Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μπορεί ένα Κ να μετατρέψει ένα vanilla, σε υ απλά επειδή έτσι θέλει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος mpaxari, στις 2 Οκτωβρίου 2020.

  1. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Βρε @Arioch. Context είναι να λέει η @iolanda στο ποστ που αναφέρεις "όχι μόνο τον αναζητούσΑ, αλλά προσπαθούσΑ". Στον πρώτο ενικό. Όπως λες εσύ, "δεν ΕΧΩ γνωρίσει γυναίκα που να μη ΜΟΥ έχει δώσει κώλο [...] αυτές με τις οποίες ΕΙΧΑ σεξουαλικές σχέσεις". Η @kinvara λέει "αυτό που προσωπικά ΜΕ ξενίζει".

    Ο @Discerning λέει "όταν η γυναίκα αισθανθεί", "δεν μπορεί η γυναίκα να κάνει τον άντρα Κυρίαρχο".

    Δεν την βλέπεις την απουσία context στο τελευταίο παράδειγμα, η οποία καθιστά γενίκευση την διαπίστωση;
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @estelwen Μπορεί και να είναι έτσι, σημειολογικά έχεις δίκιο. Δεν ξέρω τι είχε στο μυαλό του όταν το έγραφε, ερμηνεύω όπως κάνει ο καθένας μας.
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Η πρόταση "όταν η γυναίκα αισθανθεί" μπορεί να είναι σωστή, μπορεί να είναι λάθος. Δεν γνωρίζουμε τι θα κάνει η κάθε γυναίκα όταν αισθανθεί, δεν υπάρχει έγκυρη γενίκευση για να βασιστούμε - υπάρχουν όμως αντιλήψεις οι οποίες δεν είναι παράνομες και δεν απαγορεύεται ούτε από τους κανόνες του φόρουμ να εκφέρονται. Παίζεται αν είναι σωστό με βάση τους κανόνες του φόρουμ να παρεμποδίζονται συστηματικά.

    Η πρόταση "δεν μπορεί η γυναίκα να κάνει τον άντρα Κυρίαρχο" είναι σωστή και έγκυρη. Ανεξάρτητα από αν δεν μπορεί επίσης "η γυναίκα" να κάνει "την γυναίκα Κυρίαρχο", ούτε άντρας μπορεί να κάνει άντρα ή γυναίκα Κυρίαρχο. Ανεξάρτητα από το αν την είπε ο @Discerning.
     
  4. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Το ερώτημα εάν vanilla μπορεί να μετατρέψει είτε Κ ή υ σε vanilla είναι off topic?
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @Marqui

    Η δική μου εμπειρία (προσωπική και από το περιβάλλον μου) έχει δείξει ότι η κατάλληξη όποιου είδους τέτοιων μετατροπών συνήθως είναι το "καλά πήγε αυτό."
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Εκκινώντας από το δεδομένο ότι η συγκεκριμένη συζήτηση δεν αφορά στο αν η γενίκευση είναι βάσιμη ή φαντασιακή, αλλά στο αν επιχειρήθηκε ή ΔΕΝ επιχειρήθηκε γενίκευση, η αδυναμία διάκρισης του συζητούμενου σχετίζεται και οδηγεί στην αδυναμία διασαφήνισης οποιουδήποτε συμπεράσματος.
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Υπεραμύνεσαι χωρίς λόγο.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν υπεραμύνομαι, διαλέγομαι.
     
  9. rea..

    rea.. Contributor

    Δεν συμφωνώ.
    Οι υπαινιγμοί σου περί εμπάθειας και μεροληψίας είναι αυθαίρετη. Η θέση ακριβώς όπως την αντέγραψες και όπως είναι διατυπωμένη, βγάζει μάτι και δεν με οδηγεί καθόλου στο συμπέρασμα/ ερμηνεία σου. Είναι αδιάφορο το ποιος είναι ο εκφραστής της θέσης. Δεν μίλησα για "πρόβλημα" και ούτε διανοήθηκα ποτέ ότι δεν είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ο,τι θέλεις.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το παρακάτω δεν είναι υπαινιγμός, είναι statement.
    Από εκεί και πέρα:
    Εμένα πάλι μου γεννάει το statement που έκανα παραπάνω. Εσύ έχεις τη δική σου ερμηνεία, εγώ τη δική μου.

    Και όπως σου απάντησα και πριν:
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Εγώ θέλω να είμαι ειλικρινής. Για μένα δεν είναι ποτέ αδιάφορο το ποιος εκφράζει την όποια θέση και πάντα το υπολογίζω. Η συνέπεια μεταξύ λόγου και έργου μου είναι πιο σημαντική απο οποιαδήποτε άψογη δήλωση.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Κατανοητό και αποδεκτό.