Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι μοναξιές μας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Vasileys, στις 19 Ιανουαρίου 2007.

  1. Vasileys

    Vasileys Regular Member

    ΟΙ ΜΟΝΑΞΙΕΣ ΜΑΣ
    ****************
    Η μοναξιά μου είναι
    χίλιες πανηνταδυό
    και άλλη μια εσύ
    αγάπη χτεσινή
    που σήμερα σε είδα
    χαμένη στο κενό
    που χάνομαι κι εγώ
    που χάνομαι !!

    Οι μονα3ιές μας είναι
    χίλιες πανηντατρείς
    θ'αντέξουμε ακόμα
    και μιά και δυό και τρείς
    οι μοναξιές μας είναι
    που μας γλυκοφιλούν
    οι μόνες που μας ξέρουν
    και που μας αγαπούν.

    Η μοναξιά μου είναι
    χίλιες πανηνταδυό
    και άλλη μια εσύ
    αγάπη χτεσινή
    που σήμερα σε είδα
    χαμένη στο κενό
    που χάνομαι κι εγώ
    που χάνομαι !!

    ******************

    ΥΓ: Αφιερωμένο στη "Sofoyla" απο τα Μέγαρα με πολύ αγάπη....
     
    Last edited: 25 Ιανουαρίου 2007
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Οι μοναξιές μας

    Παντού γύρω μου η μοναξιά, όλοι είναι μόνοι και θλιμένοι, τι φταίει? την επιλέγουμε? δεν έχουμε χρόνο? ειναι μια συνηθεια που μας καταπίνει και μας κανει να φοβομαστε ακομα και να ανοιχτουμε?
     
  3. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Κατα την προσωπικη μου αποψη η μοναξια ειναι ενα σταδιο αναδιοργανωσης του εαυτου μας,ενα σταδιο που σκεφτομαστε,αλλαζουμε και ετοιμαζομαστε για νεες περιπετειες.Εμπειρικα εχει αποδειχθει πως η μοναξια αν δεν ειναι συνηδητη επιλογη ειναι απλα η ηρεμια πριν απο την καταιγιδα.Τωρα οσο αφορα την αναφορα της αγαπητης soft η μοναξια που περιγραφη ειναι συνονυμο του σημερινου τροπου ζωης και της ηθελημενης η οχι στερησεις απολαυσης των μικρων χαρων της ζωης που απλοχερα μας δινει.Ειναι στο χερι του καθενος να αλλαξει τα παντα!!!
     
  4. Astir

    Astir Guest

    Απάντηση: Οι μοναξιές μας

    Επιλογή μας είναι κι αυτή όπως κι όλες οι άλλες.
    Εμείς είμαστε αυτοί που επιλέγουμε να είμαστε μόνοι μας, μόνοι μας ακόμη και μέσα στο πλήθος.
    Κι όταν αυτή η μοναξιά είναι επιφανειακή κι άπτεται της εύρεσης του άλλου, φίλου, συντρόφου, εραστή, είναι θέμα χρόνου να το λύσουμε και να την ξεπεράσουμε.
    Όταν όμως είναι εσώτερη κι έχει να κάνει με τα κενά μέσα μας, τότε αλλάζουν πολλά.
    Συμφωνώ πως την έχουμε ανάγκη, για να μείνουμε μόνοι με τον εαυτό μας, να σκεφτούμε, να δημιουργήσουμε, να ανασυνταχθούμε ή απλά να "αδειάσουμε", να "χυθούμε" θαρρείς, μέσα της.
    Αλλά κι αυτή μέτρο θέλει.
    Κι όσοι από εμάς τη λατρεύουν και τά'χουν "βρει" μαζί της, ας αφήσουν και μια γωνίτσα ελεύθερη στην ψυχή τους για κάποιον ακόμη.
    Δε θα χάσουν τη μοναξιά τους αντίθετα θα κερδίσουν πολλά κι ανάμεσά τους μια πιο ωραία μοναξιά.

    Α.
     
  5. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Δεν είναι πάντα απαραίτητο να συνδέουμε τη μοναξιά με τη θλίψη και γενικά με άσχημες σκέψεις και συναισθήματα. Μπορεί κανείς μέσα από όλη αυτή την κατάσταση αντί να κλαίει, να μιζεριάζει και να στεναχωριέται, να εκμεταλλευτεί το γεγονός και να δουλέψει λίγο περισσότερο με τον εαυτό του και το μέσα του.......και σίγουρα δεν θα χάσει  
     
  6. Vasileys

    Vasileys Regular Member

    ..........

    ..............
     
  7. Sandra

    Sandra New Member

    "...υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στη μοναξιά και τη μοναχικότητα. Όταν νιώθεις μοναξιά, σκέφτεσαι τον άλλον, σου λείπει ο άλλος, είσαι εξαρτημένος. Η μοναξιά είναι μια αρνητική κατάσταση. Η μοναξιά είναι η απουσία του άλλου. Η μοναχικότητα είναι η παρουσία του εαυτού. Η μοναχικότητα είναι πολύ θετική, είναι αληθινή ελευθερία. Είναι μια παρουσία που ξεχειλίζει. Είσαι τόσο γεμάτος από παρουσία, που μπορείς να γεμίσεις ολόκληρο το σύμπαν με την παρουσία σου και δεν υπάρχει η ανάγκη του άλλου."


    Απόσπασμα από το βιβλίο του Όσσο "Από τη μοναξιά στη μοναχικότητα"
     
  8. DiDi

    DiDi Regular Member

    Μοναξιά... Χμ! Πέρασα αρκετο καιρό μαζί της εκ πεποιθήσεως.

    Τον πρώτο καιρό την είχα ανάγκη και την ήθελα.

    Έπειτα είχα μάθει να ζω μαζί της.

    Στη συνέχεια νομίζω πως άρχιζε να με κουράζει.

    Στο τέλος?

    Με αρρώστησε...

    Και τελικά τι?? Ακόμα αναρωτιέμαι αν άξιζε τον κόπο. Αλλά και τη σημασία έχει τελικά?? Επιλογή μου ήταν να είμαι μόνη με όλη τη σημασία της λέξεως..
     
    1. Άρνηση
    2. Θυμός
    3. Διαπραγμάτευση
    4. Κατάθλιψη
    5. Αποδοχή
     
  9. Storm

    Storm Regular Member

    Καλή η μοναξιά όταν την επιλέγουμε.
    Όταν δεν είναι επιλογή μας όμως; Τότε τι γίνεται;
     
  10. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Οι μοναξιές μας

    Σχέσεις που τις κάνω...για να τις κάνω(όχι γιατί πραγματικά μου αρέσει το άτομο) μέχουν κάνει να νιώσω τη μεγαλύτερη μοναξιά.


    αν το δεχτούμε μπορούμε να μάθουμε πολλά
    αν το παλέψουμε ίσως και να σπαταλήσουμε ενέργεια-άσκοπα.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Οι μοναξιές μας

    Άλλο μοναχικότητα άλλο μοναξιά. Μοναξιά έχω νιώσει σπανιότατα...
    Σε κατάσταση μοναχικότητας πολλές φορές. Περνάω καλά και μόνη μου και με τους άλλους