευω πολυ το δειχνω σπανιως και προ παντως παραμενω Κιουρια!!!
    αντιπαθω να μου λενε ψεμματα και προσπαθω και εγω να λεω την αληθεια απο την πλευρα μου.