Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Νέο περιοδικό με αρκετά θέματα BDSM...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος phoenixxx, στις 3 Απριλίου 2007.

  1. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Κριτική:

    Αφορμή για το νήμα αυτό είναι η κυκλοφορία στα περίπτερα του 2ου τεύχους ενός νέου περιοδικού που εκφράζει μια κάπως πιο underground, dark, goth και bdsm κουλτούρα και αισθητική και απευθύνεται κυρίως στην νεολαία (ηλικίες 20+).

    Το περιοδικό το πήρα καταρχάς για το καρα-κιτς και σουρεάλ CD που το συνοδεύει, που είναι όλα τα λεφτά ("η χειρότερη ταινία όλων των εποχών!" Plan 9 From Outer Space από τον θρυλικό Ed Wood Jr - πραγματικά αξίζει ένα νήμα από μόνο του!) Εκεί ανακάλυψα ένα μικρό ακατέργαστο διαμαντάκι: Το ίδιο το περιοδικό.

    Σίγουρα δεν είναι ακόμα κατασταλαγμένο στα θέματα που διαπραγματεύεται, μια και προσπαθεί να πιάσει το ίδιο κοινό που πιάνει π.χ. το club Underworld (δηλαδή όλους από δεκάδες υποκουλτούρες!), και σίγουρα υπάρχει και μια έντονη διάθεση να κεφαλαιοποιήσουν πάνω σε διάφορα ερωτικά θέματα και ανάμεσά τους, το BDSM...
    Όμως τείνω να το παραβλέψω αυτό, καθώς, ανάμεσα στα θέματα που απευθύνονται στις ορμόνες των 22ρηδων, εντόπισα μερικά πολύ ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με το BDSM: Ξεχωρίζω το άρθρο της Π.Κ. στην σελίδα 40, σχετικά με την Κυριαρχία και υποταγή (D/s). Το άρθρο είναι μια καλή εισαγωγή στο D/s, πολύ προσγειωμένο και αρκετά κατατοπιστικό. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος και ευγνώμων που επιτέλους βλέπουμε και μια σωστή πληροφορία για το θέμα αυτό να φτάνει, μέσω ενός περιοδικού, στο ευρύτερο κοινό. Επίσης, δεν θα μείνω μόνο εδώ μια και βρήκα ενδιαφέροντα και άλλα άρθρα...

    Επίσης, θα πω πως ορισμένες fetish φωτογραφήσεις είναι καλές, ειδικά αυτή του μοντέλου στο εξώφυλλο που είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

    Στα αρνητικά είναι το κάπως άναρχο, φλου και κιτς μείγμα των θεμάτων του περιοδικού, όπως προανέφερα, ενώ θα διαφωνήσω κάθετα με την αισθητική που κυριαρχεί σε κάποια θέματα. Σε αυτό παραθέτω την φιλική μου συμβουλή προς τους υπεύθυνους: Κάντε τα (καθ’ όλα) ενήλικα μοντέλα σας να μοιάζουν λίγο πιο... ενήλικα, σε ορισμένες από τις φωτογραφήσεις σας... Είναι περίεργοι οι καιροί με τους νεο-συντηρητικούς στην εξουσία και έχουν συμβέι πολλά στο παρελθόν, με αντίστοιχα περιοδικά...

    Πάντως, για κάποιους από τους λόγους που αναφέρω πιο πάνω, θα ήθελα να συγχαρώ τους υπεύθυνους και τους συνεργάτες του περιοδικού. Έχετε πολλά κότσια και μεράκι και σας αξίζουν οι ευχές μας να έχετε μεγάλη επιτυχία. Δεν σας ξέρω παιδιά, αλλά θεωρώ πως η προσπάθεια σας αξίζει συγχαρητήρια, μόνο και μόνο για το γεγονός πως αναγράφεται η λέξη "BDSM" με μεγάλα γράμματα δίπλα από μια καλαίσθητη φωτογραφία "αλυσοδεμένης σκλάβας", σε εξώφυλλο μη πορνό περιοδικού, σε όλα τα περίπτερα στο Σύνταγμα (ζήσαμε να το δούμε και αυτό!)



    Disclaimer (ή Δήλωση Φρονημάτων):

    Σίγουρα, μια το περιοδικό αυτό πρόκειται για μια εμπορική προσπάθεια, ίσως να υπάρξει γκρίνια, πως "προβάλω" κάτι. Για μια ακόμη φορά τονίζω πως δεν έχω καμία σχέση με την προσπάθεια αυτή και πως ο μόνος λόγος που γράφω σε αυτό το νήμα είναι πως θεωρώ πως οι καλές προσπάθειες σχετικά με τα αντικείμενα που μας ενδιαφέρουν, το BDSM και τα φετίχ, αξίζουν να επιβραβεύονται. Αν έχετε παρόμοιες ή αντίθετες γνώμες, παρακαλώ παραθέσετε τις εδώ.
     
  2. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Καλά έκανες και το ανάφερες. Και η ταινία του Ed Wood αξίζει να τη δούμε. Εγώ είμαι fan. Σε ευχαριστώ.
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    δεν μας ειπες πως λεγεται ομως
     
  4. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Το απέφυγα γιατί παρόλο που είπα όσα είπα, δεν ήθελα να κάνω διαφήμιση Κonstantine.  

    Λέγεται "uMan" και το έχω δει σε πολλά περίπτερα, είναι σε μια κάπως μακρόστενη συσκευασία με το CD από κάτω.
     
  5. ipakouosm

    ipakouosm New Member

    Απάντηση: Νέο περιοδικό με αρκετά θέματα BDSM...

    Ξερει κανεις αν κυκλοφορει ακομα το περιοδικο domina?
     
  6. HiSasori

    HiSasori Regular Member

    Να θυμηθώ να βάλω το Plan 9 from Outer Space στις αγαπημένες ταινίες.. Μαζί με το Ed Wood, την ταινία που εξιστορεί την ζωή του χιρότερου αυτού σκηνοθέτη όλων των εποχών με τον Johnie Depp!

    Ά ρε Lugosi κατάντια που σου έλαχε  
     
  7. τασος0

    τασος0 Regular Member

    εκεινο το αλλο περιοδικο που ειχε βγει ...το domina ... τι απεγινε? μου εστειλαν μεχρι το 4 τευχος .. ..μου ειχε τηλεφωνησει για να γινω συνδρομητης αλλα τελικα σταματησε?