Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι αρετές του Master

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 6 Δεκεμβρίου 2009.

?

Η σημαντικότερη αρετή ενός Master είναι...

  1. η αξιοπιστία.

    25,0%
  2. η ευφυία.

    13,9%
  3. η συγκρότηση.

    8,3%
  4. η ισχυρή θέληση.

    19,4%
  5. η ενσυναίσθηση.

    30,6%
  6. Δεν γνωρίζω / Δεν απαντώ.

    2,8%
  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    1. To πρώτο είναι φιλοσοφικό ερώτημα και σηκώνει τόμους ανάπτυξης. (όχι ότι το δεύτερο δεν σηκώνει).
    Προσωπικά, ονομάζω ευφυή αυτόν που αγαπάει την γνώση και έχει την ικανότητα της εν-συναίσθησης.
    2. Η ικανότητα προϋπάρχει προφανώς, αλλά αναπτύσσεται με πολλούς τρόπους. (πάλι κατά την κρίση μου).. Προσωπικά την ανέπτυξα, είτε παρατηρώντας προσεχτικά, είτε παίζοντας ρόλους, είτε αναπτύσσοντας τις 5 αισθήσεις μου περισσότερο από όσο μου έμαθαν ότι μπορούν να αναπτυχθούν, καταγράφοντας παρατηρήσεις... Για όλους τους τρόπους που έχω δοκιμάσει χρειάστηκα μία απόφαση που πήρα μια μέρα, κοιτώντας τα σύννεφα , ότι προτιμώ να νοιώθω το περιβάλλον μου, παρά να αναπτυχθώ μονοδιάστατα. Μεγάλο λάθος.
     
  2. Noardos

    Noardos Regular Member

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Λοιπόν...
    @Elysium
    Σαφώς και αυτά που ανέφερες ισχύουν.

    @tender lilly
    Προσωπικά ώς ταμπελοMaster που δηλώνω εδώ πέρα, δεν αντλώ αισθήσεις.
    Κυρίως δέχομαι όμορφα συναισθήματα και ικανοποιούμε με αυτό το βλέμμα γαλήνης, ευχαρίστησης και χαμόγελου.Νιώθω απίστευτα όμορφα με την χαρά τις επιτυχίας τον προσπαθειών μου και την δόμηση μιας όμορφης υγιούς σχέσης και ανθρώπου ικανού για τα μέγιστα.

    @Uther
    2)Η ενσυναίσθηση σαφώς και υπάρχει ως δυνατότητα, αλλά δεν αναπτύσσεται μόνη της,εμείς την αναπτύσσουμε, εάν φυσικά το θέλουμε.

    Συνοψίζοντας:
    Πιστεύω ότι αρκετοί έχουμε όλες τις απαραίτητες συνθήκες για να αναπτύξουμε την ευφυία, ενσυναίσθησή μας κτλ.
    Γιατί όμως να το κάνουμε? Ζούμε σε ένα σύστημα, κοινωνία, εποχή που ούτε ευφυής θέλει ούτε και ενσυναίσθητους.
    Γιατί να γίνω πιο έξυπνος απ ότι είμαι? Θα κερδίσω κάτι? (λέμε τώρα).
    Γι αυτό το λόγο πιστεύω ότι εναπόκειται πλήρως στην θέληση μας, να πάμε κόντρα σε αυτό το σύστημα και να κερδίσουμε αυτό που μας αξίζει.
    Γιατί να είμαι/γίνω καλός Master? Για να μοιράζω χαμόγελα από εδώ κι από εκεί γιατί δεν έχω τι να κάνω? Και αν γίνω καλός Master ποιος θα το καταλάβει και θα με επιβραβεύσει γι αυτό?
    Ότι κάνουμε νομίζω πως το κάνουμε για εμάς, γιατί θέλουμε να μας ξεπερνάμε, να γινόμαστε καλύτεροι.
    Απλά γιατί το θέλουμε.
    Παρότι σαν εικόνα αν δούμε τον κόσμο και τις υπάρξεις μας, μπορεί κάποιος να μας πεί ότι απλά είμαστε ένας αριθμός.Δεν είναι τόσο απλό. Νομίζω ότι αυτός ο κόσμος είναι τόσο ανθρωποκεντρικός που εμείς μονάχα δεν το έχουμε καταλάβει και προτιμάμε να μην αναγνωρίσουμε τις δυνατότητές μας για να μπορούμε να δικαιολογούμαστε.
     
  3. drosoylita

    drosoylita New Member

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Η ικανοτητα του να αντιλαμβανεται και να αξιοποιει στο επακρον τα ερεθισματα που λαμβανει.
    Η ενσυναισθηση ειναι υποσυνολο αυτου.
     
  4. Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Και η αξιοπιστία αλλά και η ισχυρή θέληση έχουν προσπεράσει την ευφυία. Τα ερωτήματα παραμένουν ακόμη τα ίδια; 
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Απαραιτητη προϋποθεση κατ' εμε για μια ουσιαστικη σχεση M/s ειναι να αποτελειται απο ατομα με συγκροτημενες προσωπικοτητες.
    Για μια συγροτημενη προσωπικοτητα απαιτειται και ευφυϊα και ενσυναισθηση και ισχυρη θεληση και δεν μπορει οταν υφισταται παρα να ειναι και αξιοπιστη.
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Προσωπικά ψήφισα την ευφυΐα όχι γιατί δεν θεωρώ σημαντικές και τις υπόλοιπες αρετές, αλλά γιατί είναι πραγματικά για μένα η Αρχή.
    Και για μένα ευφυΐα είναι συνδυασμός ενός Τρομερού IQ με ένα καλούτσικο τουλάχιστο EQ.

    Ότι άλλο και να Έχει ο Άλλος που έχω απέναντι μου, αν δεν έχει αυτό, τα υπόλοιπα δεν έχουν για μένα καμία αξία ακόμα κι αν τα έχει μαζεμένα και ενεργά στο έπακρο και δεν με ενδιαφέρει ως Σύντροφος μου.
    Είναι το φετίχ μου!
    Με το που αλληλεπιδρώ με Ευφυή Κυρίαρχο κάτι τι παθαίνω!

    Αλλά όπως είπα και στο αντίστοιχο https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/22234-οι-αρετές-του-slave.html
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Συκρότηση.

    Η αρχική αντίδραση ήταν να πω ευφυία, αλλά μετά σκέφτηκα πόσους επιστήμονες ξέρω που είναι πανέξυπνοι αλλά μα το θεό θα ξεχνούσαν και το κεφάλι τους αν δεν ήταν καρφωμένο στους ώμους τους πόσο μάλλον δεν ξέρω...κανένα plug πουθενά.

    Οποιο και να είναι το iq δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο σημαντικό απο την συγκρότηση και την συνοχή. (συνοχή με την έννοια του consistant). Αυτά.
     
  8. drosoylita

    drosoylita New Member

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Επετρεψε με να σου πω οτι το παραδειγμα ηταν καπως ατυχες,σε μια τοσο ενδιαφερουσα αποψη.
    Οι επιστημονες (η υγιης κατηγορια αυτων φυσικα!),στο συνολο τους,επελεξαν να ασχοληθουν και ν'αφοσιωθουν σε εναν μονο τομεα,γιατι προφανως αυτος τους κινει το ενδιαφερον.Σ'αυτο που επελεξαν σαφως και ειναι απολυτα συγκροτημενοι (οχι με την ευρεια εννοια του ορου γιατι κατι τετοιο συνηθως εγκλωβιζει την σκεψη ν'απλωθει σε αγνωστους χωρους),για τα υπολοιπα απλα αδιαφορουν εσκεμμενα και με επιγνωση.
     
  9. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Το παράδειγμα ήθελε απλά να δείξει με έναν προφανώς grotesque τρόπο, ότι *μόνο* το iq , σαν αρετή δεν αρκεί και ότι θα πρέπει (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα) να συνδέετε και με άλλες.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Είπε κανείς το αντίθετο?
    Είναι δυνατό κάποιος να θεωρεί πως μια προσωπικότητα και δη προσωπικότητα Κάποιου Μαστερ μπορεί να έχει μόνο ΜΙΑ αρετή?
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    Σαφως όχι, αλλά έκανες quote ένα ποστ, πού εξηγούσα ένα παράδειγμα που έδωσα σε ένα άλλο ποστ. Θέλω να πω δεν περιέγραφα την πλήρη άποψη εκεί, ήταν μόνο εξήγηση εξήγησης  

    Πάντως όπως και να έχει και εφόσον ζητούνταν μια επιλογή απο τις αρετές αν για παράδειγμα τις έβαζα απλά ιεραρχικα θα έλεγα iq, eq, συγκρότηση κλπ κλπ. Διαλέγοντας απο αυτές την πιο σημαντική θεωρώ την συγκρότηση.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του Master

    /me γελά

    Απλά αναρωτήθηκα μην μου ξέφυγε κάποιο ποστ που έλεγε κάτι τέτοιο γιατί έχω κάποια άτομα ignore και δεν βλέπω τι γράφουν.