Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ονόματα.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος MasterAndreas, στις 24 Οκτωβρίου 2019.

  1. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Το όνομα μας δεν το επιλέγουμε, ούτε καν το επώνυμό μας. Όταν ανοίγουμε όμως μια επιχείρηση ή δίνουμε όνομα στον εαυτό μας σε κάποιο Forum, μουσικό συγκρότημα κλπ. εμείς αποφασίζουμε. Πρόσφατα κάποιος ισχυρίστηκε πως το όνομα Master Andreas είναι κακόγουστο. Θα συμφωνούσα μαζί του, αν κριτήριο ήταν η αισθητική και μόνο. Αν επέλεγα με βάση την αισθητική, θα με ονόμαζα CREATOR. Είναι και νοστιμούλι, δίνει και ένα στίγμα για το ποιόν και τα θέλω μου. Κακόγουστο θα μπορούσατε να χαρακτηρίσετε το Σκλαβενίτης, Μπήτρος, Μινέττας κλπ. Όλοι αυτοί, θα μπορούσαν να επιλέξουν έναν πιο πιασάρικο όνομα για την ταμπέλα της επιχείρησής τους. Όμως όχι, έβαλαν το όνομά τους, γιατί είναι υπερήφανοι γι αυτό που κάνουν. Είναι συνώνυμο της συνέπειας και της εμπιστοσύνης στην δραστηριότητα που ασκούν και δεν κρύβονται πίσω από έναν ανώνυμο τίτλο.
     
  2. Ourolagnos

    Ourolagnos Regular Member

    Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι και λίγο ψώνιο το να βάζεις το επίθετο σου στην επιχείρηση σου.
    Σκλαβενίτης, Βασιλόπουλος, Καυκάς, Μειδάνης Φουρναράκης ή όπως και να λέγεσαι για εμένα είναι πιο θεμιτό ένα έξυπνο όνομα της επιχείρησης σου (εκκενώσεις βόθρων ο Φαταούλας  ) και τη συνέπεια ή την εμπιστοσύνη την αποκτάς/ χτίζεις και επάνω στο πιασάρικο όνομα της μπίζνας σου! δε νομίζω ότι βάζοντας ένα διαφορετικό όνομα προσπαθείς να κρυφτείς... αυτά για τις επιχειρήσεις!
    για εδώ μέσα δε μου πέφτει λόγος... εγώ έτσι κι αλλιώς περαστίκός είμαι παιδιά..!  
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2019
  3. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Το Μaster Andreas δεν είναι καλή επιλογή για δύο λόγους. Ο πρώτος και βασικός είναι ότι Master με την έννοια που έχει στο Bdsm είναι ότι έχεις σχέση Μs με κάποια που υποταχτηκε σε σένα και λειτουργεί συναινετικα σαν σκλάβα. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να το προδιαθέτεις, μπαίνοντας σε ένα forum. Μπορεί να σου τύχει, μπορεί όχι, μπορεί κάλλιστα να βρεις μια πολύ καλή γυναίκα καινά δεχτεί να έχεις σχέση top bottom, αλλά να μην θέλει να προχωρήσει σε Ds πόσο μάλλον σε Ms. Άρα, άστοχο το Master. Και θα με ρωτήσεις τώρα, όπως φαντάζομαι ότι την επόμενη πρόταση την έχουν πολλοί στην άκρη της γλώσσας τους, κι αν είσαι ήδη σε σχέση Ms και υπάρχει σκλάβα, γιατί να μην επιλέξεις το Master ως πρώτο συνθετικό? Χαίρομαι γι αυτή την ερώτηση, και πάμε κατευθείαν στον δεύτερο λόγο.
    Φαντάσου λοιπόν, ότι συστήνεται. Γεια σας, είμαι ο Master Andreas, Master Dimitris, o Master Τάδε. Γιατί λοιπόν είναι κακή επιλογή. Γιατί Master είσαι μέσα σε ένα πλαίσιο Μs με κάποια συγκεκριμένη σκλάβα η σκλάβο η σκλάβες η... Δεν είσαι με όλο τον κόσμο! Για τον υπόλοιπο κόσμο στην πραγματικότητα δεν είσαι τίποτε, είσαι απλά ένας άνθρωπος που έχει ένα όνομα. Δεν είναι υποχρεωμένη όλη η ομηγυρη να σε φωνάζει Master όταν σου απευθύνει το λόγο ούτε είναι ωραίο σε ένα τραπέζι να σου λένε Master, πιάσε μου σε παρακαλώ τη μουστάρδα, την μπύρα, λίγο φέτα η δεν ξέρω κι εγώ τι. Η σκλαβα σου φυσικά και θα σε αποκαλεί Master και μιας που η σκλαβα δεν μιλάει χωρίς την άδεια σου, δύσκολα να πει, α ναι από εδώ ο Ανδρέας που είναι ο Master μου και να σε συστήσει με αυτόν τον τρόπο.
    Θα σου συνιστούσα να βρεις άλλο όνομα, που να σε χαρακτηρίζει και να σε περιγράφει.

    Μια εξαίρεση υπάρχει στον κανόνα, να απαιτείς να σε φωνάζουν Μaster στην κοινότητα. Η να ξέρεις να κάνεις κάτι πολύ καλά, η να έχεις κάνει κάτι πολύ σπουδαίο και να μιλούν οι άλλο για σένα. Αυτό ομως είναι στο μάτι του παρατηρητή και εύκολα σε λενε και ψωνάρα.

    Αυτά.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    ήθελα να λέγομαι μαύρος γάτος.
    δεν μπορούσα όμως γιατί απέναντι σε ποιόν είμαι γάτος; έχω ποντίκια; έχω σκύλο; επιπλέον πώς θα λέγομαι μαύρος; είναι πολιτικά ορθό; έτσι κατέληξα να γράφω τις ανοησίες που διαβάζετε.
    s/m forum είναι.
     

  5.  
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

     
     
  7. estarian

    estarian New Member

    Βασικά και εμένα πάντα για αυτόν τον λόγο μου την έπαγε ο Μαραβέγιας με τους Illegal. Διάλεξε φιλαράκι, η Μαραβέγιας ή Illegal.
    Όλα μαζί είσαι πλεονέκτης...
     
  8. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Ονομα...

    Καλογουστο ή κακογουστο, δεν παίζει κανένα σχεδόν ρολο. Αντε 1 στα 1.000 ονόματα να είναι πολύ πιασαρικο αν μιλάμε για εμπορική μπισνα.

    Αλλα επι προσωπικου, ποιος νοιαζεται?

    Ίσως κάνας κουτσομπολης....

    Εξάλλου αρκετά από τα προϊοντα που χρησιμοποιουμε φέρουν το επώνυμο του κατασκευαστή τους και ας μην το ξερουμε.

    Ο καθένας βάζει αυτό που τον εκφραζει ως ονομα. Δεν υπάρχει καλή και κακή ιδεα. Όλα είναι καλά και αποδεκτα. Και το πλαίσιο λειτουργίας δεν ενδιαφέρει κανεναν.
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Από που ξεφύτρωσε όλο αυτό;

    Όχι τίποτε άλλο αλλά εγώ πρόσεχα την Πολυχρονοπούλου που πρόσεχε την Ξανθοπούλου που μίλαγε με τη Γιαδικιάρογλου και έτσι έχασα τι έγινε.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    εσείς που έχετε κινηματογραφική παιδεία να γράψετε έκθεση για το όνομα αστραπονγιαννος.
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2019
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    είσαι ο ΜαστρΑντρέας ο παλιός?
     
  12. Scorpio

    Scorpio Το κοριτσάκι του MasterAndreas

    Ναι είναι ο παλιός MasterAndreas... (κάνω την προσωπική γραμματέα χαχα)