Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι ορισμοί τουBDSM ξαναγράφονται; Και αν ναι, από ποιον;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 3 Σεπτεμβρίου 2015.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Κοιτούσα κάποιες διαφωνίες στο νήμα για το "Πώς τσακωνόμαστε..." σχετικά με τους κανόνες, τους ρόλους, το πλαίσιο κλπ

    Είμαστε σε ένα φόρουμ που μετρά μια δεκαετία ζωής πλέον. Μακροβιότατο για ένα δικτυακό τόπο, κανείς δεν μπορεί να το αρνηθεί αυτό.

    Ανατρέχω συχνά σε παλιά νήματα, διαβάζω απόψεις και σκέψεις μελών. Κάποια λίγα ευτυχώς δραστηριοποιούνται ακόμη.

    Και ψάχνω να δω αν άλλαξε κάτι αυτή τη δεκαετία, τι άλλαξε, πώς... γιατί ίσως...


    Και σκεφτόμουν λοιπόν: κάποιοι βασικοί "ορισμοί" (π.χ. τη είναι M/D-sσχέση, τι είναι Αφέντης, τι είναι σκλάβος κλπ κλπ), που αποτελούν πυλώνες αυτού που λέμε BDSM, έχουν τελικά αλλάξει όσο περνούν τα χρόνια; Αλλάζουν; Οι ορισμοί αυτοί, οι "κανόνες" ξαναγράφονται άραγε;

    Και αν ναι, από ποιον/ους;

    Ναι ναι άλλη μια απορία μου και τις αντέχετε παρ' ότι ρίχνω κατά ριπάς  
    Σας ευχαριστώ όλους  
     
  2. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Νομιζω ξαναγραφονται. Απο τον καθενα κ την καθεμια. Διαρκως.
     
  3. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    Υπάρχουν κάποιοι σταθεροί κανόνες αγαπητή Margaret και σίγουρα κατά καιρούς και όσο εξελίσσεται το πράμα συνήθως γίνονται προσθέσεις και όχι αφαιρέσεις σε όλο αυτό το έργο που μας αρέσει να ζούμε.
    Από εκεί και πέρα με βάση αυτές τις σταθερές ο καθένας ερμηνεύει την όλη κατάσταση με τον τρόπο του και καλά ξηγιέται χωρίς να πρέπει να σε νοιάζει ούτε αν θα σχολιαστής η να σχολιάσεις το πως το βλέπουν οι άλλοι.
    το θέμα είναι να είσαι εσύ
    Το καλο με τον κόσμο μας είναι ότι εξελίσσεται πολύ και σε κρατάει σε ενδιαφέρον
    Δεν Ξενερώνουμε ποτε 
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ωραιότατα  
    Και ποιοι είναι αυτοί οι σταθεροί κανόνες; Ενδιαφέρουσα συζήτηση...
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @margarita_nikolayevna χωρις να ειμαι σιγουρη, το μεγαλυτερο ποσοστο των λεξεων εχει γινει μεταφραση απο το αντιστοιχο αγγλικο λεξιλογιο το οποιο προυπηρχε πολυ πριν του ελληνικου.
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ναι έτσι ξέρω κι εγώ. Αυτό δεν αλλάζει το ερώτημα  
     
  7. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Εγώ πάλι πριν τοποθετηθώ για το αν μεταβάλλονται, θα ήθελα να πληροφορηθώ από ποιους γράφτηκαν αυτοί οι ορισμοί. Έχει κάποιος την καλοσύνη να φωτίσει τον αδαή;
     
    Last edited: 3 Σεπτεμβρίου 2015
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Τούς ενεχείρισε λάθρα ο Κύριος στον Μωυσή μαζί με τις 10 εντολές.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Διδάσκονται εχέμυθα στα απανταχού νταντζεόνια υπό έμπειρων κυριαρχικών, κάτι σαν τα κρυφά σχολιά ένα πράμα...
    Και μετά, στις σχολικές γιορτές, που γίνονται οι επιδείξεις, όλοι συνειδητοποιούν ότι έχουν μάθει διαφορετικά πράγματα, ανάλογα την σχολή...
     
  10. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Οκ. Αυτοί όμως από πού τους έμαθαν;
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Δεν αποκαλύπτουν την κρυφή γνώση. Είναι μύστες!
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Γενικά από όσο ξέρω το BDSM κατά τον τρόπο που οριοθετείται σήμερα (γιατί υπάρχει πολύυυυυ πολύ πριν) έλκει από τις κοινότητες των Βετεράνων του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Τις gay κοινότηες αν δεν κάνω λάθος.
    Οι πρώτοι ορισμοί ήρθαν από αυτούς.
    Ποιος έκατσε και τους κατέγραψε πρώτη φορά δεν ξέρω. Αλλά δεν νομίζω ότι έχει και πολύ μεγάλη σημασία αυτό.