Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Να διαφωνείς ή να συμφωνείς;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος barkoulis, στις 31 Μαρτίου 2006.

  1. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    Αγαπητοί μου φίλοι,
    διαφωνούντες και συμφωνούντες.

    Δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα η αλήθεια είναι ότι οι διαφωνίες μου αρέσουν.
    Γενικώς δηλαδή στη ζωή μου προτιμάω να διαφωνώ παρά να συμφωνώ.
    Θεωρώ ότι από τη 2η περίπτωση δεν έχω να κερδίσω τίποτα ουσιώδες πέρα από μια εγωιστική ικανοποίηση.

    Επιπλέον και ειδικά εδώ, μου άρεσε που διαφώνησα με εξουσιαστικούς χαρακτήρες κυρίως.
    (( μην τα "πάρεται" τώρα οι υποτακτικοί και βγάλετε το master από μέσα σας και αρχίσετε να βαράτε... απλά με εξουσιαστικούς έγινε κυρίως το παιχνίδι, σωστό; επίσης, κρίμα, γιατί είμαι σίγουρος ότι ένας ερωτευμένος υποτακτικός μπορεί να πολεμήσει μέχρι "θανάτου" για να προστατεύσει τον κύριό/ία του... και από κει κάτι θα μαθαίναμε. ))

    Πιστεύω ότι στον κόσμο μας, ισχύει τελικά ο νόμος της ζούγκλας.
    Στη θεωρία εξαπολύονται διθύραμβοι ( ~ ορθογραφία άγνωστη ) για τα διακαιώματα του ατόμου.
    Στην πράξη όπως, δε φαίνεται να είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
    Οπότε η κοινωνία πιο εύκολα τελικά αποδέχεται υποτακτικούς χαρακτήρες.
    Οι εξουσιαστικοί είναι αυτοί που συμμετέχουν στις "μάχες" όμως.

    Η αλήθεια είναι ότι το θέμα έχει πολύ "τζόγο".
    Άναψαν τα αίματα.

    -->> Αν κάποιος άλλαξε γνώμη, αυτό είναι καλό.
    (( προφανώς είδε το λάθος και κινείται προς νέα κατέυθυνση που θεωρεί σωστότερη ))
    -->> Αν κάποιος προβληματίστηκε για τη γνώμη του, αυτό επίσης είναι καλό.
    (( προφανώς, ανιχνεύει εκ νέου τα δεδομένα, για να ανακαλύψει καλύτερες θέσεις ή να βεβαιωθεί για τη δικιά του ))
    -->> Αν κάποιος, έψαξε να βρει τα σωστά στηρίγματα για τη γνώμη του και αυτό καλό ήταν.
    (( προφανώς μάχεται για τα πιστεύω του, Μπράβο! ))
    Μπορεί να σας φαίνομαι ένας μαλακάκος-βανιλάκος και να σας την έχω σπάσει,
    αλλά δε νομίζω ότι μπορείτε να διαφωνήσετε με τα παραπάνω;
    Ε;
    Στο κάτω κάτω, εκεί έξω, υπάρχουν πολλοί μαλακάκιδες-βανιλάκιδες σαν και μένα και δεν είναι κακή ιδέα να γνωρίζετε την ύπαρξή μας...

    never know...
    μπορεί μια μέρα να είσαι υφιστάμενός μου... ( bua-ha-ha-ha-ha-haaaa... )


    να το θυμάστε αυτό... "ζούμε ανάμεσά σας", σαν την ταινία του Κάρπεντερ...
    (( τώρα "ζούμε ανάμεσά σας";... "ζείτε ανάμεσά μας";... όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε... ))

    Εγώ εδώ μέσα βλέπω ανθρώπους.
    Ανθρώπους που ψάχνουν.
    (( επιβεβαίωση; εδραίωση; άποψη; φίλους; ))
    (( μου αρέσει να είμαι με ανθρώπους. ))
    Πάντα έτσι δεν ήτανε;

    Άρα λοιπόν κολοκύθια τούμπανα ξενερώνετε με το forum.
    Τη δουλειά του την κάνει άψογα!
    Μπράβο στους εμπνευτές του, που από το πουθενά έδωσαν βήμα σε χαρακτήρες για βελτίωση.

    Όσοι συμφωνείτε, κρίμα, γιατί θα χρειαστεί να απουσιάσω.
    Όσοι διαφωνείτε και προτιμάτε να εξαφανιστώ, ήρθε η ώρα σας.
    Μπορείτε να χαρείτε.
    Παρόλο που σαν χαρακτήρας είμαι κάπως πιο βουνίσιος και δεν ξέρω από παντιέρες, πρέπει να απλώσω τώρα τη δικιά μου.

    Πήρα άδεια από τη δουλειά και αποχωρώ για να διευθετήσω μια σειρά από σχετικά περίπλοκα προσωπικά ζητήματα και παρόλο που PC θα έχω συνεχώς δίπλα μου, μάλλον δε θα το χρησιμοποιήσω.

    Σας χαιρετώ λοιπόν προς το παρόν και επιφυλλάσομαι.


    ---------------------------------------------------
    Και τα απαραίτητα ΥστερόΓραφα!

    1) Ρε Incomplet_ ! Γιατί τα πήρες ρε φίλε; Εγώ δεν είπα ότι ΕΔΩ υπάρχει αναρχία και βουρ, φωτιά και μπούρμπερη, κάφτε τα όλα.
    Με άκουσες να ουρλιάζω: "μολότοοοοοοοοοοοφ..."
    Με είδες να κάνω τη Νοταρά; ( "Σόδομα και Γόμορα", και μπουφφφ )
    Τσου!
    Άρα;
    Είπα ότι το INTERNET είναι το βασίλειο της αναρχίας. Έτσι λοιπόν οποιανού δεν του αρέσει είναι 100% σίγουρο ότι μπορεί να μπει στη google, να κάνει ένα υποτυπωδέστατο search και να βρει κάτι άλλο που θα του αρέσει περισσότερο.
    Με παρεξήγησες φιλαράκο...
    (( άσε που εκείνο το βράδυ που τα λέγαμε, είχε επανάληψη Ζούμπι και ξενέρωσα, φτού! ))

    sorry πάντως εάν έγινε παρεξήγηση, ίσως να έπρεπε να εξηγηθώ καλύτερα.

    2) Ok Konstantinos, μου πέρασε από το μυαλό λόγω των καθυστερήσεων που έχει που και που. Πάντως αν ποτέ σκεφτείς για ριζική ανανέωση, έχουμε ένα forum ( mySQL & cgi ) το οποίο πάει σφαίρα. Full customized από panel και περσισσότερες δυνατότητες. Θα είναι βέβαια πρόβλημα η αλλαγή της db, αλλά άμα ποτέ θελήσεις πες μου. ( FreeOfCharge   )

    3) Νομίζω ότι αυτή τη φορά ( για να είμαι σίγουρος ) μπορεί και να έχω βάλει σε μερικές λέξεις διπλά σύμφωνα ενώ δεν τα χρειαζόντουσαν. Άμα τα εντοπίσετε, στείλτε τά μου με mail.
    thanks.

    4) Είπα να κάνω και ένα attach, αλλά τζίφος...
     
  2. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    Άσχετο!

    αλλά μου έγινε μια ιμεϊλική επίθεση...
    αμάν παναγία μου...

    έ ρε τι άκουσα...

    - ότι είμαι τυφλός...
    (( η αλήθεια είναι ότι έχω 9 βαθμούς μυωπία, αλλά φοράω φακούς και βλέπω σα γεράκι ))

    - ότι άμα κάποιος λέει φάει μια ξυλιά και γλείψει δύο πόδια, θα θεωρεί -λέει- αναφαίρετο δικαίωμά του να διαστρεβλώνει την αλήθεια μέσα από τους κυρτούς καθρέφτες του φόβου του...
    (( φόβος;;; κυρτοί καθρέφτες;;; sorry, θα πα να βρω καμιά σακάτησα να έχει κομμένο το ένα πόδι, να γλείφω το άλλο, δηλαδή να γλείφω ένα πόδι και όχι δύο μπας και γίνει ο καθρέφτης κοίλος και τα δω αλλιώς τα πράματα... ))

    - ότι δε μπορώ τη διαφορετικότητα και προσπαθώ να την καταστρέψω...
     

    Συγγνώμη κιόλας που τόλμησα να πω αυτά που σκέφτομαι...
    Συγγνώμη που είχα και άποψη δηλαδή...

    Απορώ που είδε την προσπάθεια να καταστρέψω ο,τιδήποτε!
    Αισθάνθηκε άραγε να απειλήται από αυτά που είπα;
    Γιατί;
    Δε νιώθει να στέκεται καλά στα πόδια του/της; ( δύο ή ένα; )
    Αν νιώθει απόλυτη ασφάλεια για τις επιλογές του/της δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο τα "πήρε κράνα"!;!;!;!

    Δεν ξέρω...

    Εμένα τουλάχιστον, όποτε μου τυχαίνει να διαφωνήσω με κάποιον τόσο ριζικά πια, το πολύ πολύ να πω ένα "κααααλά, ντάξει" και να τον αγνοήσω...
    Όποτε όμως μου έχει τύχει να τρελλαθώ με μανία, η αλήθεια είναι ότι πάντα κάποιο δικό μου εσωτερικό πρόβλημα μου προκαλούσε την τρέλλα και όχι αυτά που μου λέγανε...

    Έρχονται στιγμές ( χωρίς να θέλω να θίξω μαζίκα, το τονίζω αυτό ) που μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει πραγματική ελευθερία,
    επειδή κάποιοι ( όχι όλοι ) φέρονται "ρατσιστικά".

    Το μόνο που δεν έχω καταλάβει ακόμα, είναι ποιος βλέπει και εκπέμπει ρατσισμό σε ποιον;
    Οι βανίλες στους BDSMs ή μήπως...
    το ανάποδο;

    Εγώ πάντως, απλά διαφωνώ με μια άποψη.
    Αυτά!
    Τέρμα!
    Μέχρι εκεί!

    Δεν έδωσα ποτέ καμία προέκταση.

    Δεν καταλαβαίνω.
     
  3. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Ελεύθερα μπορείς να λες την γνώμη σου και ελεύθερα μπορούμε να την σχολιάζουμε - τη γνώμη σου, όχι εσένα.

    Εξάλλου, όπως εμείς για σένα, έτσι και συ για μας, είσαι ένα login και μπορεί να τα φέρει η τύχη το βράδυ να πίνουμε κρασί μαζί σε μια μεγάλη παρέα εν αγνοία μας.

    Ενα πράγμα πάντως που δεν μου περνάει απαρατήρητο, είναι μια κάποια έλλειψη 'τακτ' που εμφανίζουν στις διατύπώσεις τους κάποιοι βανίλα που γράφουν στο φόρουμ.

    Εγώ, φερ΄ειπείν δεν θα έμπαινα ποτέ σε ένα φόρουμ για κρίκετ λέγοντας, "πω-πω τι πλήξη είστε εσείς μωρ΄αδερφέ μου, καλά νομίζετε ότι είναι σπορ τώρα αυτό που μπορεί να κρατήσει 5 μέρες;".

    Επειδή δεν παίζω κρίκετ θα έλεγα "συγγνώμη, ποιά ακριβώς είναι η κεντρική ευχαρίστηση στο άθλημά σας;" Και θα άκουγα τί θα μου λέγανε.

    Τόσο απλά.

    Στο επαναδιαβάζειν τις ζωντανές σου απόψεις,
    Dream
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά ανάμεσα σε κάποιον που προσπαθεί να κατανοήσει / συμμετέχει (αλλοιώς γιατί να βρίσκεται σέ όποιο forum) και σε κάποιον που προσπαθεί να υποβιβάσει αγαπητέ.

    Και για όποιον βγεί, που θα βγεί, πρεσβέυοντας πως είναι απλα διαφορετικός τρόπος έκφρασης (άλλη μία δικαιολογία) του προτείνω να είναι λίγο πιο αυστηρός με τον εαυτό του. Θα ωφελήσει όλους μας.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Λαμβάνοντας υπ' όψιν πως ...

    θά έλεγα πως συνήθως υπάρχουν δύο άκρα. Περιέγραψες το ένα φίλτατε, κάτι όμως μου λέει πως υφίσταται άλλο ένα που αποκρύπτεις  
     
  6. zinnia

    zinnia Contributor

    RE: RE: Να διαφωνείς ή να συμφωνείς;

    Νομιζω πως δεν ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα..

    Πισω, στο πολυ πισω μερος του κεφαλιου μας και της ψυχης υπαρχουν ανομολογητοι ποθοι, φοβιες, εξαρσεις και ασυνειδητα που με το καταλληλο ερεθισμα βγαινουν στην επιφανεια χωρις να μπορουμε να το εκλογικευσουμε οπως καλλιστα θα μπορουσαμε να κανουμε με το..κρικετ, η την τραπουλα ή οτιδηποτε αλλο..γιατι στο κατω κατω δεν μας προκαλουν σεξουαλικο ερεθισμο, ουτε μας βγαζουν καταμουτρα τις φοβιες μας και τις αναστολες μας πανικοβαλοντας μας...

    Το πολυ πολυ να μας διασκεδασουν για κανα διωρο και να παμε παρακατω αν δεν κατορθωσουν να μας πολυ-ελκυσουν.. Αρα, γιατι να τσακωθουμε? γιατι να προβαλουμε αντισταση?
     
  7. Astir

    Astir Guest

    Oscarwil
    Είτε διαβάζεις κρυφά είτε σε πληθώρα απαντήσεών σου απλά μειδιάς γράφοντας με το ένα χέρι...
    Με το άλλο δεν ξέρω τι κάνεις....
    Μετά τιμής
    Α.
     
  8. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Μη γνώτω η αριστερά σου τι ποιεί η δεξιά σου.

    Εύγε Oscarwil!
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Να διαφωνείς ή να συμφωνείς;

    To θέμα είναι...με το κέντρο τι γίνετε?
     
  10. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: RE: Να διαφωνείς ή να συμφωνείς;

    Η αλήθεια είναι πως δε με απασχολούν τα κεντρώα φρονήματα του φίλτατου Oscarwil.