Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομορφιά..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 4 Μαρτίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Ώρες-ώρες η ομορφιά του τοπίου ή του ανθρώπου μου γεννάει (απροσδιόριστα γλυκιά) μελαγχολία..

    Εσάς;

    Τι είναι για εσάς το όμορφο;
    Πόσο σημαντικό είναι στη ζωή σας;
    Τι σας γεννάει και με τι αισθήματα σχετίζεται για εσάς;
     
  2. Ουάσινγκτον

    Οι εγκέφαλοι ανδρών και γυναικών αντιδρούν διαφορετικά στα όμορφα αντικείμενα, όπως οι πίνακες ζωγραφικής ή τα τοπία. Οι γυναίκες εκτιμούν το ωραίο και με τα δύο εγκεφαλικά ημισφαίρια, ενώ οι άνδρες κυρίως το δεξί ημισφαίριο, διαπίστωσαν ξαφνιασμένοι οι νευροεπιστήμονες.

    Ο Φρανσίσκο Αγιάλα του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας-Ιρβάιν και ο Καμίλο Κόντε από το Πανεπιστήμιο των Βαλεαρίδων στην Ισπανία χρησιμοποίησαν την τεχνική της μαγνητοεγκεφαλογραφίας για να εξετάσουν τους εγκεφάλους εθελοντών την ώρα που κοίταζαν διάφορες εικόνες.

    Και στα δύο φύλα, η περιοχή που ενεργοποιείται περισσότερο στη θέα της ομορφιάς, είναι ο βρεγματικός λοβός, κοντά στην κορυφή του κεφαλιού, ο οποίος εμπλέκεται στην οπτική αντίληψη, τον προσανατολισμό στον χώρο και την επεξεργασία των πληροφοριών. Στους άνδρες η ενεργοποίηση λαμβάνει χώρα βασικά στο δεξί λοβό, ενώ στις γυναίκες και στις πλευρές.

    Η έρευνα έδειξε μόνο διαφορές στην εγκεφαλική δραστηριότητα, όχι όμως και διαφορετικά αισθητικά κριτήρια μεταξύ ανδρών και γυναικών.

    Οι ερευνητές υποψιάζονται ότι οι εγκέφαλοι ανδρών και γυναικών επεξεργάζονται με διαφορετικό τρόπο τις πληροφορίες σε σχέση με το χώρο, κάτι που πιθανώς συμβαίνει μόνο στους ανθρώπους. Οι γυναίκες, όταν βλέπουν ένα αντικείμενο, το συνδέουν με τη γλώσσα κυρίως, ενώ οι άνδρες επικεντρώνονται στη σχέση του με το χώρο.

    Μια εξελικτίκή υπόθεση που θα εξηγούσε τις διαφορές είναι οι προσαρμοστικές πιέσεις στα δύο φύλα στις πρωτόγονες κοινωνίες των κυνηγών-τροφοσυλλεκτών. Οι άνδρες, ως κυνηγοί πρωτίστως, ανέπτυξαν καλύτερους «νοητικούς χάρτες», που δίνουν πληροφορίες για την απόσταση, την κατεύθυνση ενός αντικειμένου κλπ., ενώ οι γυναίκες, ως συλλέκτριες τροφής κυρίως, έμαθαν να προσανατολίζονται μέσα από σημάδια-σύμβολα (μια αρχική «γλώσσα»).

    Σύμφωνα με την έρευνα, «οι διαφορές ανάμεσα στα διακοσμητικά αντικείμενα που βρέθηκαν σε τοποθεσίες Νεάντερταλ και σύγχρονων ανθρώπων, υποστηρίζουν την άποψη υπέρ ενός μοντέρνου εγκεφάλου που είναι ικανός να εκτιμά την ομορφιά και των χρήσεων της, αλλά με διαφορετικό τρόπο [στα δύο φύλα]».

    Η έρευνα δημοσιεύτηκε στο Proceedings of the National Academy of Sciences.

    (Θα επανέλθω...  )
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  4. Babylon

    Babylon Regular Member

    Μαλλον αυτο που σου γενναει μελαγχολια δεν ειναι η ομορφια, αλλα το "εφημερο" της ομορφιας, η "φθαρτοτητα" της. Ενα τοπιο, ενα λουλουδι, ενα προσωπο, δεν θα ειναι ομορφα για παντα. Και δεν ειμαι απο αυτους που λενε "Η μαγεια της ομορφιας βρισκεται ακριβως στον εφημερο χαρακτηρα της" μακαρι ενα ομορφο προσωπο να εμενε ομορφο για παντα. Ουμφ....

    Η "ομορφια", οπως εγω την αντιλαμβανομαι, ειναι παρα πολυ σημαντικη στην ζωη μου, καθοτι σκεφτομαι κυριως με εικονες. Για αυτο ελεγα και στην Syrah οτι αν υπηρχε η κολαση του Δαντη, εγω θα πηγαινα πακετο στη Λιμπο...
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Η μεγαλύτερη ομορφιά για μένα είναι το θαύμα της φύσης, το οποίο μου προκαλεί δέος και στη συνέχεια ηρεμία και γαλήνη, πράγματα τα οποία είναι πάρα πολύ σημαντικά στη ζωή μου. Είμαι σχεδόν βέβαιη πώς αν μπορούσα να δω/ακουμπήσω τη θάλασσα κάθε μέρα, θα ήμουν πανευτυχής και θα αντλούσα δύναμη για να μπορέσω να αντιμετωπίσω το οτιδήποτε με μεγαλύτερη ευκολία. Το όνειρο/σκοπός μου είναι κάποια στιγμή να ζήσω δίπλα της.

    Μερικά, ελάχιστα δείγματα του τί θεωρώ όμορφο, είναι τα παρακάτω (το καθένα για ξεχωριστούς, δικούς του λόγους), αλλά θα ακολουθήσουν κι άλλα εν καιρώ (ναι, απειλή είναι αυτό... χιχιχι):

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     ​

    Υ.Γ. Μιας και υπάρχει ήδη το https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t15158/ όμως, συμφωνείς να τα ενώσουμε Incomplete_;
     
    Last edited: 6 Μαρτίου 2009
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Ομορφιά..

    Αφού βρε fish&potato δεν έχουν καμιά σχέση !!!!
     
  7. Maley

    Maley Contributor

    η ομορφια απο οπου και να προερχεται με γεμιζει αισιοδοξια..ρε παιδι μου λες αξιζει να ζω..
     
  8. female

    female Contributor




    +575.999


     
  9. JokerGemini

    JokerGemini Regular Member

    από μια φίλη σκλάβα στην Αγγλία
    να... μια ομορφιά....




    με έφτιαξε η ρουφιάνα....



     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. Hotty

    Hotty New Member

    Η ομορφιά στο περιβάλλον με ηρεμεί και μου γεμίζει τις μπαταρίες αλλά η ομορφιά σε έναν άνθρωπο δε μου λέει τίποτε άμα δε συνοδεύεται και από άλλα χαρακτηριστικά.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor




    Ωραίο νήμα Inco.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. dfairy

    dfairy Regular Member

    η φυση....ηλιος, ηλιαχτιδες, αστερια.........συννεφα....θαλασσα, δεντρα, λουλούδια, ουρανιο τοξο..αστραπες, ολα αυτα τα οποία ειναι τελεια χωρις καμια παρέμβαση..απλα πανεμορφα..
    και συμφωνω με τον Ιncomρlete και εμενα μου προκαλεί μια μελαγχολια..ομως γλυκιά όπως το ειπες και γαλήνη μέσα μου

    επίσης θαυμάζω το ανθρωπινο σώμα,οταν ειναι γυμνασμένο, το οποίο δε μου προκαλεί μελαγχολια αντιθέτως δεος και θαυμασμό